صفحه نخست -
نقاشی‌های سهراب سپهری در موزه‌های جهان
۱۵مهر؛ زادروز گران‌قیمت‌ترین نقاش ایران
سپری یک مسافر بود و در سفرهایش به شرق و غرب از فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلف تاثیر گرفت. تاثیرات این فرهنگ‌ها در بوم‌های نقاشی و اشعار او مشهود است. او درباره نقاشی فرانسوی، خوشنویسی ژاپنی و بودیسم مطالعه گسترده داشت.
محمدرضا گلزار؛ سلبریتی یا ستاره!
نزدیک به ۲۰ سال از حضور محمدرضا گلزار مقابل دوربین می‌گذرد. او سال ۱۳۷۹ بازیگری در سینما را شروع کرد و حالا این روز‌ها مقابل دوربین تلویزیون می‌نشیند و مسابقه‌ای با عنوان «برنده باش» را برگزار می‌کند. مسابقه‌ای که نظیر آن در چند کشور اجرا می‌شود و هدفش میلیونر شدن شرکت کنندگان است.
شکیرا؛ بی سر و صدا در آفریقا
شکیرا زاده شهری فقیر با نام بارانکیلا در کلمبیا است و با چشم خود کودکان پابرهنه زیادی را در خیابان‌های این شهر دیده که فقر و بی‌پولی آن‌ها را به چنگال اعتیاد کشانده است. کاملاً مشخص است کودکانی که حتی پول لازم برای ادامه تحصیل را ندارند آینده روشنی نیز پیش‌رویشان قرار نمی‌گیرد.
دلار از مرز ۱۵ هزار تومان عبور کرد
در بازار سکه روز دوشنبه افزایش قیمت‌ها ادامه یافت و این فلز گران بها با ۱۰۰ هزار تومان رشد روی عدد ۴ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان قرار گرفت. سکه در روز دوم هفته نیز ۱۰۰ هزار تومان رشد کرده بود. با این وجود، بررسی‌ها نشان‌دهنده آن است که در ۲ روز ابتدایی پاییز هر گرم طلای ۱۸ عیار بازدهی بسیار بیشتری نسبت به سکه تمام تجربه کرده است.
حمید گودرزی: باید انتقاد کنیم
انگار دور تازه فعالیت‌های حمید گودرزی است. خودش وقتی با چنین پرسشی مواجه می‌شود، جوری که انگار منتظر بوده، سریع می‌گوید آره! انگار دوباره دارم بازی رو شروع می‌کنم. حالا دوباره پرکار است. از تلویزیون و سینما و شبکه خانگی پیشنهاد‌های وسوسه‌کننده‌ای دارد و شاید قرار است به همه یادآوری کند که هنوز سرپاست و می‌تواند جزو بهترین‌ها باشد. تازه ٤١ ساله است و در سینمایی که جوان و نوجوان ندارد و ستاره‌هایش تا پنجاه سالگی نقش نوعروس و تازه‌داماد را بازی می‌کنند، او خیلی جا دارد.
حسین منزوی؛ سراینده ترانه‌های ماندگار
حسین منزوی در اول مهر ماه ۱۳۲۵ در زنجان زاده شد. منزوی نخست، در دانشگاه تهران ادبیات خواند، ولی رها کرد و سراغ جامعه‌شناسی رفت، ولی آن را نیز به پایان نبرد. آنچه منزوی آن را تا پایان ادامه داد شاعری بود.
محمدرضا شجریان: از هر پدیده‌ای درس گرفتم
زادروز خالق‌ ربنا
پاییز را پادشاه فصل‌ها می‌دانند، اولین روز پاییز اولین روز زندگی پادشاه موسیقی ایران، استاد شجریان است. او در اول مهر ۱۳۱۹ زاده و در مشهد و در خانواده‌ای آشنا با هنر و مذهبی بزرگ شد. پدرش قاری قرآن بود و به این واسطه او نیز تحت آموزش قرار گرفت.
پایان افسانه امیر تتلو!
ماجرا باورکردنی نبود. حتی وقتی اولش پست هتاکانه، احمقانه و بی‌پرستیژ امیر تتلو دست‌به‌دست در فضای مجازی چرخید، خیلی‌ها باورشان نشد که این پست واقعیت دارد. چیز‌هایی که در آن پست ذکر شده بود، به‌ظاهر حتی از کسی، چون امیر تتلو هم برنمی‌آمد.
آزیتا لاچینی؛ روایت بدون سانسور
این حرف‌های اوست که بار‌ها عشق از دست داده، کودک از دست داده و در فقر زندگی کرده است، اما به قول خودش با توکل، همه این اتفاقات تلخ را تحمل کرده است. روایت واقعی از داستان زندگی آزیتا لاچینی در برنامه هزار داستان به‌قدری تاثیرگذار بود که به مدت ٦٠ دقیقه تمام مخاطبان را تا آخر برنامه میخکوب کرد.
سعید کنگرانی؛ طالع بد یک بازیگر
سعید کنگرانی کارنامه قطوری ندارد. تعداد فیلم‌های کارنامه‌اش شاید از انگشتان دو دست فراتر نرود. اما همین آثار کم‌شمار تقریبا تک‌تک جزو بهترین‌های تاریخ سینما و تلویزیون ایران هستند. فیلم‌ها و سریال‌هایی، چون رضا موتوری، دایره مینا، سرایدار و در امتداد شب و البته سریالی، چون دایی‌جان ناپلئون که با هر متر و معیاری جزو آثار برگزیده تاریخ این مرز و بوم به شمار می‌آیند.
حسین عرفانی؛ صدای پیشه‌ای ماندگار
صدایی که دیگر در نمی‌آید
از جمله کار‌های عرفانی صداپیشگی به جای همفری بوگارت است او در فیلم‌های کازابلانکا، شاهین مالت، داشتن و نداشتن، گذرگاه تاریک، دست چپ خدا، کی لارگو و گنج‌های سیرا مادره به جای این بازیگر مشهور هالیوود صحبت کرده است.
راز‌های عطاران‌بودن!
حواشی تقدیر در مراسم آکادامی
رضا عطاران جایزه آکادمی سینما سینما را به عنوان موثرترین چهره سال گرفت. در گزارشی خواندنی از چهره‌های سینمایی پرسیده‌ایم رمز و راز موفقیت عطاران در چیست. چرا مردم دوستش دارند و چرا فیلم‌هایش دیوانه‌وار می‌فروشد.
تهمینه میلانی؛ کپی‌کاری یا الهام ناخودآگاه؟
نمایشگاهی که جنجال به پا کرد
ظاهرا وجود تهمینه میلانی با جنجال سرشته شده. چه در سینما و چه حالا در مقام نقاش مجموعه نقاشی «فیلم‌هایی که نساخته‌ام» که پیش از اینکه به پایان طبیعی زمان برگزاری‌اش برسد، به خواست خانم کارگردان نیمه‌کاره تعطیل شد.
اولیویا نیوتون جان خواننده و بازیگر فاش کرد که برای سومین بار در حال مبارزه با بیماری سرطان است. این بازیگر و خواننده سرشناس چهار بار برنده جایزه موسیقی گرمی شده است.
اکبر گلپایگانی؛ زورشان به موسیقی آوازی نرسید
کوچه پس کوچه‌های این شهر بزرگ، مردی زندگی می‌کند که تاریخ موسیقی آوازی ایران را به بعد و قبل خود تقسیم کرده است. مردی که «حنجره طلایی» نام گرفت و بی شک این نام وعناوینی حتی برتر از آن برازنده او و هنرش است نامش اکبرگلپایگانی و متخلص به گلپا است.
    صفحه  از ۲۳
پرطرفدار