ورود «حافظ‌الاصوات» به دربار
گرامافون، دستگاهی که دنیا را تغییر داد
سال ۱۹۰۵ میلادی فرمان جالبی از سوی مظفرالدین شاه صادر می‏شود که مضمون آن بیانگر ترویج و اشاعه دستگاه نوظهور گرامافون در ایران است. این محصول جدید شاید حدود ۱۰ سال پس از اختراعش به ایران وارد شد و طبق معمول نیز سر از دربار درآورد و ناصرالدین شاه اولین استفاده کننده آن بود که با چگونگی استفاده از آن آشنایی داشت.
بررسی انقلاب ۵۷ از نظرگاه آبراهامیان
یرواند آبراهامیان، مورخ و نظریه‌پرداز پیروزی انقلاب اسلامی را در چارچوب جامعه‌شناسی ساختارگرا مورد توجه قرار داده است. وی به تأسی از جامعه‌شناسان تحلیلگر ساختار‌گرا دیدگاه سه‌بعدی شامل بررسی تعامل پیچیده میان عملکرد دولت، سازمان‌های سیاسی و نیرو‌های اجتماعی را به‌عنوان مبنای بررسی تئوریک خود قرار داده است.
تصاویر/ عرفات؛ اولین میهمان خارجی انقلاب
سفر یاسر عرفات به ایران شش روز پس از انقلاب
یاسر عرفات اولین میهمان خارجی ایران پس از انقلاب اسلامی بود؛ وی شش روز پس از انقلاب در بیست و هشتم بهمن ماه با پروازی از لبنان به ایران آمد و در جریان یک هفته اقامت خود در ایران با رهبرکبیر انقلاب، چهره های انقلابی و افراد و گروه های مختلف دیدار کرد.
زمینه و زمانه یک ماموریت پیچیده
پارسونز در این سمت با موضوع‌های مربوط به ایران از جمله ماجرای گروگانگیری و جنگ ایران و عراق سر و کار داشت. آخرین سمت اجرایی وی مشاور مخصوص خانم مارگارت تاچر در امور خارجی بود. وی در سال ۱۹۸۳ بازنشسته شد. ماموریت وی با انقلاب ایران همزمان شد و به همین لحاظ ماموریت وی از لحاظ تاریخی اهمیت ویژه ای یافت.
تقی ارانی؛ پدرخوانده چپ در ایران
پرداختن به زندگی، شخصیت، تفکر و عملکرد سیاسی تقی ارانی همواره مناقشات بسیاری بین پژوهشگران و تاریخ نگاران را سبب شده است. آن طور که پیداست بنا به دلایلی که در ادامه از آن سخن خواهیم گفت این مناقشات در دو حوزه به سختی و حتی تقابل گراییده که این خود از جلوه کردن شناختی جامع، واقع و بیطرفانه از ارانی جلوگیری کرده است.
نظر فتحعلی‌شاه درباره لطفعلی‌خان زند
اما این اولین سفر او به ایران نبود. جونز پیش از این نیز وقتی نماینده تجاری کمپانی هندشرقی در بصره بود، دوبار در اواخر دوره زندیه به ایران آمده بود و در شیراز با جعفرخان و لطفعلی‌خان دو پادشاه آخر زندیه دیدار کرده بود.
زنان و دانش پزشکی در تاریخ میانه ایران
منابع خاموش درباره زنان در تاریخ چگونه به صدا درمی‌آیند
زیست و جهان و اندیشه‌های زنانه در تاریخ ازجمله گمشده‌های بزرگ است. زنان در تکه‌هایی بزرگ از تاریخ غایبند و کوشش برای تماشای آنها از پس نقاب‌ها و ناگفته‌ها در منابع رسمی تاریخ‌نگاری ازجمله ممتنع‌های بزرگ تاریخ‌پژوهان به شمار می‌رود. اما پژوهندگان اکنون سال‌هاست برآن‌اند دنیای زنان را از پس مردانه‌نگاری‌های تاریخی بجویند.
دنیای زیست کارگران ایرانی چگونه است؟
نوشته‌های کنت دوگوبینوی فرانسوی در مورد ایران
«کارگر ایرانی، زرنگ، پرکار و به سبک خودش زحمتکش است. مایل نیست مثل کارگران اروپایی به خودش زحمت بدهد؛ فکر این‌که ده پانزده ساعت در روز یکسره کار بکند، به مغزش خطور نمی‌کند و ضمنا کسی هم قصد تحمیل چنین کار سنگینی به او را ندارد. این برداشت کنت دوگوبینوی فرانسوی از رویه و پیامد‌های کار کارگران ایرانی است.
صندلی لهستانی، یادگار یک کوچ
٧٥ سال از ورود مهاجران لهستانی به ایران گذشت
ازحضور لهستانی‌ها در ایران این تک‌وتوک صندلی‌ها باقی مانده و دو کتابی که نوشته شده، اما هنوز به فارسی ترجمه نشده‌اند. خسرو سینایی هم فیلمی درباره آن‌ها ساخته، اما چندان دیده نشد.
روایتی از مرگ عباس میرزا، ولیعهد قاجار
عباس میرزا در دربار کوچک ولایتعهدی خود در آذربایجان وزرای لایق و اطرافیان کاردان داشت و اگر روزگار به او فرصتی برای پادشاهی می‌داد چه بسا حکومت رنگ و رویی دیگرگونه می‌یافت. اندیشه تجدد و خیزش به سوی پیشرفت علمی و صنعتی در ذهن او جای داشت و تا اندازه‌ای به عمل نیز رسیده بود.
سالی که بلای شپش و حصبه، ایران را گرفت
ايران در دهه ٢٠ خورشیدی، يكي از متلاطم‌ترين و پرآشوب‌ترين دوره‌های تاريخ خود را از سر گذراند. بی‌ثباتی سياسي و جابه‌جایی پي‌درپي دولت‌ها، كشمكش‌ها و درگیری‌های گسترده حزب‌ها و گروه‌های سیاسی، مسائل و گرفتاری‌های گوناگون اقتصادي به‌ویژه فقر همگانی و ناامني و تنش‌هاي روزافزون اجتماعي موجب شد ايران وضعیتی نابسامان را در آن روزگار بیازماید.
تولد فاتح هند
هیرالدین محمد بابر، موسس سلسله گورکانیان و امپراتوری مغولی هند ۱۴ فوریه ۱۴۸۳ به دنیا آمد. او آخرین امپراتوری از دوران طلایی اسلامی به‌شمار می‌آید. بابر پنجمین نسل از نوادگان تیمور لنگ بود.
تصاویر دیده نشده از دهه اول انقلاب اسلامی
کتاب "انقلابیون، اولین دهه"
به تازگی کتابی تحت عنوان «انقلابیون، اولین دهه» چاپ شده که در آن عکس‌هایی از کاوه کاظمی، عکاس دوران انقلاب، منتشر شده است. به گفته روزنامه آمریکایی امروزه ایران شاهد تحولاتی است، اما این تحولات بر خلاف دیدگاه مخالفان خارج از کشور، با سال‌های آشفته منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی بسیار متفاوت است.
چگونگی ورود برق به ایران در دوره قاجار
سوغات بازرگان نکونام از سرزمین تزارها
صنعت برق از میانه‌های دوره قاجار، هنگام سلطنت ناصرالدین‌شاه به ایران وارد شد. روشنایی خانه‌ها تا پیش از پیدایش کارخانه برق، به شیوه سنتی به وسیله چراغ‌ها و فانوس‌های دستی انجام می‌گرفت. کوی‌ها و خیابان‌ها اما وضعیتی دگرگونه داشتند.
تصاویر/ مردم در عصر پهلوی در نمای نزدیک (۱)
مردم‌شناسی در آغاز عصر پهلوی
"پرتره هايی از اصفهان" گنجینه مصوری از مردم شناسی ایران در نیمه اول قرن بیستم است.
    صفحه  از ۲۹
خبر فوری