بازی‌های محلی؛ فراموش شده در غبار مدرنیته
احیای بازی‌های بومی و محلی در شرایط کنونی یک نیاز به شمار می‌رود، زیرا شمار زیادی از ورزش‌هایی که هم اکنون در کشور ما در حال برگزاری است ورزش‌های غیر وطنی و وارداتی محسوب شده که ریشه در فرهنگ کشور‌های دیگر دارند.
به مناسبت روز جهانی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی
بار‌ها از «بهاء الدین خرمشاهی» نقل شده است که «ما در ایران مثل فرزندان خانه‌ای هستیم که بی هیچ زحمتی یک میراث عظیم پدری به ما رسیده و ازین بابت قدرناشناسیم»؛ و اکنون شعار جهانی ۲۰۱۸ «میراث برای نسل ها» یادمانی ست برای قدردانی از این یادگار.
آنچه در این یادداشت می‌خوانید، بحثی کوتاه درباره وضعیت اقتصادی ایران در پیش از جنبش مشروطیت است که نشان می‌دهد وضعیت ناگوار اقتصادی کشور، چگونه بیگانگان را به طمع افکند و طرز فکر آن‌هایی را که به یاری آنان دلخوش بودند، به ریشخند کشانید!
نوروزِ مرگ و زندگی
اگر هاوکینگ چیزی برای گفتن باقی نگذاشت، اما گویی جامعه ما شایگان را تازه‌تازه دارد کشف می‌کند. بیهوده نیست که بعد از مرگش، کتاب‌هایش در کتاب‌فروشی‌های پایتخت یافت نمی‌شود!
گذر از هفت خوان ممیزی
دشواری‌های صدور مجوز کتاب
تقریبا کمتر نویسنده یا مترجمی است که دست‌کم چند ماه در انتظار صدور مجوز آثارش نمانده باشد. اما ماجرا گاه از چند ماه فراتر می‌رود و به چند سال و حتی یک دهه کشیده می‌شود.
سقوط
مگر می‌شود شما به ترکیه بروید و حجاب اسلامی نبینید که ما در سریال پایتخت نمی‌بینیم؟ مگر می‌شود به ترکیه بروی و اذان از بلندگو‌های مسجد نشنوی! آخه مگر می‌شود یادمان برود که کلمه شراب و مشروب را از تمام رمان‌ها و کتاب‌ها در ارشاد حذف می‌کنند و در فیلم‌های دوبله‌شده تبدیل می‌شود به لیموناد و شربت، ولی در «پایتخت ٥» قشنگ حرف از مشروب‌خوردن در این کشور اسلامی زده و نمایش هم داده می‌شود. مؤسسه محترم «اوج» اسپانسر اصلی این سریال است! استغفرالله!
داستان تکراری فیلترینگ
داستان امروز تلگرام در ایران، داستان دیروز رسانه در ایران است. امروز و پس از حدود دو قرن که از ورود اولین رسانه مدرن، یعنی روزنامه به این کشور می‌گذرد، داستان برخورد‌های رسمی با روزنامه، همچنان با رسانه‌های بعدی نیز تکرار شده است و هنوز نیز عده‌ای در سودای تکرار این برخورد با تلگرام هستند.
انسان باید بر علیه خودش طغیان کند
جواد مجابی
جواد مجابی از معدود چهره‌های فرهنگی ایران است که به معنای واقعی می‌توان از او با عنوان شخصیتی جامع الاطراف نام برد؛ هم شاعر است، هم نویسنده و هم در نقد و نظریه، صاحب فکر. غیر از این‌ها در تاریخ نقاشی و موسیقی نیز همیشه حرف‌هایی شنیدنی داشته.
سازمان ملل در ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۰، ۲۱ مارس را به عنوان روز بین‌المللی نوروز ثبت کرد تا جشن سال نوی بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر به صورت رسمی جهانی شود.
وداع با
داریوش شایگان
داریوش شایگان پس از دو ماه اغما، از «زیر آسمان‌های جهان» رفت.
سقف کاخ نیاوران به روی گردشگران نوروزی گشوده شد.
اندوه فرهیختگان در سوگ داریوش شایگان
مراسم تشییع پیکر داریوش شایگان در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی صبح امروز آغاز شد و در پایان این مراسم پس از آنکه سیدمصطفی محقق داماد، نماز میت را بر پیکر مرحوم شایگان اقامه کرد، حاضران شایگان را به خانه ابدی او در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه کردند.
سحر دولتشاهی بازیگر سینما و خوانندگان گروه موسیقی سون، مهمان امشب دورهمی هستند.
ضل الله شریعت پناهی رویکرد‌های گروه اجتماعی شبکه یک در سال ۹۷ را تشریح و گفت: در تدارک یک تاک شو جدید هستند که با رویکرد سرگرمی و تفریحی روی آنتن می‌رود.
مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری داریوش شایگان روز دوشنبه ششم فروردین ماه برگزار می‌شود.
    صفحه  از ۴۴
نگاه ویژه
پرطرفدار