از اشتباه سامسونگ تا اشتباه اوج
مسئله به طور خلاصه یک چیز است. یک سونگری در نهاد‌های حاکمیتی. نهاد‌های حاکمیتی باید آغوش خود را برای تفکرات مختلف باز کنند تا همه مردم ایران با گرایش‌های فکری مختلف بتوانند در این نهاد‌ها کار کنند. در این صورت است که محصول نهایی فعالیت این نهاد‌ها تقریبا نمایی نزدیک از مردم ایران است و هر اشتباهی، مثل اشتباه سامسونگ، صرفا یک خطای قابل اغماض است و نه یک انگاره ایدئولوژیکی غیر قابل تغییر.
افراد موفق چه فرقی با بقیه دارند؟
یافتن اینکه این افراد چه ویژگی‌های مشترکی دارند، واقعا جذاب است. برای پاسخ به این پرسش، مطالعه‌ای روی هفت هزار نفر بر اساس ۴۸ شاخص انجام شده است.
زلزله منجیل و گسل شمال تهران
در سال‌های اخیر ساخت‌وساز گسترده‌ای در پهنه گسل شمال تهران به‌ویژه در منطقه ۲۲ آغاز شده است و ادامه دارد. در این محل کج‌شدگی آبرفت‌های جوان تهران مشهود است و ساخت شهرک مسکونی و برج مربوطه در پهنه گسله شمال تهران رخ داده است.
یک روز بی معنی برای پناهنده‌ها
سازمان ملل روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) را روز پناهندگان نامیده و هرساله مراسمی برای این روز در دنیا برگزار می‌شود. روز پناهندگان نیز مانند روز‌های دیگر، روز معلم، روز پلیس، روز دانشجو، روز جوان، روز زن و انواع و اقسام اسامی دیگر فقط یک اسم است؛ اما پشت این اسم‌ها چیز چندانی وجود ندارد و استحکامی در آن نیست.
در این مدارس منوی غذای روز، استخر، برنامه‌های فرهنگی و اردو‌های خارجی ارائه می‌شود
چرخه طلای کثیف چقدر می‌ارزد؟
دست‌کم روزی ۷۲۰ میلیون تومان پول در خیابان‌های پایتخت ریخته است؛ شاید کثیف باشد و دل‌تان نگیرد ولی این رقم، کف چرخه‌ای اقتصادی است از گردش مالی «طلای کثیف» در تهران؛ سقفش را نمی‌دانیم. به جز کارگر و وانت، کامیون و تریلر، کارگاه‌های زیادی در حاشیه شهر هم در این چرخه مشغولند که باز به سبب غیررسمی‌بودن، ابعاد و توانش را نمی‌شناسیم. این روز‌ها که تابستان از راه می‌رسد، فصل اوج کار این چرخه است.
تصور این که موجودی نام نداشته باشد بسیار دشوار است. مبادله "نام" میان آدمیان گام نخست برای ایجاد یک رابطه انسانی یا گسترش هر گونه پیوند اجتماعی است. کما اینکه چه در آغاز پیوند عاشقانه و چه برای داوطلب شدن برای انجام کاری باید "نام"ی را بر کسی یا کاری گره زد و "نامزد" شد.
کدام یک از اقوام ایرانی در گذار تاریخ نه تنها به بیگانگان فرصت گذر از آن سرزمین را نداده اند بلکه فراتر از جغرافیای ایران زمین حضور پیدا کرده اند و مرز‌های فرهنگی ایران را تا فراسوی جغرافیای ایران گسترده اند؟ اگر کسی از شما این سوالات را بپرسد چه پاسخی می‌دهید.
ماریا، فریاد زنان قربانی
ماریا که روزی کودکی ضعیف بوده که مورد تعرض قرار گرفته، حالا ایستاده رو به جهان و فریاد می‌زند، «هرچقدر هم که خشن باشی، من محکم‌تر از آنم که من را از پا در آوری» و دختران جوان را گرد می‌آورد تا این فریاد را بشنوند. او ضعفش را نردبانی کرده برای خودش و دیگران. شنیدن اخبار فاجعه‌هایی مثل حادثه ایرانشهر، مرا بی‌اختیار به یاد ماریا می‌اندازد. این داستان هیچ روی خوشی ندارد، اما دلم می‌خواهد تک‌تک این دختران را تصور کنم که روزی بر بلندترین پله‌های موفقیت ایستاده‌اند و آنگاه از خود می‌پرسم در آن روز این دختران چه بر سر ما فریاد خواهند زد؟
قربانیان تجاوز و خدمات روانشناختی
یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که قربانیان اتفاقاتی مانند تجاوز از آن رنج می‌برند «استرس‌های پس از سانحه» (ptsd) نام دارد. روانشناسان کاربلد و متخصص باید به آسیب‌دیدگان خدمات درمانی و مددکاری لازم را ارایه کنند.
اخبار مورد توجه جامعه ما چیست؟
اخبار مورد توجه جامعه ما چیست؟ برای شناخت هر جامعه‌ای می‌توانیم حساسیت‌های خبری آن را تحلیل کنیم. هر دو مورد فوق اثرات عمیق و ریشه‌ای در اقتصاد و اجتماع دارند و در واقع بسیاری از اتفاقات دیگر ناشی از این موارد هستند ولی بی‌توجهی ما به ریشه‌ها موجب شده است که سرگرم شاخه‌ها و میوه‌ها شویم. حتی می‌توان گفت که شاخه‌های بسیار کوچک و بی‌بار این درخت تنومند ما را سرگرم خود کرده است.
گزارشی که روز گذشته در سازمان هواشناسی کشور و در جلسه مشترک با هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم (IPCC) مستقر در سازمان ملل متحد از تغییرات اقلیمی ایران ارائه شد، ضمن تشریح آنچه که در نیم‌قرن اخیر بر سر اقلیم ایران آمده است، چشم‌انداز وضعیت آب‌وهوای کشور در پایان قرن حاضر را بر اساس سناریو‌های محتمل مبتنی بر مطالعات این هیات بین‌المللی ترسیم کرد.
راز سکوت قربانیان تجاوز و تعرض؛ از تهران تا ایرانشهر
جامعه شناسان بسیاری معتقدند، جامعه هدف، فرهنگ غالب و شیوه رسیدگی قانونی و قضایی به موضوعاتی از این دست تعیین‌کننده تصمیم‌گیری فرد در خصوص افشای تبعات آزار جنسی یا سکوت در قبال آن است.
در ایرانشهر چه خبر است؟
شاید تقصیر فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری این شهر ۱۲۰ هزار نفری با تهران باشد. شاید مقصر بافت حساس منطقه باشد. شاید خبر‌ها به شکل مناسبی منتقل نمی‌شوند. هر چه هست با انبوهی از خبر‌های ضد و نقیض رو به رو هستیم. خبر‌هایی که ابتدا توسط امام جمعه اهل سنت ایرانشهر آغاز شد و خبر از تجاوز به ۴۱ زن و دختر میداد که خبر شوکه کننده و حتی غیر قابل باور بود.
برترین رشته‌های دانشگاهی جهان تا پایان سال ۲۰۱۷، از نظر درآمد و رضایت شغلی مشخص شدند. امروزه، میزان تقاضای مدارک دانشگاهی، علاوه بر ارزش علمی، به میزان درآمد آن‌ها نیز بستگی دارد.
    صفحه  از ۲۳۵
پرطرفدار