وقت‌شناس‌ها
عجایب خلقت
بسیاری از حشرات بخش اعظم دوران زندگی‌شان را به صورت لارو و در حفره‌های مخفی می‌گذرانند. برخی از زنجره‌های دوره‌ای هستند که به مدت ۱۳ یا حتی ۱۷ سال در زیرزمین می‌مانند و پس از آن تنها برای چند هفته به عنوان حشرات بالغ زندگی می‌کنند و سپس می‌میرند.
خانمان‌براندازها!
عجایب خلقت
هیچ حشره‌ای در دنیا به اندازه ملخ‌های صحرایی، ویرانگر و خانمان‌برانداز نیست. هجوم ناگهانی ملخ‌ها تنها در ظرف چند ساعت می‌تواند پوشش گیاهی یک مزرعه را به طور کل نابود کند. اما ملخ‌ها همیشه هم این اندازه خانمان‌برانداز نیستند.
دنیای ناشناخته زنبورها
عجایب خلقت
تا به امروز هزاران گونه از زنبورها در دنیا شناسایی شده که از میان آن‌ها تنها تعداد معدودی توانایی تولید عسل را دارند. بی‌تردید هیچ حشره‌ای به اندازه زنبورهای عسل برای ما انسان‌ها مهم نیست؛ بنابراین بخش اعظم این مقاله به زنبورهای عسل اختصاص خواهد داشت.
تصاویر/ وزن‌کشی حیوانات در باغ وحش لندن
هرساله نگهبانان باغ وحش لندن آمار حیاتی حیوانات را برای نظارت بر سلامت و سلامت عمومی ثبت می‌کنند.
نام این حیوان عجیب چیست؟
عجایب خلقت:
صحرای نامیب، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین صحراهای جهان است که از خشکی به اقیانوس اطلس رسیده و با مرزهای سه کشور نامیبیا، بخش‌هایی از آنگولا و آفریقای جنوبی نیز هم‌جوار است. در این خشک‌ترین نقطه از جهان اما یک موجود کوچک و زیبا راه‌حل جالبی برای بقا پیدا کرده است.
صورتی‌ها
عجایب خلقت:
فلامینگو برگرفته از لغت اسپانیایی و لاتین فلامنکو به معنی آتش است. علت این نام‌گذاری هم‌ رنگ روشن پرهای این پرنده است. البته در زبان فارسی گاهی از آن‌ها با نام مرغ آتشی یا مرغ حسینی هم یاد می‌شود.
حیواناتی که حوصله بزرگ کردن فرزند ندارند
آیا می‌دانستید برخی از حیوانات علاقه‌ای به بزرگ کردن فرزندانشان ندارند و سرپرستی و قیمومیت آن‌ها را به والدین دیگری تفویض می‌کنند!
زندگی اعجاب‌انگیز سوسک‌های سرگین‌جمع‌کن
ممکن است مدفوع احشام و سایر نشخوارکنندگان برای ما نامطبوع باشد، اما برای سوسک‌های سرگین یک منبع غذایی غنی محسوب می‌شود.
دنیای اعجاب‌انگیز شته‌ها
بسیاری از حشرات زمانی که منابع غذایی زیاد در اختیار داشته باشند، با سرعت خارق‌العاده‌ای تکثیر می‌شوند. نفر اول این مسابقه هم شته‌ها هستند.
کشف گونه‌ای جدید از دایناسور که ۵ متر طول دارد
در سال ۲۰۱۱ معدنچیان کانادایی تصادفی فسیلی از یک دایناسور ۵ متری را پیدا کردند که بدنی کاملا سخت داشت و بیشتر شبیه آن بود که تن آن از ده‌ها میخ بزرگ به وجود آمده است.
پاندای قرمز؛ حیوانی که نامش را نشنیده‌اید!
پیش از این مقالاتی در مورد حیوانات ناشناخته منتشر کردیم که با استقبال دوستداران محیط زیست و همراهان دیجی‌کالامگ همراه بود، به همین خاطر تصمیم گرفتیم هر هفته مجموعه‌ای جذاب از حیوانات عجیب و ناشناخته را معرفی کنیم.
تصاویر/ با آکروبات‌باز دریای عرب آشنا شوید
نام این نهنگ به این دلیل گوژپشت است که در زمان آمادگی برای شیرجه، پشت خود را بالا می‌آورد و حتی کج می‌کند و این کار باعث می‌شود که قوز جلوی باله پشتی خیلی بهتر دیده شود.
تصاویر/ موجوداتی که قادر به زندگی در اعماق آب هستند
فشار بالای آب، نور ناچیز یا حتی تاریکی مطلق، سرمای وحشتناک و ... هیچ کدام از این ها تهدیدی برای این موجودات نیستند. در ادامه به برخی از این جانوران می پردازیم.
پنگوئن‌ها منقرض می‌شوند؟
پنگوئن گالاپاگوس تنها گونه‌ای از پنگوئن‌ها است که در شمال استوا و در جزایر گالاپاگوس زیست می‌کند. زیستگاه این گونه نواحی اقیانوسی است و از آنجایی که قلمرو آن به‌شدت محدود و جمعیت‌های آن نیز خیلی کوچک هستند در نتیجه یک کاهش شدید جمعیت می‌تواند بقای کل گونه را به زیر سوال ببرد. اما از یک طرف هم نباید فراموش کرد که پنگوئن‌هایی مانند پنگوئن گالاپاگوس و پنگوئن هومبولت که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، برای بقا در نواحی گرم‌تر کره زمین سازگاری‌هایی پیدا کرده‌اند.
    صفحه  از ۱۰
نگاه ویژه

چند نکته درباره قتل آتنا پس اعدام قاتل آتنا

مردی که آتنا، دختر خردسال، را به قتل رسانده و سپس قطعه‌قطعه کرده بود، اعدام شد. شاید جز با این قتل روح آزرده جامعه ما آرامش نگیرد و چاره‌ای جز آن نباشد، اما این موضوع نباید نکات مهم دیگری را تحت‌الشعاع خود قرار دهد!

حاشیه‌ای بر سخنان استاد اکبر گلپایگانی

سخنان استاد اکبر گلپایگانی و گله‌هایش از استاد شجریان بازتاب بسیاری داشت و محل بحث و نزاع مخالفان و موافقان قرار گرفته است. لب کلام ایشان این است در دوره‌ای که جریان حفظ و اشاعه و چاووش، سردمدار موسیقی در کشور بود و حتی نهادهای دولتی به نوعی در سیطره آنها قرار داشتند و گفتمان آنها گفتمان مسلط بود، جفاهایی...

صادق زیباکلام/ نطق ترامپ، پیروزی ایران

سخنرانی ترامپ درمجموع خیلی محتاط‌تر، پخته‌تر و شاید از برخی جهات، عمیق‌تر از آن بود که از او انتظار می‌رفت. بخش‌های زیادی از سخنان او، باز برخلاف انتظار، در تجلیل از ارزش‌هایی که آمريكایی‌ها آنها را از آنِ خود می‌دانند، بود؛ اما بايد به رئيس‌جمهور ایالات متحده یادآور شد بسیاری از ملت‌ها و تمدن‌های دیگر...