نگاهی به یکی از ناکامان اسکار 2018
«تروبردز» را در نتیجه می‌توان داستانی درباره دو نوجوان خسته و فارغ از هرگونه احساس مسئولیت اخلاقی دانست که تصمیم می‌گیرند رویای دور و دراز خود را تبدیل به واقعیتی قابل لمس بکنند. این اثر، فیلمی است که درباره اخلاقیات و منطقی که در یک داستان قتل کوچک بین دوستان وجود دارد را می‌شکافد و در آن تعمق می‌کند.
نگاهی به نامزد بهترین فیلم اسکار 2018
«وقتی در امتحان تقلب می‌کنی، پسری را رها میکنی که واقعاً هیچ حسی نسبت به تو ندارد، جدا می‌شوی و می‌خواهی دل دوستت را که رنجانده‌ای دوباره بدست آوری، متوجه می‌شوی که سیگار کشیدن و نوشیدن تمام چیزی نیستند که قرار است انجام دهیم».
فیلمی بیش از حد سردرگم
اگرچه «در محوشدگی» (In the Fade) بیش از حد سردرگم است، همچنان برخی عناصر در آن وجود دارند که باعث می‌شوند ارزش تماشای آن بالا برود. خودِ پروسه فیلم سازی، سخت، دارای سبک و جزئیاتی است که داخل کوچک‌ترین لحظات نیز خواهند بود.
نگاهی فلسفی به نمایش
«گل» داستان مردی است که از دل گل موجودی خلق می‌کند که ناچار می‌شود در جهت نابودی‌اش قدم بردارد. این یک داستان کهن و اسطوره‌ای است. اگر تاریخ سینما را ورق بزنیم، در فصل اکسپرسیونیسم آلمانی‌اش به فیلمی به نام گولم (Golem) محصول ١٩١٥ برمی‌خوریم.
«سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»؛ راوی فقدان، خشم و جنگ
نگاهی به اثر تفکر برانگیز «مارتین مک دونا»
درواقع پیام‌های روی بیلبورد حمله‌ای هستند به بی‌توجهی نیروی پلیس محلی، علی‌الخصوص رئیسِ پلیس، کلانتر «بیل ویلوبی» (Woody Harrelson) به دلیل شکست در یافتن قاتل و یا حتی تلاش نکردن برای یافتن او. «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» در چند مورد نامزد اسکار امسال بود که در نهایت برای "سم راکول" اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را به ارمغان آورد.
نقد و بررسی برنده بهترین انیمیشن اسکار 2018
Coco «کوکو» (Coco) با تعیین موقعیت خودش یعنی بردن داستان به جنوب مرز منطقه‌ای به نام Dia de Muertos که در آن روح‌ها می‌توانند افراد زنده خانواده خود را ملاقات کنند، خود را به قلب فرهنگ مکزیک وارد می‌کند. Book of Life) نیز در سبک مشابهی بود.
جذاب و عمیق به
بهترین فیلم اسکار 2018
برای آن تعداد اندک پژوهشگر سینما که درمورد هنر مصوری مثل فیلم پیام‌دار یا تعداد دیگری که درمورد فیلم سرگرم کننده صحبت می‌کنند، نمی‌توان فیلم «شکل آب» (The Shape Of Water) ساخته «گیرمو دل تورو» را صرفا در یکی از این دو نوع فیلم جا داد.
نگاهی متفاوت به
«من تونیا هستم» پیش‌فرض‌های بیننده درباره قضاوت‌هایی که شخصیت اصلی داستان ما توسط رسانه‌ها شده است آگاه است و در نهایت ما را مجبور می‌کند که از زاویه‌ای متفاوت به این قضیه نگاه بکنیم. «تونیا» قربانی‌ای بود که نمی‌خواست شبیه به یکی از آن‌ها رفتار بکند پس به جای آن، ما از او یک هیولا در ذهن خود ساختیم و هیچ‌وقت پیامد‌های آن‌ها در نظر نگرفتیم؛ البته تا الان.
زمان؛ درمان نژادپرستی برای
روایت تلخ "اسکات کوپر" از دو روح تنها
«متخاصمان» (Hostiles) گاهاً شوکه‌کننده و اعصاب‌خوردکن است، اما در نهایت این بینش امیدوار کننده را به ما می‌دهد که چگونه حتی موانع نفرت حاصل از نژادپرستی می‌توانند با ساده‌ترین کار برداشته شوند: گذر زمان برای ارتباط با یک شخص به عنوان یک انسان، نه نمادی از نفرت
«بازیگر برنده‌یِ اسکار در نقش یک قاتل وسوسه‌گر عجیب و غریب ایفای نقش کرده است، کارگردانی فیلم در سطح بالایی نیست و حجم زیادی از خشونت و برهنگی و البته مقدار زیادی لهجه‌یِ بد نیز در آن وجود دارد.»
پا تو کفش‌شان نکن!
به بهانه آغاز برنامه عبدی شو که قرار است نوروز امسال را جذاب کند
چند وقت بود که رسانه‌ها انتقادات تندی را از ژیلا امیرشاهی، مجری باسابقه تلویزیون منتشر کردند که با ابراز نارضایتی بابت استفاده از بازیگران به‌عنوان مجری گفته بود: اگر ما به حیطه کار بازیگران نزدیک بشویم، ممنوع‌التصویر می‌شویم و بار‌ها این اتفاق افتاده است.
اگرچه روند توسعه در بازار سینمای ایران آغاز شده و همزمان با فروش فوق‌العاده اکران، تلاش‌هایی هم برای افزایش تعداد سالن‌ها و گسترش ظرفیت اکران انجام شده است، اما هنوز بسیاری از فیلم‌ها، از پرده نمایش سینما‌ها دورمی‌مانند.
شکست قیصر مدرن در
بزن‌بزن داستان نیز وامدار «قیصر» است. هم در نوع روایت و هم در تفکر و «هادی حجازی‌فر» در این بخش، نقش «فرمون» ِ مدرن و متمدن را ایفا کرده که به‌جای فریاد «قیصر، کجایی که داآشِت رو کشتن»، آرام و متین، «قیصر»ِ نزار فیلم (ساعد سهیلی) را به انتقام تشویق می‌کند -واقعا سینمای ما در این ٣٠ سال چقدر پیشرفت کرده!
خاطره‌بازی با
مهین صدری در کنار این محافظه‌کاری‌ها، آن‌گاه رادیکال می‌شود که در یک رویکرد بنیامینی، گذشته را برای کاستن از رنج گذشتگان و احضار امید‌های ازدست‌رفته فرا می‌خواند: از موشک‌باران شهر‌های مسکونی در دوران جنگ تا قبول قطع‌نامه ٥٩٨، از وقایع کوی دانشگاه در سال ٧٨ تا حوادث سال ٨٨.
سینمـا در ترازوی اقتصاد
ایران در قیاس با دیگر کشورهایی که از وجود و حضور صنعت سینما در کشورشان بهره‌مندند، یک موقعیت استثنایی دارد. جایگاهی غبطه‌برانگیز که حتی نزدیک‌ترین کشور هم به موقعیت و جایگاه ایران نگاهی از سر حسرت دارد.
    صفحه  از ۲۰