چالش فعال شدن گسل خطرناک تهران؛ زلزله دوباره برمی گردد؟
آیا می توان زلزله را پیش بینی کرد؟

چالش فعال شدن گسل خطرناک تهران؛ زلزله دوباره برمی گردد؟

فعال شدن دوباره گسل مشاء که در شمار گسل‌های خطرآفرین تهران قرار دارد، نگرانی ساکنان استان تهران، درباره وقوع دوباره زلزله با شدت بیشتر را افزایش داده است. با این حال زلزله شناسان درباره وقوع زلزله دوباره، از کانون گسل مشاء گفته اند که با فعال شدن این گسل احتمال وقوع زلزله مجدد وجود دارد. مستندات تاریخی نشان می‌دهد که گسل مشاء ۱۹۰ سال قبل، زمین لرزه ۷ ریشتری را ایجاد کرده که به زلزله دماوند مشهور است. اما از آن زمان تاکنون غیرفعال بوده است. طبق مطالعات انجام‌شده دوره بازگشت یک زمین‌لرزه بین ١٠ تا ٢١٩ سال است.  
از

از "گسل‌های فعال" تهران چه می‌دانید؟

مطالعات محققان حوزه زلزله‌شناسی نشان می‌دهد در ۳۰ هزار سال گذشته پهنه گسل شمال تهران، ۹ زلزله با بزرگای بالای ۷ داشته است و هر ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال یک بار گسل شمال تهران گسیخته می‌شود
چالش تهران در مدیریت بحران

چالش تهران در مدیریت بحران

یکی از نظرسنجی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که از میان کاستی‌های عمده در نظام مدیریت بحران شهر تهران و نیز در سطح ملی، رفتار نوسانی مدیریت بحران است.
کـام تـلخ قناد‌ها

کـام تـلخ قناد‌ها

قنادی معروف در تهران کم نیست، اما خیلی از همین قنادی‌ها در مغازه اجاره‌ای کار می‌کنند و به خاطر کارگاه، اجاره بالایی به صاحب ملک می‌دهند. نیما مدیر یکی از این قنادی‌هاست که فروردین ماه نتوانست اجاره‌اش را تسویه کند و مثل خیلی‌های دیگر تعطیل کرد.
ایران در عصر اطلاعات

ایران در عصر اطلاعات

مدارس در ایران با تکنولوژی اطلاعات قهر هستند؛ به نحوی که تا قبل از کرونا استفاده دانش‌آموزان از موبایل و اینترنت ممنوع بود.
زنگ هشدار کرونا؛ بیماری دوباره اوج می گیرد؟

زنگ هشدار کرونا؛ بیماری دوباره اوج می گیرد؟

بخشی از کارشناسان بهداشت معتقدند که عادی سازی رفت و آمد‌ها موجب افزایش میزان مبتلایان شده است. حسین عرفانی رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت می‌گوید که "هنوز با ایمنی گله‌ای یا انبوه در ایران خیلی فاصله داریم؛ بنابراین اینکه عده‌ای از مردم فکر کنند ایمنی پیدا کرده اند و می‌توانیم وارد شرایط عادی زندگی شویم درست نیست. " در این رابطه برخی از منتقدان سیاست‌های دولت در قبال کرونا گفته اند که "مانور گسترده وزارت بهداشت و دولت در مورد وضعیت سفید بیش از ۱۱۶ شهر کشور، موجب افزایش رفت و آمد در این شهر‌ها شده است. آن‌ها عادی سازی رفت و آمد و جدی نگرفتن کرونا را متوجه سیاست‌های متناقض دولت می‌دانند.   
میخ کرونا زیر چرخ تاکسی‌ها

میخ کرونا زیر چرخ تاکسی‌ها

هرکس یک آپ وصل کرده و وسط خیابان مسافر جابه‌جا می‌کند، نه جریمه‌اش می‌کنند و نه کسی حریفش می‌شود، اما تخلفات‌شان پای ما تاکسی‌ها نوشته می‌شود.
مخالفت پزشک‌ها با تعرفه سال ۹۹؛ ماجرا چیست؟

مخالفت پزشک‌ها با تعرفه سال ۹۹؛ ماجرا چیست؟

پس از ابلاغ مصوبه سازمان نظام پزشکی دوباره واکنش نشان داد و تلویحاً اعلام کرد که زیر بار این مصوبه نمی‌رود و باید بر اساس هزینه‌های واقعی حوزه سلامت به قانون سازمان نظام پزشکی (مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۸۳) رجوع و به آن تمکین شود. " اما اظهارات سازمان نظام پزشکی با واکنش تند رئیس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت مواجه شد. رضوی گفت  که "غاطبه جامعه پزشکی حتی اگر از تعرفه‌ها راضی نباشند، اما قانون را رعایت و از تعرفه‌ها تمکین می‌کنند. تعداد قلیلی هم تخلف می‌کنند که با آن‌ها برخورد می‌شود. در عین حال باید توجه کرد که با توجه به منابع و مصارف، این تعرفه‌ها دیده شده است. حتی دولت امسال با توجه به بیماری کووید-۱۹ و وضعیت بیمارستان‌ها، در تعرفه‌ها بیشترین کمکی را که می‌توانست انجام داد. "
جنجال شهریه کرونایی مدارس غیرانتفاعی؛ داستان چیست؟

جنجال شهریه کرونایی مدارس غیرانتفاعی؛ داستان چیست؟

در این میان برخی معلمان مدارس غیرانتفاعی هم می‌گویند که نه اینترنت گرفته‌اند و نه حقوق. این معلمان مدعی هستند که برخی مدیران مدارس غیرانتفاعی با وجود این که همه شهریه را از خانواده‌های دانش‌آموزان دریافت کرده اند، اما به بهانه شیوع کرونا و تعطیلی مدارس، حقوق اسفند و فروردین معلمان را نپرداخته‌اند. در بعضی از گزارش‌ها که در فضای مجازی و گاهی فضای واقعی نقل می‌شود، این ادعا وجود دارد که برخی مدارس غیرانتفاعی حتی حقوق ماه بهمن معلمان را هم واریز نکرده اند.
داستان عجیب ۲ ورزشکار ایرانی در بلاروس

داستان عجیب ۲ ورزشکار ایرانی در بلاروس

متأسفانه وضعیت فدراسیون دوومیدانی هم معلوم نیست و رئیس ندارد و دارد با سرپرست اداره می‌شود. واقعا نمی‌دانیم شرایط چطور می‌شود، اما اگر حمایت شویم صد درصد می‌توانیم جواز حضور در المپیک را به دست آوریم.
نان داغ شبکه‌های اجتماعی

نان داغ شبکه‌های اجتماعی

دسته دیگری با مقایسه میزان دنبال‌کننده‌های فلان شخص مجهول‌الهویه با فلان شخصیت علمی و فرهنگی فریاد وااسفا سر می‌دهند و از پایین‌آمدن ذوق و سلیقه و ارزش‌های مردم بغض در گلویشان جمع می‌شود.
زنگ خطر در آمار کرونا

زنگ خطر در آمار کرونا

البته افزایش یک روزه میزان مبتلایان نمی‌تواند معیاری برای ایجاد یک پیک دوباره باشد؛ اما تداوم این روند افزایشی در روز‌های آینده می‌تواند نگران‌کننده باشد.
۵