صفحه نخست -
عزاداری ۱۷ روزۀ نهنگ قاتل برای فرزندش!
یک نهنگ قاتل، تولۀ تازه متولد شده و مرده‌اش را پس از حداقل 17 روز کی آن 1600 کیلومتر را طی کرده بود، بالاخره رها کرد.
به خاطر یک مشت قارچ
به دنبال قارچ دنبلان؛ قارچی خوشمزه و گرانقیمت
تهدید، مسموم کردن سگها و قتل عام درختان: جنگلهای آلبانی اسیر جنگی بر سر قارچهای دنبلان شده‌اند. قارچی خوشمزه و گرانقیمت که در این کشور فقیر اروپایی به "طلای سیاه" مشهور شده است.
مردی که از زندان‌های استالین جان به در برد
درگذشت یکی از معدود بازماندگان زندان‌های استالین
واسیلی کووالیوف، از زندان‌های یخی و ضرب و شتم‌های سیستم زندان مشهور به گولاک در دوران شوروی، جان به در برد. او در جریان تلاش برای فرار در سال 1954، 5 ماه را به همراه دو زندانی دیگر در یک معدن یخ زده سپری کرد.
اثر تازه جوجو مویز
در ادامه"من پیش از تو"
در پی داستان‌های لوئیسا کلارک، این بار او وارد نیویورک می‌شود، تا زندگی جدیدی را شروع کند. او با آغاز کارش در منزل «لئونارد گوپنیک» و همسر جوانش «اگنس» قدم به دنیای ثروتمندان نیویورک می‌گذارد.
اولین برخورد نگارنده این سطور با واژه «دوپینگ» بر می‌گردد به بازی‌های المپیک سئول. در این سال همه اخبار حول محور رکوردشکنی بن‌جانسون دونده سیاهپوست کانادایی می‌گشت. سیاهپوست بودن این قهرمان و رقابتش با دونده آمریکایی باعث شد، قهرمانی او بیش از حد نرمال در رسانه‌های رسمی ایران بازتاب پیدا کند.
برج و برج سازی در تهران یکی از مسائلی است که هر از چندگاهی فکر و ذکر مردم و مسئولان را متوجه خود می‌کند. اما شاید ندانید که اصولا تعریف ما از برج و آسمان‌‌خراش با تعریف و استانداردهای جهانی آن کمی تا قسمتی متفاوت است.
تستر ایرانی؛ دنیای پرماجرای «خوشمزه‌خورها»
ظرف بزرگ ماکارونی را مقابلش گذاشته و با سرعت زیادی به کمک دو چوب رشته‌های ماکارونی را روانه دهانش می‌کند و هرازگاهی نگاهی از رضایت به دوربین می‌اندازد. حرفی نمی‌زند و تنها با لذت تمام غذا می‌خورد. در فیلم دیگری چند ظرف غذا روی میز چیده شده و دوباره با همان جثه کوچکش پشت میز نشسته است و با اشتها می‌خورد. این تصویری آشنا در چند صفحه پرطرفدار ایرانی و خارجی است که صاحبانشان به «خوشمزه‌خورها» معروفند. داستان کاری کسانی که از غذا خوردن لذت می‌برند، برای رستوران‌ها در اینستاگرام تبلیغ می‌کنند و درآمد خوبی هم دارند.
کافکا در کرانه
کتاب کافکا در کرانه رمانی از نویسنده ژاپنی، هاروکی موراکامی است که اولین بار در سال ۲۰۰۲ به ژاپنی و در سال ۲۰۰۵ به انگلیسی منتشر شد. این رمان در فهرست ده کتاب برتر سال ۲۰۰۵ نشریه نیویورکر قرار گرفته است.
افشاگری تازه درباره آلبرت اینشتین
آیا اینشتین نژادپرست بود؟
اینشتین در کلمبو می‌نویسد که چگونه "مردم محلی در کثافت و بوی زننده تعفن زندگی می‌کنند" و می‌افزاید "کار زیادی نمی‌کنند و به چیز زیادی هم احتیاج ندارند. چرخه ساده و اقتصادی زندگی."
داستان کوتاه بخوانید
معرفی کتاب
کشیش می‌خواند «نسلی می‌رود و نسلی می‌آید؛ اما زمین تا ابد می‌ماند. خورشید برمی‌آید و خورشید فرو می‌رود و همه‌ رود‌ها می‌گریزند، شرقِ غرب.
خاطرات مخفی در کفپوش قصر
رازهای نجار منحصر به فرد
وقتی صاحبان جدید قلعه "پیکومتال" تصمیم به تعمیر پارکت در برخی از اتاق‌های طبقه بالای قصر گرفتند، به کشف قابل‌توجهی دست یافتند. در زیر این چوب‌فرش‌ها پیام‌های بلندی با مداد نوشته‌شده بود. تاریخ پیام‌ها متعلق به ماه‌های مختلف بین سال‌های 1880 و 1881 بود. فردی به نام "جوچیم مارتین" آن‌ها را امضاء کرده بود.
یک شاهکار برای نویسنده
نگاهی به آثار جوجو مویز
جوجو مویز، نویسنده انگلیسی ۴۷ ساله است. مدت‌ها کار عمده او روزنامه‌نگاری بود و به صورت پاره‌وقت مطالبی می‌نوشت، تا اینکه از سال ۲۰۰۲، تصمیم گرفت به صورت تمام‌وقت کتاب بنویسید.
اعدام‌های مخفی در آخرین دیکتاتوری اروپا
"جنادی یاکوویتسکی" ده ماه است که به اعدام محکوم‌شده و در زندان به سر می‌برد. او تنها از نوری که از پوشش محافظ پنجره سلولش به داخل نفوذ می‌کند، شب و روز را تشخیص می‌دهد. در سلول‌های این زندان حتی در طول شب و هنگام خواب هم چراغ‌ها را خاموش نمی‌کنند.
بازگشت به خانه پس از 130 سال
زمانی که یونان سال گذشته به سنگ‌تراش سوری و خانواده‌اش پناهندگی داد، آن‌ها بلافاصله راهیِ جزیره "کرت" شدند. بدین ترتیب سفری که 130 سال پیش اجدادشان آغاز کردند را به اتمام رساندند.
رودخانه‌ای از گدازه در محله‌ای آرام
فوران آتش‌فشانی در هاوایی تصاویر خیره‌کننده‌ای از جاری شدن گدازه‌های آتش‌فشانی در محله‌ای مسکونی برجای گذاشت.
    صفحه  از ۲۴
نگاه ویژه

در نکوهش کنکور و ستایش مهارت

سیده ضحی حسینی‌نصر
پرطرفدار