خرج کردن برای تجربه‌های جدید
در مقایسه با خرید کالا‌های تازه، خرج‌کردن برای تجربه‌های جدید لذت بیشتری دارد. برخلاف تصور ما، لذتِ سفر در ذهنمان می‌ماند و لذتِ گوشی تازه خیلی زود فراموش می‌شود.
به مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی
موضوعی که سازمان ملل امسال برای روز عدالت جهانی برگزیده، این است: «کارگران در حرکت: جست‌وجو برای عدالت اجتماعی». بیشتر مهاجرت‌ها امروز به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم با مسئله جست‌وجوی فرصت‌های شغلی مناسب مرتبط است.
من پای فرضیه کمونیسم ایستاده‌ام
آلن بدیو و لوران ژوفرن، از سوسیال‌دموکراسی موجود دفاع می‌کند
آلن بديو به‌تازگی اعلام كرده است كه قصد دارد سمينارهايش را متوقف كند. نيز اعلام كرده است كه عن‌قريب كتابي با عنوان «درون‌ماندگاري حقيقت‌ها» منتشر خواهد كرد و سه‌گانه‌اي را تكميل خواهد كرد كه دو كتاب «وجود و رخداد» و «منطق‌هاي جهان‌ها» را هم شامل مي‌شود.
فوتبال و فساد
سایمون کوپر، نویسندۀ کتاب «فوتبال علیه دشمن»، ضمن روایتی تاریخی از ظهور و سقوط فیفا شمه‌ای از ماجرا‌های پشت پردۀ این قصه را بازگو می‌کند.
گفت‌وگو با دکتر علی جنادله
احمدی‌نژاد پس از از‌میدان‌به‌درکردن جریان طبقه متوسط، آرمان‌های اصولگرایان را هم هدف قرار داد و با طرح آن‌ها به مبتذل‌ترین و نازل‌ترین شکل و آمیختن آن‌ها با شعار‌های پوپولیستی، این اهداف را به نفع خود مصادره کرد.
ورزش و هنر
از اختراع بسکتبال کمی بیش از صد سال می‌گذرد. این بازی اولین‌بار به‌مثابۀ راه‌حلی برای تخلیۀ فیزیکی بزهکاران ساخته شد، اما با سرعتی باورنکردنی بین جوانان آمریکایی و سپس در سراسر دنیا محبوبیت پیدا کرد. راز زیبایی بسکتبال در چیست؟ دیو هیکی، منتقد هنری سرشناس، معتقد است بسکتبال مثالی از زندگی در چارچوب تمدن است کششی هم برای پیروزی و هم برای ارتقا.
تاریخ الزویر
صنعتی که به هیچ کسب‌وکار دیگری شبیه نیست و حاشیهٔ سودی بالاتر از گوگل، اپل و آمازون دارد. نشر علمی، علی‌رغم مخاطبان محدود، کسب‌وکاری است بسیار بزرگ. این صنعت که درآمد جهانی سالانه‌اش بالغ بر ۱۹ میلیارد پوند است، در مقایسه، بین صنعت موسیقی و فیلم قرار می‌گیرد، اما بسیار سودده‌تر است.
آزادی مذهبی در اروپا اقتضای دولت‌داری بود نه آزادفکری
تاریخ آزادی مذهبی
ایده‌های فلاسفه واقعاً مهم بود، اما تمرکز روی این ایده‌ها توضیح نمی‌دهد که آزادی مذهبی چگونه به غرب آمد
فرهنگ
گفت‌وگو با داود حسینی
وقتی ما سوار تاکسی می‌شویم می‌بینیم که راننده تاکسی درباره مسائل سیاسی، اجتماعی و... بحث می‌کند و خودش را در این حوزه‌ها صاحب‌نظر می‌داند و نظریه‌پردازی می‌کند. اساسا این فرهنگ را در سطوح بالاتر هم مشاهده می‌کنیم. می‌بینیم که مدیران اصلا نیازی به پژوهش احساس نمی‌کنند.
مخترعِ لایک دلتنگ دورانی است که اینترنت وجود نداشت
مخترعِ لایک دلتنگ دورانی است که اینترنت وجود نداشت
کسانی که خود به اعتیادآورشدنِ فناوری کمک کرده‌اند، رفته‌رفته ارتباط خود را با اینترنت قطع می‌کنند
پهنای باند ذهنی
تلاش‌ها برای مبارزه با فقر معمولاً با سوءتفاهمی بزرگ مواجه است: اینکه فقرا خودشان باید خودشان را نجات دهند.
قانون بقای احمق‌ها
مهم‌ترین ایده‌های موفقیت در شرکت‌ها احمقانه‌ترینِ آن‌هاست
توجه به شادکامی شهروندان در نگاه سیاستمداران وجیه المله و سیاستمداران خادم المیه. برای ما که در خاورمیانه زندگی می کنیم، مفهوم شادی و زندگی شاد فرق دارد با شهروندان مثلا اروپای شمالی. ما خاورمیانه ای ها شادی را یک امر شخصی می دانیم؛ یک مسئله روان شناختی که به فراخور خوب و بد بودن حال مان و به میزانی که نیازمان هست کم و بیش از آن بهره می بریم اما مواجهه شهروندان مثلا اروپای شمالی با شادی، مواجهه با یک امر اجتماعی است. آن ها و خیلی از شهروندان دیگر کشورها شادی را از سیاستمداران و حکومتگران خود مطالبه می کنند؛ امری که ما هنوز با آن غریبه ایم.
اینجا
زبانی که برای اتحاد خلق شد
“Uri” تنها صرفاً یک نکته گرامری نیست، بلکه یک معیار فرهنگی است که ماهیت و جوهره یک ملت را در خود خلاصه دارد.
اعتماد در دوره پساحقیقت
آدم‌ها منبع اصلی خبر را فراموش می‌کنند، اما بازنشرکنندۀ آن را به یاد می‌آورند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد خوانندگان برای اینکه خبری را باور کنند به بازنشردهندۀ آن نگاه می‌کنند، نه پدیدآور اصلی.
    صفحه  از ۶
خبر فوری