خوشبختانه نویسنده‌ای آگاه با به‌کارگیری قواعد داستان‌نویسی آن را برای کودکان سرزمین ایران به‌شیوه‌ای همدلانه و داستانی می‌پروراند و از آن مهم‌تر شخصیتی آگاه و مسئولیت‌پذیر و آشنا به ظرایف در نهاد تألیفِ آموزش‌وپرورش وقت داستان مذکور را در کتاب‌های درسی پایه ابتدایی قرار می‌دهد.
دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه تأیید کرده که یک سیاستمدار کروات بوسنیایی که به اتهام ارتکاب جنایت جنگی محاکمه می‌شد، پس از سر کشیدن زهر در دادگاه جان باخته است.
براساس اعلام سازمان هواشناسي در مناطق کوهستانی و سردسیر غرب كشور احتمال بارش برف وجود دارد
هواي كرمانشاه سرد است. هنوز البته بارندگي‌ها شروع نشده است اما سازمان هواشناسي كشور بارندگی و وزش باد را براي روزهاي آينده مناطق غربي كشور پيش بيني كرده است و اين يعني مردمي كه خانه‌هايشان خراب شده، در شرايط سخت‌تري قرار می‌گيرند. كمك‌هاي مردمي از چادر گرفته تا آب و موادغذايي هر روز از ميان انواع خطراتي كه ماشين‌ها و كانتينر‌ها را تهديد می‌كنند، می‌گذرد اما همين چادرها هم خطرات بالقوه‌ای است كه در فصل سرما جان «نجات‌يافتگان زلزله» را تهديد كند.
۳۶ تجربه جهانی از «نوع واکنش حیوانات خانگی» به آستانه لرزش زمین بررسی شد
تشخیص «آستانه زلزله» به کمک حسگرهای زنده، می‌تواند تلفات این رخداد طبیعی را کاهش دهد. تجربه‌های ثبت‌شده از ۳۶ زمین‌لرزه در کشورهای مختلف نشان می‌دهد دسته‌ای از حیوانات به‌خصوص «حیوانات خانگی»، دقایقی قبل از زلزله،‌ به‌واسطه قابلیت دریافت امواج صوتی و مغناطیسی ناشی از فعل و انفعالات درون زمین، دچار «رفتارهای غیرطبیعی» می‌شوند. این تغییر رفتار در نقش «پیش‌نشانگر زلزله» باعث پیش‌آگاهی عمومی می‌شود. محققان هنوز به دانش پیش‌بینی زلزله دست نیافته‌اند؛ اما پروژه‌های متعددی برای استفاده از ظرفیت حیوانات مطرح است.
انشین فرمانده ناجا از اعزام حدود ۱۰ هزار نیروی کمکی به‌منظور خدمت‌رسانی گسترده به مردم‌ زلزله‌زده استان کرمانشاه خبرداد. سردار اسکندر مؤمنی در جلسه کمیسیون مدیریت بحران ناجا اظهار داشت: از لحظات وقوع این حادثه تأسفبار، مأموران نیروی انتظامی کرمانشاه با تمام‌امکانات برای کمک به مردم آسیب‌دیده بسیج شدند. وی افزود: ناجا در سه زمینه تأمین امنیت مناطق زلزله‌زده و تأمین امنیت و همراهی محموله‌های ارسالی و روان‌سازی شده در حوزه درون و برون شهری تاکنون انجام وظیفه کرده است.
مردی که دختری جوان را به‌خاطر طلب ٤٥‌ میلیون‌تومانی‌اش از او به قتل رسانده است، به جرم‌اش اعتراف کرد. به گزارش خبرنگار ما، فردی روز ١٢ آبان با مراجعه به دادسرای جنایی بیان کرد دخترش ساعت ١٢ روز هشتم آبان از خانه خارج شده و پس از آن بازنگشته است.پدر این دختر در اظهاراتش اضافه کرد: «دختر ٢٧ساله‌ام به نام ویدا برای انجام امورات کاری از خانه بیرون رفت؛ تا ساعت ١٢همان روز با من در تماس تلفنی بود اما به یکباره گوشی تلفن همراهش خاموش شد و دیگر هیچ‌گونه اطلاعی از وی نداریم».
روستاها چشم انتظار امداد
شب هنگام، سوز سرما و باد کوهستان چهره زنان و مردانی را می‌گزد که پای روشنی خرمن آتش کز کرده‌اند و پدران و مادرانی به چشم می‌آیند که کودکان بازمانده از شب زلزله را تنگ به گرمی سینه‌شان فشرده‌اند و در روشنی شعله‌های آتش چهره افسرده و دردمندشان بازگوی ماتم عزیزانی است که در ویرانه خانه هایشان به زیر خاک سپرده‌اند. درسومین روز پس‌از زلزله، چادرهای توزیع شده مامن مردمی است که چند شب قبل خانه هایشان زیر پاهایشان لرزید و ویران شد و دار و ندارشان را در ویرانی خانه‌ها زیر خشت و خاک گذاشتند.
گفت‌وگو با بانوی پزشکی که شب زلزله به یاری حادثه‌دیدگان شتافت
اگر گلایه‌ای هست، از ضعف مدیریت در امدادرسانی به مردم مصیبت‌زده کرمانشاه، اگر اشکی هست، از زخم‌های در حال خون‌ریزی زلزله ازگله، اگر صورت یخ‌زده کودکانه‌ای هست، به خاطر نبود چادر و پتو و وسایل گرمایشی، دست‌هایی هم هست که مرهم می‌شود روی زخم‌های دلمه‌بسته مردم غم‌زده سرپل‌ذهاب و قصرشیرین، همدلی‌هایی هم هست با دل داغدار و ناله‌های پدرانه و مادرانه مردم غمگین، همدلی‌هایی از جنس دست‌های نوازشگر یک پزشک جوان که وقتی شنید صدای غرش خشم طبیعت را، فراموش کرد لحظاتی را که می‌توانست بدون دغدغه در خانه‌اش بنشیند کنار بخاری و چای داغ دستش بگیرد.
سن و سالی نداشت اما غم روزگار زیر چشمانش را چروک انداخته بود. «شیدا» در حالی که دست دختر 4 ساله‌اش را گرفته بود، جلو در اتاق مشاوره ایستاده بود. درماندگی در چهره‌اش موج می‌زد
اوایل صبح یکی از روزهای پاییزی سال 83 خبر قتل یکی از نگهبانان بازار بزرگ پارچه را دریافت کردم و با چند تن از همکاران خودمان را به محل جنایت رساندیم. شواهد نشان می‌داد نگهبان پیش از قتل مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود و قاتل یا جنایتکاران دست و پاهایش را با طنابی ضخیم محکم بسته بودند. شواهد نشان می‌داد، دو کامیون تترون درجه یک ژاپنی هم که شب قبل وارد این انبار شده بود، به سرقت رفته بود. اما هیچ ردی از عاملان جنایت در صحنه نبود که این مسأله نشان می‌داد با طرح و نقشه قبلی دست به این اقدام زده‌اند.
زمین لحظه‌ای آرام و قرار ندارد. گاهی این ور و گاهی آن ور را می‌جنباند و زمین برای ما گهواره می‌شود، ولی لالایی آن تبدیل به بغض‌های فروخورده‌ای می‌شود که تا ابد ادامه دارد.زمین می‌لرزد و سقف بالای سرمان با آن هم‌آوایی می‌کند؛ چون ما بلد نبودیم یا یادمان نبود که سقف باید جان‌پناهی برایمان باشد.ما هنوز داغدار نغمه‌هایی هستیم که در بوئین زهرا، طبس، رودبار و منجیل و بم سراییده شد؛ چون ما زلزله‌های مهم و زیادی را در تقویم‌های خود ثبت کردیم و هرگز فراموش نکردیم و نخواهیم کرد و در هر بار هم تنها یک راه را رفتیم. کم نشان دادن اتفاق، آمار بالای کشته‌شدگان و امدادرسانی و در آخر هم فراموشی.
رئیس‌جمهوری الگوی «پلاسکو» را برای کشف حقیقت «کرمانشاه» اجرایی می‌کند؟
قول رئیس‌جمهور به مردم «کرمانشاه» برای شناسایی «مقصران» ساختمان‌های سست، انتظار عمومی بابت «پاسخ دقیق به یک ابهام ملی» را افزایش داد.
ساختمان ۴ طبقه‌ای مشرف به ضلع شرقی یک قطعه زمین به وسعت حدود ۲۵۰ متر که کارگران به عمق ۴ متر در حال گودبرداری بوده اند فروریخت.
به گفته منابع خبری محلی از سرپل ذهاب، این کودک امروز (چهارشنبه) زنده از زیر آوار توسط نیروهای امدادی نجات یافت.
زلزله بر اثر خارج شدن ناگهانی انرژی از داخل پوسته زمین و امواج ناشی از آن ایجاد می شود. زمین لرزه های کوچکی که پیش از وقوع زلزله اصلی رخ می دهد. اقدام هایی مانند ایجاد ساخت و سازهای های مقاوم و ایجاد پوشش های گیاهی می تواند به کنترل و کاهش این خسارت ها کمک کند. برگزاری دوره های آموزشی لازم و دانستن روش برخورد مناسب در چنین زمان هایی نیز از اقدام های پیشگیرانه در کاهش آسیب های طبیعی به شمار می رود.
    صفحه  از ۵۴
۲۴ ساعت ترامپ چگونه می‌گذرد؟
نیویورک تایمز روایت کرد
نگاه ویژه

ارتباط فساد با فردگرایی

وقتی در جامعه‌ای حوزه مشارکت، تعاملات و ارتباط به حداقل...

پیشنهاد آزمون یک فرضیه

در هر دو صورت پذیرش و عدم پذیرش یک روایت را بیش از آنکه...

تأملی بر سیره اخلاقی خاتم‌الأنبیاء(ص)

تساهل و گفت‌وگو، منطق پیامبر(ص) در مواجهه با «دیگری» است

عصر جدید اصلاح‌طلبان

اصلاح‌طلبان برای اینکه منافع ملی برای‌شان اولویت دارد، هماهنگ...
پیشنهاد
در نگاه زیست محوری
"مرگ" وجود ندارد!
کی باید مشاوره برویم؟
تفاوت‌های مشاوره و روان‌درمانی
کی باید مشاوره برویم؟
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ظهور و سقوط تروتسکی؛ فرمانده تنهای انقلاب
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟