صفحه نخست -
پاواروتی؛ از دروازه‌بانی تا خوانندگی اپرا
مثل تمام پسر بچه‌های ایتالیایی، پاواروتی خردسال هم این رویا را داشت تا به یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال تبدیل شود و هر شب این خواب را می‌دید که عکس‌العمل‌هایش با تشویق هواداران همراه می‌شود. لوچانو پاواروتی در بزرگسالی، اما با صدایش تماشاگران را در استادیوم به وجد می‌آورد، نه با مهارت‌های فوتبالی‌اش.
کیمیا علیزاده؛ پرچمدار مصدوم بازی‌های آسیایی
کاروان ورزش ایران در آستانه بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با یک اتفاق تلخ روبه‌رو شده است. خبر مربوط به کیمیا علیزاده است؛ بانوی پرافتخاری که مصدومیت ناگهانی او در فاصله کمتر از دو هفته مانده به آغاز بزرگ‌ترین رویداد ورزشی قاره، همه را غافلگیر کرد.
رسانه‌های الجزایری در روز‌های اخیر از کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی جایگزینی رباح ماجر سخن به میان آورده‌اند و پیامی که اخیرا سرمربی تیم ملی فوتبال ایران منتشر کرد باعث شد تا گمانه زنی‌های زیادی در این زمینه به وجود آید، اما به نظر می‌رسد که فدراسیون فوتبال الجزایر با جمال بلماضی سرمربی سابق الدحیل به توافق نهایی رسیده و به زودی او سرمربی جدید الجزایر می‌شود.
رودچنکوف که پیش از این افشاگری‌هایی درباره دوپینگ سیستماتیک در روسیه انجام داده است و باعث محرومیت روسیه شده، این بار اعلام کرد که دستور‌ها در زمان مسئولیت او از سوی ولادیمیر پوتین صادر می‌شد و اگر او این دستور را انجام نمی‌داد احتمال کشته شدن او وجود داشت.
در فوتبال پرسرعت امروز، پاس‌های بلند و پرشتاب با سرعت بالای توپ، انرژی زیادی را به داخل جمجمه منتقل می‌کند که ممکن است ضایعات کوچک تجمع‌یابنده‌ای را در مغز ایجاد کند و نقش مهمی در ایجاد زوال عقل در سنین بازنشستگی بازیکنان داشته باشد. انجام پژوهش‌هایی درباره این موضوع، شهامت، بودجه کافی و استقلال در قضاوت غیرسوگیرانه را لازم دارد. پژوهش در مورد فوتبال آمریکایی تأییدگر وجود این نوع ضایعات مزمن مغزی ناشی از ضربات سر است.
منصور بهرامی؛ ستاره ایرانی تنیس نمایشی
از دو دهه پیش تا کنون تنیس جهان با تغییرات زیادی روبرو شده است، از نوع بازی و شکل راکت‌ها گرفته تا پایان عصر سمپراس-آغاسی و آغاز دوران با شکوه فدرر-نادال. در این مدتی چیزی که بی تغییر مانده، "کاریزمای جادویی" منصور بهرامی است.
موفقیت تیم ملی فوتبال نشان داد زنبور‌های مستعد را می‌توان با مدیریت سیستم غالب فرانسوی در خدمت به کلکسیون افتخارات فرانسه به کار گرفت و این به‌کارگیری دقیقا در راستای رویکرد مکتب فرانسوی است و تناقضی با آن ندارد؛ بنابراین آن‌ها می‌توانند با مکتب فکری یادشده به این شیوه خود افتخار نیز کنند.
داور در سوت خود می‌دمد، دروازه‌بانی که باید پنالتی بگیرد، کش‌و‌قوسی به تن خود می‌دهد و طرفداران تشویقش می‌کنند. دروازه‌بان باید تصمیم خطیری بگیرد؛ اینکه به کدام طرف بپرد - به راست یا چپ، یا همان وسط بماند؟ - دروازه‌بان هرچقدر هم مجرب باشد، احتمال دارد مرتکب یک اشتباه رایج شود: اینکه بپرد، در صورتی که شاید بهتر باشد هیچ کاری نکند.
سردار موسی کمالی در گفت‌وگو در این باره گفت: برابر قوانین و مقرراتی که وجود دارد نفرات اول مسابقات آسیایی، سه نفر اول بازی‌های المپیک و دو نفر اول مسابقات جهانی می‌توانند از انجام خدمت دوره ضرورت سربازی معاف شوند و قوانینی درمورد دیگر ملی‌پوشان و دیگر رتبه‌های مسابقات ورزشی وجود ندارد.
شاید تا قبل از آغاز جام جهانی تصور اینکه نام مسعود شجاعی در کنار بسیج دانشگاه اهواز قرار بگیرد، چیزی شبیه به خواب و خیال بود. همان زمان که حتی در بیلبورد خیابان ولیعصر نیز به جای تصویر او در ترکیب تیم ملی، تصویر بازیکن دیگری را جایگزین کردند.
عادل فردوسی پور از این دو غول محبوب فوتبال در برنامه اول خود پذیرایی کرد و تابوی حضورشان در یک برنامه زنده را شکست. «بیست هجده» باز هم حاشیه دارد؛ اتوئو به برنامه آمد، اما پویول نه! کار تا قهر و توبیخ فردوسی پور هم کشیده شد. در همین برنامه مصاحبه زنده کارلوس کی روش روی آنتن رفت که فضای فوتبال را متشنج کرد. سردار آزمون و رضا قوچان نژاد از تیم ملی خداحافطی کردند، ولی عادل یقه سرمربی تیم ملی را نگرفت که ماجرا چیست.
خداحافظی با شوالیه مشهدی
خداحافظی رضا قوچان نژاد از تیم ملی
کی روش حتی یک دقیقه هم به تو فرصت نداد. به تو که زمانی قهرمان ملی ما بودی. ابتدا همسر دلشکستهات متنی عاشقانه و گلایه آمیز نوشت و بعد هم تو که با فوتبال خداحافظی کردی و عجیب اینکه آزمون همان برادر کوچک ترت با بی سلیقگی تمام اجازه نداد افکار عمومی فقط برای یک روز به خداحافظی موقرانه تواختصاص یابد و سراسیمه گفت:: من هم خداحافظ! ' دیروز پستی منتشر کرده بودی از خداحافظی با تهران و ورود به فرودگاه آمستردام. با همان چهره و تیپ دوست داشتنی ات و آن ساعت مچی کلاسیکت.
سرمربی پرتغالی تیم ملی حالا هم که در اوج محبوبیت قرار دارد به جای اینکه مانند همه به خوشحالی بپردازد، از زاویه دید خودش خوشحالی را فراموش کرده و برای آینده تیم ملی در تلاش است که بهترین شرایط کاری را برای خودش به وجود بیاورد تا باز هم بتواند در ایران موفق شود.»
نقطه جوش فوتبال ملی به روایت گزارشگران
پنج مسابقه استراتژی تیم ملی، از جام جهانی برزیل تا جام جهانی روسیه را گزینش و ضمن بازخوانی دلیل اهمیتشان، عملکرد گزارشگران هر کدام را بررسی کرده ایم. حاصل تلاش خیابانی، فردوسی پور، میرزایی، یوسفی و احمدی چه بوده است؟
از طرفی دیگر گروه عظیمی از کاربران ایرانی اینستاگرام به سراغ پیج کریستین رونالدو رفتند و با ثبت بیش از ۱۰۰ هزار کامنت از او ضمن دلجویی و ابراز محبت، بابت اتفاق رخ داده در شب نخست اقامت تیم پرتغال در سارانسک عذرخواهی کردند. ماجرا‌های یکشنبه در سارانسک و بازخورد آن، نمایی از جامعه پیچیده ایرانی است که به واقع غیرقابل پیش بینی است.
    صفحه  از ۱۹
نگاه ویژه

در نکوهش کنکور و ستایش مهارت

سیده ضحی حسینی‌نصر
پرطرفدار