ترامپ نمی‌داند دموکراسی بهتر است یا خودکامگی
استفن والت
به‌طور خلاصه، خبر خوب برای آمریکایی‌ها این است که سرنوشت کشور عمدتاً در دستان طرفداران دموکراسی قرار دارد. تضمینی وجود ندارد که بتوان از زوال کنونی جلوگیری کرد، اما هنوز برای ناامیدی از دموکراسی خیلی زود است.
عبور از وهابیت
بارقه‌های جدایی بین دین و دولت در عربستان‌سعودي
اگر حمایت‌های دینی وهابیت نبود خانواده حاکمان قادر به داشتن یک سلطه سیاسی نبودند. این ائتلاف بین وهابیت و خاندان حاکم بود که چند دهه استمرار پیدا کرد. از‌این‌رو دشوار خواهد بود که خاندان حاکم بدون حمایت روحانیون بتواند قدرت سیاسی خود را حفظ کند. طبعا هدف حذف وهابیت نیست، بلکه اصلاح آن به شکلی عمیق و ریشه‌ای است.
سفیر سابق ایران در عربستان بررسی می‌کند
عربستان به تکرار سناریوی پهلوی دچار نخواهد شد، چرا که ریاض با شناخت مباحث در حوزه‌های مختلف و کمک گرفتن از هسته‌های فکری علوم انسانی سایر اندیشکده‌ها به فکر یک رشد همه جانبه در عربستان است و این گونه نیست که تن‌ها با اعطای برخی آزادی‌ها جامعه را سرگرم کنند بلکه در زمینه سیاسی و شکاف‌های اقتصادی هم به فکر تحولاتی اساسی است.
نئولیبرالیسم چه فرقی با لیبرالیسم می‌کند؟
چه چیزِ نئولیبرالیسم «نئو» است
لیبرالیسم سیاسی، لیبرالیسم اقتصادی، و نئولیبرالیسم تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند. هر کدام از این فلسفه‌ها خاستگاه تاریخی و فکری خاص خود را دارند، و هر سه در کنار یکدیگر تا به امروز به حیات خود ادامه داده، و گاهی مکمل یکدیگر و گاهی مقابل یکدیگر عمل کرده‌اند. اما مشخص‌کردن بعضی تمایزات هم ممکن است و هم مفید، تا به این ترتیب بتوان درکی روشن‌تر از شیوۀ تقابل لیبرالیسم و نئولیبرالیسم حاصل کرد.
بلشویک‌ها و مسئله یهودستیزی
نخستین ساعت‌های صبح روز بیست‌وپنجم اکتبر ١٩١٧ است. کارگرها دارند نقاط استراتژیک خیابان‌های برباد رفته شهر پتروگراد را فتح می‌کنند. الکساندر کرنسکی، رئیس دولت موقت، با دل‌نگرانی انتظار رسیدن اتومبیلی را می‌کشد تا وی را از «کاخ زمستانی» فراری دهد.
سیا چطور برای دانشمندان هسته‌ای ایران تور پهن می‌کند؟
علم جاسوسی
برای بسیاری از استادان دانشگاه، همایش‌های دوره‌ای در سراسر دنیا، هم فال است و هم تماشا. آن‌ها در این همایش‌ها از جدیدترین تحقیقات مطلع می‌شوند، همکاران خودشان در دیگر کشورها را می‌بینند، فرصت‌های شغلی و علمی به دست می‌آورند و سیر و سیاحتی هم می‌کنند. اما همایش‌ها برای دستۀ دیگری هم بسیار جذابند: مأموران امنیتی و سرویس‌های رنگارنگ جاسوسی که تلاش می‌کنند دانشمندان تأثیرگذارِ سایر کشورها را به دام بیاندازند.
بازگویی جنایات روهینگیا: ماجرای زنی با چشمان قهوه‌ای روشن
پسرش را محکمتر در آغوش گرفت. لحظات بعد سرشار از خشونت بی رحمانه بود. مشتی بر صورت راجوما زدند و کودک را از آغوشش جدا کردند و درون آتش انداختند. سپس او را به خانه‌ای بردند و به او تجاوز کردند.
نگاهی به یک پرونده قضایی
در بهار سال 2012، دو فرزند ارشد دونالد ترامپ، یعنی ایوانکا ترامپ و دونالد ترامپ جونیور، خود را در موقعتی پر مخاطره به لحاظ قانونی یافتند. به مدت دو سال، دادستان ها در دفتر قضایی حوزه منهتن مشغول به فعالیت بر روی پرونده ای بر علیه آنها بودند. در این پرونده، آنها متهم به گمراه کردن خریداران واحد های پیش فروش ترامپ در منطقه سوهو بودند که شامل یک هتل و ساختمان می شدند که به فروش نمی رفتند. با وجود تلاش های زیاد وکلای مدافع این خواهر و برادر، پرونده همچنان مفتوحه مانده بود. محکومیت آنها در این پرونده تقریبا محتمل شده بود. مدارک موجود شامل ایمیل هایی از طرف خواهر و برادر ترامپ می شد که به روشنی آشکار می ساخت که آنها عامدانه به فریب خریداران پرداخته بودند.
تندروهای داخلی با «ترامپ» و «نتانیاهو» در یک قایق نشسته‌اند
پیش‌بینی صادق زیباکلام از آینده برجام
پنجشنبه پیش رو دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا موضع خود را درباره پایبندی ایران به برجام اعلام خواهد کرد. در داخل اما مخالفان دولت و برجام پیشاپیش به استقبال موضع ضدبرجامی ترامپ رفته‌اند.
سه ماه پیش، مسعود بارزانی رئیس‌جمهوری منطقه کردستان عراق، مطلبی در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرد که عنوان آن این بود: «زمان آن فرا رسیده که کردستان عراق تصمیم خود را درباره استقلال بگیرد.»
در روز همه‌پرسی در منطقه کردستان عراق، بسیاری از کردها در بخش‌های مختلف این منطقه به شکل‌های گوناگون خوشحالی خود را نشان می‌دادند.
مرام اکوسوسیالیسم
اکوسوسیالیسم دقیقا چیست؟ اکوسوسیالیسم جریانی فکری و عملی است که در عین به‌کارگیری دستاوردهای اصلی مارکسیسم محتوای تولیدگرایانه آن را کنار می‌گذارد.
سناتور برنی سندرز و رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند که احتمالا هیچ کدامشان حاضر به پذیرفتن این واقعیت نیستند. برای نمونه هر دو طرح‌های بلندپروازانه و بزرگی دارند که بودجه اجرایی شدن آن را ندارند.
گرچه ترامپ تنها چند ماه است که در کاخ سفید مستقر شده، ریاست‌جمهوری وی تاثیر عمده‌ای بر نگاه به ایالات متحده در جهان داشته است. بسیاری از سیاست‌های کلیدی وی در سراسر جهان غالبا غریب هستند و رتبه‌بندی ایالات متحده در بسیاری از کشورها کاهش یافته است.
فرهنگ ترس، ترامپ و شکست سیستمیک عقلانیت!
مصاحبه با ادوارد اسنودن / قسمت نهایی
در مصاحبه‌ای با ادوارد اسنودن افشاگر، او از زندگی اش در روسیه، و قدرت دستگاه‌های اطلاعاتی صحبت کرد و گفت که نبردش علیه سامانه مراقبت‌های همه جانبه دولت‌ها به چه شکل ادامه خواهد یافت.
    صفحه  از ۶
نگاه ویژه

بقایای داعش در خدمت استراتژی منطقه‌ای آمریکا

باید سؤال کرد که هم‌اکنون چه اتفاقی افتاده است که داعش به‌صورت کاملا مسلح و هماهنگ در توافق با نیروهای...

چرا آينده‌نگر نيستيم؟

تا هنگامي كه تبديل به يك جامعه سياسي و سازمان‌يافته، بلندمدت و مستقل از دولت نشويم، نمي‌توانيم نگاه آينده‌نگرانه...

راه‌های سیاست

دولت روحانی، مانند هر دولت دیگری در گذشته یا در آینده کشور ما (در شرایط دموکراتیک) باید زیر نظارت کامل...

از شرایط موجود به تنگ آمده‌ایم

کافی است یک روز شهردار تهران وقت خود را صرف این مهم کند که چه می‌کشند عابران و ساکنان و کاسبان، روح خیابان...
پیشنهاد
در نگاه زیست محوری
"مرگ" وجود ندارد!
کی باید مشاوره برویم؟
تفاوت‌های مشاوره و روان‌درمانی
کی باید مشاوره برویم؟
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ظهور و سقوط تروتسکی؛ فرمانده تنهای انقلاب
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ماجرای سفر ناصرالدین شاه به کربلا
زیارت عتبات در عهد ناصری
ماجرای سفر ناصرالدین شاه به کربلا