مجله تاریخ -
تصاویر/ چهل‌ستون در گذر زمان
هر کدام از آثار تاریخی که در اصفهان قرار دارد، نمونه‌ای از نبوغ معماران و هنرمندان این شهر هستند. آثار به جا مانده از دوره صفویه در این شهر آن را به مرکز گردشگری تبدیل کرده است.
پیشاهنگ مشروطه
میرزا رضا و براندازی حکومت ظلم و جور
میرزا در این آمد و شد و مراوده با رجال از عالم سیاست و فساد درباریان خبر‌ها یافت و در این وادی فعال شد. در جریان تحریم تنباکو پیام تحریم میرزای شیرازی را به گوش خانواده‌های اعیان رساند و همگان را به اطاعت از او فرا خواند.
مهرگان، آغاز سال ایرانیان باستان
16 مهر، جشن مهرگان
از جشن‌های باستانی ایران همگان نوروز و یلدا را به خاطر دارند در حالی که هر ماه در گذشته جشنی و آدابی داشته است. نام‌گذای این جشن‌ها نیز دلایلی داشته که از آن‌ها امروز کمتر اثری به جا مانده است. ۱۶ مهر، مصادف با جشن مهرگان است.
تصاویر/ جنگ جهانی دوم چه خسارت‌هایی به ژاپن وارد کرد؟
سال‌ها از زمانی که ایالات متحده بمب‌های اتمی اش را بر فراز هیروشیما و سه روز بعد سر ناکازاکی فرو ریخت، می‌گذرد. این بمباران‌ها سرنوشت جنگ جهانی دوم را رقم زد و زمینه را برای پایان این جنگ فراگیر فراهم کرد.
تصاویر/ انفجار بمب در میدان امام خمینی تهران
نهم مهر ۱۳۶۱ - در اقدامی تروریستی، گروهک منافقین بمب بسیار قوی را در میدان امام خمینی ابتدای خیابان ناصر خسرو تهران منفجر کردند. بر اثر این انفجار، چندین ساختمان و مغازه تخریب، بیش از ۶۰ تن شهید و حدود ۸۰۰ نفر مجروح شدند.
رشوه‌خواران مستبد
اوج و فرود تیمورتاش در دوران رضاخان
کودتای ۱۲۹۹، صرفا کودتایی تحمیل شده از سوی دولت‌های بیگانه همانند انگلیس نبود؛ بلکه طیف گسترده‌ای از روشنفکران، سیاستمداران و نخبگان ایرانی، شدیدا خواستار تغییرات اساسی و بنیادین در ساختار سیاسی و اجتماعی کشور، از طریق کودتا یا اقداماتی مشابه آن بودند. این مساله، آشکارا در آثار نویسندگان آن دوره دیده می‌شود.
ادعای غیرسیاسی بودن تشکیلات بهائیان
فرقه بهائیت، جریانی برآمده از یک انحراف آشکار در مبانی اعتقادی است که ابتدا با عنوان «بابیه»، ظاهر شد. حسینعلی نوری که خود را بهاءا... می‌نامید و از همین رو پیروانش به بهائی مشهور شدند، توانست از آشفتگی درون فرقه‌ای بابیه پس از اعدام باب، استفاده و ادعا‌های گزاف خود را آشکار کند.
در دورۀ پهلوی کدام گفتمان دینی فراگیر شد؟
دین مانند یک نهر آب است. نهر در سرچشمه‌اش زلال و گوارا است، اما در طول مسیر ناپاکی‌ها آن را می‌آلاید و دگرگون می‌کند؛ چنانکه آن آب گنداب می‌شود و به جای رفع عطش وبا و حصبه می‌آورد. دین هم در سرچشمه‌اش، یعنی نزدِ رسول خدا (ص) و ائمۀ معصومین پاک و پاک‌کننده بوده، اما در طول تاریخ انحرافات و خرافات به جانش نشسته است و آن دینی که می‌بایست منشأ نجات و رستگاری شود، شده است عامل عقب‌ماندگی و خرافه‌پرستی. پس باید آن را از خرافات و پلشتی‌ها زدود و دوباره رسید به همان دینِ پاک سرچشمه.
پیامد‌های مهاجرت آوارگان لهستانی به ایران
در آخرین سال‌های حکومت «رضا شاه پهلوی» در ایران، جنگ جهانی دوم، با حمله ارتش آلمان نازی به لهستان آغاز شد. خونین‌ترین برخورد در طول تاریخ که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از قریب به ۳۰ کشور از اول سپتامبر ۱۹۳۹ تا دوم سپتامبر ۱۹۴۵ میلادی به‌صورت مستقیم در آن جنگیدند و بیش از ۷۰ میلیون نفر کشته شدند.
روایت اختلاس در عصر زندیه
برخورد با دزدان اموال مردم در دوره کریمخانی
پس از سقوط صفویه، کشور دچار بحران‌های متعددی شد که از نتایج آن می‌توان به غارت اموال مردم توسط خوانین محلی اشاره کرد یا حتی وصول مالیات سنگین از عموم مردم در اواخر دوره نادری که می‌توان نمونه‌های آن را در سفرنامه ژان اوتر مشاهده کرد، او پدر و دختری را در کرمانشاه و در فقر کامل مشاهده می‌کند که مأموران دولتی هرآنچه داشتند را با خود بردند و تنها دو میش برای تغذیه از شیرآن‌ها برایشان باقی گذاشتند.
راهکار رفسنجانی برای پایان جنگ چه بود؟
شکست‌های پی در پی در جبهه‌ها، تلفات بالا و تداوم بحران اقتصادی، مسئولان جمهوری اسلامی را به این باور رسانده که شکست نظامی عراق میسر نیست و هدف جنگ یعنی سقوط صدام حسین، دور از دسترس است. در حال حاضر شماری از رهبران مذهبی هم بر این باورند که دولت باید به جای به‌کارگیری همه توان خود برای جنگ، به سرعت بر روی اقتصاد کشور تمرکز کند.
آموزش و پرورش نوین چگونه شکل گرفت؟
در زمان حکومت امیر اعظم، بنا به اصرار شیخ محمدحســین اســترآبادی که از پیشقدمان نهضت آزادی‌خواهی بود، مدرســه‌ای به نام امیریه و به مدیریت حبیب‌الله عاملی تشکیل شد.
دادگاه انقلاب در آینه تصاویر
با حکم امام خمینی به آیت الله حاج شیخ صادق خلخالی، سنگ بنای تاسیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی نهاده شد. این دادگاه‌ها در فضای ملتهب سال‌های آغازین استقرار نظام اسلامی، در فرونشاندن توطئه‌ها وکودتا‌ها نقشی اساسی داشتند ودر مواردی چند، یاس وناامیدی برخی از گروهک‌ها را موجب گشتند.
اعتصاب کارگران پالایشگاه نفت آبادان
بعد از واقعه هفده شهریور، اعتصابات سراسری کشور را دربرگرفت. با این همه اعتراض کارکنان شرکت نفت تاثیر چشمگیرتری داشت. یک روز بعد از رخداد جمعه خونین، ابتدا صد‌ها نفر از کارکنان پالایشگاه تهران و روز‌های بعد کارکنان پالایشگاه‌های تبریز، آبادان، اصفهان و شیراز اعتراض خود را اعلام کردند.
بنیان‌گذاری باشگاه استقلال
زمان ورود فوتبال به ایران دقیقا مشخص نیست. برخی محققان گفته‌اند ملوانان انگلیسی که در بنادر جنوب ایران رفت‌وآمد داشته‌اند این ورزش را با خود به ایران آورده و برخی نیز می‌گویند این بازی توسط کارکنان شرکت نفت انگلیس و ایران رواج یافته است.
    صفحه  از ۴۹
پرطرفدار