ششصدسال آشپزی
با شکل‌گیری عقاید جدیدی دربارۀ مساوات، مردم‌سالاری و طبقه‌بندی اجتماعی، ارائۀ برخی کتب با عناوینی مثلِ مناسب‌ترین برای ثروتمندان یا فقرا دیگر بازاریابی موثری به شمار نمی‌رفت، اما در هر صورت کتاب‌های مرتبط با پخت و پز از زمانی که پدید آمده نشان‌های طبقاتی را در خود داشته است.
خودهمسری از اروپا و آمریکا تا ژاپن
وصلت با خود نمودی است از استقلال انسان مدرن یا تصویری است از خودخواهی لجام‌گسیخته؟ امروزه مربیانی از سراسر دنیا در دوره‌های «وصلت با خود»، راه‌های معاشقه با خود و گرامی‌داشتن خود را به مخاطبانشان می‌آموزند. پولینا آرونسون از تجربۀ ده هفته‌ای دورۀ وصلت با خود و همۀ احساساتی می‌گوید که در این دوره به سراغش آمده است.
بی شعور کسی است که دانسته دیگران را می‌آزارد و از این آزار لذت می‌برد. او از این که با زبان نیش دارش افراد را تحقیر کند و از پا در آورد خشنود می‌شود. اما آیا راهی برای مبارزه با این آدم‌های بی شعور وجود دارد؟
چرا واکنش‌ها به
تحلیل واکنش‌ها به پست اینستاگرامی هانیه توسلی
تب تندی که جامعه بعد از انتشار پست اینستاگرامی هانیه توسلی به آن دچار شد، ظاهرا زود به عرق نشست. اما نباید فراموش کنیم این بزنگاه‌ها که نمونه‌ی دیگری از آن را سال‌های پیش با عنوان صفحه مجازی "rich kids of tehran" دیدیم نشان از اتفاقاتی دارد که در زیر لایه جامعه همواره جریان دارد.
رؤیا‌ها و کابوس‌های آمریکا
آمریکایی‌ها مهارت عجیبی دارند. اگر از چیزی خسته شوند، راحت یک بولدوزر می‌آورند. ماشین‌ها اسقاط می‌شوند، خانه‌ها و نظریه‌ها و ایده‌ها و قهرمانان ورزشی و شغل‌ها و شرکت‌ها و سیاستمداران نیز همینطور.
سال‌هاست می‌دانیم خشونت خانوادگی، علیه زنان و کودکان، درون خانه و خیابان، به‌دست والدین یا نزدیک‌ترین بستگان، بی‌اخلاقی و بی‌آبرویی، وقاحت زبانی و رفتاری حتی در ساده‌ترین حرکات اجتماعی در پهنه ما ریشه دوانده است.
در واقع در خودکشی، علاوه بر اینکه جامعه مقصر اصلی مرگ افراد است، در وضعیت فعلی که نهادهای خاص رفاهی و علمی برای موضوعات اجتماعی ساخته شده است، موشکافی خاصی دراین خصوص صورت نمی‌گیرد، یعنی اینکه جامعه پس از تجهیز شدن به نهادهای حسگر نیز سعی می‌کند از این کار گردن خالی کند.
تجارت شهروندی
جهانی‌شدنْ شهروندی را به نوعی کالا بدل کرده است، پول بدهید و هر کجا که می‌خواهید تابعیت بخرید.
شهرهای عمودی
سیاست جدید در برنامه‌ریزی شهری در کلان‌شهرها چنین است: بافت مرکزی و قدیمیِ شهر را تخریب کنید و به‌جایش برج‌های مسکونی بسیار لوکس و بسیار گران بسازید تا ثروتمندان، به‌جای حومۀ شهر، در آن‌ها سکونت کنند و به شهرداری مالیات‌های بیشتر بدهند.
فرهنگِ مثبت‌نگریِ افراطی در شبکه‌های اجتماعی اجازۀ اندیشیدن به «دیگری» را از ما می‌گیرد.
چطور دربارۀ جاهایی که هرگز نرفته‌ایم حرف بزنیم؟
آنجا نرو
مارکو پولو مشهورترین جهانگردِ تاریخ است. شرح شگفت‌آور سفرهای او به چین و ماچین برای قرن‌ها در ذهن و زبان غربیان زنده بود. اما واقعیت آن است که احتمالاً او هیچ‌گاه از مرزهای قسطنطنیه جلوتر نرفته است. راستش را بخواهید، شاید اصلاً از ونیز هم بیرون نیامده باشد. درواقع این قدرت تخیل و هنر روایتگری اوست که سفرنامۀ او را این‌قدر پرآوازه کرده است. اما نکته اینجاست که هیچ سفرنامه‌ای خالی از داستان نیست.
شرق شرمگین و غرب گناه آلود
جامعه شناسی شرم
شرم چیست؟ جامعه شناسان و مردم شناسان با این مفهوم چه نسبتی دارند؟ آیا نسل جدید همان گونه که گذشتگان به مفهوم شرم می نگریستند، نگاه می کنند؟
نیازمند انقلاب علیه خشونتیم
سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته میزبان یک فیلسوف بود. موضوع و محور سخنرانی اما مرتبط با محل برگزاری جلسه بود.
تشریح
قتل دوست صمیمی برای یک دختر
به گفته‌ی یکی از اقوام مقتول ظاهرا او شیطان پرست نبوده، اما در فیلمی که البته من جرات نکردم ببینم قاتل گفته من شیطانم. یک جور اختلال هویتی و روانی و یک جور بروز یک رفتار ضد اجتماعی مشخص است که مربوط به حوزه‌ی روان می‌شود. کل مساله این گروه‌های شیطان پرستی یا این تکثیرشان، بازتولیدشان، تبلیغاتشان و محتوای کاری که ارائه می‌دهند، نشان می‌دهد مساله هم از حیث جامعه شناختی هم روانشناسی قابل بحث است...
اهمیت درک دیگری
شناخت دیگر ادیان به مثابه انسجام اجتماعی
در آموزش اطلاعات مذهبی باید به روند توجه کرد نه محتوا. از این رو افزایش اطلاعات دینی مستلزم گفتگو های معنادار است، هدف این است که مهارت های شنیدن فعال، پرسش های صادقانه و فروتنی در مقابل دیگران در میان دانش آموزان گسترش پیدا کند. لازم است که معلمان فضایی را به وجود آورند که انواع مواجهه های «من-تو» (اصطلاحی که مارتین بوبر برای این وضعیت به کار می برد) برای دانش آموزان به راحتی قابل درک شود. در این وضعیت مواجهه ها عمیق و واقعی هستند و مانند مواجهه های «من – آن» ابزاری و منفعلانه نیستند. بوبر برخلاف یورگن هابرماس (یکی دیگر از طرفداران ارزش تعلیم و تربیت مبتنی بر گفتگو) بر نیاز گفتگو به قصد توجه عمومی تاکید می کند- درک جایگاه ایمان موجب یک توجه واقعی و ارزشمند می شود.
    صفحه  از ۴
۲۴ ساعت ترامپ چگونه می‌گذرد؟
نیویورک تایمز روایت کرد
نگاه ویژه

ارتباط فساد با فردگرایی

وقتی در جامعه‌ای حوزه مشارکت، تعاملات و ارتباط به حداقل...

پیشنهاد آزمون یک فرضیه

در هر دو صورت پذیرش و عدم پذیرش یک روایت را بیش از آنکه...

تأملی بر سیره اخلاقی خاتم‌الأنبیاء(ص)

تساهل و گفت‌وگو، منطق پیامبر(ص) در مواجهه با «دیگری» است

عصر جدید اصلاح‌طلبان

اصلاح‌طلبان برای اینکه منافع ملی برای‌شان اولویت دارد، هماهنگ...
پیشنهاد
در نگاه زیست محوری
"مرگ" وجود ندارد!
کی باید مشاوره برویم؟
تفاوت‌های مشاوره و روان‌درمانی
کی باید مشاوره برویم؟
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ظهور و سقوط تروتسکی؛ فرمانده تنهای انقلاب
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟