غرق شرق و غریب غرب
مقاله‌ای که دکتر شایگان در اول انقلاب نوشت
آنچه که مسئولان وقت اطلاعات را خوش نیامده و به رعایت «ملاحظات» وادار کرده بود، پاسخ‌هایی بود به سوالاتی در باب انقلاب؛ شاعر به تعبیر خود «مارگزیده» و «منفی‌باف»، اما با ابراز «خوشبینی» به آینده انقلاب ایران، معتقد بود در مرحله اول آن توفیق حاصل شده است گرچه «کسانی می‌کوشند که مردم همین را پایان راه تلقی کنند.
چهل سال قبل؛ سفارش چهل میلیاردی شاه به آلمان
از قرار معلوم والتر شل به تازگی آن هم در میان بیابان و از داخل یک شهر خیمه‌ای خالی از سکنه، کار‌های زیادی برای اقتصاد جمهوری فدرال آلمان انجام داده است. رئیس‌جمهور آلمان فدرال به هنگام بازدید رسمی خود از ایران که در آوریل سال جاری صورت گرفت، با اصرار شاه به دیدار شهرکی مجلل رفت که چندین سال پیش و برای جشن‌هایی که به مناسبت ۲۵۰۰-مین سالگرد نظام پادشاهی برگزار می‌شد در کنار پرسپولیس باستانی ساخته شده است.
زنگ آغاز نظام آموزشی جدید در جنوب ایران
در دوره قاجار متأثر از تحولات فکری و فرهنگی نگرش‌ها به موضوع آموزش کودکان دگرگون شد و در کنار مکتبخانه‌های سنتی، تأسیس مدرسه‌های جدید اهمیت یافت، با این امید که نتیجه این کوشش‌ها به بهبود زیست ایرانیان منتهی شود. بیشتر این مدارس در عصر ناصری (۱۲۶۴-۱۳۱۳ هجری قمری) و عصر مظفری (۱۳۱۳-۱۳۲۴ هجری قمری) و به طور خاص از ۱۳۱۵ هجری قمری به بعد بنا شدند.
تصاویر/ آغاز عملیات بیت المقدس ۷
عملیات بیت المقدس ۷ با رمز «یا ابا عبدالله الحسین» در منطقه عملیاتی شلمچه آغاز شد.
مدرنیته ایرانی از منظر جنسیت
تاریخ اجتماعی در سال‌های اخیر عامليت تاريخي را منحصر به فرادستان و نهادهاي اجتماعي و سياسي نمی‌داند و بيشتر در پي يافتن نقش مردم، گروه‌ها و جریان‌های حذف‌شده در تحولات جامعه است. برخلاف تاریخ‌نگاری از بالا که سلطه‌ای طولانی در تاریخ‌نگاری جهان داشته، تاريخ‌نگاري از پایین معطوف است به تاریخ حاشیه‌ها، گروه‌ها و طبقات پایین جامعه، تاریخ جنبش‌های اجتماعی این گروه‌ها، اقشار و طبقات و نقش‌شان در فرآیند تکوین جامعه، تاریخ فعالیت‌های اجتماعی - سیاسی مردم.
بازی برقی تاج السلطنه
از بازی برقی ناصرالدین‌شاه تا فرمان نوری رضاشاه
«یکی از بازی‌هایی که من خیلی دوست داشتم و مایل بودم در تمام شب‌ها که این بازی دایر است حضور داشته باشم، بازی‌ای بود که پدرم اختراع نمود و اسم آن بازی را «چراغ خاموش‌کنی» گذاشته بودند. چراغ گاز در اندرون صد عددی بود لیکن چراغ الکتریک تازه اختراع شده بود و تمام عمارات سلطنتی را چراغ الکتریک کشیده بودند.
نگاه ملکم‌خان به پیشرفت
میرزا ملکم‌خان ناظم‌الدوله یکی از سرشناس‌ترین روشنفکران سیاسی مشروطه است که هم در دوره سلطنت ناصرالدین شاه و هم در دروه سلطنت مظفرالدین شاه، در پیشبرد «فکر قانون‌خواهی» در ایران تاثیر بسزایی داشته است. به باور وی برای پیشرفت باید به‌طور کلی به سمت غرب رفت و به‌ویژه در زمینه نظام حکومتی بر این باور بود که باید آن را به تمامی اخذ کرد.
اگر قنبر را اجباری ببرند
بازتاب اجرای قانون نظام وظیفه عمومی در دوره رضاشاه
شانزدهم خرداد ۱۳۰۴ خورشیدی، قانون اجباری نظام وظیفه در ایران به تصویب رسید؛ قانونی که رضاشاه پهلوی آن را گامی بلند و مفید برای دستیابی حکومتش به ارتشی نوین می‌پنداشت.
نبرد ارباب و رعیت در حکومت جنگلی‌ها
جنبش میرزا کوچک‌خان در عدالت اجتماعی موفق بود؟
شانزدهم خرداد ۱۲۹۹ خورشیدی است و میرزا کوچک‌خان جنگلی، بعد از روز‌ها نبرد و مقاومت و رنج، در گیلان حکومتی موقتی و شورای نظامی انقلاب تشکیل داده است. این اتفاق گذشته از تاثیرات سیاسی‌اش به لحاظ اجتماعی در سال‌های ناکامی مشروطه و قحطی و جنگ جهانی اول که زیست روزمره مردم را به تنگنا و رنج افکنده بود، حائز اهمیت فراوانی است.
اعتراضات علیه شاه راه‌حل اقتصادی ندارد
نظر کلی ایالات متحده و بریتانیا درباره آنچه در ایران اوایل سال ۱۳۵۷ می‌گذشت یکسان بود، اما وقتی مقامات وزارت خارجه دو کشور با هم در این باره گفت‌وگو کردند، دو لحن متفاوت داشتند. طبق گزارشی که سفیر آمریکا در تهران ارسال کرده و در سایت ویکی‌لیکس آمده، هر دو کشور هم‌عقیده بودند که بخشی از نارضایتی‌ها علیه شاه ابعاد اقتصادی دارد، اما راه‌حل این ماجرا بهبود اوضاع اقتصادی نیست.
تصاویر/ مردم تهران در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸
تصاویر، عزاداری مردم تهران را پس از با خبر شدن از رحلت جانسوز امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، نشان می‌دهد.
رویای نفتی شاه؛ جدال روپایردازان و برنامه‌ریزان
چرا برنامه پنجم عمرانی دو بار نوشته شد؟
این ماده یک اساسنامه شورای اقتصاد است که از دهه ۱۳۴۰ آن را به عنوان سازمان برنامه و بودجه می‌شناسیم. سازمانی که در طول ۷۱ سالی که از تاسیس آن می‌گذرد، با افت‌وخیزهای متعدد توانسته در عرصه برنامه‌ریزی‌های کلان و کوچک تاثیر زیادی در توسعه و پیشرفت کشور ایفا کند.
نامه ناصر ملک‌مطیعی به روزنامه کیهان
شمشیر دوران سربازی مرا می‌طلبد
در طول مبارزه خستگی‌ناپذیر ملت ایران هیچ‌گاه این‌چنین خطر احساس نشده و این ملت نجیب و کهنسال چنین در فشار نبوده است. بدیهی است که هر زمان دشمن چنین کرده پیوند‌های ملی و میهنی مستحکم‌تر گشته و ملت بیدار ما یکپارچه و یک‌زبان در مقابل متجاوزین به این سرزمین مقدس ایستادگی کرده است.
ماهیت متغیر مشروعیت صفویه
روایتی از تاریخ صفویه در قرن شانزدهم
صفویه تشیع دوازده‌امامی را مذهب رسمی کشور اعلام کرد و رسما به مناسبات دین و دولت شکل داد، چنان‌که نمی‌توان مرکزیت این نوع تشیع را در طرح توسعه شاهنشاهی صفوی انکار کرد. همچنین «شبه‌شالوده‌ای برای قشر فعال و ریشه‌دار فقیهان و متکلمان شیعه پدید آورد.
تصاویر/ افتتاح نخستین دوره مجلس شورای اسلامی
هفتم خرداد ۱۳۵۹ - مراسم گشایش نخستین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این مجلس تا ششم خرداد سال ۱۳۶۳ به کار خود ادامه داد.
    صفحه  از ۳۸
پرطرفدار