آغاز شورش در گتوی ورشو
امروز در تاریخ
آثار هنری که از ترس بمباران‌های نازی‌ها پنهان شدند
شاهکارهایی که نجات یافتند
نگارخانه ملی لندن در طول جنگ جهانی دوم مجموعه‌ای از شاهکارهایش را به معادن ولز فرستاد تا از بمب‌های آلمان‌ها در امان بمانند.
تصاویر/ همه گیری آنفولانزا در ۱۹۱۸
تقریبا در هر سال اپیدمی آنفلوآنزا نیمکره شمالی کره زمین را دربرمی گیرد. آنفلوآنزا ویروس کوچکی متشکل از ۱۱ ژن ساخته شده از RNA است.
تصاویر/ خیابان‌های ارواح
بیرمنگام ۱۹۶۰
در سال ۱۹۶۸ عکاسان آمریکایی با نام‌های ریچارد راجرز و جانت مندلسون، موفق به ثبت فقر، مسکن و شرایط ناسالم شهر بیر منگام شده اند. عکس‌های آن‌ها در حال حاضر بخشی از جشنواره فیلم "فلت پک" محسوب می‌گردد.
ازدواج شاهزاده موناکو
امروز در تاریخ
اولین زنی که دور دنیا پرواز کرد
امروز در تاریخ
امروز در تاریخ به روایت تصویر
روزی که «باسکرویل» جان باخت
در همان دوران، مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان برای اعاده مشروطیت به پا خاسته و به دنبال آن، نیرو‌های طرفدار شاه، اقدام به محاصره تبریز کردند.
روزی که تایتانیک غرق شد
۱۴ آوریل ۱۹۱۲ به‌عنوان روزی فراموش نشدنی در تاریخ دریانوردی ثبت شده است؛ روزی که کشتی تایتانیک در اقیانوس اطلس غرق شد.
ترور رئیس‌جمهوری که برده داری را لغو کرد
۱۴ آوریل ۱۸۶۵ آبراهام لینکلن، رئیس‌جمهور آمریکا ترور شد. قاتل او هنرپیشه‌ای به نام جان ویکلز بوث بود. او قصد ربودن رئیس‌جمهور را داشت
داستان بی‌پایان ترورهای سیاسی
این روز‌ها باز هم تب‌وتاب یک ترور سیاسی در لندن و باز هم بر اثر مسمومیت و ظاهرا به دست عوامل سرویس‌های امنیتی روسیه بالا گرفته است و این بار نیز روابط دو کشور به شدت تحت تاثیر این ترور به تیرگی گراییده و اخراج دیپلمات‌ها از دو کشور ادامه دارد.
با طبل و ترومپت علیه ترور
سمفونی لنینگراد
در سال ۱۹۴۲ نوازندگانی ناتوان و از پای افتاده در شهر محاصره شده لنینگراد، سمفونی شماره ۷ شوستاکوویچ را اجرا کردند. طنین قدرتمند و نافذ کنسرت از طریق بلندگوهای قوی نه تنها به گوش همه شهر بلکه به گوش افراد ارتش آلمان نازی نیز رسید.
کشف و تولید واکسن فلج اطفال
۱۱ آوریل ۱۹۵۵ روزی مهم در تاریخ پزشکی بود. در این روز اعلام شد که واکسن درمانگر بیماری پولیو فلج اطفال ساخته شده است. کاشف این واکسن، دکتر یوناس سالک از مهاجران روس در آمریکا بود.
تصاویر/ آلبوم خاطرات گونترگراس
گونترگراس تا قبل از مرگ به‌عنوان بهترین نویسنده زنده آلمانی یاد می‌شد و بسیاری او را یکی از برجسته‌ترین نویسندگان سبک رئالیسم جادویی می‌دانند. گراس بازتاب صدای نسلی از آلمان‌ها بود که در زمان سلطه نازیسم بزرگ شده بودند. او خود را روایتگر تاریخ از نگاه پایین‌دستی‌ها می‌دانست و با رویکردی معترضانه و هشداردهنده همواره در تمام رویدادهای مهم سیاسی و ادبی آلمان حضور مؤثر داشت. رمان «طبل حلبی» (The Tin Drum) او که در ‌سال ١٩٥٩ انتشار یافت و بعدها به فیلم سینمایی نیز برگردانده شد در‌سال ١٩٩٩ و پس از ٤٠‌سال برنده جایزه ادبی نوبل شد. گونتر که از لحاظ منش سیاسی یک سوسیال دموکرات بود ٣٦ عنوان اثر تألیفی دارد.
در آخرین روز زندگی هیتلر چه گذشت؟
اتفاقات روز آخر زندگی هیتلر
اخیرا کتابی منتشر شده که داستان آخرین 24 ساعت زندگی هیتلر را لحظه به لحظه ثبت کرده است. دقایقی که جنون و ترس «پیشوا» را احاطه می‌کرد. در این گزارش، تمامی اتفاقات روز آخر زندگی او به ترتیب زمان رخدادها ثبت شده است.
    صفحه  از ۱۴۹
نگاه ویژه
پرطرفدار