از روزگار رفته حکایت
ابر سیاست‌مدار بریتانیا!

ابر سیاست‌مدار بریتانیا!

۱۳۹۶/۰۶/۱۴
گلادستون در سال 1809 در لیورپول انگلیس متولد شد. او سیاستمدار و دولتمرد انگلیسی، از حزب لیبرال مهم‌ترین نخست‌وزیر دوره ویکتوریا بود.
تاسیس توپخانه پس‌از جنگ چالدران

تاسیس توپخانه پس‌از جنگ چالدران

۱۳۹۶/۰۶/۱۳
دوم ماه رجب سال 920 هجری قمری (اوت 1514م)، سپاهیان ایران به فرماندهی شاه اسماعیل اول صفوی در دشت چالدران از سپاهیان سلطان سلیم عثمانی شکست خوردند. علت شکست، فزونی سپاهیان عثمانی و در اختیار داشتن 300 عراده توپ بود که ایرانیان از داشتن این سلاح آتشین محروم بودند.
نهاد مدیریت پول‌

نهاد مدیریت پول‌

۱۳۹۶/۰۶/۱۳
وزارت خزانه‌داری یک وزارتخانه اجرایی و وزارت دارایی دولت فدرال ایالات‌متحده است که اوایل سپتامبر سال 1789 با قانون کنگره برای مدیریت درآمد دولت تاسیس شد.
مرگ كودتاچی

مرگ كودتاچی

۱۳۹۶/۰۶/۱۲
١٢ شهريور، روز درگذشت فضل‌الله زاهدي، نخست‌وزير كودتاي ٢٨مرداد در سال ٤٢ است؛ همان روزي كه متهمان قتل تيمسار افشارطوس هم آزاد شدند؛ البته با ١٠ سال فاصله. نام زاهدي در تاريخ نه‌تنها به عنوان عامل كودتا، بلكه همواره به عنوان يكي از متهمان دست‌داشتن در ماجراي توطئه قتل افشارطوس باقي مانده و مي‌ماند.
املاک خالصه قاجاری

املاک خالصه قاجاری

۱۳۹۶/۰۶/۰۸
پیش از کشف نفت در ایران یکی از عمده‌ترین منابع درآمد دولت، خالصه‌جات بود که دارای اهمیت ویژه‌ای به‌شمار می‌رفت. اطلاعات موجود در مورد املاک خالصه قاجاری اندک و اغلب به‌طور پراکنده است و تحقیق جامع و جداگانه‌ای نیز در این باب نشده است.
انفجار تروریستی در مقر نخست‌وزیری

انفجار تروریستی در مقر نخست‌وزیری

۱۳۹۶/۰۶/۰۸
ساعت 3 بعدازظهر روز 8 شهریور 1360 در اثر یک حادثه تروریستی که به دست سازمان منافقین صورت گرفت، «محمدعلی رجایی» رئیس‌جمهور و دکتر «محمدجواد باهنر» نخست‌وزیر و چند تن از مقامات نظامی و امنیتی کشور به شهادت رسیدند.
بازگشت به تومان مغولی

بازگشت به تومان مغولی

۱۳۹۶/۰۶/۰۷
«شاه عباس درباره کیافریدون صاحب کمال نمک به حلال، نوازشات بی اندازه و تلطفات بلند آوازه مبذول داشت. سپه سالاری لاهجان را با سیصد تومان مواجب به مشارالیه عنایت و احسان فرمودند...» در کتاب تاریخ گیلان درباره وقایع سال 1001 هجری شمسی، 395 سال پیش، چنین از واحد پولی «تومان» صحبت شده است.
سکته قلبی مستوفی‌الممالک

سکته قلبی مستوفی‌الممالک

۱۳۹۶/۰۶/۰۶
حسن مستوفی‌الممالک از رجال سیاسی دوره قاجار و پهلوی اول 6 شهریور 1311 در اثر سکته قلبی درگذشت. او فرزند میرزا یوسف آشتیانی بود. خاندان او بیش از یک قرن مقام و لقب مستوفی‌الممالکی (وزیر دارایی) را در اختیار داشتند.
گفت و گوی شاه و دیپلمات

گفت و گوی شاه و دیپلمات

۱۳۹۶/۰۶/۰۱
ژاپنی به من بگو شما چگونه راه‌آهن ساخته‌اید؛ ای شاه ایران با کوشش ژاپنی و دانش خارجی.
چرخ ریسندگی که نماد انقلاب شد

چرخ ریسندگی که نماد انقلاب شد

۱۳۹۶/۰۶/۰۱
خشونت‌ستیزی رکن اول ایمان و رکن آخر عقیده او بود. به جای استفاده از پارچه‌های انگلیسی، لباسی را که از پارچه‌های دستباف محصولات خود کشور هند تهیه می‌شد، به تن می‌کرد.
سقوط دولت مصدق از نگاه هرمیداس باوند

سقوط دولت مصدق از نگاه هرمیداس باوند

۱۳۹۶/۰۵/۳۰
کودتای 28 مرداد 1332 تاریخ ایران را دستخوش تحولی عظیم کرد و پس از آن کشور به دو اردوگاه تقسیم شده بود، طرفداران شاه که با خلع مصدق دست بالا را پیدا کرده بودند و می‌کوشیدند 28 مرداد را قیامی ملی علیه مصدق جلوه دهند و هواداران مصدق که ناباورانه آرمان‌های خود را برباد رفته می‌دیدند.
مهریه لاکچری در دوره قاجار

مهریه لاکچری در دوره قاجار

۱۳۹۶/۰۵/۲۹
از اواسط عهد قجر، خانواده‌های ایرانی ترجیح دادند به جای شیربهای نقد، مهر دخترشان را بالا ببرند.
ضعف تشکيلاتی در حمايت از مصدق

ضعف تشکيلاتی در حمايت از مصدق

۱۳۹۶/۰۵/۲۸
نقش اجتماعي و سياسي مردم در دوران پرفرازونشيب حضور بسيار مؤثر و ماندگار شادروان دکتر محمد مصدق از ديدگاه‌هاي متفاوتي قابل‌تأمل است. حضور توأم با شور و نشاط در عرصه‌ سياسي به ٣٠ تيرماه ١٣٣١ انجاميد؛ نهضتي که همراه با احساسات پاک و خالص ملي برآمده از هماهنگي و درک موقعيت و شرايط به وجود آمد و مرهون کوششي بود که مجموعه دولتمندان آن زمان با درايت کامل، با هماهنگي و بدون اختلاف ديدگاه سامان دادند.
استقامت مصدق

استقامت مصدق

۱۳۹۶/۰۵/۲۸
از میان چند رخدادی که در صدسال اخیر، تعیین‌کننده سرنوشت اجتماعی میهن شدند، کودتای آمریکایی سال ۱۳۳۲ شمسی بسی تلخ‌تر از دیگر وقایع است؛ کودتای سیاهی که منجر به سقوط دولت ملی دکتر محمد مصدق شد که پیش‌ از ‌آن روز به مدت ٢٨ ماه، نخست‌وزیر ایران بود؛ اما در آن غروب تلخ، یکباره با یورش نظامیان شاه و تطمیع تعدادی از عوام ناآگاه و همچنین لات‌های چماق‌دار و چاقوکش اوضاع تغییر کرد
مصدق انگليسی هراسی با فوبيای خيانت

مصدق انگليسی هراسی با فوبيای خيانت

۱۳۹۶/۰۵/۲۸
پیرمرد کار خودش را کرد. کاسه صبر همه را لبریز کرد تا علیه‌اش کودتا کنند. مصدق، این پیرمرد لجباز و یکدنده می‌توانست راه دیگری برود. راهی که همه از آن منتفع شوند، هم خودش به نان و نوایی برسد و هم دیگران. دولت آمریکا را هم ناامید کرد. «ترومن» بدش نمی‌آمد با تکیه ‌بر باور ناسیونالیسم لیبرالیِ مصدق سدی در برابر گسترش کمونیسم ایجاد کند.
زندگی خصوصی مصدق

زندگی خصوصی مصدق

۱۳۹۶/۰۵/۲۸
قهرمان ملی‌شدن نفت در سال‌های پرآشوب جنگ دوم جهانی، موقعیتی مناسب برای مطرح‌شدن به‌عنوان نماد ناسیونالیسم ایرانی داشت. او که از یک خانواده اعیان قدیمی بود و وابسته به خاندان قاجار، از اوایل سده بیستم چهره‌ای برجسته در عالم سیاست به شمار می‌رفت. نجم‌السلطنه خواست مصدق با ضیاءالسلطنه، نوه ناصرالدین‌شاه نامزد شود و درنهایت این نامزدی به هم خورد؛ بعدها در ١٩سالگی با زهرا، دختر میرسید زین‌العابدین ظهیرالاسلام که سومین امام‌جمعه تهران بود، ازدواج کرد که حاصل آن دو پسر به نام‌های احمد و غلامحسین و سه دختر به نام‌های منصوره و ضیااشرف و خدیجه بود. می‌گویند زهرا زیبارویي دلربا بود: بلندبالا، لاغراندام با چهره‌ای روشن، مصدق چهره زهرا را تا وقتی ‌که زن و شوهر می‌شدند، ندیده بود. بعد از پایان مراسم وقتی آن دو تنها شده بودند، زهرا چهره‌اش را به شوهر نشان داد. چهره او را آراسته بودند به هفت ‌قلم، مصدق از این موضوع دلگیر شد. به همسرش گفت: «خانم این چه وضعی است، لطفا بروید و صورت خود را بشویید». آن دو هرگز همدیگر را ترک نکردند؛ زمانی که در کودتاي ٢٨ مرداد اوباش نزدیک می‌شدند تا خانه آنها را ویران کنند، با سختی بسیار زهرا را قانع کردند تا مصدق را ترک کند و از خانه شماره ١٠٩ خیابان کاخ به ‌جایی امن بگریزد. او اعتراض می‌کرد: «اگر آنها می‌خواهند شوهرم را بکشند، باید مرا هم بکشند». مصدق در شهریور ١٣٤٤ در جواب نامه‌ای که دختردايی‌اش برای تسلیت‌گویی مرگ زهرا به او فرستاده بود، نوشت: «بسیار از این مصیبت رنج می‌کشم. چون‌ که متجاوز از ۶۴ سال همسر عزیزم با من زندگی کرد و هر پیشامد که برایم رسید تحمل نمود و با من دارای یک فکر و یک عقیده بود و هر وقت که احمدآباد می‌آمد مرا تسلی می‌داد، در من تأثیر بسیار می‌کرد و آرزویم این بود که قبل از او من از این دنیا بروم و اکنون برخلاف میل، من مانده‌ام و او رفته است و چاره‌ای ندارم غیر از اینکه از خدا بخواهم که مرا هم هرچه زودتر ببرد و از این زندگی رقت‌بار خلاص شوم. اکنون در حدود ١٠ سال است که از این قلعه نتوانسته‌ام خارج شوم و از روی حقیقت از این زندگی سیر شده‌ام... گاه می‌شود که در روز چند کلمه هم ‌صحبت نمی‌کنم... این است وضع زندگی اشخاصی که یک عقیده‌ای دارند و تسلیم هوا و هوس دیگران نمی‌شوند».