صفحه نخست -
دانشمندان در نهایت توانستند با بازسازی نوار‌های آسیب دیده "ماموریت فضایی "آپولو"، علت گرمایش عجیب سطح ماه در طول دهه ۱۹۷۰ میلادی را بیابند.
نوکیا از منظر فناوری و زیرساخت چیزی کم نداشت؛ آنچه کم داشت، توجه بیشتر به بُعد انسانی تصمیم‌گیرانش بود؛ ضعف‌هایی که هیچ انسانی را از آن مفری نیست مگر با آگاهی از وجود چنین ضعف‌هایی! مگر با پذیرش اینکه شاید دارم اشتباه می‌کنم! شاید بقیه هم حرف‌های خوبی برای گفتن داشته باشند!
کاربرد پردرآمد ریاضیات
شاید شما هم در دوران تحصیل در مدرسه و یا دانشگاه بار‌ها از خود پرسیده اید که یادگیری دانش ریاضی در زندگی شما به چه کاری خواهد آمد؟ البته برخی از مباحث نسبتا ساده‌تر ریاضی مانند محاسبه درصد و نرخ رشد و مانند این‌ها شاید در زندگی روزمره به کار بیایند، اما مباحث پیچیده‌تر مانند محاسبه مشتق، انتگرال، لگاریتم و یامباحث مربوط به آمار و احتمالات حداقل در ظاهر کارایی چندانی ندارند. اما بر خلاف تصور رایج، دانش ریاضی اتفاقا می‌تواند پول ساز هم باشد.
مراقب مرگبار شدن هوای داخل خودرو باشید
یک مطالعه جدید نشان داد که تنها یک ساعت تابش خورشید به خودرو کافی است تا دمای داخل آن غیرقابل تحمل شود و این بیانگر خطر جدی برای کودکانی است که در خودرو گذاشته می‌شوند.
سازمان فضایی و هوانوردی آمریکا، ناسا، اعلام کرده است که برای اولین بار هلیکوپتری را در آسمان مریخ به پرواز درخواهد آورد. این مریخکوپتر، که در واقع پهپادی کوچک است، کمتر از دو کیلو وزن دارد و بدنه آن تقریبا به اندازه یک توپ تنیس است.
مردی که هیچ کس اختراعش را دوست ندارد
«کپچا» آزمونی است برای تشخیص اینکه مراجعه کننده به یک وب سایت، انسانی واقعی است و نه ربات. آقای «لوییز ون آن» که برای سادگی از این به بعد آن را لوییز می‌نامیم در واقع مخترع اصلی همین کپچاست. اگر بار‌ها هنگام نوشتن متن صحیح مربوط به کپچا به مشکل برخورده اید و این فرآیند به نظرتان طاقت فرسا آمده، شاید دلتان خنک شود که بدانید آقای لوییز که متولد گواتمالاست از این اختراعش هیچ پولی به دست نیاورد.
چین با هدف غلبه بر رهبری آمریکا و آلمان در «های تِک» استراتژی موسوم به made in china ۲۰۲۵ را تعریف کرده است.
اولین فضانوردی که در فضا راهپیمایی کرد
بازخوانی مصاحبه خواندنی
"الکسی لئونف" چند سال قبل در مسکو با یکی از خبرنگاران ایرانی پیشکسوت حوزه فضا درباره این سفر تاریخی و حوادث آن مصاحبه‌ای داشت که زاویه‌هایی را باز کرد که تا آن زمان کسی از این راز‌های ناگفته خبری نداشت. آنچه می‌خوانید مصاحبه با "الکسی لئونف" با این خبرنگار ایرانی است.
از این پس افراد خلافکار باید نگران این باشند که ماهواره‌ها از فاصله بسیار دور از کره زمین هم قادر خواهند بود چهره و هویت آن‌ها را به دقت تشخیص دهند و آنان را به دام بیندازند.
محققان دانشگاه «ییل» برای اولین بار کهکشانی را شناسایی کردند که فاقد ماده تاریک است. این کهکشان که NGC۱۰۵۲-DF۲ نام دارد نظریات موجود در رابطه با نحوه کهکشان‌ها را به چالش می‌کشد.
درباره
او حتی برای بچه‌ها نیز کتاب نوشت و با شرکت در فیلم‌های مستند، پیچیده‌ترین مفاهیم علمی را به زبانی ساده برای ما بیان کرد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که استفان هاوکینگ نوری بر بشریت افکند. این نور همه‌جانبه بود. حتی او با تابش مشهور هاوکینگ، سیاهچاله‌های عبوس و تیره را نیز روشن کرد و نشان داد حتی سیاهچاله‌ها نیز تاریک تاریک نیستند.
بازار ایالات متحده آمریکا با توجه به تعداد کاربران و شرایط خاصی که دارد، همواره برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است.
درمان فوبیای ارتفاع
کمپانی توسعه نرم‌افزاری لیتوانیایی به نام تله‌سافت‌اس (TeleSoftas) به کمک نرم‌افزار واقعیت مجازی کودک درون VR Inner Child به درمان ترس‌هایی از این دست پرداخته است.
غول صنعت ارتباطات
استیو جابز
استیو پل جابز از غول‌های دنیای صنعت ارتباطات ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا به دنیا آمد. مادرش جوئن شیبل و پدرش عبدالفتاح جان جندلی، هر دو دانشجوی دانشگاه ویسکانسین بودند. این زوج، سرپرستی فرزندشان را که هنوز نامی برای او انتخاب نکرده بودند، به زوج دیگری سپردند.
خلاقیت غافلگیرانه ذهن ما
با در‌نظر‌گرفتن نحوه کارکرد ذهن در مغز ما، می‌توان متصور شد که در دنیای انگاره‌ها، خیالات، رؤیاها، خاطره‌ها و تفکرات، چقدر امکانات برای خلق دنیا‌های متفاوت، غیر از آنکه در آن زندگی می‌کنیم، مهیا می‌شود.
    صفحه  از ۱۵
نگاه ویژه

در نکوهش کنکور و ستایش مهارت

سیده ضحی حسینی‌نصر
پرطرفدار