چطور دربارۀ جاهایی که هرگز نرفته‌ایم حرف بزنیم؟
آنجا نرو
مارکو پولو مشهورترین جهانگردِ تاریخ است. شرح شگفت‌آور سفرهای او به چین و ماچین برای قرن‌ها در ذهن و زبان غربیان زنده بود. اما واقعیت آن است که احتمالاً او هیچ‌گاه از مرزهای قسطنطنیه جلوتر نرفته است. راستش را بخواهید، شاید اصلاً از ونیز هم بیرون نیامده باشد. درواقع این قدرت تخیل و هنر روایتگری اوست که سفرنامۀ او را این‌قدر پرآوازه کرده است. اما نکته اینجاست که هیچ سفرنامه‌ای خالی از داستان نیست.
شرق شرمگین و غرب گناه آلود
جامعه شناسی شرم
شرم چیست؟ جامعه شناسان و مردم شناسان با این مفهوم چه نسبتی دارند؟ آیا نسل جدید همان گونه که گذشتگان به مفهوم شرم می نگریستند، نگاه می کنند؟
نیازمند انقلاب علیه خشونتیم
سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته میزبان یک فیلسوف بود. موضوع و محور سخنرانی اما مرتبط با محل برگزاری جلسه بود.
تشریح
قتل دوست صمیمی برای یک دختر
به گفته‌ی یکی از اقوام مقتول ظاهرا او شیطان پرست نبوده، اما در فیلمی که البته من جرات نکردم ببینم قاتل گفته من شیطانم. یک جور اختلال هویتی و روانی و یک جور بروز یک رفتار ضد اجتماعی مشخص است که مربوط به حوزه‌ی روان می‌شود. کل مساله این گروه‌های شیطان پرستی یا این تکثیرشان، بازتولیدشان، تبلیغاتشان و محتوای کاری که ارائه می‌دهند، نشان می‌دهد مساله هم از حیث جامعه شناختی هم روانشناسی قابل بحث است...
اهمیت درک دیگری
شناخت دیگر ادیان به مثابه انسجام اجتماعی
در آموزش اطلاعات مذهبی باید به روند توجه کرد نه محتوا. از این رو افزایش اطلاعات دینی مستلزم گفتگو های معنادار است، هدف این است که مهارت های شنیدن فعال، پرسش های صادقانه و فروتنی در مقابل دیگران در میان دانش آموزان گسترش پیدا کند. لازم است که معلمان فضایی را به وجود آورند که انواع مواجهه های «من-تو» (اصطلاحی که مارتین بوبر برای این وضعیت به کار می برد) برای دانش آموزان به راحتی قابل درک شود. در این وضعیت مواجهه ها عمیق و واقعی هستند و مانند مواجهه های «من – آن» ابزاری و منفعلانه نیستند. بوبر برخلاف یورگن هابرماس (یکی دیگر از طرفداران ارزش تعلیم و تربیت مبتنی بر گفتگو) بر نیاز گفتگو به قصد توجه عمومی تاکید می کند- درک جایگاه ایمان موجب یک توجه واقعی و ارزشمند می شود.
جامعه مدرن، قهرمان ندارد
تقی آزاد ارمکی، جامعه شناس می گوید: «جوامع مدرن پر است از قهرمان هایی که در عرصه کوچک قهرمان اند؛ اما قهرمان های بزرگ به آشوب و رادیکالیسم دامن می زنند.» او به هیتلر اشاره می کند و آن را قهرمانی می خواند که «دیگری» صهیونیست ها شده است.
چرا مدارس‌ ایران شبیه فنلاند نیست؟!
هر چقدر هم که درباره سیستم‌ها و نظام‌های آموزشی مدارس كم شنیده باشیم، احتمالا نام کشور فنلاند به‌عنوان کشوری با بهترین نظام آموزشی به گوشمان خورده است. به‌واسطه شروع مدارس و ماه مهر، داشتم فکر می‌کردم ممکن است برایمان سؤال پیش بیاید چه چیزی در نظام آموزشی مدارس‌شان متفاوت است؟
بازخوانی آیین تمثیلی نخل‌گردانی در کویر
نوایی محزون،‌ برآمده از اسطوره‌ها و تاریخ
اینها، قصه‌های پرشور همان نخل بزرگ است که محرم هر‌ سال به زیبایی آراسته می‌شود، ده‌ها مرد، سنگینی‌اش را بر شانه‌ها می‌گیرند و بر گرد میدان‌گاهی بزرگ یا محوطه مستطیلی حسینیه شهر و آبادی می‌گردانند تا مرگ را همراه با نوای ذکرها و شعرها و سلام و صلوات، شورمندانه و زندگی‌بخش بستایند. مرگ در این مراسم نمادین، گویی نه غمی منفعلانه که یک آیین جانبخش به شمار می‌آید که به نوای مردم و گل و آینه و پارچه‌های رنگین آراسته شده است. مرگ شاید از این منظر، برای مردمی که نخل را می‌گردانند و بر گردانندگانش گلاب می‌پاشند، همان نیکی جاودانه همیشه پیروز است. چنان‌که در آبادی‌های کویری، این نخل‌برداری همواره از گذشته‌های دور در روایت تماشاچیان این آیین زیبای نمایش‌گونه، در میان کوچه‌های تنگ روستا با آدابی دلنشین و زندگی‌بخش همراه بوده است، زنان هنگام گذر نخل از میان کوچه‌ها، از فراز بام، بر نخل و نخل‌برداران، نقل و نبات و گلاب و دستمال‌های ابریشمین و رنگارنگ می‌افشاندند و کاروان مرگ از میان هلهله‌ای رنگین و هدیه‌هایی نمادین می‌گذشت. این حس شادمانه قدسی شاید به پاس پیروزی باز زایی و جاودانگی اسطوره شهید در جهان‌بینی عامیانه است؛ حسی کهنسال که با یک تاویل و تفسیر آزادتر، یادآور گرداندن تابوت‌واره سیاوش، قهرمان اسطوره‌ای ایران باستان و کهن‌روایت شاهنامه می‌تواند باشد که در دل آیین نمادین سووشون، همراه با نوحه‌های قوالان، در گذشته‌های دور هر‌ سال در فرارود (ماوراءالنهر) و دیگر جاها برگزار می‌شده است. مردم در این آیین تمثیلی پرشور و شکوه، شبیه سیاوش را می‌ساختند، در عماری یا محملی می‌نهادند و با خود در میان کوچه‌ها می‌گرداندند و گاه او را بر لب رود و آبی که می‌بردند نشانه ادامه زندگی بود و سرانجام این تشییع نمادین را با امید به پاکی و زلالی نهفته در آب به پایان می‌رساندند؛ روایت و آیینی که محمد نرشخی به سده چهارم هجری در «تاریخ بخارا» و محمود کاشغری به سده پنجم هجری در «دیوان لغات ترک»، بدان اشاره کرده‌اند و باستان‌شناسان نیز نقش‌هایی از آن را بر دیوارنگاره‌های پنجکند در نزدیکی رود زرافشان و شهر سمرقند یافته‌اند که در آن، پیکره سیاوش در هیأت انسانی مثالی، در یک عماری نشان داده شده است و زنان و مردان مویه‌کنان بر گردش آمده، می‌خواهند بر دوشش کشند.
درنگی در زندگی «مالینوفسکی»
درسال 1804میلادی برو نیسلاو کاسپر مالینوفسکی (Bronislaw Kasper Malinowski )در شهرکراکوف(Krakow) در لهستان درخانواده ای فرهیخته چشم به جهان گشود. پدر وی لوکجان مالینوفسکی(Lucjan Malinowski )استاد زبان شناسی دانشگاه ژاگیلونیان(Jagiellonian) و مادرش ژوزفا(Josefa) بانویی فرهیخته بود که نقش او در تربیت مالینوفسکی بسیار مهم بود.
زیر و بم دروغ گویی از نگاه جامعه‌شناسی
آنچه در این نوشته می آید گزیده هدفمند از کتاب منتشر نشده من تحت عنوان درآمدی بر جامعه شناسی دروغگویی است. ترجیح بر این است که این کتاب بعد از انجام برخی تحقیقات تجربی تکمیل و منتشر شود.
تولد و کارکرد تئوری توطئه
چگونه داستان‌های جعلی در جهان امروز پخش می‌شوند و استدلال‌ها در توجیه آن‌ها از چه روانشناسی و منطقی پیروی می‌کنند.
به نظر مي‌رسد آنچه بيش از پيش نياز است، اطلاعات صحيح از قوانين جهاني است؛ پيشنهاد من به افراد معروف اين است که حتما اطلاعات خودشان را نسبت به قوانين کشورها بالا ببرند و بعد سفر کنند.
زنان اروپایی چرا جذب داعش می‌شدند؟
داعش چگونه زنان را جذب می‌کرد
زنان و دختران با وعده‌های پیچیده و گمراه‌کننده این گروه تروریستی مبنی بر "قدرتمند شدن" به آن‌ها می‌پیوندند.
اثر روانی عمیق جنگ جهانی دوم
بررسی کتاب «ترس و آزادی: چگونه جنگ جهانی دوم ما را دگرگون کرد» نوشتۀ کیت لوو
شاید فقط برخورد یک شهاب‌سنگ غول‌آسا، یا هجوم زامبی‌ها و آدم‌فضایی‌ها بتواند زندگیِ بشر را بیش از جنگ جهانی دوم تغییر دهد. جنگی که در آن صدمیلیون سرباز جنگیدند و بیش از هر ستیزِ دیگری در طول تاریخ کشته و زخمی بر جای گذاشت. اما این‌ها سطحی‌ترین تأثیرات این جنگ است. ترس‌ها، امیدها، آرمان‌شهرها و ویران‌شهرهایی که این جنگ در ذهنِ انسان‌ها کاشت یا خراب کرد، هنوز که هنوز است دارد بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد.
    صفحه  از ۳
نگاه ویژه

عيان و نهان مخالفان روحانی

شاید روحانی انتظار چنین روزهایی را نداشت؛ انتظار روزهایی که تنها دستاوردش، برجام، در آستانه انحلال قرار گیرد.

پایان شمال سبز

در نقشه گوگل، استان‌های سرسبز شمالی کشورمان به‌خوبی دیده می‌شوند. از تمام ساحل دریای خزر، سرسبزترین بخش آن سواحل ایران است

رابطه عجیب خجالت و خلاقیت!

سال ١٩٣٩ بود. مدیر یک شرکت تبلیغاتی که از کم‌بودن ایده‌های خلاقانه تبلیغاتی میان کارمندانش به ستوه آمده بود، تصمیم جالبی گرفت: به‌جای اینکه هر یک از کارمندانش، به صورت جداگانه فکر کنند و تلاش کنند ایده‌ای خلاقانه به‌دست آورند، آنها را دور هم جمع کرد تا در کنار هم جلسه ایده‌پردازی خلاقانه برگزار کنند.