فلسفه بافی و فلسفه شکافی در گفت‌وگو با عبدالعلی دستغیب
عبدالعلی دستغیب نامی آشنا برای علاقه‌مندان فلسفه و ادبیات در ایران است. او فیلسوف را به پنه‌لوپه همسر زیبا و وفادار اولیس در اسطوره ادیسه مشابه می‌داند که در انتظار همسرش و برای طفره رفتن از خواستگارانی که می‌خواهند او را تصاحب کنند، به ایشان می‌گوید باید تا پایان بافتن جامه‌اش منتظر بمانند و با این بهانه بام تا شام می‌بافد و شباهنگام آنچه بافته را می‎شکافد.
گزارشی از کتاب «کانت و مارکس» اثر فیلسوف ژاپنی کوجین کاراتانی
او با معرفی و صورت‌بندی دو مفهوم «پارالکس» یا «اختلاف منظر» و «دگرسنجی» بر بسیاری از مباحث نظری درونی غرب تاثیر گذاشت و بسیاری از متفکران چپ‌گرا ازجمله ژیژک و باتلر از آن‌ها استفاده کرده‌اند.
چرا نظریه‌پرداز فرانسویِ جنون و امر جنسی به وادی سیاست کشیده شد؟
فوکو وصیت کرده بود که بعد از مرگش نوشته‌های چاپ‌نشده‌اش منتشر نشوند. بیش از سی سال پس از مرگ او، هنوز ده‌ها جعبه از یادداشت‌های او از دسترس محققان بیرون مانده است. بااین‌حال، همین میزان از پیش‌نویس‌ها، یادداشت‌های کنارگذاشته‌شده و سخنرانی‌هایی که رفته‌رفته منتشر می‌شوند فهم جدیدی از متفکر سرشناس فرانسوی ارائه داده‌اند. دو کتاب جدیدی که بر اساس این متون نوشته شده‌اند متفکری را نشان می‌دهند که از تصور پیشین ما بسیار آشفته‌تر است.
در گفت‌وگو با دكتر سروش دباغ
غياب سروش دباغ در ايران به واسطه حضور فعالش در فضاي مجازي، محسوس نيست. او در تلگرام كانال دارد، صفحه فيس‌بوكش فعال است و خيلي تند و سريع به ايميل‌هايش پاسخ مي‌دهد.
نسبت علم و دین
بحث رابطه علم و دین موضوعی کلاسیک در مباحث فلسفی چند سده اخیر است. در ایران نیز از نیم سده گذشته نسبت علم و دین بطور جدی محل توجه روشنفکران و متفکران است. برخی بر جدایی این دو از یکدیگر سخن می‌گویند و گروهی از تعارض یا تلازم آنها.
کتاب «مکتب کیوتو؛ آشنایی با فلسفه ژاپن» در قالب شش فصل به بررسی مکتب کیوتو می‌پردازد که یگانه مکتب فلسفلی ژاپن در دوره معاصر است.
مروری بر زندگی و آثار ساموئل موین
ساموئل موین، استاد تاریخ دانشگاه ییل، فقط ۴۵ سال دارد، اما همین حالا هم کمتر استاد دانشگاهی در آمریکا پیدا می‌شود که بیش از او در عرصۀ روشنفکری این کشور تأثیرگذار باشد. موین، مثل نوجوانی ۱۷ ساله، معتاد فیس‌بوک است و اگر به او ایمیل بزنید، به‌ندرت پیش می‌آید که جواب‌دادنش بیش از ده دقیقه طول بکشد. موین یک مخالف‌خوان بالذات است؛ استاد نابودکردنِ متفکران پرطمطراق، ولی راهی که او در پیش گرفته است، به کجا خواهد انجامید؟
چند محقق دانشگاه کارولینای جنوبی هنگام مطالعۀ رفتار آدم‌ها در یک مرکز خرید متوجه نکتۀ عجیبی شدند: میزان احتمال کمک مالی به دیگران، در میان کسانی که از پله‌برقی بالا می‌رفتند، دو برابر کسانی بود که از پله‌برقی پایین می‌آمدند. آن‌ها نتیجه گرفتند صعود نوعی حس سخاوت و مناعت‌طبع به آدم‌ها می‌دهد، هرچند به‌صورت ناخودآگاه. این تنها یک مثال است از تأثیرات شگفت‌آوری که تجربه‌های محیطی بر رفتار‌های اجتماعی ما می‌گذارد.
جامعه ایرانی و اندیشه فلسفی در گفت‌وگو با احسان شریعتی
فلسفه‌ورزی ما ناشاد و محصول سرخوردگی‌هاست.
موسی نجفی
موسی نجفی با اشاره به اینکه نگاه تمدنی، کلان‌ترین نگاه به دین است، افزود: جریان‌های بنیادگرا مثل داعش فاقد هویت تمدنی هستند.
مرز فضایی است که در آن بازیگرانی از جهان‌های مختلف با یکدیگر مواجه می‌شوند، مواجهه‌ای که در آن هیچ قانون تثبیت‌شده‌ای برای جنگ و درگیری در کار نیست.
ازدیاد بی‌رویه و ناموزون جمعیت، بیماری‌ها، گرسنگی، قحطی، جنگ، آلودگی محیط زیست، نوسانات اقتصادی و بسیاری مسائل خرد و کلان دیگر در سطح جهانی، منطقه‌ای و کشوری از جمله این مسائل پیچیده هستند.
آیا کار کردن زندگی را تبدیل به کابوس می‌کند؟
ما چرا اینجا هستیم؟!
تصور کنید کار همه چیز را در سیطره خود بگیرد. در این صورت کار تبدیل به متن و هر چیز دیگری در زندگی به حاشیه می رود. آنوقت همه چیز تابع کار خواهد شد. بعد به آرامی و تقریبا به طور نامحسوسی هر چیزی مثل بازی‌هایی که یک وقتی معمول بودند، ترانه‌هایی که قبلا خوانده می‌شدند، عشق هایی که زمانی واقعی بودند و جشن هایی که سابقا برگزار می شدند، همه شبیه به هم و در نهایت تبدیل به یک کار خواهند شد.
وقتی پای دور نگه داشتن نیرو‌های عرفانی بدخواه در میان باشد، احتمالا طلسمی شناخته‌شده‌تر و معروف‌تر از "چشم‌زخم" وجود ندارد. عکس این چشم آبی‌رنگ نه تنها در بازار‌های استانبول دیده می‌شود، بلکه روی بدنه هواپیما‌ها و صفحه کتاب‌های مصور هم به چشم می‌آید. این طلسم محدودیت مکانی سرش نمی‌شود.
فضای اندیشه در سال ۹۶ هر چند با افت و خیز‌هایی همراه بود، اما روند پررونق و روبه رشدی را نشان داد. انتشار کتاب‌های برجسته در قالب‌های تالیف و ترجمه و به عرصه آمدن دوباره برخی از اندیشه ورزان حاکی از پویایی فضای اندیشه‌ای است.
    صفحه  از ۱۸
نگاه ویژه
پرطرفدار