آزمایش اولین بمب هیدروژنی در چین

 
امروز در تاریخ
تاریخ به روایت تصویر: آزمایش اولین بمب هیدروژنی در چین و ...
مصطفی کمال آتاتورک؛ دیکتاتور مدرن ترکیه
مردی بود که که در خارج از فصل متولد شده بود و همه چیزش با همه فرق داشت و به اجدادش یعنی تاتار‌هایی که از استپ‌های روسیه به آسیای صغیر آمده بودند، شبیه‌تر از ترک‌های امروزی بود. می‌توانست اسکندر یا چنگیز باشد، اما سرنوشت به او مجال چنین خودنمایی را نداده بود. در ادامه نگاهی اجمالی به زندگی مصطفی کمال آتاتورک میکنیم.
آغاز اجلاس رهبران کره شمالی و جنوبی
امروز در تاریخ
رهبر کره شمالی "کیم جونگ ایل" (چپ) باهمتای خود از کره جنوبی "کیم دای جونگ" در اجلاسی تاریخی در پیونگ‌یانگ، دیدار کرد. این اجلاس باهدف کاهش تنش‌های سیاسی میان دو کشور برگزار شد. پس از جدایی دو کشور نزدیک به پنجاه سال پیش، این اولین باری بود که رهبران باهم دیدار می‌کردند.
تصاویر/ فرانسه در آخرین سال جنگ جهانی اول
لوئیس هاین عکاس آمریکایی که بیشتر شهرتش را مرهون پروژه تاثیرگذار کودکان کار در آمریکاست، در سال ۱۹۱۸ توسط سازمان صلیب سرخ برای مستندسازی اوضاع ساکنان، مهاجران و سربازان در اروپا به کار گرفته شد.
وضعیت خارجی‌ها در نظام قضایی قاجار
فواید کاپیتولاسیون برای بیگانگان
خارجیان علاقه خاصی به نظام قضایی ایران داشتند؛ زیرا تا سال ۱۳۴۷ ه. ق/ ۱۹۲۸ م. از حقوق ویژه کاپیتولاسیون استفاده می‌کردند. تا زمان انعقاد عهدنامه ترکمانچای بین ایران و روسیه در سال ۱۲۴۴ ه. ق/ ۱۸۲۸ م. (که مبنای تعامل با ملل کامله‌الوداد را با سایر دولت‌هایی که با ایران رابطه داشتند تشکیل می‌داد) وضعیت حقوقی خارجیان (به‌ویژه اروپاییان) کاملا به عرف و عادت بستگی داشت.
مخترعانی که قربانی نبوغ خود شدند
در جهان نابغه‌ها مخترعان را باید شایسته‌ترین افراد برای کسب صفت «نخستین» به شمار آورد و درست به دلیل همین نخستین بودن در ساخت ابزار و فرآورده‌های تسهیل‌کننده زندگی بشر شایسته تقدیر مادی و معنوی‌اند. اما از این میان بودند کسانی هم که قربانی نبوغ خود شدند و قبل از چشیدن ثمره شیرین برد یا لهیب ویرانگر شکست با ساخته دست خود راهی دیار عدم شدند.
داستان دردناک سرباز آمریکایی در جنگ جهانی اول
خاطرات ذهنی پرآشوب
"هوراس پیپین" همانند تمام سربازان جنگ جهانی اول، در فراموش کردن خاطرات تلخ جنگ مشکل داشت. بنابراین در دهه‌های پس از جنگ، خاطرات ذهن پرآشوبش را در دفترچه‌های خاطرات پیاده و رام می‌کرد.
اولین نافرمانی مدنی گاندی
امروز در تاریخ
تاریخ به روایت تصویر؛ اولین نافرمانی مدنی گاندی
هانریش هیملر؛ معمار هولوکاست
یکی از خطرناکترین افراد قرن بیستم بود و در برکشیدن آلمان نازی و پشبرد اهداف هیتلر نقشی اساسی داشت. با این همه نامش در زیر سنگینی نام هیتلر باقی مانده است. سرباز ذخیره ای که در جنگ جهانی اول حتی فرصت مبارزه پیدا نکرد به ناگاه در دومین جنگ به یکی از شاخص ترین چهره ها مبدل شد که خیلی زود توانست سلسله مراتب قدرت را درون حزب نازی طی کند و با نظر مساعد پیشوا در بالاترین رده های حکومتی قرار گیرد.
اولین فضاپیمای آمریکایی در ماه
امروز در تاریخ
حبس ابد برای "حسنی مبارک"
اعتراضاتی که فرانسه را تغییر داد
روزشمار وقایع مه ۱۹۶۸؛ از شورش دانشجویی تا جنبش عمومی
از منظر وقایع‌نگاری صِرف، آنچه به عنوان «مه ۶۸» شناخته می‌شود، با تظاهرات دانشجویانِ دانشگاه سوربُن در شب سوم ماه می ۱۹۶۸ آغاز شد و با عقد قرارداد «گرونل» در ۲۶ ماه مه میان سندیکا‌های کارفرمایان از یک‌سو و دو سندیکای عمومی مزد و حقوق بگیران، سندیکای کادرها، سندیکای کارگران مسیحی و سندیکای آموزش و پرورش، در سوی دیگر که به دعوت دولت گرد آمده بودند رو به افول نهاد.
خانواده‌های سلطنتی جهان
زندگی خصوصی در قصرها
عروسی‌های بزرگ در بریتانیا که دریچه‌ای از زندگی سلطنتی به روی مردم عادی باز می‌کنند، رخدادی اخیر و مدرن هستند. قبل از جنگ جهانی اول، اعضای خانواده سلطنتی به‌طور خصوصی در قصرها یا کلیساهای سلطنتی ازدواج می‌کردند.
تصاویر تاریخی از
در طول قرن بیستم و پیش از آن "ناسا" برای تست و آزمون و خطای طرح‌های علمی و پژوهشی، هواپیما، فضا پیما، و بسیاری از وسایل نقلیه دیگر و همچنین سازه‌ها از تونل‌های بادی استفاده می‌کرد. ده‌ها تن از تونل‌های تخصصی در طول سال‌ها در مرکز تحقیقات لانگلی واقع در ویرجینیا و مرکز تحقیقات علمی در کالیفرنیا ساخته شده اند تا تاثیرات ضربات محکم باد، تلاطم، یخ زدگی، یونیزاسیون و خیلی موارد بیشتر را امتحان کنند.
    صفحه  از ۱۵۶
پرطرفدار