سینما -
بهتره با ساول تماس بگیری؛ فضای خیره‌کننده و پُرهیاهوی زندگی خیابانی
اگر همه‌چیز دست به دست هم داده بودند تا والتر وایت برای تبدیل شدن به هایزنبرگ در یک مسیر سراشیبی قرار بگیرد، جیمی برای تبدیل شدن به ساول گودمن باید یک مسیرِ سنگلاخِ سربالایی را پشت سر می‌گذاشت. مسیری که به تدریج شیب رو به بالایش را از دست داد (شکست خوردن چاک دادگاه توسط جیمی) و بعد حالت سراشیبی به خود گرفت.
فیلم مرد لاغر؛ یک ناامیدی کامل
اسلندرمن تنها یک شخصیت ترسناک ساده باقی نماند و در سال سال‌های بعد انواع و اقسام داستان‌های ساختگی درباره آن بیان شد که یکی پس از دیگری تکذیب می‌شد.
سینما پارادیزو؛ چاره‌ای جز اندیشیدن ندارید!
«سینما پارادیزو»، برآمده از چیزی نیست جز احساساتش. البته که این ابدا به معنی ضعف فیلم در بخش‌هایی مثل معناسرایی و کارگردانی نیست. اما حقیقت آن است که بینندگان همیشه این فیلم را به یاد خواهند داشت، چون در سکانس پایانی‌اش طوری از سر شادی و شوق اشک می‌ریزند که شاید فرصت انجام چنین کاری در هیج فیلم دیگری، به این شکل تقدیم‌شان نشود.
یک مکان ساکت؛ فیلمی آرام و ترسناک
احتمالا اولین موضوعی که مخاطب در حین دیدن فیلم متوجه می‌شود، بدون دیالوگ بودن بیشتر سکانس‌های فیلم است. هشتاد درصد دیالوگ‌ها با زبان ایما و اشاره بین کاراکتر‌ها رد و بدل می‌شود که با زیرنویس همراه است. این مساله باعث شده که بازی بازیگران بیشتر به چشم بیاید و به اصطلاح نوعی بازی زیرپوستی از خود ارائه نمایند.
فیلم مِگ؛ سفر به بخش‌های ناشناخته اقیانوس
نگاهی به فیلم مگ
زمانی که گروه در اقیانوس گرفتار می‌شوند، جوناس تیلور (جیسون استاتهام) که متخصص امور است برای نجات و مدیریت شرایط فراخوانده می‌شود. اما زمانی که آن‌ها در حال بررسی وضعیت هستند متوجه می‌شوند که کوسه غول آسا از محل مورد نظر خارج شده و حالا یک تهدید بزرگ برای بشریت محسوب می‌شود.
کدام فیلم ایرانی به آکادمی اسکار راه می‌یابد؟
بحث بر سر یک جایزه اسکار است؛ اسکار بهترین فیلم خارجی زبان! در واقع کشور‌های جهان برای کسب این جایزه معتبر نمایندگان خود را به اسکار معرفی می‌کنند. جایزه‌ای که در سال‌های اخیر با دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی به ایران آمده است.
مظنونین همیشگی؛ ماجرای رازآلود خلافکاران کاربلد
«مظنونین همیشگی» (The Usual Suspects) یا به عبارت بهتر یکی از بهترین آثار کارنامه‌ی برایان سینگر با بازی کوین اسپیسی و بنیسیو دل تورو، ماجرای رازآلود و درگیرکننده‌ی چند خلافکار کاربلد را به شکلی جذاب، روایت می‌کند.
سینما به روایت عزت
نگاهی به کارنامه عزت الله انتظامی
نوشتن از کارنامه استاد عزت‌الله انتظامی روایت خود سینماست نه یکی از بازیگرانش. می‌توان با مرور و بازخوانی نقش‌های او، سینمای ایران را روایت کرد و به تصویر کشید. مردی که تمام قد بازیگر بود و تئوری پردازان بازیگری باید با رجوع به کارنامه اش، فوت و فن بازیگری را استخراج کرده و آموزش دهند. در واقع او راوی تاریخ سینمای ایران است و چه بسا گزافه نباشد که بگویم او خود تاریخ سینمای ایران است.
سریال آتلانتا؛ تحملِ واقعیت‌های تاریک
فرق «آتلانتا» با بقیه این است که درباره‌ی تجربه‌ی خالصِ سیاه‌پوست‌بودن است. «آتلانتا» نه درباره‌ی سیاست‌های گره خورده با سیاه‌پوست‌بودن است و نه درباره‌ی بررسی نگاه سفیدپوستان به سیاه‌پوستان. در اکثر داستان‌های سیاه‌پوست‌محور، یک کاراکتر سفیدپوست هم وجود دارد که حکم نماینده‌ی بینندگان سفیدپوست به دنیای سیاه‌پوستان را بازی می‌کند.
تصاویر/ زندگی و زمانه علی حاتمی؛ شاعر سینمای ایران
سال ۵۶، سال سوته‌دلان بود. سال حبیب آقا ظروف‌چی و برادر ناتنی‌اش مجید دوکله که عقل و بار درستی ندارد. با دیالوگ ماندگار بهروز وثوقی در نقش مجید: خوش به سعادتتون که می‌رین روضه، جاتون وسط بهشته، ما که دنیامون شده آخرت یزید. کیه ما رو ببره روضه؟
بهتره با ساول تماس بگیری؛ قرار گرفتن در مسیر بی بازگشت
در توصیفِ «بهتره با ساول تماس بگیری» (Better Call Saul) همین و بس که در آغاز هر فصل جدید با ضربه‌ی محکمی روبه‌رو می‌شوم که گویی در تصادف اتوموبیل بوده‌ام. سطح کیفی این سریال به حدی بالاتر از دور و وری‌هایش است که معمولا بهش عادت ندارم. دیده‌اید می‌گویند برای لذت بردن از بعضی فیلم و سریال‌ها باید کمی از انتظاراتتان را پایین بیاورید
نگاهی به فیلم
برای صحبت درباره فیلم «نگران نباش، او خیلی نمی‌تواند روی پا راه برود» ابتدا نیاز است که شخصیت اصلی فیلم یعنی جان کالاهان را بشناسیم. کالاهان فردی الکلی بود که به نظر نمی‌رسید چندان ایده بزرگی برای ادامه زندگی اش داشته باشد. اما پس از اینکه در یک شب به جهت مصرف فراوان الکل در جاده تصادف می‌کند و مجبور می‌شود باقی سال‌های زندگی اش را بر روی ویلچر بگذراند، برای او هدفی ترسیم می‌شود که سبب شهرتش می‌شود.
شرمنده که مزاحم شدم؛ یک هجوم نامه هوشمندانه از کنش‌ها
«شرمنده که مزاحم شدم» (Sorry To Bother You) یک هجونامه هوشمندانه از کنش‌ها و واکنش‌های نژادی در محل کار یک بازاریاب تلفنی سیاه پوست است، کسی که از یک صدای سفیدپوست برای رونق کسب و کارش استفاده می‌کند.
ماکویا؛ وقتی که گلِ موعود شکوفه می‌دهد
سرزمین «لورف» خانه‌ی موجوداتی زیبا و پری‌گونه است که زندگی بسیار طولانی‌ای دارند. وقتی که «لورف» به قصد پیداکردن راز جاودانگی توسط ارتش «مزارته» مورد حمله قرار می‌گیرد، تنها ۳ نفر که جان سالم به در بردند به دنیای انسان‌ها فرار می‌کنند.
فیلم اونجرز؛ به حقیقت پیوستن چالش‌های هولناک
«اونجرز: جنگ اینفینیتی» (Avengers: Infinity War) شاید سرانجام مرگبار خیلی از کاراکتر‌های دنیای سینمایی مارول باشد، اما این فیلم حکم یک احیای دوباره برای خودِ دنیای سینمایی مارول را دارد. غول‌آسا‌ترین کراس‌اور مارول شاید به سرانجامی می‌رسد که طرفداران را برخلاف همیشه در سکوت و اندوه مطلق رها می‌کند، اما همزمان فیلمی است که باید به خاطر ساخته شدنش جشن بگیریم.
    صفحه  از ۵۰
نگاه ویژه
پرطرفدار