ویروس کرونا از راه

ویروس کرونا از راه "لباس" منتقل می‌شود؟

«دکتر مسعود پارسانیا»، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، درباره انتقال ویروس کرونا از طریق لباس گفته است که "به طور کلی ویروس‌ها در دمای حدود ۲۵ درجه پایداری محدودی دارند. هرچه دما سردتر باشد، پایداری بیشتری خواهند داشت و حتی تا چند روز هم پایدار خواهند ماند. اگر ویروس کرونا روی لباس باشد، امکان دارد به افراد دیگر منتقل شود، اما امکان انتقال این ویروس از سطح صاف بیشتر از البسه است. "
کرونا در گرمای تابستان از بین می‌رود؟
به رفتن ویروس کرونا امیدوار باشیم؟

کرونا در گرمای تابستان از بین می‌رود؟

بررسی وضعیت آب‌وهوای ۵۰۰ مکان مختلف در سراسر دنیا که بیماری کووید-۱۹ در آن‌ها دیده شده است نشان می‌دهد که شیوع این ویروس احتمالا با دما، سرعت باد و رطوبت نسبی رابطه دارد. پژوهش دیگری نیز نشان داده است که موارد ابتلا به این بیماری در دما‌های بالاتر کمتر می‌شود، اما محققان می‌گویند که دما به تنهایی نمی‌تواند تفاوت‌های موجود در تعداد موارد ابتلا را توضیح دهد. پژوهش دیگری که هنوز رسما منتشر نشده است هم پیش‌بینی می‌کند که احتمال شیوع این بیماری در مناطق معتدل سرد و گرم بیشتر است و مناطق خشک در جایگاه بعدی قرار دارند. پژوهشگران می‌گویند که مناطق حاره احتمالا کمترین آسیب را از این بیماری خواهند دید.
خطرات کرونا دیابتی‌ها را بیشتر تهدید می‌کند؟
توصیه‌هایی برای مبتلایان به دیابت در روز‌های کرونایی

خطرات کرونا دیابتی‌ها را بیشتر تهدید می‌کند؟

دکتر مریم واشقانی با اشاره به این که مبتلایان به دیابت از جمله گروه‌های در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند، اظهار داشت: "افراد دیابتی باید بیشتر از سایرین مراقب سلامتی خود باشند." وی با اشاره به اینکه بیماری دیابت با سیستم ایمنی بدن در ارتباط است، اظهار کرد: "افرادی که از بیماری دیابت رنج می‌برند، بیش از سایرین توصیه‌ها را در مقابل کرونا جدی بگیرند. متاسفانه شدت عوارض بیماری کرونا در افراد دیابتی به مراتب بیشتر از سایرین است."
حس بویایی خود را در خانه آزمایش کنیم

حس بویایی خود را در خانه آزمایش کنیم

بنابراین، اگر بعد از حس مزه ترش و شیرین بتوانید بگویید پاستل چه بویی می‌داده، حس بویایی خوبی دارید.» اگر پاستل در دسترس‌تان نیست، می‌توانید حس بویایی‌تان را با قهوه آسیاب شده یا پوست پرتقال آزمایش کنید.
کرونا از طریق تنفس و صحبت کردن منتقل می شود؟

کرونا از طریق تنفس و صحبت کردن منتقل می شود؟

جدیدترین تحقیقات دانشمندان آمریکایی با همکاری یک دانشمند ایرانی می‌گوید صحبت کردن و تنفس عادی می‌تواند منجر به ایجاد ذرات معلق آلوده و کافی برای انتقال کروناویروس جدید شود. به گزارش فیز، به گفته دانشمندان هواپخش در دانشگاه "کالیفرنیا دیویس" از جمله "سیما اسدی" دانشمند ایرانی فارغ التحصیل از این دانشگاه، گفتار عادی توسط افرادی که بدون علامت، اما ناقل کروناویروس هستند و به این ویروس آلوده هستند، ممکن است به اندازه کافی ذرات معلق در هوا تولید کند که منجر به انتقال این بیماری از راه هوا شود.
ترس، ویروس تاج‌دار را قوی‌تر می‌کند؟

ترس، ویروس تاج‌دار را قوی‌تر می‌کند؟

بسیاری از پزشکان ویروس کرونا را «ویروس تاج دار» نیز می‌نامند، زیرا لایه پروتئینی این ویروس به شکل تاج است. انواع مختلفی از این ویروس وجود دارد که گاهی به دستگاه تنفسی حمله می‌کند و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد آشکار می‌کند.
ترس و اضطراب کرونا چه تبعاتی دارد؟
توصیه‌هایی برای کنترل استرس و اضطراب ناشی از کرونا

ترس و اضطراب کرونا چه تبعاتی دارد؟

دکتر مسعود مردانی، متخصص عفونی هم با تاکید بر اینکه استرس سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش می‌دهد گفته است که "ترس از کرونا بی مورد نیست و این بیماری حدود سه هزار نفر را در چین کشته و به نظر می‌آید در کشور ما نیز این روند صعودی است به نظر می‌رسد ترس از کرونا به دلیل آگاهی پایین مردم از بیماری است مردم ما با وسواس نکات بهداشت عمومی را رعایت نمی‌کنند و اتفاقا همین افراد بیشتر دچار ترس می‌شوند. "
این سؤالات هنوز در موردِ کوید-۱۹ بی پاسخ است

این سؤالات هنوز در موردِ کوید-۱۹ بی پاسخ است

کوید-۱۹ برای بسیاری از افراد بیماریِ خفیفی است. اما در حدودِ ۲۰‌درصد از افراد به شدت بیمار می‌شوند، چرا اینطور است؟ به‌نظر می‌رسد بخشی از این مسئله به وضعیتِ سیستمِ ایمنی افراد مرتبط باشد و البته عواملِ ژنتیکی هم ظاهراً نقش دارند. فهمِ این مسئله می‌تواند از نیازِ افراد به مراقبت‌های ویژه پیشگیری کند. دانشمندان نگران هستند که با جهشِ ویروس، سیستمِ ایمنی دیگر نتواند آن را تشخیص دهد و واکسن‌هایی که احتمالاً برای آن تولید می‌شود، دیگر مؤثر نباشد (همان اتفاقی که برای ویروسِ آنفولانزا می‌افتد).
تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟
حس‌های چشایی و بویایی برگشت پذیرند؟

تضعیف حس چشایی و بویایی نشان دهنده کروناست؟

پس از ادعای پزشکان کره جنوبی، این بار برخی پزشکان ایرانی نیز تایید کردند که برخی مبتلایان ایرانی نیز حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اندو با این علائم به پزشک یا بیمارستان مراجعه کرده اند. البته برخی نیز معتقدند که فعلا نمی‌توان این ادعا را اثبات کرد. دکتر علی صفوی نائینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در مدت اخیر افرادی به علت اختلال در حس بویایی و در برخی موارد حس چشایی به مطب‌های گوش و حلق و بینی و مراکزی که پذیرای بیماران مشکوک به کرونا هستند، مراجعه کرده اند، گفت: "با توجه به جدید بودن ویروس کرونای جدید در دنیا و نبود تجربه و مطالعات علمی کافی، نمی‌توان در این باره قضاوت کرد و درباره ارتباط این دو مورد با یکدیگر نظر قطعی داد. "
بیماران کرونایی پس از بهبودی چه عوارضی دارند؟

بیماران کرونایی پس از بهبودی چه عوارضی دارند؟

نتیجه کالبدشکافی یک بیمار ۸۵ ساله درگذشته به علت بیماری کووید-۱۹ در ووهان چین نیز آسیب گسترده و بازگشت‌ناپذیر ریه را نشان می‌دهد. به گزارش «دیلی میرور»، این آسیب ریوی که در پزشکی به آن «فیبروز ریوی» می‌گویند با ایجاد بافت جوشگاهی در سراسر ریه همراه است و ریه را از کار می‌اندازد. به گفته دکتر پنگ ژیونک، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان ژون ژنان در شهر ووهان کالبد شکافی این فرد فوت ناشی از کووید-۱۹ نشان می‌دهد این ویروس باعث آسیب جبران ناپذیری به ریه‌ها و سیستم ایمنی بدن می‌شود. حتی اگر چنین بیماری نیز درمان شود و زنده بماند، آسیب به بافت ریه تا با او باقی خواهد ماند و او را دچار تنگی نفس خواهد کرد.
عوارض استفاده از گوشی قبلِ خواب

عوارض استفاده از گوشی قبلِ خواب

هنگامی که ساعت ۱۰ شب، ۱۱ شب، آخر شب و هر زمانی پیش از خواب سراغ گوشی می‌رویم؛ این پیام را به ذهن خود رساندیم که اکنون زمان خواب نیست.
۷ درمان خانگی برای تنگی نفس

۷ درمان خانگی برای تنگی نفس

یک دست خود را روی شکم قرار داده و به صورت عمیق و مداوم از طریق بینی تنفس کنید. شما باید بالا و پایین رفتن شکم هنگام دم و بازدم را زیر دست خود احساس کنید. توجه داشته باشید که عمل بازدم باید طولانی‌تر از عمل دم انجام شود. این کار را برای چند دقیقه تکرار کنید.
۴