تجربه آدم‌هایی که زندگی‌شان را باخته بودند
بدترین روز زندگی

تجربه آدم‌هایی که زندگی‌شان را باخته بودند

سال ۲۰۱۴، برای لی سیلز، مجری معروف شبکۀ ای. بی. سی، بدترین سال زندگی‌اش بود. بیماری خودش، بعد عمل‌های جراحی پسر کوچکش، و نهایتاً از هم پاشیدن زندگی زناشویی بیست‌ساله‌اش؛ و با این وضعیت، هر شب جلوی دوربین تلویزیون ظاهر می‌شد تا دربارۀ مرگ، گروگان‌گیری و فقر بحث کند. اینجا بود که تصمیم گرفت برود دنبال آدم‌هایی که روزی خبر مشکلاتشان را خوانده بود تا شاید بفهمد که با زندگی چطور باید کنار آمد. حاصل این کار کتابی شد شگفت‌انگیز.
خطر مرگ به خاطر «سندروم دل‌شکستگی»
آیا دل‌شکستگی واقعاً باعث مرگ شود؟

خطر مرگ به خاطر «سندروم دل‌شکستگی»

زیست‌شناسان به ما نشان داده‌اند که تجربۀ شادی، غم یا عشق، با کم و زیاد شدن هورمون‌های بخصوصی در بدن در ارتباط است. با‌این‌حال، هنوز ابعاد زیادی از واکنش‌های بدنی ما در مواجهه با تجربه‌های عاطفی شدید، مثل از‌دست‌دادن همسر یا عزیزانمان، ناشناخته است. شواهد نشان می‌دهد دلبستگی‌ها عاطفی چنان قدرتمند است که حتی می‌تواند به فرد این توانایی را بدهد که لحظۀ مرگ خود را عقب یا جلو بیندازد.
با خیال راحت نقاشی‌های فرزندتان را دور بیندازید
هنر‌های موقتی

با خیال راحت نقاشی‌های فرزندتان را دور بیندازید

از شیرین‌ترین تجربه‌های پدر و مادر، لحظه‌ای است که بچه‌شان دوان دوان از اتاقش بیرون می‌آید و در حالی که چشمانش برق می‌زند نقاشی‌اش را نشان می‌دهد. این نقاشی‌های دم‌دستی که با بی‌حوصلگی رنگ‌آمیزی شده‌اند برای ما عزیزند. نگهشان می‌داریم تا لحظه‌های خوش زندگی‌مان را به یاد داشته باشیم. اما یک روز می‌بینیم همۀ خانه پر شده است از این کاغذ‌های مچاله که امانمان را بریده‌اند. باید چکار کنیم؟ راه‌حلش ساده است: سطل آشغال.
چرا پیداکردن دوستان صمیمی بعد از ۳۰سالگی دشوار است؟
بعد از دوران جوانی، روزبه‌روز تنهاتر می‌شویم

چرا پیداکردن دوستان صمیمی بعد از ۳۰سالگی دشوار است؟

رابطۀ اعضا در خانوادۀ مافیاییِ فیلم «پدرخوانده» چگونه بود؟ تصور اغلبمان از دوستی همان‌طور است: دوست همچون برادر توست و هر چیزی غیر از وفاداری کامل، به هر قیمتی، به‌معنای خارج‌شدن از مرز‌های مقدس دوستی است. اما هر چه سنمان بالاتر می‌رود، این تصور غیرواقعی‌تر می‌شود. با گذشت ایام جوانی، عنوان «دوست» را برای اطرافیان آزادانه‌تر استفاده می‌کنیم و دیگر توقعاتِ آنچنانی و سختگیرانه از آن‌ها نخواهیم داشت. شاید بشود گفت: دیگر واقعاً نمی‌توانیم با کسی دوست شویم.
‌هیچ چیزی جای ارتباط رو در رو را نمی‌گیرد

‌هیچ چیزی جای ارتباط رو در رو را نمی‌گیرد

برخی می‌گویند که خودشیفتگی عصر دیجیتال جای نیاز سابق به گفتار‌درمانی را برطرف می‌کند. چه کسی به روان‌کاو احتیاج دارد وقتی از هر توییت یا پست فیس‌بوکی پوچ و بی‌معنا پاسخ و واکنشی از کسی دریافت می‌کند. ولی مطالعات نشان داده‌اند که هر چقدر زمان بیشتری را در رسانه‌های اجتماعی بگذرانیم، بیشتر احساس انزوا و افسردگی می‌کنیم. به قول یک روان‌کاو: «هیچ چیزی جایگزین ارتباط چهره به چهره انسانی نمی‌شود».
آیا شخصیت شناس‌های بالفطره وجود دارند؟
آیا شرلوک هلمز در واقعیت وجود دارد

آیا شخصیت شناس‌های بالفطره وجود دارند؟

داستان‌های خیالی پر از قهرمان‌ها و شرورهایی هستند که قابلیتی تقریباً جادویی در تشخیص شخصیت دیگران دارند- مثلاً هانیبال لکتر یا شرلوک هولمز. در دنیای واقعی نیز افراد زیادی هستند که ادعا دارند از این قابلیت برخوردارند، ازجمله برخی رهبران سیاسی.
چهل‌سالگی آخرین سال زندگی ماست؟

چهل‌سالگی آخرین سال زندگی ماست؟

وقتی رفته‌رفته به چهل‌سالگی نزدیک می‌شویم، حسی غریب و گمگشتگی خاصی را تجربه می‌کنیم. دانته این‌طور توصیفش می‌کند: «در میانۀ سفر زندگی، خویش را در جنگلی تاریک می‌یابم». جرقۀ این دوره با درک این موضوع رخ می‌دهد که زندگی‌مان به نیمه رسیده، و مرگ صرفاً چیزی نیست که برای دیگران اتفاق می‌افتد: مرگ آرام‌آرام به استقبال ما هم می‌آید. الیوت ژاک، روان‌شناس کانادایی، این حس قدیمی را یک‌بار دیگر کشف کرد و پرسید: «چرا در میانسالی دچار بحران می‌شویم؟»
چگونه مغز زنان هر ماه تغییر می‌کند؟
چرخه‌ قاعدگی چطور زنان را تغییر می‌دهد

چگونه مغز زنان هر ماه تغییر می‌کند؟

در ابتدا با مسئله هیستری و عصبانیت شدید زنان در این دوران قاعدگی روبرو هستیم. از پزشکانِ جادوگر مصر باستان گرفته تا فیلسوفان کلاسیک یونان، این مسئله همواره موردتوجه بوده است. داستان‌سرایی درباره علل این تغییرات عجیب در بدن زنان فراوان بود که شامل اضطراب و فانتزی‌های مرتبط به عشق شهوانی می‌شد. اما یک ‌چیز مشخص بود: این اتفاق تنها برای زنان می‌افتاد.
چرا می‌خواهیم روانشناس خودمان باشیم؟
نظرخواهی توییتری درباره احساس نیاز کاربران به روانشناس

چرا می‌خواهیم روانشناس خودمان باشیم؟

این روز‌ها هرکه را ببینید حتماً منبعی سراغ دارد که در آن توصیه‌های روانشناسانه ارائه می‌شود. به وفور می‌توانید در کانال‌های تلگرامی، اینستاگرام و بسیاری از سایت‌ها مطالبی از این دست را ببینید. می‌شود گفت: مردم روانشناسی را دوست دارند، چون حالشان را در لحظه خوب می‌کند. بهشان می‌گوید باهوش، احساساتی یا شجاع هستند.
آیا باید درنگ کنیم؟
در باب سرعت تصمیم گیری

آیا باید درنگ کنیم؟

بهترین ورزشکاران جهان قادرند در کسری از ثانیه تصمیماتی فوق‌العاده بگیرند که همه را به حیرت و تحسین وا دارد. بزرگ‌ترین کمدین‌ها همیشه جوابی در آستین دارند و می‌توانند در یک ثانیه با بداهه‌پردازی‌هایشان همه را روده‌بر کنند. اکثر ما واکنش‌های سریع را نشانۀ هوش و آمادگی ذهنی اطرافیانمان می‌دانیم و دودلی و درنگ را نشانه‌ای از ارادۀ ضعیف. اما شاید اندکی درنگ در حقیقت همان چیزی باشد که برای گذر از دنیای شلوغ و سردرگم‌کنندۀ اطرافمان بدان نیازمندیم.
چرا قطع رابطه برای برخی افراد سخت‌تر از دیگران است؟
رابطۀ طردشدن و ویژگی‌های فردی

چرا قطع رابطه برای برخی افراد سخت‌تر از دیگران است؟

دو روان‌شناس در دانشگاه استنفورد، لُرن هاو و کارول دوئک، مشغول تحقیقی دربارۀ این موضوع هستند که چرا برخی افراد در بندِ گذشتۀ عشقی‌شان باقی می‌مانند، درحالی‌که برخی دیگر ظاهراً با کمترین دشواری، زندگی خود را پس از شکست رابطه ادامه می‌دهند.
آنجا که حق با فروید بود
دوازده موضوع مورد تاکید فروید بر اساس مقاله بلیک فیلت وود

آنجا که حق با فروید بود

فروید این پیام آشکار را به ما داد که افکار آگاهانه ما تنها نوکِ کوه یخ روانمان هستند. اکنون صد سال از زمانی که فروید مقالات تأثیرگذارش را در آغاز روانکاوی می‌نوشت گذشته است و برخی مدعیات فروید به طور کلّی و برخی به طور ضمنی رد شده اند.
اگر از زمان و نحوه مرگمان خبر داشتیم چه می‌شد؟
یاد مرگ چطور ما را تغییر می‌دهد

اگر از زمان و نحوه مرگمان خبر داشتیم چه می‌شد؟

شما و هرکسی که تا به امروز دیده‌اید روزی می‌میرید. به گفته برخی روانشناسان، این حقیقت ناراحت‌کننده به‌طور مداوم در پس‌زمینه‌های ذهن ما رژه می‌رود و درنهایت بر هر آنچه انجام می‌دهیم تأثیر می‌گذارد. از رفتن به کلیسا گرفته تا خوردن سبزی‌، ورزش کردن و ...
آیا  میان حملات مسلحانه و بیماری روانی ارتباطی وجود دارد؟

آیا میان حملات مسلحانه و بیماری روانی ارتباطی وجود دارد؟

در فیلم درخشش نوشته "استیون کینگ"، شخصیت اول داستان "جک تورنس" قاتل دیوانه‌ای بود که توانایی تشخیص واقعیت از توهم را نداشت. با سقوط تدریجی جک به جنون و دیوانگی، با تعدادی از ارواح قاتل دوست می‌شود که درنهایت او را متقاعد به کشتن همسر و فرزندش می‌کنند.
چگونه در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنیم؟

چگونه در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنیم؟

واژۀ خودمهاری با نام والتر میشل عجین است. با این حال بد نیست بدانید که میشل سال‌ها درگیر ترک سیگار بوده و هنوز هم نمی‌تواند جلوی تند غذاخوردن و عصبانیت‌های ناگهانی‌اش را بگیرد. میشل بر اساس تجربیات شخصی و پژوهشی‌اش معتقد است که انسان زمانی می‌تواند خود را در برابر وسوسه‌های گوناگون حفظ کند که ارزش عینیِ آن‌ها را تغییر دهد.
۳