سینما -
در مورد بهترین‌های امی و آن‌هایی که جاماندند
نامزد‌های بهترین سریال‌های تلویزیونی سال گذشته را تا به حال حتما خوانده اید. با این سریالها و ناکام‌های این جایزه در بخش نامزد‌ها آشنا شوید.
فیلم آسمان خراش؛ اکشن کلاسیک!
نقد و بررسی فیلم Skyscraper
یک اکشن سبک قدیمی است که قرار آدرنالین خونِ شما را بالا ببرد. فیلم گویی که مستقیم از دهه ۸۰ به این سال آمده باشد. نه که فیلم بد یا غیرقابل‌تماشا باشد، اما علی‌رغم تمام جزئیاتِ اثر، نتیجه‌ی نهایی چندان دلگرم‌کننده نیست.
قهرمانی متفاوت در فیلم کله سرخ
نقد و بررسی فیلم کله سرخ
خرق عادتی که در «کله سرخ» رخ می‌دهد در اصل با تمرکزی شدید روی شخصیت اصلی قصه معنا پیدا می‌کند، لک زاده قهرمانی را برای بیننده ترسیم کرده است که با تمام قهرمانان دیگر فرق دارد، او انسانی است که تقریبا هیچ چیز مهمی در زندگی ندارد و وابستگی‌ای نیز به هیچ چیزی نشان نمی‌دهد.
نمایش صادقانه زنِ دهه ۶۰ در فیلم درس آموزی
نقد و بررسی فیلم درس آموزی An Education
«درس آموزی»، یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۰۹، یک نگاه باز و صادقانه به مقوله سیاست‌های جنسی و جایگاه یک زن در جهان در دهه ۶۰ دارد٫ «درس آموزی» که از نقش آفرینی و تصویربرداری معصومانه و خاصی بهره می‌برد، شیره فیلمنامه قوی‌اش را بیرون می‌کشد و مخاطبان را با یک تجربه غنی و رضایت بخش همراهی می‌کند.
فیلم دلم می‌خواد؛ روایت زندگی در مرگ
نگاهی به فیلم سینمایی «دلم می‌خواد» ساخته بهمن فرمان‌آرا
به نظر می‌رسد که در نهایت زندگی پیروز می‌شود، اما در فضایی که بیشتر از هر چیزی سفید یادآور مرگ است. باز هم زندگی‌ای که با تولد شروع می‌شود برای مخاطب پایان روایت است! اینجاست که مرگ و زندگی واسازی می‌شوند. ما در‌می‌یابیم هر دو؛ یعنی مرگ و زندگی، در کنار یکدیگر و چسبیده به هم در حرکتند.
مستند من همچون تو هستم؛ دیوانه‌ای در امتداد راه‌آهن
نقد و بررسی مستند من همچون تو هستم I. Am Another You
ما در دل خود می‌دانیم که توضیح او بسیار ساده است، اما دیلن، حداقل برای مدتی، به عنوان نمادی از سنت نجیب رمانتیک دوره گرد‌های هیپی آمریکایی است. هنگامی که او در مورد زنده بودن در لحظه صحبت می‌کند یا در رابطه با کشف مردم و یا چیز‌هایی که اگر در جایی ریشه داشت (ساکن می‌بود) نمی‌توانست داشته باشد، مانند فردی سرگردان در رویا به نظر می‌رسد، و یا دیوانه ولگردی که در دهه ۳۰ در امتداد راه آهن سفر می‌کند.
انیمه آتش بازی؛ وضعیت پیچیده یک روز خواب‌آور
نقد انیمه آتش بازی Fireworks
ولی آتش بازی فیلمی صرفا درباره سفر یک دختر در زمان نیست. قرار هم نیست شاهد تصمیمات نفس گیر این عشاق باشیم. فیلم بیش‌تر شبیه یک روز خواب آور تابستانی می‌ماند که در آن، فانتزی‌های بی هدف به واقعیت‌های بی هدف تبدیل می‌شوند و فرار از تصمیمات واقعی (چه به خاطر آرزو‌های نوریمیچی باشد یا تمایل نازونا برای فرار با او) آن‌ها را بر سر دوراهی فرار یا ماندن و آموختن قرار می‌دهد. هر دو قهرمان داستان در وضعیت پیچیده‌ای قرار دارند و ما می‌دانیم که آن‌ها همیشه تصمیم‌های درستی نمی‌گیرند.
فلیم فیلومینا؛ در جستجوی پسر
نقد و بررسی فیلم فیلومینا Philomena
تکان‌دهنده‌ترین رابطه‌ای که در «فیلومینا» تصویر می‌شود را می‌توان رابطه‌ی بین شخصیت اصلی و پسر مرده‌ی او دانست. بازیگر اصلی «جودی دنچ» وسعت توانایی بازیگری خود را نشان می‌دهد که در نهایت هم برای او راهیابی به جمع نامزد‌های محدود لیست اسکار را به همراه داشت.
فیلم ملکه، نمایش جزئیات زندگی
نقد و بررسی فیلم ملکه The Queen
یلم‌نامه بسیار پرجزئیات، متمرکز، زیبا و مشاهده‌گر است. رابطه‌ی بین «الیزابت» و «فیلیپ» (جیمز کرامول) برای مثال؛ این رابطه با سخنانی که از دهه‌ها بین آن گفته نشده است تعریف می‌شود، سخنانی که نباید گفته شود.
فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک؛ فیلمی که نباید جدی گرفت!
نقد و بررسی فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک Ant-Man and the Wasp
نتیجه‌ی آن یک کمدی همه‌جانبه است که کلی اتفاق در آن می‌افتد و هیچ‌کدام اهمیتی ندارند. نه که بگوییم این اثر به کل فیلم‌نامه‌ای ندارد و همه چیز باری به هر جهت است، اما فیلمسازان راجع به این نکته که دو حشره با مغز انسانی قرار نیست دنیا را نجات دهند بسیار فکر کردند و نتیجه را در ساخت چنین اثری مناسب دیدند. اگر فیلمسازان این اثر را زیاد از حد جدی نگرفته‌اند بنابراین شما هم نیازی ندارید که این کار را بکنید.
فیلم گنجه درد و بازنمایی جذابِ سیاهی جنگ
نقد و بررسی فیلم گنجه درد The Hurt Locker
«گنجه درد» (The Hurt Locker) فیلمی است برای آن‌هایی که دنبال چیزی فراتر از این حرف‌ها هستند. این فیلم ۲۰ دقیقه از آن «تبدیل شوندگان» کوتاه‌تر است و سه برابر نسبت به آن جذابیت دارد.
همه معتادهای موفق سینمای ایران!
درباره بازیگرانی که با حضور در نقش معتاد درخشیدند
درباره مسیر سارا بهرامی و هشت بازیگر دیگر، پیش از آنکه نقش یک معتاد را ایفا کنند، نوشته ایم. موقعیت شان پیش از آن و اتفاقی که نقش برای آن‌ها رقم زده است نیز بخش دیگری از گزارش است.
فیلم در روز هفتم، یک کلاسیک ورزشی پرهیجان
نقد و بررسی فیلم در روز هفتم On the Seventh Day
با به تصویر کشیدن یک هفته از زندگی یک مهاجر مکزیکی در بروکلین، این فیلم بار دیگر به آن سنت آثار نئورئالیست کلاسیک که در آن چالش‌های زندگی روزمره در یک بازه زمانی که در طبقه سطح پایین جامعه وجود دارد و اغلب در سینمای بدنه نادیده گرفته می‌شود، بازگشته است. در همین حال، آن درام را به نحوی دوست داشتنی برای تماشاگران عرضه می‎کند، یک فیلم پرهیجان ورزشی در مورد شخصیت‌هایی که گیر اطرافیان افتاده‌اند و به خاطر یک روحیه همگانی و مشترک، متشنج می‌شوند.
تحلیل مغزپژوهانه
نگاهی به فیلم خوک اثر مانی حقیقی
به نظر من فیلم در بخش یک‌سوم نهایی دچار ضعف ساختاری می‌شود و آن هنگامی است که کارگردان خودشیفته مظنون اصلی قتل‌های زنجیره‌ای می‌شود. اگر فیلم شرح کابوس‌های کارگردانی خودشیفته است، باید بدانیم که مغز یک خودشیفته واقعی حتی در خواب و رؤیا هم خود را در موقعیت اتهام نمی‌بیند.
فیلم سیکاریو: روز سرباز؛داستان پیچیده و نفس‌گیر
نقد و بررسی Sicario ۲: Soldado
پایه و اساس داستان این اثر بسیار پیچیده است. وزیر دفاع یعنی جیمز رایلی (با بازی «متیو مودین» که بار دیگر نقش یک دروغگو را به خوبی بازی کرده است) و مشاور اعظم او یعنی «سینتیا فوردز» (با بازی کترین کینر) تصمیم گرفته اند که بهترین راه جلوگیری از تروریسم داخلی در ایالات متحده امریکا این است که مرز بسیار متزلزل مکزیک/آمریکا را که مدخل اصلی ورود تروریست‌ها است با کنترل بیشتری مقاوم کنند.
    صفحه  از ۴۶
پرطرفدار