صفحه نخست -
فلوشیپ جراحی سرطان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از انجام روش‌های جدید اثربخشی 10 برابری داروی شیمی درمانی در شیراز برای اولین بار در کشور خبر داد.
از هر دوازده کودک، یک کودک به طور مداوم صدا‌هایی می‌شنود که در حقیقت وجود ندارد. این صدا‌ها گاهی به آن‌ها می‌گویند موجوداتی بی‌ارزش و بی‌مقدار هستند.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیر واگیر مهم‌ترین معضل نظام سلامت در بسیاری از کشور‌های جهان و از جمله ایران محسوب می‌شوند.
راز «بختک» چیست؟
ممکن است بار‌ها برایتان اتفاق افتاده باشد که نیمه شب از خواب بیدار شوید و احساس کنید جسمی روی بدنتان سنگینی می‌کند و نتوانید حرکت کرده یا فریاد بزنید. این پدیده رایج «فلج خواب» نام دارد.
آیا اعتیاد به روابط جنسی واقعا بیماری است؟
نظریه پزشکان درباره علاقه و رفتار جنسی زیاد
از مارک توین، نویسنده آمریکایی بارها نقل شده که گفته ترک سیگار برایش آسان بوده چرا که او ۱۰۰ بار این کار را انجام داده است. این نویسنده اما به علت سرطان ریه درگذشت. ما موجودیت به موادی مثل نیکوتین، الکل و دیگر مخدرات و آسیب‌های ناشی از آن را در جامعه می‌پذیریم. اما وقتی حرف از اعتیاد به روابط جنسی در میان می‌آید، برخی کارشناسان آن را به عنوان یک پدیده واقعی نمی‌پذیرند.
برخی از کودکان قبل از دوران مدرسه گرفتار اختلالات تولید صدا هستند و یا به‌اصطلاح نوک زبانی حرف می‌زنند و برخی کلمه‌ها را به‌درستی ادا نمی‌کنند؛ درصورتی‌که این مشکل در آن‌ها برطرف نشود، در دوران مدرسه در دیکته نویسی و رونویسی دچار مشکل خواهند داشت که می‌توان با آموزش و گفتاردرمانی مانع افت تحصیلی آن‌ها شد.
بیمارستان عام، بیمارستان خاص!
مسئولان وقتی اشکالات موجود در نظام سلامت سراسری را می‌بینند، تصور می‌کنند با تأسیس بیمارستان خاص، اشراف بر پزشکان و صرف منابع مالی تنها برای کارکنانشان حداقل مشکل ایشان را برطرف کنند. اما اشکالات بسیار شدید و غیرقابل‌انکار در نظام سلامت سراسری با این تمهیدات قابل رفع کردن نیست. با انحصار مراجعان و اختصاص امکانات مالی بیشتر نمی‌توان این معضلات را چار‌ه کرد و ای‌بسا راه شکست معضلات و بن‌بست‌ها هم مسدود شود.
سرمایه‌های انسانی و سلامت
تحقق توسعه پایدار نیازمند تربیت سرمایه‌های انسانی است، سرمایه‌های آتی کشور که امروز دوران کودکی خود را سپری می‌کنند باید به نحو درست و شایسته با موضوعات و مقولات بهداشتی و درمانی و سلامت آشنا و مأنوس باشند.
صادرات و واردات سلامت
ایران با همه فرازونشیب‌های خود؛ چه بخواهد و چه نخواهد، مرکز ثقل این حوزه تمدنی است و چه بهتر آنکه این مرکزیت را در بهداشت و درمان نشان دهد و به‌عبارتی بیش و پیش از هر حیطه دیگری، سردمدار «الکل و آمپول» منطقه باشد.
سلامت جامعه در گرو سلامت مردان
متأسفانه مردان به دلیل اینکه امرار معاش خانواده را بر عهده دارند، کمتر به فکر سلامتی خود هستند. اکثر آقایان زمانی به فکر درمان می‌افتند که بهترین زمان برای درمان آن‌ها گذشته است. در جامعه ما مردان ستون خانواده هستند، اما متوسط سن زندگی آنان نسبت به زنان بسیار پایین‌تر است و آن‌ها بیشتر به دلیل حوادث شغلی و رانندگی و ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها فوت می‌کنند یا به دلیل حضور در جنگ‌ها و حوادث اجتماعى بیشتر از زنان در معرض آسیب قرار می‌گیرند.
مدیرکل مبارزه با بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور از ورود سویه جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان که قابلیت انتقال به انسان نیز دارد، خبر داد.
ساخت قرص ضدباروری برای مردان
دانشمندان کشف کرده‌اند که یک عصاره گیاهی که توسط جنگجویان آفریقایی در تیرهای سمی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرفت، می‌تواند ماده کلیدی در ساخت یک قرص ضدباروری برای مردان باشد.
خالق فیسبوک، مارک زاکربرگ که تقریبا همیشه تی‌شرت خاکستری ساده‌ای را بر تن دارد، در مصاحبه سال ٢٠١٤ گفت که پوشیدن پیراهن‌های مشابه کمک می‌کند تا او کمترین امکان را برای تصمیم‌گیری داشته باشد و بلافاصله به سراغ کار کردن برود. او معمولا زیاد نمی‌خوابد و گاه تا شش صبح با کارمندان فیسبوک در حال گفت‌وگو است.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت:
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: 90 درصد مردم ایران تحرک کافی ندارند. دکتر افشین استوار گفت: از نظر فعالیت بدنی جامعه در وضعیت مناسبی نیست؛ به طوری که تحقیقات از فعالیت بدنی ناکافی 90 درصدی مردم خبر می‌دهد.
    صفحه  از ۳۰
پرطرفدار