ترجمه فارسی کتاب «صمیمیت و قدرت» به قلم درک لیدر، در تشریح اصول پویایی روابط شخصی در جامعه مدرن، منتشر شد.
عماد افروغ
عماد افروغ در نشست نقد و بررسی کتاب «ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران» با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید متولی معرفت شناسی شود، گفت: امروز علم بیگانه با جامعه است.
اعتصاب‌های توده‌ای، اشغال دانشگاه‌ها و مبارزات فرانسه در راه آینده کامل
پنجاهمین سالگرد مه ١٩٦٨ در راه است و دولت مکرون برنامه‌هایی دارد برای بزرگداشت این خیزش تاریخی و تجلیل از نقشی که از قرار معلوم این واقعه در «مدرن‌سازی لیبرالی جامعه فرانسه» ایفا کرده است.
در زمین چمن آرمان همۀ انسان‌ها محقق می‌شود، از سوسیالیست‌ها گرفته تا سرمایه‌دار‌ها
در تاریخ، رقصیدن و خوش‌گذرانی غالباً مخصوص طبقۀ مرفه جامعه بوده است. اما در عصر ما، که فوتبال محبوب‌ترین خوشگذرانیِ آدم‌ها شده، همه به‌شکلی برابر می‌توانند در زمین چمن به بدن خود کش‌وقوس بدهند، برقصند و توپ را از خط دروازه رد کنند. فوتبال آرمان انسان‌ها را در حد توان خود محقق کرده، آرمانی که می‌خواست همه آزاد باشند و درعین‌حال از قانون پیروی کنند: آرزویی که از برابری انسان‌ها حکایت می‌کرد و هم‌زمان حامی استعداد‌های متفاوت و گوناگون انسان‌ها بود.
اینال هندی، نویسندۀ فلسطینی ساکن آمریکا، از مردی سیه‌چرده و لاغر می‌گوید که از روستای پدری‌اش در قدس، به آمریکا، سرزمین فرصت‌ها مهاجرت کرد تا بتواند زندگی بهتری برای خودش بسازد. اما طعم زیتون‌ها و انجیر‌های باغ اجدادی‌اش را هیچ‌گاه از یاد نبرد. مردی که تا دیروقت در یک رستوان فست‌فود کار می‌کرد تا شکم شش بچه‌اش را سیر کند و یک شب، برای ۴۸.۵ دلار به سینۀ او شلیک کردند. مردی که پدرش بود.
کتابی که احساسات جوانان امریکایی را قلقلک داد
بدون شک یکی از مهم‌ترین کتاب‌هایی که سال ۲۰۱۷ در امریکا به چاپ رسید، کتاب «نفرتی که تو می‌کاری» اثر انجی توماس بود که بتازگی توسط نشر نون و با ترجمه مشترک میلاد بابانژاد و الهه مرادی منتشر شده و در مدتی کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسیده است.
از شادی حقیقی فاصله گرفته ایم و شادی هایمان شکل تخریب به خود گرفته‌اند. از تخریب شخصیتی گرفته تا تخریب اموال عمومی. قرار است که خوش باشیم، اما یا دل و دماغ آن را نداریم که از پیله خود بیرون آمده و به دور هم جمع شویم یا اصلا نمی‌دانیم که شادی خود را چگونه در یک جمع بروز دهیم.
خواندن این مطلب، حدود نیم‌ساعت از شما وقت خواهد گرفت. طی همین نیم‌ساعت، حدوداً ۳۰۰۰ نفر از فقر مطلق بیرون می‌آیند. در سال ۲۰۱۶، برای اولین بار، درصد انسان‌هایی که در فقر مطلق زندگی می‌کنند، به زیر ده‌درصد رسید و میزان سلامت، بهداشت و امید به زندگی انسان‌ها از همیشۀ تاریخ بیشتر است. آیا این آمار‌ها کافی نیست برای تردید در این باور عمومی که همه‌چیز فقط دارد بدتر و بدتر می‌شود؟ احتمالاً نه.
فریدون مجلسی
از خاطرات چنین برمی‌آید که شاید با تفاوت حداکثر یک سال با نویسنده هم‌سن‌وسال هستیم و کودکی و جوانی را در شرایط مشابهی طی کرده‌ایم.
چرا در کشور‌های جهان سوم علم و دانش رشد نمی­ کند؟ چون افراد حاضر نیستند بر آنچه دیگری انجام داده صحه بگذارند و آجری بر روی آجر‌های گذشته بگذارند.
اخیرا یکی از وزرای کابینه خانم «ترزا می» (نخست‌وزیر بریتانیا) به عنوان مسئول امور تنهایی منصوب شده است. بعد از این خبر، بسیاری با شگفتی می‌پرسند: چرا «تنهایی» به چنین مسئله مهمی تبدیل شده است که در یک کشور پیشرفته، یک وزیر، مسئول رسیدگی به آن شود؟
در هر کشور و دین و مذهبی، فرارسیدن سال نو، آیین خاص خودش را دارد؛ برای مثال در دین مسیحی، قبل از آغاز سال نو میلادی، تولد حضرت مسیح را جشن می‌گیرند و سپس در زمستان به تعطیلات سال نو می‌روند؛ بخش عمده‌ای از مردم جهان، سال نو را به شکل دین مسیحی جشن می‌گیرند؛ اما در کشور ایران، همه چیز فرق می‌کند و جشن سال نو، آداب و رسوم و حتی تقویم سالانه ایران با تمام کشور‌های سراسر جهان متفاوت است.
معنا شناسی تعطیلات نوروز
«تعطیلات» در تاریخ ایران، پدیده‌ای معاصر است؛ به این معنا که تعطیل شدن روز‌هایی از سال با عنوان تعطیلات رسمی بخشی از ساز و کار‌های دولت مدرن یا دولت- ملت‌ها و دولت‌های ملی شناخته می‌شود.
ریشه قهرهای خانوادگی و چهار افسانه!
مشکلات خانوادگی نه کم‌شمارند و نه بی‌دلیل
به واسطۀ پژوهش‌های شاخۀ جدیدی از مطالعات خانواده که بر رابطۀ میان فرزندان و والدین متمرکز است، تصویرِ ذهنی ما از خانواده بسیار تغییر کرده است. حالا می‌دانیم که کم نیستند پدر و مادرهایی که با سوءاستفاده یا زورگویی به فرزندانشان، زندگی آن‌ها را با چالش‌های ناگوار روبه‌رو می‌کنند. چالش‌هایی که معمولاً در بزرگسالی به قطع رابطه با خانواده یا قهر منجر می‌شود. بااین‌حال هنوز باید این پدیده را بیشتر بشناسیم.
زمستانِ خدا هرجا چه رنگ است؟!
تصویرِ قالبیِ ما از زمستان، یعنی آسمان برفی و خانه‌هایی که شانه‌هایشان زیر برف خم شده، تنها در باریکۀ کوچکی از نیمکرۀ شمالی کرۀ زمین ممکن است پدیدار شود. در واقعیت، زمستان اسم واحدی است برای تنوع بسیار زیادی از موقعیت‌های طبیعی. از دمای ۲۰ درجه‌ایِ مناطق همجوار استوا بگیرید تا یخ‌بندان‌های خشکِ قطبی. گذشته از این‌ها، با آغاز تغییرات وسیع اقلیمی باید منتظر دگرگونی‌های بیشتری در تصور ذهنی‌مان از زمستان باشیم.
    صفحه  از ۸
نگاه ویژه
پرطرفدار