شاخص ارزی به محدوده 3820 نزدیک شد
دیدگاه‌های کاهشی در حالی در بازار همچنان وجود دارند که روز سه‌شنبه قیمت دلار از حبس خارج شد و روز چهارشنبه چهارمین افزایش متوالی را به ثبت رساند. دلار از تاریخ 17 تا 23 مرداد در دامنه 3‌هزار و 807 تا 3 هزار و 810 تومان زندانی بود، ولی روز سه‌شنبه،6 تومان افزایش را ثبت کرد و به قیمت 3 هزار و 816 تومان رسید.
جذابیت «مالکیت» در حال کمرنگ شدن است
به عقیده کارشناسان یک راه‌حل ساده برای بهبود قدرت خرید مسکن آمریکایی‌ها و افزایش نرخ مالکیت خانه وجود دارد و آن هم «ساخت‌وساز بیشتر» است، سیاستی که قیمت‌ها را در بخش مسکن کاهش خواهد داد.
دومین محصول پسابرجامی پژو در ایران به نام 301، در شرایطی از دیروز عرضه شد که درست مانند مدل 2008، با قیمتی بالاتر از آنچه وعده داده شده بود، به‌دست مشتریان رسید.
به‌دلیل انعطاف تولیدکنندگان شیل در برابر افت قیمت نفت و فراگیر شدن استفاده از خودروهای برقی بسیاری از تحلیلگران بازار نفت اعلام می‌کنند عصر نفت 100 دلاری به پایان رسیده است. اما برخی همچنان رسیدن نفت به قیمت 100 دلار را به‌عنوان یک احتمال قوی مطرح می‎کنند.
یکی از چالش‌های اصلی در آستانه معرفی تیم اقتصادی دولت دوازدهم، عملکرد جزیره‌ای دستگاه‌های تصمیم‌گیر اقتصادی در گذشته بوده است. شکست تجربه‌های هماهنگ‌سازی در ادوار پیشین ضرورت رفع این خلأ را بیش از گذشته آشکار ساخته است.
نشانه‌های متضاد در بازار ارز
این عده معمولا به سایر معامله‌گران در بازار توصیه می‌کردند ارز خود را به فروش نرسانند و در انتظار روزهای افزایشی باشند. به‌عنوان مثال، در ابتدای روز گذشته، دلار به محدوده 3 هزار و 810 تومان پا گذاشت، ولی زمانی که قیمت آن یک محدوده پایین‌تر رفت، افرادی که دیدگاه افزایشی داشتند، افت آن مقطع زمانی را بیشتر ناشی از افزایش فشار فروشندگان در آستانه تسویه معاملات دانستند و عنوان کردند این کاهش قیمت جدی نخواهد بود. در ادامه این روز دلار افت بیشتری را ثبت نکرد، ولی به محدوده بالاتر نیز بازنگشت.
عقب‌نشینی شاخص بورس
شاخص سهام با افت 102 واحدی عقب‌نشینی کرد
روز گذشته شاخص کل بورس در حالی 102 واحد افت کرد که ارزش معاملات خرد به کمتر از 100 میلیارد تومان رسید. در شرایط اقبال به نمادهای بزرگ کالایی، همچنان شاهد اصلاح قیمت‌ها در گروه‌های کوچک‌تر هستیم. امروز انتظار می‌رود آغاز به کار بازارهای جهانی در نحوه معاملات سهام بیشترین اثرگذاری را داشته باشد. بنابراین درصورت شروع مثبت بازارهای کالایی احتمالا شاهد ادامه معاملات پرحجم در گروه‌های وابسته باشیم. در غیر این صورت، اصلاح عمومی قیمت‌ها در بازار سهام یا شیفت نسبی نقدینگی به سمت کوچک‌ترها می‌تواند سناریوهای پیش‌روی بورس باشد.
محور برنامه دولت دوازدهم برای بازار ملک کدخوانی شد
کدخوانی محور برنامه‌های عباس آخوندی برای بخش مسکن در دولت دوازدهم، «مسیر دسترسی به رونق» را مشخص کرد. در متن برنامه وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، به «تمرکز بر افزایش قدرت خرید خانه‌اولی‌ها و دهک‌های متوسط» اشاره شده است.
تقلای دلار در محدوده3800 ادامه یافت
روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی به کانال یک میلیون و 230 هزار تومان نزدیک شد، ولی دلار به نوسانات محدود در آستانه محدوده 3 هزار و 810 تومان ادامه داد. سکه که 4 روز انتهایی هفته گذشته را با افزایش قیمت به پایان برده بود، روز شنبه با قدرت بیشتری به این روند ادامه داد و با 4 هزار تومان رشد به بهای یک میلیون و 227 هزار تومان رسید. این بیشترین بهای فلز گرانبهای داخلی از 27 فروردین سال‌جاری بود.
تغییر ذائقه بازیگران سهام
چرا پرتفوی بورس‌بازان با شاخص کل همگام نشد
دیروز در حالی شاخص کل بورس رشد 23/ 0 درصدی را تجربه کرد که شاخص کل هموزن افت 27/ 0 درصدی را به ثبت رساند. روند معکوس این نماگرها نشان می‌دهد نمادهای بزرگ و بنیادی بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و سهام کوچک‌تر که مدت‌ها محل جولان سفته‌بازان بودند با کاهش اقبال مواجه شده‌اند.
واسطه‌های ملکی به هر کسی که آپارتمان خود را با قیمت زیر سطح منطقه فایل می‌کنند، صفت «پول‌لازم» را نسبت می‌دهند، در حالی که برخی از این آپارتمان‌ها به دلایلی غیر از پول‌لازم بودن مالک یا سازنده، با قیمت‌های بعضا بسیار پایین‌تر از سطح قیمتی آخرین معاملات منطقه عرضه می‌شوند.
وزیر نفت پیشنهادی دولت دوازدهم، جزییات انعقاد قرارداد ۳۰ دکل نفتی در دولت دهم را تشریح کرد.
اگر خیال سپرده‌گذاران عمده از بابت تضمین سپرده‌شان راحت باشد، در طمع سود بالا سپرده‌ خود را در پرریسک‌ترین بانک‌ها قرار می‌دهند که تا آخرین روز فعالیت بانک، سود بالا کسب کنند. هر زمان هم که بانک ورشکسته شد، خیال سپرده‌گذار عمده به ضمانت بانک‌ مرکزی راحت خواهد بود. به همین دلیل بانک‌مرکزی آمریکا ضمانت هیچ سپرده‌ای را نمی‌پذیرد. نهاد FDIC هم که ضمانت سپرده‌ها را به‌عهده می‌گیرد، صرفا تا سقف محدودی این ضمانت را می‌پذیرد تا سپرده‌گذاران عمده بهره چندانی از ضمانت نبرند. به‌این وسیله سپرده‌گذاران عمده ناگزیر می‌شوند با سپرده‌گذاری مسوولانه، کلاه خود را بچسبند و پول خود را فقط در بانک‌های مطمئن بگذارند. رفتار مسوولانه سپرده‌گذاران عمده جلوی بزرگ شدن بانک‌های مسموم را می‌گیرد و در واقع بانک‌ مرکزی را در حفظ ثبات سیستم بانکداری کمک می‌کند.اما در تفاوت‌های صندوق ضمانت سپرده و FDIC درس‌های مهمی برای ما نهفته است، درس‌هایی که به نوبه خود می‌توانند به فهم بحران بانکی فعلی کمک‌ کنند.
    صفحه  از ۶۲
درگذشت الویس پریسلی
امروز در تاریخ