افزایش قیمت دلار و سکه

افزایش قیمت دلار و سکه

روز یکشنبه چنان میزان تقاضا در بازار پایین آمده بود که عده‌ای نتیجه گرفتند، روند نزولی قیمت ادامه‌دار خواهد بود. صبح روز دوشنبه نیز صرافی ملی، قیمت دلار را ۳۰ تومان کاهش داد و روی عدد ۱۷ هزار و ۷۰تومان قرار داد.
آینده فرهنگ با کرونا

آینده فرهنگ با کرونا

این اپیدمی هم این راهکار را برای ما باز کرد که از فضای مجازی و اینترنتی اجتماعی چگونه می‌توانیم برای موزه‌ها استفاده کنیم و اتفاقا حتی اگر این اپیدمی به پایان برسد، چنین شیوه‌هایی می‌تواند باقی بماند.
حسین میرخانی؛ پایه گذار

حسین میرخانی؛ پایه گذار "نستعلیق قرآنی"

نستعلیق معاصر با استاد حسین میرخانی زنده شد؛ به طوری‌که جاذبه و فراگیری قابل توجه آن شیوه باعث شد که نسل جوینده آن را به عنوان الگویی یگانه و مشق‌پذیر به شمار آورنـد.
دعوا بر سر

دعوا بر سر "شرح الف" و "او" محسن چاوشی؛ ماجرا چیست؟

طرفداران محسن چاوشی در فضای مجازی تمام قد در مقابل منتقدان ایستاده اند و معتقدند که او در دو اثر اخیر خود، هم در شعر و هم در خوانش موفق عمل کرده است، اما منتقدان همچنان معتقدند که شعر "شرح الف" و "او" ضعف تالیف دارد. البته برخی از منتقدان نیز به حمایت از این دو اثر پرداخته اند.
هوشنگ گلشیری و ادبیاتِ بدون ژست

هوشنگ گلشیری و ادبیاتِ بدون ژست

کارگاه ادبی ِگلشیری یا به‌قولِ اقارب او، داستان‌خوانی بر سر جمع، که مورد نقد و عتاب داستان‌نویسانِ تازه‌رسیده بود، خیلی زود به نسخه‌ای بدل شد که داستان‌نویسانِ «جوانمرگ» -که یکی دو رمان یا داستانِ درخور بیشتر نداشتند، برای خود پیچیدند.
شاعر قطعه

شاعر قطعه "گل یخ"؛ زندگی و زمانه مهدی اخوان لنگرودی

مهدی اخوان لنگرودی زاده ۱۳۲۴ در شهر لنگرود است. پدرش صاحب کارخانه چای بود. او  دوران کودکی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در این شهر گذراند. در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه ملی ایران در رشته جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل و برای اخذ مدرک دکتری راهی وین شد. نخستین دفتر شعرش با عنوان «سپیدار» در سال ۱۳۴۵ با مقدمه محمود پاینده لنگرودی چاپ شد. از دیگر آثار شعری او  می‌توان به «چوب و عاج» ۱۳۶۹، «آبنوس بر آتش» ۱۳۷۰، «خانه» ۱۳۷۵، «سالیا» ۱۳۷۸ و «گل یخ» (برگزیده اشعار) ۱۳۷۸ اشاره کرد.
هوشنگ سیحون؛ پدر معماری مدرن ایران

هوشنگ سیحون؛ پدر معماری مدرن ایران

طراحی آرامگاه ابن سینا، نخستین اثر معماری این هنرمند صاحب سبک به شمار می‌رود، این بنا به سبک معماری «قرنی» که بوعلی سینا در آن زندگی کرده بود از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است.

"زیر خاکی" سریال محبوب رمضان ۹۹؛ چرا دیگر سریال‌ها موفق نبودند؟

سریال «بچه مهندس ۳» به کارگردانی "علی غفاری" از شبکه دو سیما، «سرباز» ساخته "هادی مقدم دوست" از شبکه ۳ و سریال «پدرپسری» به کارگردانی "محمدرضا حاجی‌غلامی " سه سریال پخش شده دیگر رسانه ملی در ماه رمضان امسال بودند که موفقیت چندانی نداشتند. البته ساز ناسازگاری مردم با سریال‌ها از همان روز‌های اول کوک شد.
پرویز کلانتری؛ نقاش نوگرا

پرویز کلانتری؛ نقاش نوگرا

او از سال ٤٧ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعال بود و در همان ابتدای ورود به کانون، برای گذراندن یک دوره آموزشی به ایالات متحده آمریکا فرستاده شد.
ناصر تقوایی؛ کارگردانی همیشه منتقد

ناصر تقوایی؛ کارگردانی همیشه منتقد

او را یکی از با استعدادترین فیلمسازان موج نوی سینمای ایران می‌دانند و آشنایی او در جوانی با ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد در شکل‌گیری ناصر تقوایی بی‌تاثیر نبوده است.
خیامِ شاعر یا ریاضی‌دان؛ چهره مبهم تاریخ!

خیامِ شاعر یا ریاضی‌دان؛ چهره مبهم تاریخ!

نوآوری‌های بیانی خیام هم که البته با شیوایی سخن او در ارتباطی ناگسستنی‎ است، اهمیت دارد؛ چنانکه بسیاری او را به سبب بدعت‌ها و خلاقیت‌های بیانی‌اش با حافظ و سعدی قیاس می‌کنند.
۳