دولت‌مداری و

دولت‌مداری و "دستورات لازم"

مسئله فقط این نیست که صدور دستورات لازم فقط یک ژست تبلیغاتی بیشتر نیست؛ مسئله مهم‌تر آن است که اگر حتی فرض بگیریم که پیشرفتی هم رخ بدهد، با پرسش بنیادی‌تری درباره نحوه مدیریت دولت روبه‌رو می‌شویم.
ماجرای جنجال قانون اساسی رئیس مجلس؛ واکنش‌ها به اشتباه قالیباف

ماجرای جنجال قانون اساسی رئیس مجلس؛ واکنش‌ها به اشتباه قالیباف

اشاره اشتباه محمدباقر قالیباف در ششمین جلسه مجلس باعث شده تا بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی از فعالان سیاسی به این موضوع واکنش نشان دهند. البته بسیاری از کاربران به رئیس مجلس یادآوری کرده اند که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ توسط مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۷۷ اصل تصویب شده است.
همه کاندیدا‌های احتمالی ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰

همه کاندیدا‌های احتمالی ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰

معدود صدایی که در حال حاضر از جناح‌ها به گوش می‌رسد، زمزمه اصولگرایان است که آهسته آهسته برای انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم حاضر می‌شوند. اما در طرف مقابل و در اردوگاه اصلاح طلبان سکوت ادامه داری که از انتخابات مجلس یازدهم آغاز شده انگار قرار است همچنان ادامه داشته باشد. با این شرایط برخی گمانه‌ها در مورد حضور برخی چهره‌های اصلاح طلب نیز مطرح شده است.
ترامپ از ایران کمک می‌خواهد!
رمزگشایی نیویورک تایمز از پیشنهاد جدید واشنگتن:

ترامپ از ایران کمک می‌خواهد!

ایران اکنون امید بیشتری به شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده دارد و ترجیح می‌دهد تا ماه نوامبر و مشخص شدن نتیجه منتظر بماند و تحریم‌ها را دوام آورد.
برجام احیا می‌شود؟

برجام احیا می‌شود؟

ایران در بحث برجام در مقابل آمریکایی قرار داشت که یکی از قدرت‌های بزرگ جهان است و غیر از آن چهار عضو دائم شورای امنیت نیز رودرروی ایران قرار داشتند.
مجلس و بایسته‌های اقتصادی

مجلس و بایسته‌های اقتصادی

تجربه‌های پیشین اقتصاد ایران و آموزه‌های بنیادی علم اقتصاد می‌گوید مسائل اقتصادی کنونی یا «وضع موجود»، موضوعات تکنیکی یا نتایج کم‌کاری نیستند که حالا بشود با بالا زدن آستین و صرف وقت و توان بیشتر، آن‌ها را چاره کرد.
تهران و ریاض در مسیر دوستی؟

تهران و ریاض در مسیر دوستی؟

به عقیده الکندوری، نخست‌وزیر عراق به دنبال اطمینان دهی به طرف ایرانی است، مبنی بر اینکه رابطه جدید عراق با عربستان، علیه ایران نیست و عراق تنها قصد دارد نقش میانجی بین این دو کشور را ایفا کند.
در انتخابات هیأت رئیسه مجلس یازدهم چه گذشت؟

در انتخابات هیأت رئیسه مجلس یازدهم چه گذشت؟

دومین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، صبح روز پنج شنبه ۸ خرداد ماه، با دستور کار انتخابات هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد. در ابتدای این جلسه "محمد باقر قالیباف"، "سید مصطفی آقامیرسلیم" منتخبان مردم تهران و "فریدون عباسی" منتخب مردم کازرون به عنوان نامزد‌های ریاست مجلس یازدهم برای سال نخست اعلام آمادگی کردند. اما در نهایت «محمد باقر قالیباف» با ۲۳۰ رای به عنوان رییس مجلس یازدهم برای سال اول انتخاب شد، سید مصطفی میرسلیم ۱۲ رای و فریدون عباسی ۱۷ رای کسب کردند.
قالیباف رئیس مجلس شد

قالیباف رئیس مجلس شد

دو کاندیدای دیگر ریاست مجلس، مصطفی آقامیرسلیم منتخب تهران ۱۲ رای و فریدون عباسی منتخب کازرون نیز ۱۸ رای، کسب کردند.
پیشنهاد‌های روحانی برای همکاری با مجلس

پیشنهاد‌های روحانی برای همکاری با مجلس

روحانی اظهار کرد: خوشبختانه خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بگویم در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده ایم. تقریبا در حدود ۲۰ استان به مهار رسیدیم و در ۱۱ استان دیگر امیدواریم که در هفته‌های پیش رو به مهار برسیم.
جنجال نطق آخر لاریجانی در مجلس دهم؛ ماجرا چیست؟
لاریجانی کجا می‌رود؟

جنجال نطق آخر لاریجانی در مجلس دهم؛ ماجرا چیست؟

تنها چند ساعت از نطق پایانی علی لاریجانی نگذشته بود که شورای نگهبان به اظهارات رئیس مجلس دهم واکنش دادو در اطلاعیه‌ای نوشت: "شورای نگهبان همواره در جهت شفافیت پیشگام بوده و بدون تکلیف قانونی اقدام به انتشار متن کامل نظرات، مشروح مذاکرات جلسات شورای نگهبان، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، نظرات استدلالی اعضای شورا و... کرده است که دسترسی به آن از طریق "سامانه جامع شفافیت نظرات شورای نگهبان" برای همگان مقدور می‌باشد و بی اطلاعی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در این خصوص تعجب آور است. "
بایدن با برجام چه می‌کند؟

بایدن با برجام چه می‌کند؟

اغلب دموکرات‌ها نیز خواهان آن هستند که هم آمریکا و هم ایران به تعهدات‌شان در توافق هسته‌ای بازگردند. البته احتمالا برای این امر یک بازه زمانی ۱۸ ماهه یا دو ساله تعیین خواهند کرد و بعد از آن دوباره باید مذاکرات از سر گرفته شود.
حسین کاظم پور اردبیلی؛ زندگی و زمانه دیپلمات صریح و سرسخت

حسین کاظم پور اردبیلی؛ زندگی و زمانه دیپلمات صریح و سرسخت

رسانه "بلومبرگ"، به مناسبت درگذشت کاظم پور اردبیلی گزارشی منتشر کرده و نوشته است که "این مرد قاطع همزمان خبرنگاران را جذب و به همان اندازه عصبانی می‌کرد. صدای بلند وی می‌توانست پرخاش باشد و با جملات استدلالی بلند صحبت می‌کرد. به گفته آرن والثر، دبیرکل سابق مجمع بین المللی انرژی، کاظم پور با چهره پوکر و چشمکی در چشمش، دیگران را جذب می‌کرد و با شیطنت هنرمندانه، عامدانه برخی را عصبانی و خود و برخی دیگر را سرگرم می‌کرد.
تغییر رویکرد در بازار خودرو

تغییر رویکرد در بازار خودرو

به‌عبارت دیگر، اگر روند قرعه‌کشی عادلانه باشد این شانس است که باعث می‌شود فردی دارای خودرویی شود که فقط لازم است حدود ۵۰ درصد قیمت واقعی‌اش را پرداخت کند.