رفتار صداوسیما و سیاست رسانه‌ای کشور ما را به یاد سربازان ژاپنی می‌اندازد که سی سال پس از پایان جنگ دوم جهانی، همچنان در جنگل‌های جزایر اقیانوس آرام پست دید‌بانی خود را ترک نمی‌کردند.
نسل سوم و چهارم بعد از انقلاب که باید نقطه کانونی میل برای خواندن داشته باشند، به‌شدت گریزپا شده‌اند و مطالعات مکتوب را کنار گذاشته‌اند و این مطالعات در فضای ذهنی‌شان کنار گذاشته شده است.
بحثی در اخلاق آکادمیک
پیمایش ملی صورت گرفته حاکی از فرسودگی تحصیلی متوسطی در ٥٠ تا ٦٠ درصد دانشجویان است. جنبش دانشجویی و مشارکت دانشجویان در نهادهای دانشجویی و مدنی، غالبا بخت اخلاقی دانشجویان را ارتقا بخشیده است این منوط به آن است که جامعه مدنی با این تکاپوهای درونزا و خلاق دانشجویی همکاری بکند و سیستم‌های رسمی نیز مانع آن نشود.
ما با هم فرق داشتیم
سیمین دانشور درباره‌ جلال آل‌احمد
سیمین دانشور درباره‌ جلال آل‌احمد کم حرف نزد، اما در میان حرف‌هایی که زد، آن مصاحبه که سال 1368 با «کیهان فرهنگی» کرده بود جزئیات بسیار داشت و حرف‌هایی که بعدها زد اغلب تکرار همان بود. او 20 سال پس از مرگ جلال آل‌احمد درباره‌ شخصیت جلال، داستان‌هایش و رابطه‌اش با او حرف زده بود.
رمان «چوب نروژی» نوشته هاروکی موراکامی با ترجمه مهدی غبرایی از سوی انتشارات کتاب نشر نیکا منتشر و روانه کتابفروشی‌ها شد.
«داستان های من درباره انسان ها و عکس العمل آنهاست، این که چه زمانی واکنش می دهند، چه زمانی واکنش نمی دهند و چه زمانی واکنش شان احمقانه است. انگشت نشانه من به سمت خودمان است، نه زامبی ها».
ترجمه رمان «پرده حائل» نوشته یان مک‌ یوون و چاپ دوم ترجمه رمان «فرشته آبی» نوشته هاینریش مان به تازگی منتشر شده‌اند.
کتاب «آینده ذهن» نوشته میچیو کاکو با ترجمه مانی منوچهری منتشر شد. این کتاب در ۳۲۰ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۶ هزار تومان در انتشارات فاطمی عرضه شده است.
کتاب‌های «فروشنده دوره‌گرد»، «یک انسان، یک حیوان»، «هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند»، «عشق‌های زودگذر ماندگار» و «مُهر پنجم» به تازگی راهی بازار شده‌اند.
به تازگی کتاب «فرهادی و سینمای پرسش» نوشته اسدالله غلامعلی با شمارگان 500 نسخه، 190 صفحه و بهای 16 هزار و 500 تومان از سوی نشر ورا روانه کتابفروشی‌ها شده است. نویسنده در این کتاب در چهار فصل سعی کرده تا آثار سینمایی اصغر فرهادی را از نظرگاه تفکر مدرن مورد بررسی قرار دهد.
مجله ادبی «لیر» فهرستی از بهترین کتاب‌های فرانسه را در ژانرهای مختلف از بیوگرافی، تا داستان خارجی و از کتاب مصور تا کتاب ورزشی انتخاب و معرفی کرده است.
آموزش مادام‌العمر ضرورت آینده
تغییرات تکنولوژی ارتباطی قوی‌تر و پیوسته‌تری بین آموزش و اشتغال را مطالبه می‌کند. آیا نظام آموزشی ما نیز آماده چنین تغییراتی هست تا به‌جای تربیت دانش «آموز» در یک نظام آموزشی فشاری، به تربیت دانش «جو» در یک نظام آموزشی کششی تبدیل شود؟
اینجا کدام «نیاز» سرو می‌شود؟
کافه‌نشینی هرچند فرصتی برای پاسخ به بخشی از نیازهای افراد جامعه است اما کافه‌ها از منظر فرهنگی می‌توانند محل تولد نیازهایی تازه هم باشند.
دگرگونی برای مانایی در گفتاری از مصطفی ملکیان
یکی از مباحث اصلی فلسفه از روزگاران گذشته پاسخ به این پرسش است که چگونه امکان دارد، موجودی در عین اینکه دگرگون می‌شود همان که هست باقی بماند؟ منشا طرح این سوال در جایی است که یگانه واقعیت ثابت عالم طبیعت، بی‌ثباتی است.
«اکنون، ما و شریعتی» با حضور موافقان و منتقدان شریعتی
دعوت به بازگشت به الگوی اجتماعی شریعتی دعوت به دو محور است: اول بازسازی جامعه، نظام تعلقات اجتماعی، پل‌ها و پیوندها. جامعه بی‌صاحب رهاشده را تملک‌کردن و خطاب قرار‌دادن و استفاده از زبانی که تاثیرگذار و قابل فهم باشد.
    صفحه  از ۳۴
۲۴ ساعت ترامپ چگونه می‌گذرد؟
نیویورک تایمز روایت کرد
نگاه ویژه

ارتباط فساد با فردگرایی

وقتی در جامعه‌ای حوزه مشارکت، تعاملات و ارتباط به حداقل...

پیشنهاد آزمون یک فرضیه

در هر دو صورت پذیرش و عدم پذیرش یک روایت را بیش از آنکه...

تأملی بر سیره اخلاقی خاتم‌الأنبیاء(ص)

تساهل و گفت‌وگو، منطق پیامبر(ص) در مواجهه با «دیگری» است

عصر جدید اصلاح‌طلبان

اصلاح‌طلبان برای اینکه منافع ملی برای‌شان اولویت دارد، هماهنگ...
پیشنهاد
در نگاه زیست محوری
"مرگ" وجود ندارد!
کی باید مشاوره برویم؟
تفاوت‌های مشاوره و روان‌درمانی
کی باید مشاوره برویم؟
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ظهور و سقوط تروتسکی؛ فرمانده تنهای انقلاب
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟