صدسال در جست‌وجوی ناخودآگاه
از میراث فروید برای رشتۀ روان‌کاوی چه باقی مانده است؟ بسیار چیزها و تقریباً هیچ‌چیز. قریب به اتفاق نظریه‌های فروید نتوانسته‌اند درستی و دقت خود را در آزمایش‌ها ثابت کنند، اما مسیرهای تحقیقاتی یا مفاهیمِ کلانی که او تأسیس کرده است، همچنان در روان‌شناسی مهم‌اند.
واکاوی سلفی‌ مجلسی
عکس‌ها گواهی کافی هستند بر آنچه در لحظات بعد از جلسه تحلیف میان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و تنی چند از نمایندگان مجلس می‌گذرد؛ چهره «فدریکا موگرینی» ناشاد و مملو از بهت و چهره «تنی چند از نمایندگان» شاد و پرشور. زن درون‌گرای ایتالیایی میان چند مرد برون‌گرای ایرانی ‌گیر کرده است.
عادات روزمره‌ای که شخصیت ما را لو می‌دهد!
هر تیپ شخصیتی به چه چیزی علاقه دارد
از خوردن غذاهای تند تا آواز خواندن در زیر دوش حمام، شاید باورتان نشود ولی همین رفتارهای ساده می توانند بیانگر موارد مختلفی از شخصیت شما باشند.
روانشناسی
چرا دست به "ریاکاری" می‌زنیم؟
در عصری که آشفتگی های سیاسی بیداد می کنند، جر و بحث های آنلاین مد روز شده اند، و پوپولیسم به رویه ای عادی تبدیل گشته است، نادیده گرفتن پدیده دورویی و ریاکاری امری محال است؛ به بیانی دیگر شاید بتوان وجود هر چیز دیگری را در عصر حاضر تکذیب کرد ولی ریاکاری، خصلتی است که به وفور در دنیای امروز ما دیده می شود. بسیاری از افراد هستند که دیگران را به علت انجام یک سری از کارها سرزنش می کنند، حال آنکه خودشان در خلوت خود عین همان کارها را انجام می دهند.
چگونه با استرس آشتی کنیم؟
راه مقابله با استرس
استرس. باعث تپش قلب شما می‌شه، نفس کشیدن تان را سریع تر می‌کنه و عرق بر پیشانی تان می‌نشانه.
چرا تصمیم‌های غیرعقلانی می‌گیریم؟
همزمان با رشد و پیشرفت این رشته نوظهور، ریچارد تالر، یکی از بنیانگذاران رشته اقتصاد رفتاری، به همراه کس سانستین کتابی را در سال ۲۰۰۸ با عنوان «تلنگر: ارتقای تصمیمات در حوزه سلامت، ثروت و شادکامی» منتشر کردند که در آن مفهومی را تحت عنوان «تلنگر» معرفی کرده بودند. «این مفهوم تلفیقی از علوم رفتاری، تئوری‌های سیاسی و اقتصادی است که با ارائه تقویت‌های مثبت و پیشنهادات غیرمستقیم، بر به دست آوردن توافق غیراجباری و اثرگذاری بر انگیزه‌ها و تصمیمات افراد و گروه‌ها تاکید می‌کند». این تئوری مدعی است که اگر نظریه تلنگر بیشتر از آموزش، قوانین و فشار مستقیم موثر واقع نشود، قطعا به اندازه آنها موثر است.
سهم ما در وقوع فجايعی مثل فوت بنيتا چيست؟
تعريف رسمي كودك‌آزاري هم انواع آزارهاي فيزيكي و روانشناختي (به صورت توهين، تحقير و طردشدگي) و جنسي را و هم نوعي از آزار به عنوان «غفلت از كودك» را شامل مي‌شود. غفلت از كودك به اين معناست كه والدين براي مراقبت كافي و رشد مناسب و بالندگي كودك‌شان صلاحيت نداشته باشند.
دربارۀ فواید و مضرات کم‌رویی
داروین در شگفت مانده بود که چرا گونۀ انسان باید خصلتِ عجیبی مثلِ کم‌رویی داشته باشد. به نظر نمی‌رسد حیوانات چیزی شبیه کم‌رویی را تجربه کنند، حتی انسان‌های بدوی هم چیزی به نام کم‌رویی ندارند، اما دنیای متمدن پر بود از آدم‌های کم‌رویی که معاشرت با دیگران را سخت می‌یافتند و در جمع‌ها دست‌وپایشان را گم می‌کردند. بدین‌منوال، آیا می‌شود گفت کم‌رویی پدیده‌ای است مدرن؟ از این گذشته، احساسی خوب است یا بد؟ مفید یا مضر؟
مخالف جنبشِ «مرگ خدا» درگذشت
درباره پیتر برگر
پیتر ال. برگر، الهی‌دان و جامعه‌شناسِ تأثیرگذار و جنجالیِ پروتستان، پنجشنبه در خانه‌اش در بروکلینِ ماساچوست از دنیا رفت. برگر ۸۸ ساله بود. پروفسور برگر نویسندۀ یک قفسه کتاب بود، اما او را به خاطر کارهایش در رشته‌ای که جامعه‌شناسی شناخت خوانده می‌شود، می‌شناختند. او در دهۀ ۱۹۶۰ در برابر جنبش «خدا مرده است»، ادعا کرد که ایمان در جامعۀ مدرن نیز می‌تواند شکوفا شود، اگر مردم بیاموزند که امر فراطبیعی را در تجربه‌های روزمره به‌رسمیت بشناسند.
بازی‌های تمام‌نشدنی «بُکش‌بُکش»
در فلسفۀ اخلاق
آیا درست است کسی را شکنجه دهیم تا اطلاعاتی را از زیر زبانش بکشیم و جلوی انفجار بمب و کشته شدن هزاران نفر را بگیریم؟ آیا این کار توجیهی دارد که فرد بی‌گناهی را دار بزنیم تا اوباشی را آرام کنیم که اغتشاش می‌کنند و افراد بسیار زیادی را می‌کشند؟ آیا یک پدر و مادر باید با قایقِ نجات سراغ لنجی بروند که پنج کودک بر آن سوارند یا سراغ لنج دیگری که فرزند خودشان در آن است؟
زخمی‌کردن بدن باعث آرامش می‌شود!
چرا خودآزاری؟
فشارندادن دکمۀ خودویرانی کاری دشوار است، به‌ویژه هنگامی که می‌دانم لحظاتی کوتاه از آرامش مطلوب را برایم به ارمغان می‌آورد. زیستن در کنار این تمایلات و تسلیم‌نشدن در برابر آن‌ها کار دشواری است. اما، درنهایت، خودآزاری صرفاً به یکی از گزینه‌های موجود در زرادخانۀ در دسترس من تبدیل شده است. خون من درون من باقی می‌ماند و پوستم هم سالم می‌ماند. زخم‌های من رو به بهبودی می‌روند.
جناب دکتر تشریف آوردند!
بررسی کتاب «فروید؛ در زمانۀ خودش و ما» نوشتۀ الیزابت رودینسکو
زیگموند فروید که هنوز به‌عنوان «مشهورترین و جنجال‌برانگیزترین متفکر قرن بیستم» ستوده می‌شود طی عمر طولانی‌اش بیست کتاب و بیش از سیصد مقاله منتشر کرد. او همچنین پیش‌نویس‌ها، یادداشت‌ها، خاطرات و حاشیه‌نویسی‌های بسیاری در کتابخانۀ بزرگش بر جای گذاشت که، به‌هنگام نقل‌مکان اجباری‌اش از وین به لندن، یک سال پیش‌از مرگ، با باج‌دهی شاهزاده ماری بُناپارت، از چنگ نازی‌ها آزاد شد.
چرا از
سوسپیرا، دراکولا و هیچکاک؛
آنچه مرا نکشد نیرومندترم می‌کند
امروزه، به عقیدۀ عموم، استرس امری بد و اجتناب‌ناپذیر است. اما، در میانۀ قرن بیستم، نظریه‌پردازان معتقد بودند که مقدار کمی استرس خوب است. کتاب جذاب و خواندنی یان رابرتسون، «آزمون استرس»، سراسر داستان‌هایی علمی و شاهدی است بر این گفتۀ نیچه: آنچه مرا نکشد نیرومندترم می‌کند.
چگونه مردم را به آنچه که می خواهیم ترغیب کنیم؟
تاثیر کاریزما
کاریزما توانایی متقاعد کردن پیروان است به این معنی که شما بتوانید اعضای دیگر یک گروه بزرگ را برای همکاری مجاب کنید. این پژوهشگران دریافتند که قرار گرفتن در معرض کاریزما سخاوت و بخشش را افزایش می دهد.
    صفحه  از ۳
اخلاق در وضعيت صلح مسلح
حجاريان در نشست اخلاق، جنگ و صلح