چطور خاطرات بد را فراموش کنیم؟

چطور خاطرات بد را فراموش کنیم؟

حافظه را می‎شود تمرین و آموزش داد. مایکل اندرسون، استاد دانشگاه کمبریج سال ۲۰۰۱ در تحقیق خود ثابت کرد سرکوب یک سری اطلاعات مشخص به شکل فعالانه می‏تواند به مهار خاطرات ناخواسته کمک کند. اگر فروید الان زنده بود احتمالا می‏گفت این خاطرات سرکوب شده دوباره به سراغت خواهند آمد، اما آقای اندرسون معتقد است این بهترین روش برای سر و سامان دادن به احساسات و افکارمان دست کم برای مدتی کوتاه است.
سوگیری‌ شناختی

سوگیری‌ شناختی "لنگر انداختن" چیست؟

قیمت‌گذاری بسیاری از کالا‌ها و خدمات بر اساس این نوع سوگیری شناختی انجام می‌شود. اینکه به این نتیجه برسیم که قیمتی مناسب است یا خیر بستگی دارد که مغزمان کجا گیر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد وقتی قیمت کالایی به جای مثلاً ۶۰ دلار می‌شود ۵۹ دلار، قیمت جدید نه تنها یک دلار ارزان‌تر است بلکه ده دلار ارزان‌تر درک می‌شود. در این‌گونه مواقع اثر لنگرانداختن نمایان می‌شود و احتمال خرید بالاتر می‌رود.
۷۵درصد مردم جهان تنها هستند!
پدیده تنهایی

۷۵درصد مردم جهان تنها هستند!

یافتۀ اصلی و غافگیرکنندۀ تحقیق، شیوع ۷۶ درصدی احساس تنهایی متوسط تا شدید بود. جسته می‌گوید: "ما فکر می‌کردیم که این میزان بیش از یک سوم باشد. " مردان و زنان به میزان برابر و با شدت برابر احساس تنهایی می‌کردند. جسته و همکارانش دریافتند که جنس تاثیری در میزان شیوع یا شدت تنهایی ندارد.
آیا شخصیت با قطر شکم ارتباط دارد؟
بررسی مساله چاقی در گفتگو با جامعه‌شناسان

آیا شخصیت با قطر شکم ارتباط دارد؟

افزایش قیمت نفت و توسعه صنعتی این دوران، توزیع کالری مورد نیاز مردم حتی فرودستان را میسر کرد و غذا‌های پرکربوهیدرات مثل ماکارونی و دیگر غذا‌های قندی به سبد غذایی لایه‌های پایین‌تر اجتماع وارد شد... از این پس بود که معضل چاقی به شکل همه‌گیر در تمامی طبقات بروز کرد. زیرا کالری دریافتی عموماً بیش از نیاز سوخت و ساز بدن بود. از تاریخ که بگذریم و به دنیای امروز وارد شویم، شاهد این هستیم که چاقی در این ۴۰ ساله اخیر به علت تغییرات سبک زندگی گریبان بسیاری را گرفته است. آنچه در این روند قابل توجه است، رویکرد وزارت بهداشت به مسأله چاقی است.
چگونه از همسرم انتقاد کنم؟

چگونه از همسرم انتقاد کنم؟

این سوال بسیاری از زوجین است: چطور از همسرم انتقاد کنم؟ انتقاد کردن به طوری که به روابط آسیبی وارد نسازد کار سختی است، مخصوصا اگر بحث انتقاد از همسر مطرح باشد.
۱۰ فایده شگفت‌انگیز موسیقی از نظر روانشناسی

۱۰ فایده شگفت‌انگیز موسیقی از نظر روانشناسی

تاثیرات روانی موسیقی می‌تواند بسیار قوی‌تر و گسترده‌تر از آنچه فکر می‌کنید باشد. «موسیقی درمانی» مجموعه کار‌هایی برای بهبود سلامت افراد از نظر احساسی، کمک به بیماران برای کنار آمدن با استرس و افزایش سلامت کلی است. حتی برخی از محققین اشاره می‌کنند که سلیقه شما در موسیقی می‌تواند باعث درک ابعاد متفاوت شخصیت شما شود.
توهمات آدم‌های همیشه نگران
من نگران متولد شده‌ام؟

توهمات آدم‌های همیشه نگران

مردم ممکن است به دلایل بسیاری احساس اضطراب کنند؛ مثلاً به خاطر خستگی، درد یا خیلی ساده به خاطر اینکه مودشان در آن لحظه منفی است، و این احساسات معنایشان این نیست که آنچه که در آن لحظه به آن فکر می‌کنید یک خطر یا مشکل است.
تست شخصیت: چقدر نگران هستید؟
پرسشنامۀ کوتاه زیر را پاسخ دهید تا شخصیت خود را بشناسید

تست شخصیت: چقدر نگران هستید؟

روشی که با آن اضطراب‌های روزمرۀ خود را مدیریت می‌کنید، می‌تواند تاثیر بزرگی بر زندگی‌تان داشته باشد. پرسشنامۀ کوتاه زیر را پاسخ دهید تا شخصیت نگران خود را بشناسید و بیاموزید که چگونه می‌توانید زندگی بدون استرسی داشته باشید.
متداول‌ترین عوامل ایجاد استرس

متداول‌ترین عوامل ایجاد استرس

فکر کردن درمورد پولی که خرج کرده‌اید ماندن در گذشته است. اینکه عادت‌های پول خرج‌کردنتان را مدام در ذهنتان بررسی کنید فقط استرس بیشتری در آن لحظه برایتان ایجاد می‌کند. برای دوری از این عامل استرس‌زا خیلی مهم است که روی زمان حال و چیز‌هایی که روی آن کنترل دارید تمرکز کنید، مثل تصمیمات مالی که در آینده می‌خواهید بگیرید.
چرا قربانیان تجاوز شرح ماجرا را نمی‌گویند؟!
واکنش‌های طبیعی قربانیان تجاوز

چرا قربانیان تجاوز شرح ماجرا را نمی‌گویند؟!

داستان‌های تکان‌دهنده‌ای پشت این تجاوز‌ها قرار دارد و تمامی آن‌ها یک نقطه مشترک دارند که قربانیان تجاوز این موارد را گزارش نمی‌کنند. آن‌ها نیاز به زمان دارند تا بتوانند حادثه‌ای را که برایشان اتفاق افتاده توضیح بدهند
چه کسانی فرزندان افسرده تربیت می‌کنند؟

چه کسانی فرزندان افسرده تربیت می‌کنند؟

تغییرات هورمونی و اختلال در خلقیات که در دوره‌های خاصی خانم‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند زمینه ابتلا به افسردگی در زنان شود. تفاوت‌های فردی و تفاوت‌های جنسیتی نیز می‌تواند در بروز افسردگی در زنان موثر باشد، چرا که زنان نسبت به پدیده‌های محیطی حساسیت بیشتری دارند و به همین علت می‌توان گفت که میزان ابتلا به افسردگی در زنان بیشتر از مردان است.
دیوانگیِ ناشی از رابطه‌ جنسی!
چرا رابطه‌ی جنسی وابستگی می‌آورد؟

دیوانگیِ ناشی از رابطه‌ جنسی!

شده تابه‌حال دوستی داشته باشید که فکر می کند به عشق اعتیاد دارد؟ این افراد معمولاً از رابطه‌ای به رابطه‌ی دیگر می‌روند، رابطه‌هایی که هیچ‌کدام به دردشان نمی‌خورند. این افراد ممکن است از نوعی اعتیاد رنج ببرند. به آن اعتیاد به اوکسی‌توسین می‌گویند و مشکل‌شان کاملاً جدی است.
ذهنیت ما چه تأثیری بر سلامت ما دارد؟
ارتباط شگفت‌انگیز میان باورهای افراد و سلامتشان

ذهنیت ما چه تأثیری بر سلامت ما دارد؟

اگر در برنامه ورزشی سال نو شکست خوردید، سعی کنید به ورزش‌هایی که باید انجام می‌دادید (و ندادید) فکر نکنید. تحقیقات جدید نشان داده میان باورهای افراد و سلامتشان ارتباط شگفت‌انگیزی وجود دارد: برخی افراد با نگرش منفی نسبت به فعالیت‌های بدنی، خود را "نامتناسب" می‌پندارند.
۹ باور که باعث رنج درونی‌مان می‌شوند
بیایید اعتراف کنیم

۹ باور که باعث رنج درونی‌مان می‌شوند

همه عذر و بهانه‌هایی را که معمولا می‌تراشید در جعبه‌ای قرار دهید و آن را دور بیندازید، چون نیازی به آن‌ها ندارید. بار‌ها اتفاق افتاده است که ما خودمان را با عذر و بهانه هایمان محدود کرده ایم. به جای این که رشد کنیم و سطح خودمان و زندگی مان را ارتقا بدهیم، در دروغ‌هایی که به خودمان می‌گوییم گیر افتاده ایم؛ مدام عذر و بهانه می‌تراشیم درحالی که ۹۹.۹ درصد این عذر و بهانه‌ها واقعی نیستند و نباید مانع موفقیت‌های بیشتر ما شوند.
آنچه
چگونه احساسات منفی و مسموم را به اقدامات مثبت تبدیل کنیم

آنچه "انتقام" می‌کند؟

در حق شما بدی کرده‌اند. یکی از دوستانتان در هدفی که برای خود تعیین کرده بودید مداخله و آن را خراب کرد، و یا یک همکار سبب اخراجتان شد- و شما احساس عصبانیت می‌کنید، لطمه دیده‌اید و یا شاید دنبال تلافی کردن باشید. معمولاً احساسات منفی با گذر زمان از بین می‌روند، اما گاهی اوقات ریشه می‌کنند و به وسوسه‌هایی مسموم تبدیل می‌شوند.
۴