کارشناسان پزشکی قانونی گفته‌اند دلیل مرگ پابلو نرودا، شاعر برنده جایزه نوبل ادبیات شیلی، بیماری سرطان پروستات نبوده است.
داستان جعبه‌ها در مقابل موزه هنرهای معاصر چيست؟
ظاهرا داستان‌هاي موزه هنرهاي معاصر همچنان ادامه دارد. تا همين چندي پيش بحث انتقال گنجينه موزه هنرهاي معاصر به خارج از كشور مطرح بود؛ ماجرايي كه با ورود رياست‌جمهوري متوقف شد تا آب‌ها كمي از آسياب بيفتد اما به تازگي خبر ديگري، دوباره نام موزه هنرهاي معاصر را بر سر زبان‌ها انداخت.
فرزند احمد محمود با بیان این‌که در جریان شکل‌گیری جایزه «احمد محمود» بوده است، انتظار خود را از این جایزه ادبی بیان کرد.
رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان عنوان کرد
رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان که به تازگی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور داشته است، راهکارهایی را برای حل مشکل نبود کپی رایت در داخل کشور ارایه و برای چندمین بار تاکید کرد که رعایت حقوق مولف یا کپی رایت، اصلی‌ترین شرط حضور در بازار جهانی کتاب است.
ستاره‌هایی که زیر تیغ رفتند و نجات یافتند
بسیاری از ستاره ها دوست ندارند که مشکلات جسمی و بیماری های خود را با هوادارانشان در میان بگذارند، شاید به این علت که فکر می کنند این مشکلات آینده شغلی آنها را تحت تاثیر قرار می دهند یا این که از تعداد هوادارنشان می کاهد.
سرمشق‌های چوپانی
عصري در كافه‌اي در پايين شهر نشسته بودم كه همصحبت يكي از كساني شدم كه به آنها شهروند گفته مي‌شود. هر چند از گفتن اين كلمه هنوز ترس دارم و فكر مي‌كنم رفتارهاي يك شهروند بايد با زندگي شهري متناسب باشد.
رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی به اتهام سرقت ادبی با شکایت اردلان سرفراز ترانه‌سرا به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.
من پرویز شاپورم، مبدع کاریکلماتور
پرویز شاپور 18 سال پیش در نیمه مردادی گرم در بیمارستان عیوض زاده درگذشت؛ بیمارستانی در خیابان شیخ هادی که نزدیک محل سکونتش بود.
حکایت تشویق به کتابخوانی در کشور ما بی‌شباهت به تجربه ریشه‌کنی بی‌سوادی در اواخر دهه‌های ۵۰ و ۶۰ نیست. اکنون به نظر می‌رسد مسوولان فرهنگی به این نتیجه رسیده‌اند که برای حل مشکل کتاب‌گریزی نیاز است در بخش مهد کودک‌ها سرمایه‌گذاری شود.
در دفاع از کیارستمی
#کاه_کوه
بعد از انتشار گفت‌وگوی ایرج فاضل رئیس سازمان نظام پزشکی، درباره پرونده پزشکی کیارستمی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #کاه_کوه، بیش از دو میلیون توییت و بازتوییت منتشر شد.
«ماجرای چاووش » فیلمی که بعداز ۱۵ سال آماده شد
فیلم مستند "چاووش از در آمد تا فرود" که درباره کانون چاووش است با حضور بیش از بیست نفر اعضای این کانون مقابل دوربین مانند شجریان، علیزاده، ناظری، خانواده کامکارها و سایرین پس از ۱۵ سال آماده اکران شد. از میان اعضای کانون چاووش تنها لطفی، مشکاتیان، ابتهاج و مظهری وعده حضورشان در این مستند محقق نشد.
چند نکته درباره سردر سه میلیارد تومانی دانشگاه شریف
نقش ایوان میلیاردی
سردر جدید دانشگاه صنعتی شریف شهریورماه افتتاح شد، اما حاشیه‌های هزینه هنگفت آن تمامی ندارد. تخمین زده شده است که ساخت آن ۲۰ برابر سردر دانشگاه تهران و ۵ برابر سردر تربیت مدرس هزینه برداشته است. یکی از بحث‌هایی که بین دانشجویان و رسانه‌ها مورد توجه است فعالیت‌های دانشجویی و فرهنگی است که می‌شد با این بودجه انجام داد.
جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷ به «کازوئو ایشی‌گورو» ـ نویسنده رمان «بازمانده روز» ـ رسید.
نویسندگان و متفکران جهان چه عادت‌هایی داشتند؟
در این نوشته عادات چندین نویسنده و متفکر جهان را آورده ایم.
    صفحه  از ۳۲
نگاه ویژه

عيان و نهان مخالفان روحانی

شاید روحانی انتظار چنین روزهایی را نداشت؛ انتظار روزهایی که تنها دستاوردش، برجام، در آستانه انحلال قرار گیرد.

پایان شمال سبز

در نقشه گوگل، استان‌های سرسبز شمالی کشورمان به‌خوبی دیده می‌شوند. از تمام ساحل دریای خزر، سرسبزترین بخش آن سواحل ایران است

رابطه عجیب خجالت و خلاقیت!

سال ١٩٣٩ بود. مدیر یک شرکت تبلیغاتی که از کم‌بودن ایده‌های خلاقانه تبلیغاتی میان کارمندانش به ستوه آمده بود، تصمیم جالبی گرفت: به‌جای اینکه هر یک از کارمندانش، به صورت جداگانه فکر کنند و تلاش کنند ایده‌ای خلاقانه به‌دست آورند، آنها را دور هم جمع کرد تا در کنار هم جلسه ایده‌پردازی خلاقانه برگزار کنند.