فرهنگ ترس، ترامپ و شکست سیستمیک عقلانیت!
مصاحبه با ادوارد اسنودن / قسمت نهایی
در مصاحبه‌ای با ادوارد اسنودن افشاگر، او از زندگی اش در روسیه، و قدرت دستگاه‌های اطلاعاتی صحبت کرد و گفت که نبردش علیه سامانه مراقبت‌های همه جانبه دولت‌ها به چه شکل ادامه خواهد یافت.
10 تز درباره «تکوین طبقه کارگر در انگلستان»
«تکوین طبقه کارگر در انگلستان» همان کتابی بود که با برافروختن شعله‌های اشتیاق، مرا راهی دانشگاه وُریک کرد تا در سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ نزد تامپسن تحصیل کنم و از همه مهم‌تر، به یک تاریخ‌نگار بدل شوم.
آژانس‌های اطلاعاتی چطور سوژه خود را رصد می‌کنند؟
مصاحبه با ادوارد اسنودن
در مصاحبه‌ای با ادوارد اسنودن افشاگر، او از زندگی اش در روسیه، و قدرت دستگاه‌های اطلاعاتی صحبت کرد و گفت که نبردش علیه سامانه مراقبت‌های همه جانبه دولت‌ها به چه شکل ادامه خواهد یافت.
رازِ ذهنیت روسی
فهم مسکو
پس از فروپاشی اتحاد شوروی، جاده‌های اندکی در روسیه ساخته شده است. اما به تازگی طرح ساخت بزرگراهی مدرن میان مسکو و سن‌پترزبورگ در دست اقدام است. چندی پیش فاز اول این بزرگراه افتتاح شد، اما باوجوداین، رانندگان روسی ترجیح می‌دهند از همان جادۀ قدیمیِ پرترافیک رفت‌وآمد کنند، زیرا فکر می‌کنند اخذ عوارض، اگرچه با نرخی ناچیز، یک‌جور کلاهبرداریِ بی‌شرمانۀ دولتی است. این داستان روسیه است. سرزمینِ تضاد دولت و ملت.
در میانمار چه می‌گذرد؟
نمونۀ کلاسیک از پاکسازی قومیتی
آنگ سان سو چی، فعال و کنشگر دموکراسی، که روزگاری به‌خاطر مقاومتِ خاموشش در مقابل یک حزب نظامی بی‌رحم شهرتی جهانی کسب کرد، دوباره سر زبان‌ها افتاده است. البته سو چی این روزها دیگر با مهاتما گاندی و نلسون ماندلا مقایسه نمی‌شود، زیرا هزاران نفر از مردم میانمار از اقلیت قومی روهینگیا در حال گریختن به‌سوی بنگلادش‌اند ولی آنگ سان سو چی گویا حرف چندانی دربارۀ این فاجعۀ انسانی ندارد.
پس از
چقدر برای تأثیرات جنگ هسته‌ای آماده‌ایم
در قرن بیستم پناهگاه‌ها اتمی، کمپین‌های اطلاعاتی، آژیر خطر داشتیم و مردم آگاهی گسترده‌ای از تهدیدهای هسته ای داشتند. آیا امروز به احیای دفاع مدنی نیاز داریم؟
پوپولیسمی که یافت نمی‌شود
بدون تقبیح خطرات پوپولیسم در اروپا هیچ روزی شب نمی‌شود. به‌همین‌دلیل، به‌سادگی نمی‌توان منظور دقیق این واژه را فهمید. پوپولیسم در دهه ١٩٣٠ و ١٩٤٠ در آمریکای لاتین حاکی از شیوه‌ای از حکومت‌داری بود. در این شیوه رئیس کالبد جسمیت‌یافته یک مردم تلقی می‌شد که فراتر از شکل‌های نمایندگی پارلمانی می‌رود.
پایان نظم انگلیسی-آمریکایی
استثناگرایی تغییرشکل‌داده
پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا و انگلیس به نمادهایی استثنایی از آزادی تبدیل شدند، مظهرِ کامل ارزش‌های جهان‌وطن و انسان‌گرایانۀ غربی. آرمانی که نه تنها بسیاری از کشورهای غیرغربی، بلکه حتی غنی‌ترین ملت‌های اروپایی نیز به دنبال رسیدن به آن بودند. اما حالا این دو کشور، دست به تخریبِ همان چیزی زده‌اند که خودشان طی چند دهه ساخته‌اند. گویی رهبرانِ ساختنِ نظم پس از جنگ، رهبری ویرانی آن را نیز به دست گرفته‌اند.
تغییر مسیر زن نئونازی توسط یک سیاه‌پوست
او یک نژادپرستِ خشن بود. اما آشنایی با زن دیگری در زندان زندگی‌اش را برای همیشه تغییر داد.
به بهانه ارسال نیروهای آمریکایی به افغانستان
دونالد ترامپ با استناد به یک سری عکس‌های قدیمی سیاه و سفید از زندگی در کابل، متقاعد شده است که بایستی نیروهای نظامی بیشتری به افغانستان ارسال کند. این عکس‌ها که مربوط به دهه ۷۰ میلادی هستند نشان می‌دهند که زنان به راحتی با دامن‌های کوتاه در کابل در حال تردد هستند. سپهبد مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ، با فراهم آوردن این عکس‌ها سعی دارد که میزان آزادی زنان را در افغانستان پیش از طالبان نشان دهد.
عضویت در یک فرقه چه مزه‌ای دارد؟
سازوکار خودکامگی
پژوهش رسمی‌ام را در ۱۹۹۹ آغاز کردم، هشت سال پس از آنکه با کشمکش راهی برای خروج از یک گروه به‌اصطلاح مارکسیست-لنینیست یافتم که رهبرش حتی خصوصی‌ترین جزئیات زندگی‌ام را کنترل می‌کرد.
چهره حقیقی دونالد ترامپ
سردمدار شوونیست های آمریکایی
رئیس جمهور آمریکا یک نژاد پرست و همینطور یک سخنگوی نفرت پراکنی است. اکنون زمانی است که باید به فجایع زیان باری که این شخص مسئول آنهاست، پایان دهیم.
قدرت چطور از فاجعه سود می‌برد؟
پس از بحران، پیمان‌کاران بخش خصوصی وارد می‌شوند و بودجۀ کاری را می‌بلعند که اگر هم انجام شود، بد اجرا می‌شود؛ و سپس آن میلیاردها دلار از بودجه‌های حکومت کاسته می‌شوند. مثل آتش‌سوزی برج گرنفل در لندن، طوفان کاترینا هم از خوار شمردن فقرا پرده برداشت.
«چپ» چيست؟ چپ واقعی كيست؟
عليرضا علوي‌تبار از بازگشت به خويشتن اصلاح‌طلبان مي‌گويد
سوسياليسم مي‌گويد ثروت و منابع بايد در اختیار جامعه باشد تا دموکراسي واقعي شکل بگيرد. همان معنايي که علوي‌تبار بر آن تأکيد مي‌کند و مي‌گويد توزيع قدرت بايد منجر به توزيع ثروت بشود. انديشه چپ، دهه ٦٠ را با دولتي‌کردن آغاز کرد.
تأملاتی درباره زمان انقلابی
مراد فرهادپور درباره مفهوم زمان از منظر رهایی
امروزه پیش‌فرض گرفته می‌شود که واژه‌هایی مثل انقلاب یا زمان انقلاب بی‌معنا و منسوخ‌اند. بحثی که بارانه عمادیان مطرح کرد در مورد کسانی که هم به‌عنوان متفکر و هم به‌عنوان مبارز سیاسی مشغول کارند، نشان‌دهنده این است که ماجرا به هیچ‌وجه این‌گونه نیست و انقلاب کاملا فعلیت تاریخی خود را حفظ کرده است.
    صفحه  از ۵
نگاه ویژه

چه کسی به پای خود شلیک می‌کند

از‌این‌رو سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران در سازمان ملل اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و مهم‌تر از آن رأی مردم است که پشتوانه این سخنرانی است. رأیی که پیامی روشن دارد: هیچ قدرتی چه در ایران و چه در خارج، نمی‌تواند خواست مردم را نادیده بگیرد. هرگونه تلاش برای نادیده‌انگاشتن آرای مردم، فرجامی ناخوشایند دارد.

چند نکته درباره قتل آتنا پس از اعدام قاتل آتنا

مردی که آتنا، دختر خردسال، را به قتل رسانده و سپس قطعه‌قطعه کرده بود، اعدام شد. شاید جز با این قتل روح آزرده جامعه ما آرامش نگیرد و چاره‌ای جز آن نباشد، اما این موضوع نباید نکات مهم دیگری را تحت‌الشعاع خود قرار دهد!

حاشیه‌ای بر سخنان استاد اکبر گلپایگانی

سخنان استاد اکبر گلپایگانی و گله‌هایش از استاد شجریان بازتاب بسیاری داشت و محل بحث و نزاع مخالفان و موافقان قرار گرفته است. لب کلام ایشان این است در دوره‌ای که جریان حفظ و اشاعه و چاووش، سردمدار موسیقی در کشور بود و حتی نهادهای دولتی به نوعی در سیطره آنها قرار داشتند و گفتمان آنها گفتمان مسلط بود، جفاهایی...