آیا مجازات شکار پاندا در چین مرگ است؟
حدود دو سال پیش، بخش خبری روزنامه تلگراف (The Telegraph) از بازداشت شدن ۱۰ نفر در چین به جرم کشتن خرس پاندا و خرید و فروش گوشت این حیوان خبر داد. شکار پاندا و خرید و فروش اجزاء بدن این حیوان در چین امری نادر است چرا که پانداها جزو گونه‌های حمایت‌شده در این کشور هستند. اما مجازات چنین تخلفی چیست؟
نمونه‌های خون پرندگان برخلاف پستانداران حاوی DNA قابل‌توجهی است. با استفاده از تکنیک‌های مناسب نظیر استفاده از اتانول و درجه‌حرارت مناسب می‌توان از نمونه خون پرندگان کمیت و کیفیت‌های قابل­توجه DNA را به دست آورد اما بدون‌تردید هیچ‌یک از گونه‌های جانوری که هم‌اکنون در ضمائم کنوانسیون تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در خطر انقراض (سایتیس) قرار دارند، از نظر اجرای مفاد این کنوانسیون به اندازه خانواده شاهین‌ها مساله‌ساز نبوده‌اند. در این میان ظاهرا شاهین بحری که در ضمیمه یک سایتیس قرار دارد، جهت مقاصد تجاری از بیش‌ترین ارزش و بها برخوردار بوده است و در مقابل بالابان‌ها هستند که در دنیا در معرض خطر انقراض هستند.
نام این حیوان عجیب چیست؟
عجایب خلقت
این حیوان عجیب در قاره آمریکا زیست می‌کند و همانند سایر اعضای خانواده‌اش، جنگل‌های حاره‌ای را به عنوان زیستگاه انتخاب کرده است. آمریکای مرکزی و جنوبی از جنوب مکزیک گرفته تا برزیل میزبان ۷ گونه مختلف از آن‌ها است. اغلب این ۷ گونه نیز در معرض خطر انقراض هستند. از میان این ۷ گونه، دو مورد وضعیت خطرناک‌تری دارند و از نظر تقسیم‌بندی حفاظتی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آی‌یو‌سی‌ان)، با یوزپلنگ‌های آسیایی هم‌رده بوده و به عنوان گونه‌های به شدت در معرض خطر شناخته می‌شوند. اما نام این زیباروریان طبیعت چیست؟
کرم‌های ابریشم
عجایب خلقت (قسمت یازدهم)؛
همه شب‌پره‌ها و پروانه‌ها زندگی‌شان را به صورت کرم‌های پیله‌ساز یا لاروهای گرسنه با بدن خیلی نرم آغاز می‌کنند. هر کرم پیله‌ساز در زمان مناسب به شفیره تبدیل می‌شود و این مرحله‌ای از حیات است که پس از آن دوران بلوغ آغاز می‌شود. شفیره‌ها اغلب به وسیله پیله‌هایی از جنس تارهای ابریشم محافظت می‌شوند و از بین آن‌ها شب‌پره‌های ابریشم هستند که مقدار بیش‌تری از این الیاف ارزشمند را تولید می‌کنند. همان طور که می‌دانید، این تارهای ابریشمی پایه و اساس یک صنعت بزرگ به نام نخ‌ریسی هستند.
تصاویر دیدنی از حیات وحش
تصاویری زیبا از حیات و حش و جیوانات از لنز دوربین های عکاسان برتر جهان را می بینیم
راست و دروغ‌ها درباره تنها یوزهای آسیایی در اسارت
کوشکی و دلبر تنها یوزهای آسیایی در اسارت در کل دنیا هستند که هم‌اکنون در پارک طبیعت پردیسان از آن‌ها نگهداری می‌شود.
حفاظت از یوز در آفریقا
صندوق حفاظت از یوز(Cheetah Conservation Fund, CCF) یکی از سازمان‌های پیشرو حفاظت در جهان است که به طور اخص در زمینه حفاظت از یوزپلنگ فعالیت می‌کند.
تصاویر/ حیات وحش قطب شمال
جزیره رانگل روسیه
در مدار‌های شمالی در نقاط دوردست شرق روسیه، و در اقیانوس منجمد شمالی، جزیره‌ای به نام رانگل واقع شده است. این جزیزه با وجود داشتن آب و هوایی خشن، دارای اکوسیستم گوناگونی است. جزیره رانگل که مساحت آن تقریبا اندازه پارک ملی یلواستون در آمریکاست (۷۶۰۰ کیلومتر مربع)، محل زندگی جانوران مختلفی اعم از گاو مُشک، روباه قطبی، خرس قطبی، و چندین پستاندار مختلف، و همینطور محل موقت زندگی برای چند صد گونه از پرندگان مهاجر است.
کدام موجودات را حفاظت کنیم؟
سازماندهی اطلاعات گسترده حاصل از مطالعات جمعیتی، گونه‌ای، و اکوسیستمی در اصل کاری بسیار هزینه‌بر و در عین حال مستلزم تلاش بسیار زیاد است اما این بخش از کار به هر حال یک جزء حیاتی از تلاش‌های حفاظتی در کل دنیا است.
۵ حیوان زیبای کره زمین را بشناسید
در جهان ما حیوانات خارق‌العاده و زیبایی زیست می‌کنند که هر کدام به نوعی نشاندهنده معجزه خلقت هستند.
پاییز و زنبورهای کاغذی
عجایب خلقت
بسیاری از حیوانات لانه‌های پیچیده می‌سازند، خانه‌های آن‌ها تو در تو است اما از میان همه آن‌ها کم‌تر معماری را می‌توان پیدا کرد که با تبحر خارق‌العاده زنبورهای کاغذی خانه‌سازی کند.
ناگفته‌های زیرپوست خرس
سرنوشت دردناک توله خرس پارک ملی گلستان که متاسفانه با حضور و دخالت مستقیم مسوولان اداره محیط‌زیست گلستان رقم خورد، یک داستان تکراری است که هر از چندگاهی به شکل‌های گوناگون در نقاط مختلف کشور تکرار می‌شود.
درندگان خون‌آشام طبیعت
گونه‌های مهاجم
گونه‌های بیگانه، گونه‌هایی هستند که به دلیل فعالیت‌های انسانی جایی خارج از دامنه طبیعی پراکنش‌شان یافت می‌شوند.
چرا یوزها در خطر انقراض هستند؟
یوز آسیایی یا ایرانی زیرگونه‌ای به شدت در معرض خطر انقراض است که در حال حاضر به نماد ملی کشور ما تبدیل شده است. اما چرا یوزها در معرض خطر انقراض هستند؟ مگر چند فرد از آن‌ها در دنیا باقی مانده است؟
    صفحه  از ۱۱
نگاه ویژه

بقایای داعش در خدمت استراتژی منطقه‌ای آمریکا

باید سؤال کرد که هم‌اکنون چه اتفاقی افتاده است که داعش به‌صورت کاملا مسلح و هماهنگ در توافق با نیروهای...

چرا آينده‌نگر نيستيم؟

تا هنگامي كه تبديل به يك جامعه سياسي و سازمان‌يافته، بلندمدت و مستقل از دولت نشويم، نمي‌توانيم نگاه آينده‌نگرانه...

راه‌های سیاست

دولت روحانی، مانند هر دولت دیگری در گذشته یا در آینده کشور ما (در شرایط دموکراتیک) باید زیر نظارت کامل...

از شرایط موجود به تنگ آمده‌ایم

کافی است یک روز شهردار تهران وقت خود را صرف این مهم کند که چه می‌کشند عابران و ساکنان و کاسبان، روح خیابان...
پیشنهاد
در نگاه زیست محوری
"مرگ" وجود ندارد!
کی باید مشاوره برویم؟
تفاوت‌های مشاوره و روان‌درمانی
کی باید مشاوره برویم؟
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ظهور و سقوط تروتسکی؛ فرمانده تنهای انقلاب
چه کسی به انقلاب اکتبر خیانت کرد؟
ماجرای سفر ناصرالدین شاه به کربلا
زیارت عتبات در عهد ناصری
ماجرای سفر ناصرالدین شاه به کربلا