کشف دلیل شکست هیتلر
علاقه بیش‌ازحد به ماوراءالطبیعه؟
مبارزات نازی‌ها تا حد زیادی با تکیه‌بر طالع‌بینی، گمانه‌زنی و ستاره‌شناسی انجام می‌شد.
کارنامه تحصیلی انیشتین با نمرات جالب!
در زیر تصویری از کارنامه آلبرت انیشتین در سن ۱۷ سالگی را مشاهده خواهید کرد.
جنجال بر سر نقش کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد
جرئیاتی از اسناد منتشر شده سیا
محاکمه تاریخ!
روایت پسر کاشانی از ۲۸مرداد
محمود کاشانی، فرزند آیت‌الله کاشانی، گفت: در حالی که ادعای کودتای 28 مرداد یک دروغ تاریخی و ناسازگار با اسناد و مدارک معتبر تاریخی است؛ صدا و سیما، اسناد تازه انتشار یافته وزارت خارجه امریکا و سازمان سیا را به عنوان اسناد اعتراف دولت امریکا بر کودتا علیه مصدق به بینندگان معرفی می‌کند.
آمریکا اسناد کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کرد
افشای روابط ایران و آمریکا در دهه 1950
وزارت امور خارجه آمریکا برای نخستین بار کتاب اسناد مرتبط با کودتای ۲۸ مرداد که به سرنگونی دولت محمد مصدق منجر شد را منتشر کرده است.
اسرار خانه‌های هیتلر
از صحنه‌های خودکشی تا اقدام به ترور
اقامتگاه‌های خصوصی هیتلر مکان‌های مهمی برای وقایع کلیدی و البته زندگی شخصی‌اش بودند. این مکان‌ها اسرار تاریک زیادی دارند، از صحنه‌های خودکشی گرفته تا اقدام به ترور.
ایشان، هم معلم بود، هم ناظم. با آن وقار و هیمنه‌ ایی که داشت، در حیاط مدرسه راه می‌افتاد و چوبی به دستش می‌گرفت و البته گاهی هم بچه‌ها را فلک می‌کرد.
داستان دوستی دلقک و دانشمند
رابطه انیشتین و چاپلین چگونه شروع شد
انیشتین گفته بود تنها فردی که آرزوی دیدار او را دارد، چارلی چاپلین است؛ که او را ملاقات کرد.
يکي از ماه‌هاي مبارک قمري، ماه رمضان است که هميشه مورد احترام تهراني‌ها و ساير شهر‌ها بوده است. تدارکات، مشغوليات سحر و افطار و وقت‌گذراني‌هاي بعد از افطار در تهران قديم حال‌وهواي خاص خودش را داشت.
خاورمیانه در 120 سال پیش
تصاویر خارق‌العاده از فلسطین، سوریه و مصر
این تصاویر که با تکنیک فتوکرومِ طراحی شده توسط "فتوگلاب زوریخ آ.گ." رنگی شده‌اند، در نوع خود از جمله نمونه‌های عالی این تکنیک محسوب می‌شوند.
تاوان سخت ازدواج با دشمن!
خاطرات تلخ یک زن از زندگی در گولاگ
از او پرسیدم که چرا حاضر شد این مصاحبه را انجام دهد؟ پاسخ داد که عاشق خانواده‌اش است. خانواده تاتیانا برایش بسیار مهم هستند و خودش نیز به اواخر عمرش نزدیک‌تر شده است. او به من گفت که اطرافیان جوان‌ترش به آن "سرکوب" اهمیتی نمی‌دهند اما تمایل دارد تا علاقه‌مندان بدانند که چه اتفاقی افتاد. او اصلا دوست ندارد که خاطراتش از گولاگ به فراموشی سپرده شوند.
احداث تونل کندوان در سال 1314 شمسی آغاز شد و پس از سه سال در 27 اردیبهشت 1317 به بهره‌برداری رسید.
ماجرای پیچیده دخترخاله وحشی چرچیل!
وینستون، تروتسکی، لنین، چارلی چاپلین و هیتلر؛
کلر بخش‌هایی از مکالماتش با چرچیل، که آن موقع رئیس خزانه داری بریتانیا بود، را به جاسوس‌های روس تحویل می‌داد. دستگاه جاسوسی بریتانیا به چرچیل خبر داد اما او گفت که نمی‌تواند وثیقه لازم برای آزادی‌اش را فراهم کند. در این میان کلر مدام مشغول جمع کردن معشوقه‌های بیشتر بود. کلر سپس با یک ژنرال فرانسوی به نام "اسمت بِی" ارتباط برقرار کرد.
روایت‌هایی از کنش‌های سیاسی- اجتماعی زنان دغدغه‌مند در تاریخ معاصر ایران
روایت تاریخ از زنان ایرانی در گذشته، بیش‌تر، اندرونی‌نگر بوده است. زنان ایرانی در پسِ روایت‌ها و تاریخ‌نگاری‌های رسمی ایران، بازیگرانی توصیف شده‌اند که «اندرونی» و «حرم‌سرا» میدان ترکتازی‌هایشان به شمار می‌آمده است؛ همان محدوده ممنوعه برای ورود مردان به ویژه نامحرمان. بسیار درباره زنانِ اندرونی‌نشین ایرانی در تاریخ، به ویژه در روزگار معاصر خوانده‌ایم. آنان اما بیرون از اندرونی خانه‌ها و حرم‌سراها، بیش از آن که تاثیرگذار روایت شوند، تاثیرپذیر و بی‌اراده به نمایش درآمده‌اند.
    صفحه  از ۱۳