از روزگار رفته حکایت
تصویر/ راهپیمایی ملی‌گرایان در تبریز

تصویر/ راهپیمایی ملی‌گرایان در تبریز

۱۳۹۵/۰۷/۱۶
سال 1290 هجری شمسی یکی از مقاطع مهم شکل گیری جنبش آزادی‌خواهان در تبریز است. در این تاریخ به دنبال اولتياتوم روسيه به دولت ايران براي اخراج مورگان شوستر، كارشناس اقتصادي آمريكايي، دولت ايران اين اولتيماتوم را در 28 آذر 1290 پذيرفت.

"جمشید آموزگار" که بود؟

۱۳۹۵/۰۷/۱۳
جمشید آموزگار، نخست‌وزیر پیشین ایران در دوران پهلوی، در روز هفتم مهرماه 1395 در سن ۹۳ سالگی درگذشت. آموزگار در روز ۱۶ مرداد ۱۳۵۶ در پی برکناری امیرعباس هویدا از سوی محمدرضا پهلوی، حکم نخست‌وزیری را دریافت کرد.

وفات دکتر محمد مصدق در تبعیدگاه

۱۳۹۴/۱۲/۱۵
دكتر محمد مصدق، يكى از سرشناس ترين رجال سياسى تاريخ معاصر ايران كه به عنوان نماينده مجلس و نخست وزير نقش برجسته اى در ملى كردن نفت ايران ايفا كرد، روز ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ در تبعيدگاه خود در احمدآباد ساوجبلاغ درگذشت.

ماده واحده

۱۳۹۴/۱۲/۱۵
احمد قوام (قوام السلطنه) در جلسه ۲۹ مهر ۱۳۲۶ مجلس شوراى ملى، پس از معرفى كابينه تازه و گرفتن رأى اعتماد از نمايندگان، گزارش مفصلى از فعاليت هاى دولت براى خارج كردن نيروهاى ارتش شوروى از ايران و ختم غائله آذربايجان ارائه كرد و سپس موافقتنامه تشكيل شركت نفت ايران و شوروى را براى بررسى به مجلس داد.

مصدق آن گونه كه بود

۱۳۹۴/۱۲/۱۵
محمد مصدق در سال ۱۲۶۱ هجرى شمسى در تهران، در يك خانواده اشرافى به دنيا آمد. پدر او ميرزا هدايت الله معروف به «وزير دفتر» از رجال عصر ناصرى و مادرش ملك تاج خانم (نجم السلطنه) فرزند عبدالمجيد ميرزا فرمانفرما و نوه عباس ميرزا وليعهد و نايب السلطنه ايران بود.
تصاویر/ آلبوم دیده نشده ازکودتای 28 مرداد

تصاویر/ آلبوم دیده نشده ازکودتای 28 مرداد

۱۳۹۴/۰۹/۲۷
روزنامه انگلیسی گاردین اقدام به انتشار تصاویر تاکنون منتشر نشده از کودتای سال هزار و نهصد و پنجاه و سه در ایران کرد.

(تصاویر) ماشین دکتر مصدق

۱۳۹۴/۰۸/۱۱
این تصاویر قدیمی از ماشین دکتر محمد مصدق، نخست‌وزیر اسبق ایران است.
تصاویر/ سفر مصدق به امریکا

تصاویر/ سفر مصدق به امریکا

۱۳۹۴/۰۷/۲۷
بیش از 60 سال پیش در چنین روزهایی دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت ایران در ادامه مبارزاتش برای ملی کردن صنعت نفت عازم نیویورک شد تا در شورای امنیت از حق ملی شدن نفت ایران دفاع کند.
(تصاویر) گزارش عکاس امریکایی از فاجعۀ بوئین‌زهرا

(تصاویر) گزارش عکاس امریکایی از فاجعۀ بوئین‌زهرا

۱۳۹۴/۰۶/۱۱
در 10 شهریور 1341 زمین لرزه ای به بزرگی 7 و دو دهم ریشتر شهرستان بویین‌زهرا در جنوب استان قزوین را لرزاند و موجب کشته زخمی شدن بیش از 30 هزار تن شد.
(تصاویر) مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر

(تصاویر) مراسم تشییع شهیدان رجایی و باهنر

۱۳۹۴/۰۶/۰۹
9 شهریور 1360 یک روز پس از بمبگذاری در دفتر نخست وزیری که به شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر کشورمان منجر شد مراسم تشییع پیکر های این شهیدان از مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
(تصاویر) قدیمی‌ترین عکس‌ها از حرم امام رضا(ع)

(تصاویر) قدیمی‌ترین عکس‌ها از حرم امام رضا(ع)

۱۳۹۴/۰۶/۰۴
حرم مطهر امام رضا(ع) از دیرباز برای ایرانیان از جایگاه و مرتبه بالایی برخوردار بوده و این امر در اوایل ورود دوربین عکاسی به ایران باعث شد تنی چند از مهمترین عکاسان درباری برای عکاسی از حرم رضوی به مشهد بیایند.
تصاویر/ 28 مرداد سال  1332 چه رخ داد؟

تصاویر/ 28 مرداد سال 1332 چه رخ داد؟

۱۳۹۴/۰۵/۲۸
62 سال پیش در چنین روزی سازمان مخفی اطلاعات انگلیس و آژانس اطلاعات مرکزی امریکا با کمک عوامل داخلی طرفدار محمدرضا پهلوی کودتایی علیه نخست وزیر وقت ایران برنامه ریزی و اجرا کردند که برای چند دهه جنبش عدالت و استقلال خواهی در ایران را به تعویق انداخت.
(تصاویر) اعدام میرزارضای کرمانی

(تصاویر) اعدام میرزارضای کرمانی

۱۳۹۴/۰۵/۲۳
119 سال پیش در چنین روزی میرزا رضای کرمانی ضارب ناصرالدین شاه قاجار در میدان مشق تهران به دار مجازات آویخته شد؛ "آنتوان سوریوگین" عکاس روسی گرجی عصر قاجار از این صحنه عکاسی کرده است.