دقیقه ۹۰ چه تاثیری بر رفتار ما دارد؟

دقیقه ۹۰ چه تاثیری بر رفتار ما دارد؟

بیشترین امتیازات در خیلی از مسابقات ورزشی در آخرین دقایق گرفته می‌شوند؛ در روز‌های پایانیِ انجام یک پروژه یا نوشتن یک رساله، بیشترین سرعت و انگیزه را از خود نشان می‌دهیم و چند روز مانده به تولدمان، بیش از همیشه دچار بحران‌های معنایی و افسردگی می‌شویم. «پایان‌ها» به شیوه‌های مختلف بر رفتار‌ها و تصمیم‌گیری‌های ما اثر می‌گذارند: از تصمیم برای ترک شغلی که دوستش نداریم بگیرید تا شرکت در یک ماراتن نفس‌گیر.
چرا دوست داریم از افراد مشهور نقل قول کنیم؟

چرا دوست داریم از افراد مشهور نقل قول کنیم؟

احتمالا برایتان پیش آمده است وقتی از کسی می‌پرسید چرا انقدر سیگار می‌کشید در حالی که عمر را کم می‌کند بگوید: به قول دکتر شریعتی "من به عرض زندگی فکر می‌کنم نه طول آن". او ازین راه از شر دلیل آوردن خلاص می‌شود. نقل قول یک راه مطمئن برای قالب‌کردن حرفتان به طرف مقابل است. اما پرسش مهم این است که چرا طوری مجذوب شریعتی، آینشتاین، نیچه، پروفوسور سمیعی و... هستیم که سخنانشان را شاخ و برگ داده و حتی می‌سازیم؟
رابطه دیوانگی با نبوغ چیست؟
هم نابغه‌ها و هم دیوانه‌ها به چیزهایی توجه دارند که دیگران توجه ندارند

رابطه دیوانگی با نبوغ چیست؟

تصویری که بسیاری از ما از نابغه در ذهن داریم، چیزی شبیه دکتر هانیبال لکتر در فیلم «سکوت بره‌ها» است. روان‌شناسی استثنایی، نقاشی چیره‌دست و دیوانه‌ای جنایتکار و آدمخوار. پیوند نبوغ و جنون پیوندی تاریخی است، اما بیشتر وجهی اسطوره‌ای دارد تا آنکه واقعیتی اثبات‌پذیر باشد. چرا هم نوابغ بسیاری سراغ داریم که هیچ نشانی از دیوانگی ندارند و هم دیوانگان فراوانی که بهره‌ای از نبوغ نبرده‌اند؟ پژوهشی جدید، این پیوند را از منظری تازه نگریسته است.
چرا انجام بعضی از کارها برای ما سخت است؟
تفسیر "روانشناسی تکاملی" از زندگی روزمره

چرا انجام بعضی از کارها برای ما سخت است؟

انسان، که در طول عمر خود صاحب فرزندان کمی می‌شود و برای تولد آن‌ها زمان و انرژی زیادی صرف می‌کند، این مسئله بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل است که امروزه حاضریم هر کاری برای فرزندانمان انجام دهیم.
چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟

چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟

یک روانشناس بالینی با بیان اینکه افراد باید آموزش‌های لازم را در رابطه با شکل گیری درست شخصیت نزد روانشناس بگذرانند، درباره عوامل موثر در شکل گیری شخصیت توضیحاتی داد.
حقه‌ای برای انسان بودن
واکاوی منظره ذهنی جسم

حقه‌ای برای انسان بودن

با وجودی که دنیای علم و فناوری در دهه‌های گذشته شاهد پیشرفت‌های شگرفی بوده، اما هنوز هم دانشمندان و پژوهشگران شبانه‌روز برای رسیدن به پاسخِ پرسشی تحقیق می‌کنند: چطور مغز ما علاوه بر اینکه می‌تواند تصاویر، دیده‌ها، صدا‌ها و بو‌های اطراف‌مان را تولید کند، می‌تواند آن‌ها را با احساسات شخصی و حس «حضور در محیط» همراه کند؟
چرا مغز شما از دیگران متنفر است؟

چرا مغز شما از دیگران متنفر است؟

پژوهشگران می‌گویند که مغز همه ما تا حدی نژادپرست است؛ اما نگران نباشید، می‌توانیم از سوگیری هایمان برای بهبود رفتارمان هم استفاده کنیم.
چه چیزی هدیه بدهیم؟

چه چیزی هدیه بدهیم؟

هدیه‌گرفتن خوشایند است، مخصوصاً وقتی درباره‌اش خیال‌بافی می‌کنیم. چون در واقعیت، خیلی وقت‌ها هدیه‌ای که گرفته‌ایم چندان خوشحالمان نمی‌کند. یا با سلیقه‌مان جور نیست، یا احساس نیازی به آن نمی‌کنیم.
چرا تئوری توطئه جذاب است؟

چرا تئوری توطئه جذاب است؟

در حالیکه پاره‌ای از نظریه‌های توطئه تا حد زیادی بی‌ضرر هستند، سایر آنها پیامدهای مخربی به همراه دارند. پژوهشگران با بررسی‌های جدید، در حال درک این موضوع هستند که چرا عده زیادی از مردم به چیزهای غیرواقعی اعتقاد دارند.
چرا تئوری توطئه جذاب است؟

چرا تئوری توطئه جذاب است؟

در حالیکه پاره‌ای از نظریه‌های توطئه تا حد زیادی بی‌ضرر هستند، سایر آن‌ها پیامد‌های مخربی به همراه دارند. پژوهشگران با بررسی‌های جدید، در حال درک این موضوع هستند که چرا عده زیادی از مردم به چیز‌های غیرواقعی اعتقاد دارند.
روان‌شناسی نابرابری
نفرت از نابرابری در طبیعت ماست

روان‌شناسی نابرابری

بخش عمده‌ای از آسیب‌های فقرْ ناشی از احساس فقر است. واکنش مردم به بی‌عدالتی هیجانی است، نه عقلایی. اگر آن‌ها متوجه شوند که کمتر از همکارانشان مزد می‌گیرند، آن را نشانه‌ای برای انتظار افزایش حقوق به حساب نمی‌آورند، بلکه شاهدی در نظر می‌گیرند بر اینکه کسی قدرشان را نمی‌داند
رؤیا از گذشته خبر می‌دهد و شاید از آینده
گزارشی از کتاب «روانشناسی خواب» فروید

رؤیا از گذشته خبر می‌دهد و شاید از آینده

در نظر فروید همان‌قدر که مشغولیت‌های ذهنی و احساسات خاص ناشی از ترس مکرر در هوشیاری عجیب است، رؤیا‌ها هم در هوشیاریِ پس از بیداری عجیب به نظر می‌رسند، چون «منشأ آن‌ها هم مانند منشأ رؤیا‌ها در هشیاری ناشناخته است». فروید نشان می‌دهد «رؤیا‌ها آرزوی تحقق‌یافته را به ما نشان می‌دهند.
استعداد، تهدید است یا فرصت؟

استعداد، تهدید است یا فرصت؟

به گفتۀ یک روان‌شناس دانشگاه استنفورد، اگر یاد بگیرید هرازگاهی پذیرای لغزش باشید، به بلندی‌های جدیدی خواهید رسید.
۴