کد خبر: ۳۶۲۴۹
بازدید: ۳۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۷
خرید خودرو خصوصاً از نوع کارکرده دارای پیچیدگی­‌ها و ظرافت­‌های خاصی است که اگر رعایت نشود زیان­‌های هنگفتی را برای خریدار به بار می‌آورد.
خرید خودرو خصوصاً از نوع کارکرده دارای پیچیدگی­‌ها و ظرافت­‌های خاصی است که اگر رعایت نشود زیان­‌های هنگفتی را برای خریدار به بار می‌آورد.

 
 قبل از خرید خودر چه مواردی باید کنترل شود؟

 
به گزارش جام جم آنلاین، تست رانندگی قطعاً یکی از حساس‌ترین مسائلی است که باید در نظر گرفته شود چراکه بدون آن، سلامت فنی خودرو قابل‌تشخیص نیست. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که تشخیص سلامت خودرو فقط در یک تست کوتاه ­مدت از عهده هر شخصی برنمی­ آید و نیاز به کارشناس خبره و ماهر است. اما در تست رانندگی چه مسائلی باید چک شود؟
 
1- جلوبندی: جلوبندی یک از قسمت‌های فنی مهم در خودرو محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن جذب ضربه­ هایی است که به کابین وارد می ­شود. چنانچه جلوبندی خودرو دارای مشکل بوده و یا فاقد کیفیت لازم باشد؛ ضربه­ هایی که در دست­ اندازها و چاله­ ها به کابین وارد می­شود به داخل و سرنشینان انتقال پیدا کرده و دیگر خبری از راحتی سفر و آسایش سرنشینان نخواهد بود. علاوه بر آن مشکل در جلوبندی می­ تواند ناشی از تعمیرات و تغییرات بعد از تصادف باشد و باید به این نکته بسیار دقت داشت.
 
2- جعبه دنده یا سیستم انتقال قدرت:
جعبه دنده یا سیستم انتقال قدرت مکانیزمی را فراهم می ­آورد که طی آن، توان تولیدی پیشرانه از طریق چرخ‌دنده ­ها به چرخ­ ها منتقل می­شود. مسائلی نظیر بد جا رفتن دنده، خلاص شدن موقع حرکت، وجود صداهای مختلف در گیربکس مانند زوزه و سوت کشیدن و ... جزء موارد مهمی هستند که باید هنگام خرید خودرو کنترل کرد چراکه هر یک از این موارد می­ تواند بیانگر نقصی باشد که هزینه زیادی را به خریدار تحمیل کند.
 
3- وضعیت پیشرانه: وضعیت غیرعادی موتور بیانگر مشکلی در موتور خواهد بود و اگر این مشکل حاد باشد شاید حتی نیاز به پیاده کردن و تعمیر موتور نیز باشد و اگر در تست رانندگی این موضوع مورد توجه قرار نگیرد، خریدار بسیار متضرر خواهد شد.
 
4- وضعیت ترمز: بی­ شک ترمز و متعلقات مربوطه به آن مهم‌­ترین تجهیز ایمنی در خودرو است و باید وسواس بالایی مورد بررسی قرار گیرد. مواردی چون پایین بودن پدال ترمز، صدای خراشیده شدن هنگام ترمز گرفتن، نرمی و یا سفتی بیش‌ازحد پدال ترمز، مسافت ترمزی بیش‌ازحد استاندارد یا معمول، انحراف خودرو به یک سمت هنگام ترمز گیری، لرزش فرمان و ... علامت هایی است که می‌تواند بیانگر مشکلی خاص در سیستم ترمز باشند و قطعاً بسیاری از آن­ها در حالت ایستا قابل‌تشخیص نبوده و لذا تست رانندگی برای آشکارسازی چنین عیب ­هایی ضروری است.
 
5- انتقال صدا به داخل خودرو: هرچند این مورد شاید آن‌چنان‌که باید برای خریداران مهم نباشد اما چنانچه با سروصدا رابطه خوبی ندارید و سروصدای زیاد، اعصابتان را به هم می­‌ریزد نسبت به این نکته نیز باید حساس بود مخصوصاً در زمان ترافیک که صدای بوق خودروها، گوش عالم و آدم را کر می‌کند.
 
6- راحتی: اگر قبل از موعد خرید، سوار خودرویی از همان مدل نشده ­اید، قطعاً هیچ احساسی نسبت به‌راحتی خودرو مذکور ندارید و تست رانندگی می­تواند آشنایی نسبی به شما در این زمینه ارائه دهد.
 
درنهایت ذکر این ضروری است که کارشناسان فنی نکات بسیاری را هنگام تست رانندگی چک می­ نمایند که آوردن همه این موارد امکان پذیر نیست.
 
به‌شدت توصیه می ­شود جهت تست رانندگی از کارشناسان باتجربه و ماهر استفاده نمایید چراکه به‌جز دو مورد آخر، تشخیص باقی موارد از توان خریدار خارج است.