۱۰ دست دادن تاریخی
دست دادن بسیاری از افراد مشهور همیشه پایان خوشی نداشته است ولی به هر حال لحظه ای از تاریخ بوده است.
بانک جهانی چشم‌انداز سعودی‌ها را راستی‌آزمایی کرد
جدیدترین آمار «آژانس تجارت و توسعه سازمان ملل» (آنکتاد) نشان می‌دهد حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان در سال گذشته با کاهش بیش از ۸۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۶ به کمتر از یک و نیم میلیارد دلار رسیده است. آن‌هم در شرایطی که عربستان برای تحقق اهداف اقتصادی منعکس داده شده در سند ۲۰۳۰ احتیاج مبرمی به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی دارد.
این‌ها شهروندان سئول هستند که پای تلویزیون، هیجان زده و با دهان باز از ساعات اولیه صبح سه شنبه منتظر ملاقات کیم جونگ اون و ترامپ بودند.
دیدار مقام‌های آمریکا و کره‌شمالی و در رأس آن‌ها دونالد ترامپ و کیم جونگ اون طی ساعات آتی در حالی به پایان می‌رسد که طرفین برای اولین بار قرار است با یکدیگر ناهار کاری بخورند.
لحظه به لحظه با دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره‌شمالی
رییس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی در هتل کاپلای سنگاپور با یکدیگر دیدار کرده و در حال برگزاری نشست تاریخی خود هستند.
حمید آذرمند برجام یک تجربه و دستاورد مهم بین‌المللی در مواجهه با بحران‌های جهانی بود که با اقدام یک‌جانبه و خلاف قواعد بین‌المللی توسط آمریکا مخدوش شد. با وجود اینکه فعلا سایر اعضای برجام و اتحادیه اروپا پایبندی به توافق را اعلام کرده‌اند، ولی رفتار شرکت‌های بزرگ در این مدت نشان داد که لازم است مسوولان کشور، آمادگی و تدبیر کافی برای هر گونه شرایط دشوار را داشته باشند.
تلاش برای روابط دیپلماتیک با کره‌شمالی است
زمان به سرعت درحال سپری شدن است. قرار است در همین روز‌ها «یکی» از بزرگ‌ترین اتفاقات قرن معاصر رقم بخورد. دیدار مستقیم و چهره به چهره رهبران کره‌شمالی و آمریکا پس از بیش از نیم قرن. در همین رابطه، روز گذشته کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی، عازم سنگاپور شد. «جیمی تارابای»، گزارشگر سی‌ان‌ان در ۱۰ ژوئن نوشت: کیم آماده یک ملاقات تاریخی با ترامپ می‌شود.
تصویری از لحظات آخر نشست جی هفت با حضور ترامپ، مشاجرات پشت پرده رهبران صنعتی جهان اول را فاش کرد آنطور که پیداست بحران اقتصادی و جنگ تجاری ترامپ با اروپا وارد تنش جدی شده است.
ترامپ نظم نشست برابری جنسیتی در اجلاس جی هفت را برهم زد.
در نشست «جی هفت» و همزمان با اجلاس «شانگهای»
برجام در شرایطی به موضوع مشترک دو نشست بین‌المللی «جی هفت» و «شانگهای» تبدیل شده که روسای‌جمهور آمریکا و فرانسه در دیدار با یکدیگر در حاشیه نشست جی هفت درباره ضرورت مقابله با نقش منطقه‌ای ایران توافق کردند. این در شرایطی است که پیش‌تر در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، روسای‌جمهور چین و روسیه بر تلاش دو کشور برای حفظ برجام تاکید کرده بودند.
در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای
در اولین روز از سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به چین، او روز گذشته با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد. محور اصلی این گفت‌وگو حفظ توافق هسته‌ای (برجام) بود. در این دیدار که در شهر ساحلی «چیندائو» در استان شاندونگ واقع در شرق چین انجام شد، رئیس‌جمهوری از همتای روسی خود خواست تا گفت‌وگوهای جدی‌تر میان تهران و مسکو درخصوص اقدامات ضدبرجامی آمریکا صورت بگیرد. روحانی جمعه شب به دعوت رسمی «شی‌جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین و برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای وارد چین شد.
در حاشیه داغ شدن موضوع برجام، اتحادیه اروپا و ترامپ، ساسان خادم این کارتون را در روزنامه قانون منتشرکرد.
اروپا دو قدم عملی برای مقابله با تحریم‌ها برداشت. در قدم اول در یک لابی سیاسی، وزرای امورخارجه و دارایی سه کشور بزرگ اروپایی در نامه‌ای به وزیر امورخارجه و وزیر دارایی آمریکا درخواست کردند که تحریم‌های جدید آمریکا شامل شرکت‌های فعال اروپایی در ایران نشود.
تنهایی آمریکا در گروه هفت
سیاست ترامپ از یک جنگ تجاری به یک جنگ دیپلماتیک و تنش شدید در سطح بین‌المللی ختم شده است. این رویارویی به ایجاد شکاف در نهادی منجر شده که در تاریخ ۴۳ ساله خود به‌طور سنتی به‌دنبال اتفاق‌نظر در مسائل مختلف جهانی بوده است.
شاید باورش سخت باشد، اما تازه ۱۰ سال است در ایران حقوق کارکنان مزدبگیر بیت‌المال مستقیما از خزانه‌داری کشور پرداخت می‌شود و احتمال ارائه اطلاعات غلط درباره تعداد کارکنان دستگاه‌های بودجه‌بگیر کاهش یافته است. بااین‌حال هنوز تا مرحله‌ای که بتوان گفت: حقوق و دستمزد‌های پرداخت‌شده از خزانه کشور «شفاف» است، فاصله‌ای بسیار وجود دارد.
    صفحه  از ۱۸۵
پرطرفدار