صفحه نخست -
قیمت‌گذاری رانتی شاخص سهام را نزولی کرد
بورس تهران معاملات روز گذشته را به‌دلیل نحوه نرخ‌گذاری کالا‌های پایه با افت ۱۳۸۰ واحدی شاخص کل پشت‌سر گذاشت. این در حالی است که انتظار می‌رفت طبق بسته جدید ارزی قیمت‌ها متناسب با بازار دوم ارز تعیین شود؛ اما سیاست‌گذار در یک اقدام غیرکارشناسی مبنا را دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار داد.
اگر میانگین قیمت دلار را ۱۰هزار تومان در نظر بگیریم می‌توانیم به طور تقریبی محاسبه کنیم دقیقا چه اتفاقی برای ارزش پول ملی کشورمان رخ داده است. برای فهم بهتر ماجرا بازار را شخم زده ایم و ۱۵ قلم کالا و محصول پرمصرف پیدا کرده ایم که الان دقیقا یک دلار یا همان ۱۰هزار تومان خودمان ارزش دارند. در مرحله بعدی با مقایسه قیمت دلاری آن‌ها در تهران و نیویورک، به چیز‌های جالب تری رسیده ایم که شاید در پایان کمی امیدوار تان کند.
تابلوی صرافی‌ها روشن شد
یک هفته پس از لغو ممنوعیت معاملات ارزی، تابلوی صرافی‌ها روشن شد؛ به این ترتیب، فعالیت آن‌ها پس از ۴ ماه از سر گرفته شد. دیروز تعداد زیادی از صرافی‌های ضلع جنوبی میدان فردوسی قیمت دلار را در دامنه ۱۰ هزار و ۳۵۰ تا ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان ثبت کردند. البته همچنان معاملات در بازار فراگیر نشده و بسیاری از صرافی‌ها که قیمت را بر تابلوی خود درج کرده بودند، خرید و فروشی نداشتند.
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در ساعت ۱۲ امروز به ۳ میلیون و ۸۰۶ هزار تومان رسید تا این بازار افزایش قیمت ۱۰۲ هزار تومانی را در فاصله نیمروز بیست و دومین روز از مرداد به ثبت برساند.
نماگر بورس تهران پس از تجربه دو روز ریزش سنگین و اصلاح ۴/ ۳ درصدی، معاملات روز گذشته خود را با رشد ۷/ ۰ درصدی به پایان رساند. به‌نظر می‌رسد اصلاح قابل‌توجه قیمت سهام کالایی بازار در روز‌های ماقبل، در نگاه معامله‌گران کف‌های جذابی را ایجاد کرده بود تا بار دیگر فرصت مناسبی برای خرید سهام مزبور فراهم شود.
نوسانات رفت و برگشتی دلار و سکه
پس از یک شروع هفته نسبتا نوسانی، دیروز فضای آرام‌تری در بازار‌های داخلی شکل گرفت. بورس تهران با نزدیک شدن برخی سهم‌های بزرگ به کف‌های قیمتی با افزایش ۸۸۸ واحدی شاخص مواجه شد. سکه نیز در یک روز کاهشی، کانال سه میلیون و هشتصد هزار تومانی را واگذار کرد.
چیز‌هایی که باید درباره جزئیات پرداخت بیمه بیکاری در تامین اجتماعی بدانید
به شدت توصیه می‌کنیم که اگر خطر بیکاری را نزدیک به خودتان یا اطرافیان تان احساس نمی‌کنید، باز هم این نوشته را از دست ندهید. مرور یک سری قوانین و مقررات است که دیر یا زود می‌تواند به درد خودتان بخورد یا باعث شود افراد دیگری را راهنمایی کنید.
معیاری که از آن صحبت می‌کنیم حجم کل اقتصاد کشور‌ها را نشان می‌دهد و نه سرانه تک تک افراد. اگر مبناکل تولید ناخالص داخلی باشد اندونزی هم مثلا از انگلیس و فرانسه اقتصاد بزرگتری دارد و یکی از ۱۰ اقتصاد بزرگ دنیاست. یا مثلا اگر به همین عراقی‌ها بگویید اقتصاد شما از سوئیس و سوئد بزرگتر است احتمالا از تعجب شاخ در می‌آورند. نکته اینجاست ما اگر می‌خواهیم واقعا وضع معیشت مردم بین کشور‌ها را مقایسه کنیم باید سرانه تولید ناخالص داخلی را با هم مقایسه کنیم. یعنی حجم کل GDP کشور‌ها را تقسیم بر جمعیت شان کنیم.
بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که براساس آن نرخ تمامی ارز‌ها بدون تغییر نسبت به روز شنبه ثابت ماند. نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (یکشنبه بیست و یکم مردادماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین نرخ هر پوند انگلیس بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۶۲۹ ریال و هر یورو نیز بدون تغییر در مدت زمان مشابه ۴۷ هزار و ۹۵۶ ریال ارزش‌گذاری شد.
تقابل عوامل افت شاخص بورس رقم خورد
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این صفحه روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
نگاه طیف گسترده‌ای از فعالان بازار مسکن به آینده معاملات ملک، در یک نظرسنجی مشخص شد. نتایج این نظرسنجی از نیمه‌تاریک بازار معاملات مسکن سال ۹۷ حکایت دارد و نشان می‌دهد تحت‌تاثیر جهش قیمت مسکن، برداشت غالب در بازار ملک، «بروز رکود در نیمه دوم امسال» است.
در حالی که خریدوفروش خودرو‌های وارداتی در بازار از رونق چندانی برخوردار نیست و مشتریان زیادی برای این کالا‌ها وجود ندارند، قیمت‌ها در مقایسه با ۲ هفته قبل تعدیل شده است.
سکه اولین روز هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد تا بار دیگر وارد کانال چهار میلیون تومانی شود. در حالی که حجم معاملات در بازار طلا و سکه ایران به کف رسیده و متقاضی خرید و فروش به دلیل نبود ثبات در بازار انگشت شمار است.
با وجود اینکه قرار بود طبق مصوبه دولت و در قالب بسته جدید ارزی، ارز مسافرتی در صرافی‌ها و با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه ارائه شود، اما با توجه به عدم آماده بودن ساز و کار لازم فعلا ارز مسافرتی با این نرخ‌ها وجود نداشته و هم‌قیمت با بازار آزاد است؛ دلار اکنون تا مرز ۱۱ هزار تومان در بازار قیمت خورده است.
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آن‌ها است. بر این اساس در این مطلب روند‌های قیمتی بازار‌های مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
    صفحه  از ۱۸۵
نگاه ویژه

در نکوهش کنکور و ستایش مهارت

سیده ضحی حسینی‌نصر
پرطرفدار