صفحه نخست -
عزت الله انتظامی آقای بازیگری ایران درگذشت
عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر صبح امروز ۲۶ مرداد ماه در بیمارستان "باهنر تهران" درگذشت. عزت‌الله انتظامی متولد ۳۰ خرداد ۱۳۰۳ در تهران فارغ‌التحصیل دانشکده هنر‌های زیبای تهران در سال ۱۳۵۱ است که برای ادامه تحصیل به مدرسه شبانه تئاتر و سینما در هانوفر رفت و در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشت.
مصائب چاوشی بودن
درباره محسن چاوشی، آلبوم ابراهیم و شایعه مهاجرتش
شاید اگر محسن چاوشی آهنگ اعتراضی نمی‌خواند، الان این حرف و حدیث‌ها هم در مورد انتشار آلبومش وجود نداشت. به هرحال انتشار خوزستان و همچنین پست‌های اینستاگرامی چاوشی و شاید مضمون آهنگ‌های آلبوم، دریافت مجوز "ابراهیم" را دشوار کرده است. خواننده‌ای که از زیرزمین شروع کرد و بعد از مدتی مجاز شد، دوباره به زیر زمین برمی‌گردد یا پرواز می‌کند؟
رامبد حالا تنش‌های پشت صحنه را هم به مخاطب منتقل می‌کند و از واقعیت یا حداقل تظاهر به واقعیت درام می‌آفریند. از کنش‌های واقعی، از حس تحقیر، از غم، گریه، پرخاش و شادمانی. از حس شکست، از موج پیروزی. خنداننده شوی این چندروز گذشته میلیون‌ها بیننده را تحت الشعاع خود قرار داده است. خبری از گلزار و عطاران و بهنوش و طناز نیست. نه. اینجا جوانانی از ولایات و شهر‌های مختلف ایران هستند که شانس خود را برای نشان دادن استعداد‌های خود و ورود به بدنه فولادین نخبگان و پول پارو کنندگان آزمایش می‌کنند. پوسته غیر قابل نفوذی که بدون ژن خوب و رانت (چه مادی، چه شغلی و چه فامیلی) تقریبا برای دیگران غیرقابل نفوذ است؛ و خنداننده برای بخش بسیار کوچکی از جوانان گذرگاه‌های کوچکی را حفر کرده است.
انصاریان خاطرنشان کرد: جامعه ما با خود صادق نیست. از یک‌سو به ضروری بودن آگاهی و آموزش کودکان در این زمینه رسیده یعنی اتفاقات ناخوشایند در این زمینه آموزش را به جامعه ما تحمیل کرده است، از طرف دیگر نگاه سنتی همچنان اصرار دارد که به سکوت خود در این زمینه ادامه بدهد. تا مدت زیادی این اخبار ناخوشایند پنهان نگاه داشته می‌شد و سعی می‌کردند مخفی باشد. جامعه ما در این مورد دچار یک نوع ریاکاری است.
محمدرضا گلزار، اکبر عبدی و مهران مدیری امید صدا و سیما برای جذب مخاطب
با فروکش کردن تب مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸، حالا باید دید شبکه‌های مختلف تلویزیون برای شب‌های تابستان چه برنامه‌ای دارند؟ در حال حاضر چشم امید مخاطبان به درخشش چند برنامه خاص است.
قدرت نمایی تلویزیون
تلویزیون در حالی به آزاده صمدی اخم کرده که از مدت‌ها پیش فرش قرمز برای محمدرضا گلزار پهن کرده است.
قانعی راد؛ نمونه آرمانی انسان آکادمیک
قانعی راد نه‌تنها برای جامعه دانشگاهی، بلکه برای جامعه ایران گوهر گرانبهایی بود و هست که از طریق شیوه سخن‌گفتنش و منش و سیره و کردارش به ما آموخت که می‌توان به دانشگاه و علم انسانی و دانشگاهی امیدوار بود و تکیه کرد.
«تتلو» می‌تواند سرود تیم ملی را بخواند؟!
ممکن است مردم با اثری که به عنوان مثال آقای تتلو خوانده، ارتباط بیشتری بگیرند. اما آیا این اثر می‌تواند سرود رسمی مجموعه مهمی مانند فدراسیون فوتبال باشد.
ایران با ۱۱ کشور دیگر در غرب آسیا در حوزه صنایع دستی رقابت می‌کند؛ کشور‌هایی که برخی از آن‌ها در شرایط جنگی به سر می‌برند و صنایع دستی و هنر‌های سنتی‌شان وضعیت روشنی ندارد. با این حال کشور ما به شکل مشترک با عمان مدیریت صنایع دستی غرب آسیا را به عهده دارد.
حال این روز‌های تئاتر شهر
احتمالا برای شما هم مثل ما جالب باشد بدانید در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که ممکن است مرمت و بازسازی یک بنای ٥٠ ساله بی‌آنکه مثلا در زلزله یا موشک‌باران دچار آسیب جدی شده باشد، بیش از یک دهه طول بکشد. لابد از خودتان می‌پرسید چطور چنین چیزی امکان دارد. شاید اگر همین ظرف زمانی در مورد احداث اتوبان حالا تاریخی شده تهران-شمال به‌کار می‌رفت باورپذیرتر بود تا بازسازی یک بنا.
فوتبال، موسیقی فوتبالی می‌خواهد
استقبال منفی از سرود جام جهانی
بالاخره بعد از ماه‌ها امروز و فرداکردن آیین رونمایی سرود‌های تیم‌ملی فوتبال ایران در مسابقات جام‌جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ در تالار وحدت تهران برگزار شد. اتفاقی که معلوم نیست برای چه این‌قدر طول کشید و پروژه‌ای که نهایتا در دو سه هفته می‌توانست به نتیجه مناسبی ختم شود، چندماه از اوایل دی‌ماه سال گذشته تا همین امروز که آخرین روز دومین‌ماه سال را پشت‌سر می‌گذاریم، عالم و آدم را درگیر حواشی و جنجال‌ها و شایعات بی‌اساسی کرد.
به بهانه درگذشت قاسم افشار
درباره شش گوینده شاخص خبر که صدا و تصویرشان خاطره جمعی چند دهه را شکل داده است. سبک هر کدام چه بود و سرنوشت شان به کجا رسید؟ این گزارش به مناسبت درگذشت قاسم افشار تدوین شده است.
روزگار سپری نشده مرد سالخورده
به بهانه رقصیدن "محمود دولت آبادی" در تالار وحدت
رقصیدنش محمود دولت آبادی در تالار وحدت، در آستانه ۸۰ سالگی، آنقدر به مذاق اهالی فرهنگ و هنر خوش آمده که در این روز‌های نه چندان خوش، فیلم آن را دوسه روزی است دست به دست می‌کنند. از "محمود دولت آبادی" صحبت می‌کنیم.
تصمیم جنجالی هفته گذشته رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا برای خروج از توافق جامع هسته‌ای موجی از واکنش‌ها را در میان فعالان تمام عرصه‌های سیاسی و اقتصادی کشور برانگیخت و در این میان صنعت گردشگری نیز از این امر مستثنی نبود.
«اورهان پاموک»؛ متفکر دوجهانه
اورهان پاموک را می‌ستایم و می‌دانم که کارش ابعاد متعدد و فراوانی دارد: همان‌قدر ریشه در این سوی جهان که در ساختار قصه‌نویسی پیشتاز سی سال گذشته جهان غرب... و همین نکته است که جایگاهش را برایم جذاب و خاص می‌کند و برای منی که همه عمر در آرزو و جست‌وجوی هنرمند و متفکر دوجهانه بوده‌ام، اورهان پاموک را به صورت توفیق و مثالی شایسته درمی‌آورد و در میان این خیل انبوه، تصویر او را دلخواه‌تر و واضح‌تر و دوست‌داشتنی‌تر می‌یابم و آسوده می‌شوم.
    صفحه  از ۴۷
نگاه ویژه

واقعیت کودتای ۲۸ مرداد

صادق زیبا کلام

در نکوهش کنکور و ستایش مهارت

سیده ضحی حسینی‌نصر
پرطرفدار