مرجانه گلچین: اهل کار‌های نمایشی نیستم
آسمان هوای باران دارد
مرجان گلچین، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است. از مهم‌ترین فیلم‌هایی که او بازی کرده می‌توان به «شب بیست و نهم» (علی رخشانی) و «دو نیمه سیب» (کیانوش عیاری)، «بی قرار» و «چشم هایم برای تو» و سریال «آیینه» و ... اشاره کرد.
پیتر دینکلیج؛ کوتوله سریال بازی تاج و تخت
نه به نقش‌های کوچک و بی‌ارزش
پیتر دینکلیج بازیگر کوتاه قامتی است که همه او را با بازی خیره کننده اش در نقش تیریون لنیستر در سریال دیدنی «بازی تاج و تخت» می‌شناسند.
چارلی چاپلین، ولگرد مهربان
از عصر جدید تا دیکتاتور بزرگ
چارلی چاپلین در سال‌های متمادی شمایل یک «ولگرد» را از خودش به وجود آورد. با آن لباس و کلاه و عصا در مهاجر (۱۹۱۷)، پسربچه (۱۹۲۱)، جویندگان طلا (۱۹۲۵)، سیرک (۱۹۲۸)، روشنایی‌های شهر (۱۹۳۱) و... ظاهر شد و توانست این شمایل را برای همیشه از آنِ خود کند.
لودگی به جای کمدی اصیل
اما رفته‌رفته گویی معصومیت و دغدغه‌مندی از این نوع سینما رخت بربست و عافیت‌طلبی و لودگی محض و اروتیسم یا بازی‌های روشنفکرانه با absurd جایش را گرفت. از آن سینمای کمدی اصیل و سبک‌پذیر و مؤلف، به لویی دوفونس و نورمن ویزدم و چیچو فرانکو و ترینیتی، لاندا بوزانکا و... رسیدیم.
محمدعلی کشاورز: کتاب باز حرفه‌ای هستم
هنرمندی از جنس مردم
وقتی مهمان منزل استاد محمد علی کشاورز شدم تا گفتگویی با این بزرگوار داشته باشم، حس غریبی داشتم. گفتگو با هنرمندی که همه نسل‌ها او را به خوبی می‌شناسند و با کارهای او زندگی کرده‌اند ‌و از بازی او لذت برده‌اند. بازی‌هایی جاودانه که هنوز هم همه ما حتی دیالوگ‌هایش را حفظ و آشناییم.
نسرین نصرتی: خیلی سخت؛ خیلی شیرین
پایتخت از زبان فهیمه
نسرین نصرتی بازیگر کاراکتر فهیمه از زیر و بم این نقش، سریال «پایتخت» و همکاری اش با مقدم و تنابنده می گوید. او به پرسش های دیگر ما درباره تفاوت این فصل، سکانس های پر حاشیه، صحنه رویارویی با داعش، مصدومیت در بالون و ... پاسخ داده است.
محسن تنابنده: اهل باج دادن نیستم
اتمام حجت درباره یک شائبه
درباره «پایتخت» می شد خیلی بیش از این حرف زد. محسن تنابنده طراح، فیلمنامه نویس، سرپرست نویسندگان، مشاور کارگردان، بازیگر، بازیگردان و مسئول انتخاب بازیگران است و طبعا یکی از اصلی ترین اعضای تیم تولید این سریال برای پاسخ به متن و حاشیه هاست.
جوزف سلامه؛ چطوری ایرانی
یک داعشی با ریش‌های نارنجی
این روز‌ها با اکران فیلم «به وقت شام» تقریباً همه مردم با تصویر یک داعشی با ریش‌های نارنجی و بلند و دیالوگ «چطوری ایرانی» آشنا هستند و افرادی که پای تماشای این فیلم نشسته‌اند از شخصیت این نقش اطلاع دارند که آن کسی نیست جز «ابو عمر شیشانی» که یکی از سرکرده‌های داعش بوده و در سال ۲۰۱۶ در سوریه به هلاکت رسیده است.
سینما و امنیت روانی کودکان
ما که بخیل نیستیم و از رونق گرفتن سینمای وطنی خوشحال می‌شویم، اما اگر بخشی از فروش میلیاردی فیلمی در سایه زهره‌ترک‌کردن بچه‌های مردم به دست آمده باشد، آیا ارزشی دارد؟ کاش همین‌قدر که مسئولان محترم به فکر انحراف اخلاقی و فکری مردم خوب و عزیز و نجیبمان هستند، اندکی هم به فکر امنیت روانی بچه‌ها بودند.
ناصر ملک مطیعی: مردم هیچ وقت رهایم نکردند
از واریته بهار تا ولگرد
خوبی گفتگو با ناصر ملک مطیعی این است که تو می‌توانی راحت بنشینی، گوش کنی، مبهوت باشی، بغض کنی و حتی اشک بریزی. روبرویت او نشسته است. ترکیب قدرت و پهلوانی، خشم و عطوفت، شمایل مردی و مردانگی و در یک کلام ناصر ملک مطیعی.
هدیه تهرانی؛ ستاره سهیل سینمای ایران
مسیر ستاره شدن خانم بازیگر
نیمه نخست دهه ۱۳۶۰ را سینمای بلاتکلیف ایران، بدون ستاره زن گذراند. اغلب کسانی که به عنوان بازیگر نقش نخست زن انتخاب می‌شدند، از وجاهت منظر که یکی از ملزومات ستاره بودن است، بهره چندانی نداشتند. از اواسط این دهه بود که ناگهان ستاره‌ای ظهور کرد. نه در سینما که در تلویزیون.
دردسر‌های مُدگراییِ مخاطبان سینما
متفاوت طلبی نزد مخاطبان سینمای ایران شباهتی عینی به ادعای «من متفاوتم» در پوشش و ظاهر بسیاری از مردم ما دارد: همه می‌گویند متفاوتیم، اما از طرف دیگر در نوع انتخاب پوشش به‌شدت دنباله روی «مد» روز هستند. بی‌آنکه توجه کنند که پیروی از مد همه را شبیه هم و ادعای تمایز را به کلی ناکار می‌کند.
بی‌حوصله و دوستدار تقلب!
نازنین بیاتی
نازنین بیاتی، از معدود بازیگران جوانی به حساب می‌آید که در اولین نقش آفرینی اش در سینما، موفق به کسب سیمرغ بلورین شده. او در سال ۹۱ به خاطر بازی در فیلم «دربند» موفق به کسب این افتخار شد و بعد از آن هم با ایفای نقش در فیلم‌های مختلف از جمله «رخ دیوانه» ابوالحسن داوودی و «طعم شیرین خیال» کمال تبریزی روند رو به رشدش را ادامه داد.
فیلم می‌ماند و قیمت ناچیز آدم‌ها
مسعود کیمیایی
در سالی که دور و میدان دست متوسط‌ها بود؛ قاتل اهلی یکی از فیلم‌هایی بود که فرصت داشت با نگاه و نگرش به روز و منتقدش درخشش زیادی داشته باشد.
از دستفروشی تا بازیگری
آل‌پاچینو
از میان صدها چهره برجسته بازیگری در سراسر جهان حضور آل پاچینو در هر اثر می تواند آن را تماشایی جلوه دهد. این نام فراتر از یک علامت تجاری است که برخی ستارگان سینما آن را با خود یدک می کشند. نامی است نشان دهنده کیفیت، علامت بازیگری در اوج که در نقش هایش غرق می شود و آثار متوسط را هم ارتقا می دهد.
    صفحه  از ۵۸
نگاه ویژه
پرطرفدار