سرگذشت یک خاندان
گفت‌وگو با محمود حدادی به مناسبت انتشار آثار تازه‌ای از او
«خانواده توماس مان و قرن بیستم»، اثری از مانفرد فلوگه، تازه‌ترین ترجمه محمود حدادی است که به‌تازگی توسط نشر نیلوفر به‌چاپ رسیده است.
گذشته با دو حافظه
شاید اگر مارکس می‌خواست درباره برخی از ایده‌های مهمش همچون شی‌وارگی و ازخودبیگانگی رمانی بنویسد، «بازمانده روز» اثر کازوئو ایشی‌گورو را می‌‌نوشت.
البته که علوی داستان می‌نوشت
درباره بزرگ علوی حق مطلب را، کم‌وبیش، هوشنگ گلشیری گفته است در مقاله‌ای با عنوان «از هرچه رفته علوی داستان‌نویس است» که درواقع متن سخنرانی اوست برای بزرگداشت ٩٠ سالگی بزرگ علوی.
خواهران شادی‌ها و مادران تمامی اندوهان من
«یکصد و ده نامه از دو سیمین» کتابی است که اخیرا به سعی منصور اوجی، شاعر معاصر، در نشر نیلوفر منتشر شده است.
روح گریان من و رهبر عزیز دو کتاب تکان‌دهنده و جذاب هستند که این روزها نشر ققنوس آنها را به بازار کتاب عرضه کرده و جذابیت آنها نیز ناشی از این است که می‌توانند تا حد زیادی کنجکاوی خواننده را درباره مسائل رخ‌داده در پشت دیوارهای کره‌شمالی پاسخ دهند.
مجموعه رمان ژانر
خلاء ژانر و ژانرنویسی در داستان‌نویسی ایران موضوعی است که در سال‌های اخیر زیاد درباره‌اش صحبت می‌شود.
هنگامی که تری ایگلتون می‌گوید به‌نظر می‌رسد شکسپیر، مارکس و ویتگنشتاین و... خوانده باشد قصدش البته آن نیست که بگوید شکسپیر آثار اندیشمندان چند قرن بعد از خودش را خوانده است، بلکه منظور ایگلتون تاکید بر درک «زمان حال» است.
مسئله ژانر
در حاشیه «زنی با سنجاق مرواری‌نشان» رضیه انصاری
تاکنون زیاد گفته و نوشته‌اند که ادبیات داستانی ما فاقد ژانر است و غالبا هم فقدان ژانر را به‌عنوان یک مسئله برای داستان‌نویسی ایرانی مطرح کرده‌اند.
نقادی رمان «تهرانی‌ها» نوشته امیرحسین خورشیدفر
خواندنی
این رمان عاشقانه نه تنها توانست به کتاب بسیار محبوبی در میان خوانندگان تبدیل شود؛ بلکه نظر مثبت اکثریت منتقدین را هم جلب کرد. انتشار این کتاب در ایران نیز با استقبال بسیار چشمگیری روبه‌رو شد. در سال ۲۰۱۶ فیلمی که بر مبنای این کتاب ساخته شده بود در آمریکا اکران شد. بازیگران اصلی این فیلم امیلیا کلارک و سم کلفلین هستند
کاشفِ تاریخِ ربوده‌شده
مروری بر کتاب «درباره‌ی نگریستن» جان برجر
پیتر گرین اِوی در فیلم «قرارداد طراح» داستان طراحی را بازگفته است که زنی او را به استخدام خود درآورده تا طرح‌هایی از محل سکونت او بکشد.
قلمرو ریا در ادبیات
ریا در اجتماع و سیاست در آینه ادبیات
در هیچ یک از کتابهایی که راجع به ایران نوشته‌اند، چه خود ایرانی‌ها و چه خارجی‌ها، تاکنون متذکر این معنی نشده و روشن نکرده‌اند که ریا و تزویر از چه زمانی وارد تاریخ ایران شده است، چرا آمده است و کم و کیف آن چیست؟
جغرافیا، اشیا و آدم‌ها
نگاهی به مجموعه داستان «توت‌فرنگی‌های اهلی»
«توت‌فرنگی‌های اهلی» اولین مجموعه‌داستان چاپ‌شده‌ «مهدی‌ قلی‌نژادملکشاه» است که به همت انتشارات نگاه به چاپ رسیده است.
...و شعر باید بی‌فایده بماند
گفت‌وگو با ضیاء موحد درباره شعرهایش، به مناسبت تجدید چاپ «آوازهای آبی»
«آوازهای آبی»، گزیده شعرهای ضیاء موحد، اخیرا با ویراستی تازه در نشر هرمس تجدید چاپ شده است. این مجموعه شامل منتخبی از شعرهای ضیاء موحد از نخستین دفتر شعر منتشرشده او، «بر آب‌های مرده مروارید»، تا جدیدترین آن‌ها یعنی مجموعه «و جهان آبستن زاده شد» است، که البته در زمان انتشار چاپ اول این منتخب، دفتر شعر «و جهان آبستن زاده شد» هنوز به چاپ نرسیده بود اما در پایان «آوازهای آبی» شعرهایی از این دفتر نیز آمده است.
فلک متن در «الکتاب»
به مناسبت انتشار «الكتاب، گذشته مكان اكنون» اثر آدونيس
هرکس که با ادبیات عرب آشنایی داشته باشد، ‌از ترجمه «الکتاب» آدونیس ذوق‌زده و شادمان می‌شود. من هم از دیدن «الکتاب» در ویترین کتابفروشی مولا شادمان شدم، چون این یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های شعری در ادبیات معاصر عرب و شاید هم جهان باشد و از همین زاویه دغدغه ترجمه و یا حداقل معرفی چکیده‌واری از این کتاب همواره با من بوده است، و همزمان با حضور آدونیس در ایران دو سه صفحه از اوراق این کتاب را در مجله بایا ترجمه و معرفی کرده بودم.
    صفحه  از ۳
نگاه ویژه

عيان و نهان مخالفان روحانی

شاید روحانی انتظار چنین روزهایی را نداشت؛ انتظار روزهایی که تنها دستاوردش، برجام، در آستانه انحلال قرار گیرد.

پایان شمال سبز

در نقشه گوگل، استان‌های سرسبز شمالی کشورمان به‌خوبی دیده می‌شوند. از تمام ساحل دریای خزر، سرسبزترین بخش آن سواحل ایران است

رابطه عجیب خجالت و خلاقیت!

سال ١٩٣٩ بود. مدیر یک شرکت تبلیغاتی که از کم‌بودن ایده‌های خلاقانه تبلیغاتی میان کارمندانش به ستوه آمده بود، تصمیم جالبی گرفت: به‌جای اینکه هر یک از کارمندانش، به صورت جداگانه فکر کنند و تلاش کنند ایده‌ای خلاقانه به‌دست آورند، آنها را دور هم جمع کرد تا در کنار هم جلسه ایده‌پردازی خلاقانه برگزار کنند.