بلوا‌های توده‌ای زنان در قرن نوزدهم
نگاهی به کتاب «عهد قاجار»
در نظر مارتین، اگرچه هدف زنان از تظاهرات یکسان نبود عمدتاً معنای ضمنی سیاسی داشت، به‌خصوص زمانی که سیاست اقتصادی دولت به مرحله حاد و وخیم می‌رسید. او فرهنگ سیاسی این تظاهرات را منحصراً ایرانی می‌داند: در تظاهرات پیچیده‌تر نقش زنان از پیش تعیین می‌شد و حتی در تظاهرات ساده‌تر هم نشانه‌هایی از سازمان‌دهی وجود داشت.
نئولیبرالیسم: ایده‌ای که جهان را بلعید
چطور «ایدۀ بزرگ» دنیای ما را مال خود کرد؟
زمانی بود که صحبت از رئیس‌جمهوری ترامپ احمقانه می‌نمود، همین‌طور بود سخن‌گفتن از فراگیرشدن ایده‌های هایک، اما امروزه این ماییم که در جهانِ ایده‌های هایک و سیاست‌های ترامپ زندگی می‌کنیم.
گفت‌وگویی با نیکوس پولانزاس
معتقدم باید هرچه فوری‌تر برداشتی را کنار بگذاریم که لنین بر مارکسیسم حک کرده و هنوز که هنوز است پابرجاست، برداشتی که مبتنی است بر منطبق‌کردن نظریه و عمل، و بر پایه آن «عقب‌ماندگی‌ها» و «ناخوشایندی‌ها»‌ی ناشی از فراز‌و‌نشیب تاریخ را تشخیص می‌دهد و دسته‌بندی می‌کند.
چراغ سبز کره‌شمالی برای «فراموش‌کردن گذشته»
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز روز شنبه گفته است که «کاملا» مایل است با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، تلفنی صحبت کند و امیدوار است که مذاکرات میان کره‌شمالی و کره‌جنوبی نتایج مثبتی داشته باشد.
بن‌سلمان عليه شاهزاده‌ها
١١ شاهزاده سعودی در عربستان بازداشت شدند
آیا اعتراض فایده‌ای هم دارد؟
هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود؛ شاید اساساً راه را اشتباه می‌رویم
از ابتدای قرن بیست‌ویکم، به یمن شبکۀ جهانی اینترنت و انفجار وسایل ارتباطی، شاهد بزرگترین تجمع‌های اعتراضی تاریخ بوده‌ایم. اما از قضا این بزرگترین‌ها بی‌فایده‌ترین‌ها نیز بوده‌اند. میلیون‌ها نفر در بیش از شصت کشور جهان علیه آغاز جنگ در عراق راهپیمایی کردند و بمب‌ها تنها چند هفته بعد بر سر این سرزمین فروریختند. میلیون‌ها نفر علیه ترامپ فریاد کشیدند، و او همچنان تئاتر پرهیاهوی خود را ادامه می‌دهد. آیا واقعاً با اعتراض کاری پیش می‌رود؟
موج پوپولیست ادامه ‌دارد!
2017 سالِ وعده‌های دروغ در مبارزه با پوپولیسم
در سال 2018 نباید منتظر وقایع چشمگیری مانند برکسیت و ترامپ باشیم. اما نظرسنجی‌ها نشان می دهد پوپولیسم در کشورهایی که انتخابات در پیش دارند از جمله ایتالیا، بلژیک و استونی، نقش مهمی ایفا خواهد کرد. موج پوپولیستی هنوز از میان نرفته، اما هنوز بر ما چیره هم نشده است. اما اگر همین حالا اقدام نکنیم، در سال های آینده قدرت بیشتری خواهد گرفت.
افول اعتبار آمریکا
فارن افرز: در سال‌های اخیر شهرت ریاست‌جمهوری در ایالات‌متحده آسیب دیده است. در این میان ترامپ بیشتر باید سرزنش شود اما همه تقصیرها متوجه او نیست.
ایالات متحده دموکراسی نیست، هرگز نبوده
در آمریکا هیچ تضادی با دموکراسی یا نبود کذایی دموکراسی به چشم نمی‌خورد، چون ایالات متحده هیچ‌وقت نظامی مبتنی‌بر دموکراسی نبوده.
سرنوشت اسلام گرایی
تجربۀ سیاستْ جنبش‌های اسلام گرا را به میانه روی سوق داده، چیزی که افراط گرایی را دوباره جذاب می‌کند. کتاب جدید شادی حمید و همکارانش دربارۀ سرنوشت این جنبش‌های «جریان اصلی» است، جنبش هایی که بعد از کودتای مصر و ظهور داعش با آزمونی دشوار روبه رو شدند.
ترامپ نمی‌داند دموکراسی بهتر است یا خودکامگی
استفن والت
به‌طور خلاصه، خبر خوب برای آمریکایی‌ها این است که سرنوشت کشور عمدتاً در دستان طرفداران دموکراسی قرار دارد. تضمینی وجود ندارد که بتوان از زوال کنونی جلوگیری کرد، اما هنوز برای ناامیدی از دموکراسی خیلی زود است.
عبور از وهابیت
بارقه‌های جدایی بین دین و دولت در عربستان‌سعودي
اگر حمایت‌های دینی وهابیت نبود خانواده حاکمان قادر به داشتن یک سلطه سیاسی نبودند. این ائتلاف بین وهابیت و خاندان حاکم بود که چند دهه استمرار پیدا کرد. از‌این‌رو دشوار خواهد بود که خاندان حاکم بدون حمایت روحانیون بتواند قدرت سیاسی خود را حفظ کند. طبعا هدف حذف وهابیت نیست، بلکه اصلاح آن به شکلی عمیق و ریشه‌ای است.
سفیر سابق ایران در عربستان بررسی می‌کند
عربستان به تکرار سناریوی پهلوی دچار نخواهد شد، چرا که ریاض با شناخت مباحث در حوزه‌های مختلف و کمک گرفتن از هسته‌های فکری علوم انسانی سایر اندیشکده‌ها به فکر یک رشد همه جانبه در عربستان است و این گونه نیست که تن‌ها با اعطای برخی آزادی‌ها جامعه را سرگرم کنند بلکه در زمینه سیاسی و شکاف‌های اقتصادی هم به فکر تحولاتی اساسی است.
نئولیبرالیسم چه فرقی با لیبرالیسم می‌کند؟
چه چیزِ نئولیبرالیسم «نئو» است
لیبرالیسم سیاسی، لیبرالیسم اقتصادی، و نئولیبرالیسم تفاوت‌هایی اساسی با هم دارند. هر کدام از این فلسفه‌ها خاستگاه تاریخی و فکری خاص خود را دارند، و هر سه در کنار یکدیگر تا به امروز به حیات خود ادامه داده، و گاهی مکمل یکدیگر و گاهی مقابل یکدیگر عمل کرده‌اند. اما مشخص‌کردن بعضی تمایزات هم ممکن است و هم مفید، تا به این ترتیب بتوان درکی روشن‌تر از شیوۀ تقابل لیبرالیسم و نئولیبرالیسم حاصل کرد.
بلشویک‌ها و مسئله یهودستیزی
نخستین ساعت‌های صبح روز بیست‌وپنجم اکتبر ١٩١٧ است. کارگرها دارند نقاط استراتژیک خیابان‌های برباد رفته شهر پتروگراد را فتح می‌کنند. الکساندر کرنسکی، رئیس دولت موقت، با دل‌نگرانی انتظار رسیدن اتومبیلی را می‌کشد تا وی را از «کاخ زمستانی» فراری دهد.
    صفحه  از ۷