تولد و کارکرد تئوری توطئه
چگونه داستان‌های جعلی در جهان امروز پخش می‌شوند و استدلال‌ها در توجیه آن‌ها از چه روانشناسی و منطقی پیروی می‌کنند.
به نظر مي‌رسد آنچه بيش از پيش نياز است، اطلاعات صحيح از قوانين جهاني است؛ پيشنهاد من به افراد معروف اين است که حتما اطلاعات خودشان را نسبت به قوانين کشورها بالا ببرند و بعد سفر کنند.
زنان اروپایی چرا جذب داعش می‌شدند؟
داعش چگونه زنان را جذب می‌کرد
زنان و دختران با وعده‌های پیچیده و گمراه‌کننده این گروه تروریستی مبنی بر "قدرتمند شدن" به آن‌ها می‌پیوندند.
اثر روانی عمیق جنگ جهانی دوم
بررسی کتاب «ترس و آزادی: چگونه جنگ جهانی دوم ما را دگرگون کرد» نوشتۀ کیت لوو
شاید فقط برخورد یک شهاب‌سنگ غول‌آسا، یا هجوم زامبی‌ها و آدم‌فضایی‌ها بتواند زندگیِ بشر را بیش از جنگ جهانی دوم تغییر دهد. جنگی که در آن صدمیلیون سرباز جنگیدند و بیش از هر ستیزِ دیگری در طول تاریخ کشته و زخمی بر جای گذاشت. اما این‌ها سطحی‌ترین تأثیرات این جنگ است. ترس‌ها، امیدها، آرمان‌شهرها و ویران‌شهرهایی که این جنگ در ذهنِ انسان‌ها کاشت یا خراب کرد، هنوز که هنوز است دارد بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد.
قرمز هشدار می‌دهد، بر حذر می‌دارد و تنبیه می‌کند
تاریخ فرهنگی «قرمز»
کتاب «قرمز»، اثر میشل پاستورو، قسمت چهارم از مجموعه‌ای است که در سال ۲۰۰۱ با «آبی» شروع شد و پس از آن به «سیاه» و «سبز» رسید. برخلاف گوته در مشاجره‌اش با نیوتن پیرامون طیف رنگ، پاستورو اثرات ذهنی رنگ‌های خاص را تحلیل نمی‌کند. مسئلۀ او این نیست که آیا مثلاً آبی یک رنگ سرد است یا یادآور فاصله؛ در واقع، این کتاب‌ها بخشی از پروژۀ استادانۀ پاستورو هستند تا تکامل دستورالعمل‌های اجتماعی غربی را با رنگ به تصویر بکشد.
عوارض برخورد کلیشه‌ای با آسیب‌های اجتماعی
يكي از علل مهم رشد آسيب‌هاي اجتماعي در ايران وجود كليشه‌هاي ساده‌انگارانه و مجازات‌محور با آسيب‌هاست. براي هر آسيب اجتماعي راه‌ حل آماده‌اي وجود دارد؛ تعيين مجازات و سپس افزايش مجازات.
چرا اغلب دانش آموزان موفق علاقه‌ای به مدرسه ندارند؟
چه کار باید کرد؟ مسئولیت والدین در تصمیم گیری درخصوص مدرسه رفتن بچه ها نیاز به آگاهی بیشتر دارد آگاهی دراین مورد که تجربیات مدرسه تا چه حد می تواند تاثیرات طولانی مدت روی گرایش و باورهای دانش آموزان داشته باشد. باید در بکار گیری فعالیت های که از طریق مشابه سازی شرایط پس از تحصیل بچه را آموزش می دهند تاکید بیشتری کرد. چه دانش آموزان بتوانند ربطی میان شرایط اکنون و آینده خود برقرار بکنند یا نه این موضوع نتایج اساسی برای جامعه در بر خواهد داشت.
اخلاق در وضعيت صلح مسلح
حجاريان در نشست اخلاق، جنگ و صلح