مجله تاریخ -
تصاویر کمیاب از جنگ ویتنام
جنگ ویتنام نام مجموعه عملیات و درگیری‌های نظامی‌ای است که از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ بین نیرو‌های ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی‌بخش ویتنام جنوبیاز یک سو، و نیرو‌های ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه ایالات متحده آمریکا از سوی دیگر رخ داد.
روایتی هولناک از خودکشی مردم یک شهر
آلمانی‌هایی که از ترس ارتش شوروی، مرگ جمعی را انتخاب کردند
در سال ۱۹۴۵ هزاران نفر از مردم آلمان به دلیل شکست کشورشان در جنگ دوم جهانی دست به خودکشی زدند. در این میان، اما بزرگترین و دلخراش‌ترین خودکشی‌های گروهی و جمعی در شهر دمین و به هنگام و پس از ورود سربازان اشغالگر شوروی به این شهر روی داد.
هنری کارتیه برسون؛ عکاس روح
هنری کارتیه برسون ۲۲ آگوست ۱۹۰۸ در شانتلو، فرانسه به دنیا آمد و ۳ آگوست ۲۰۰۴ درگذشت. او عکاس فرانسوی بود که در ابداع و گسترش فتوژورنالیسم (عکاسی خبری) و همچنین عکاسی لحظه‌ای و خیابانی نقش اساسی داشت. وی با دوربین مشهور لایکای ۳۵ میلیمتری خود به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کرد و با صبر و تقریبا به‌صورتی نامحسوس صحنه‌ها را ثبت می‌کرد.
گروه اعزامی هیتلر به قطب جنوب
هیتلر برای توجیه حمله‌اش به لهستان، روسیه و دیگر کشورهای شرق اروپا از مفهوم “Lebensraum” (فضای زندگی) استفاده کرد. اما به فصل کوچکی از اشتیاق هیتلر برای فتح سرزمین‌های جدید بی‌توجهی شده است: چگونه هشتاد سال پیش ولع رایش سوم برای مایگرین منجر به سفری اکتشافی به قطب جنوب شد.
پایان چهار امپراطوری
جنگ جهانی اول؛ علل و زمینه‌ها
اگر تأملی بر جنگ جهانی اول که در اواسط دهه دوم قرن بیستم شروع شد، داشته باشیم متوجه می‌شویم که بنیان و ریشه این جنگ خانمانسوز در دهه‌های پایانی قرن نوزدهم قرار دارد. شاید «گاوریلو پرنسیپ» جوان ملی‌گرای صرب هیچگاه تصور نمی‌کرد که با ترور ولیعهد اتریش «آرشیدوک فرانتس فردیناند» در سارایوو به سال ۱۹۱۴ میلادی، جرقه اولین جنگ جهانی در سده بیستم که میلیون‌ها نفر را به کام مرگ فرستاد، روشن می‌کند. به‌عبارت روشنتر، ترور ولیعهد اتریش در بوسنی، دلیل نزدیک شروع جنگ بین‌الملل اول بود.
تصاویر/ جوانی‌های
رابرت فرانسیس «بابی» کِنِدی (Robert Francis "Bobby" Kennedy) (زاده ۲۰ نوامبر ۱۹۲۵ - درگذشته ۶ ژوئن ۱۹۶۸)، معروف به آراف‌کی سیاست‌مدار اهل ایالات متحده آمریکا بود.
قتل‌عام در مک‌دونالد
امروز در تاریخ
ریاست جمهوری
امروز در تاریخ
امروز در تاریخ به روایت تصویر: نصب اولین پارکومتر جهان، آزمایش اولین بمب هسته‌ای و...
تصاویر اولیه از
همانطور که هوا رو به گرمی می‌رود، میل به دسر‌های سرد نیز بیشتر می‌شود. شاید تصورش هم سخت بود که روزی بتوانیم به راحتی تمام نیازهایمان را از طریق اینترنت رفع کنیم. بدون یکی از بهترین خوردنی‌های ما در دوران کودکی بستنی بوده است.
تصاویر/ اشغال لهستان توسط ارتش هیتلر
در این تصاویر شما مشاهده خواهید کرد که مردم یهود در آستانه فراموشی هستند. زمانی که رئیس جمهور لهستان قانونی را در داخل تصویب کرد که لهستان هیچ نقشی در قتل عام یهودیان نداشته، عده کثیری در خارج از کشور این قانون را قبول نداشتند.
بهره‌برداری هیتلر از بحران ۱۹۲۹
بحران اقتصادی که در اواخر سال ۱۹۲۹، چون آتشی شعله‌ور سراسر جهان را گرفت، فرصتی را که آدولف هیتلر می‌جست به او داد و او نیز از آن تا آنجا که توان داشت بهره برد. نظیر اکثر انقلابگران بزرگ، او تنها در دوران فلاکت، می‌توانست شکوفا شود. نخست آن زمان که توده‌های مردم بیکار، گرسنه و ناامید بودند و سپس هنگامی که از باده جنگ سری پر شور داشتند، لیکن روش وی از یک جهت متفاوت با انقلابگران تاریخ بود.
    صفحه  از ۱۶۲
نگاه ویژه

در نکوهش کنکور و ستایش مهارت

سیده ضحی حسینی‌نصر
پرطرفدار