خوشبختانه با توجه به گستردگی مفاهیم در ادبیات عاشیق‌ها این موسیقی محدود به موضوع یا مراسم خاصی نیست. اگر بنا به شرایط و بنا به مناسبت خاصی از عاشیق‌ها برای برگزاری برنامه یا کنسرت دعوت شود مطمئن باشید آن‌ها هم با توجه به فرهنگی که در موسیقی‌شان دارند از آن استقبال می‌کنند.
گفتگویی در سالروز تولد کارگردان برجسته
سخت‌ترین کارم «هامون» است که دارای ٦٢ لوکیشن بود و در آن شخصیت‌های متفاوتی حضور داشتند و فیلم از دوره فیلم‌برداری طولانی‌مدتی برخوردار بود. خوشبختانه این فیلم در سینمای ایرانی خیلی خوب شد.
این یادداشت به بررسی تعدادی از نمایش های در حال اجرا می پردازد.
به نظر می‌آید هایلایت در بازنمایی وضعیت موجود، نگاه جنسیت‌زده‌ای ندارد و مردان و زنان را به یک اندازه می‌نوازد و نگاه انتقادی‌اش معطوف به هر دو جنس است، اما نکته اینجاست که به‌هرحال در یک جامعه مردسالار، نقش مردان بیش از زنان زیر ذره‌بین است و نمی‌توان از این مناسبات به‌راحتی ر‌ها شد.
نگاهی به جهان- زبان حسین ‍‌پناهی
حسین پناهی از جایی می‌آمد که سوگ در آن چیزی بیش از ترفندی برای التیام تدریجی و کنارآمدن با فقدان جانکاه دیگری است. او از جایی می‌آمد که سوگ در آن عنصر وحدت بخش و مسئله‌ی اصلی شکل‌دادن به اجتماع است.
چوب نروژی داستان عاشقانه بسیار ظریفی دارد و برعکس بیشتر کارهای موراکامی آن فضای غیرواقعی، جادویی و عجیب را ندارد. در واقع او خواسته با نوشتن این رمان طبع‌آزمایی کند.
پس از آمریکا نمایش «ماهی سیاه کوچولو» در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می‌رود. «ماهی سیاه کوچولو» پروژه مشترک ایران و آمریکا با نگاهی به نوشته‌ی صمد بهرنگی به قلم مهرنوش عٓلیا و کارگرانی محمد عاقبتی در سالن شماره سه شهرزاد به مدت یک هفته به روی صحنه میرود.
نمایش رُل (گودال) روی صحنه می‌رود
آیا فلسفه زندگی چیز پیچیده‌ای است؟ بالاخره در زندگی حرکت بهتر است یا سکون؟ ما انسان‌ها چقدر منافع مادی روی حرف و عملمان تأثیر می‌گذارد؟ و مهم‌تر اینکه نگاه ما به زمان و گذراندن آن چگونه می‌تواند جهان‌بینی ما را دچار تغییر کند؟ این سؤال‌ها و خیلی تعابیر دیگر که ممکن است هر مخاطب از زاویه نگاهش برایش ایجاد شود، روح این نمایش را تشکیل می‌دهند.
نگاهی به نمایش
نمایش «کلنل» به لحاظ بازیگری دارای معدل خوبی است و از بازی‌های روان و قابل‌قبول برخوردار است. هرچند شاید هیچ نقشی به لحاظ بازیگری مخاطب را شگفت‌زده نکند، ولی نکته مهم درست بازی‌کردن و در خدمت اثربودن است که نمایش «کلنل» به‌خوبی از این امتیاز برخوردار است.
زادروز کیهان کلهر؛ صدا می‌ماند!
بگذارید از آخرِ کنسرت شروع کنم؛ همه کف زدند، خیلی، خیلی، خیلی و من بیشتر از همه، خیلی هم محکم کف می‌زدم، نمی‌دانم چرا همه‌اش داد می‌زدم: براوو، براوو، براوو! به گمانم عده‌ای نگاهم می‌کردند، به گمانم توی دلشان می‌گفتند به موهای سفیدش نمی‌آید؛ چه شوری آفریده بود در من!
نگاهی به نمایشی از سیدمحمد مساوات
جماد صحنه و حقه‌های بصری و بازی بازیگران، پیپی را روایت کرد که پیپ هم نمی‌توانست باشد. روایت قتل یا احتمال قتل، پلیس یا نیستی پلیس، حضور مادر یا عدم حضورش، دوپاره‌شدن نقش‌ها در این منم، او من است من او نیستم او دیگری ا‌ست و... تا مدلول بی‌چرایی قتل، در ساخت و اجرائی بر پایه مجهولیت و ابهام، به‌راستی چه چیزی را می‌گوید.
شپرد قلمی تهاجمی دارد، درست مانند یک گاوچران آمریکایی وقتی میان میدان است. برای همین اینگونه تهاجمی درباره او نوشتن را شروع کردم، بی‌مقدمه و تفصیل. رویا، رانندگی، فردگرایی، اشتباه در کنار دقت زبان‌شناختی و تخیل بصری اساسی‌ترین مولفه‌های این نمایش‌نامه‌نویس، بازیگر و کارگردان آمریکایی است. آثار او که بسیار هم به فارسی ترجمه شده است، مشاهدات نویسنده‌ای پیچیده هستند که اسطوره را در کنار شرایط انسان مدرن نگه می‌دارد.
نیما در همان حال که مدیون تخیل خویش است، متأثر از زمانه خود است. سمبولیسم در شعرهای نیما، صرفا خود را به «ابتکار کلام» تسلیم نمی‌کند، بلکه رنج‌ها و آرزوهای زمانه خود را نیز در خود بازنمایی می‌کند.
«لاتاری» مهدویان، نسخه ایرانیِ «ربوده شده» است؟
محمدحسین مهدویان پس از «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز»، این بار یک ژانر تازه را تجربه می‌کند و با «لاتاری» سراغ یک سوژه نسبتاً بکر در سینمای ایران رفته که حتی در حوزه مستند نیز اثر قوی درباره آن تولید نشده است؛ فحشا در دوبی و زنان ایرانی که در شبکه‌های فحشا به این کشور قاچاق می‌شوند.
کلنل؛ رخداد و فرجام مشروطه‌خواهی
کلنل یک روایت خام و استاندارد از مشروطه‌خواهی نیست. این درام بین هنر و تاریخ، ما را با پرسش‌های مختلفی در راستای حقوق شهروندی، عبور از سنت‌ها، سیاست و مدرنیته روبه‌رو می‌کند؛ این تراژدی واقعیت‌گرا عنصر عاطفه را هم‌پای اندیشه نشان می‌دهد. عشق در آن فضای سرد سیاست‌زده سمبولیک است و پری نمادی از مهر به میهن.
    صفحه  از ۱۳
۲۴ ساعت ترامپ چگونه می‌گذرد؟
نیویورک تایمز روایت کرد
نگاه ویژه

ارتباط فساد با فردگرایی

وقتی در جامعه‌ای حوزه مشارکت، تعاملات و ارتباط به حداقل...

پیشنهاد آزمون یک فرضیه

در هر دو صورت پذیرش و عدم پذیرش یک روایت را بیش از آنکه...

تأملی بر سیره اخلاقی خاتم‌الأنبیاء(ص)

تساهل و گفت‌وگو، منطق پیامبر(ص) در مواجهه با «دیگری» است

عصر جدید اصلاح‌طلبان

اصلاح‌طلبان برای اینکه منافع ملی برای‌شان اولویت دارد، هماهنگ...
پیشنهاد
در نگاه زیست محوری
"مرگ" وجود ندارد!
کی باید مشاوره برویم؟
تفاوت‌های مشاوره و روان‌درمانی
کی باید مشاوره برویم؟
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ظهور و سقوط تروتسکی؛ فرمانده تنهای انقلاب
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟