تماشاگران چرا نعره می‌کشند؟
در پس طرفداریِ ورزشی

تماشاگران چرا نعره می‌کشند؟

ورزش چه دارد که ما را به حاشیه‌های روانی می‌کشاند؟ برای اعصار متمادی ورزش منجلابی از استعاره‌ها بوده است: ورزش جنگ است، ورزش مذهب است، ورزش تجارت است، ورزش عشق است، ورزش نفرت است. اما براساس شاخه‌ای از روان‌شناسی اجتماعی به نام نظریۀ مدیریت هراس، جواب این معما نه روی سکوها، بلکه در گورستان یافت می‌شود. ورزش ربطی به زندگی ندارد؛ به مرگ مربوط است.
دوستی‌ها چگونه در بزرگسالی تغییر می‌کند؟
دوستی رابطه‌ای پایدار و متزلزل است

دوستی‌ها چگونه در بزرگسالی تغییر می‌کند؟

دوستی شاخص‌ترین رابطه‌ای است که در برابر وقفه‌های بسیارطولانی نیز مقاومت می‌کند. پیمایش‌های مختلف نشان می‌دهند که دوستان چقدر در خوشبختی فرد اهمیت دارند. گرچه دوستی‌ها با افزایش سن تغییر می‌کند، در آنچه افراد از رفاقت انتظار دارند نوعی ثبات وجود دارد.
حباب ارتباطی

حباب ارتباطی

ما در تعاملات خود به‌شکلی روزافزون به افرادی شبیه خودمان گرایش داریم اما ارتباط با افراد شبیه خودمان در شبکه‌های اجتماعی به نابرابری اقتصادی دامن می‌زند.
هوارزدن بدتر است یا پرخاشگری منفعلانه؟

هوارزدن بدتر است یا پرخاشگری منفعلانه؟

بیان احساسات منفیِ شدیدْ اغلب زمانی مؤثرتر است که خیلی واضح توصیف نشوند. به‌هرحال گاهی باید انتخاب کنیم که می‌خواهیم به‌نحو مؤثری خودمان را ابراز کنیم یا می‌خواهیم غیرآزاردهنده باشیم. نمی‌شود همیشه هر دو را انجام داد.
چطور بفهمیم چه کسی دروغ می‌گوید؟
«دماغ پینوکیو» وجود ندارد

چطور بفهمیم چه کسی دروغ می‌گوید؟

مردم همیشه دروغ می‌گویند. به قول رابرت فلدمن، روان‌شناسی که بیش از چهار دهه به مطالعۀ این پدیده پرداخته است، ما در یک گفت‌وگوی معمول ده‌دقیقه‌ای با یک غریبه یا آشنای معمولی‌مان به طور متوسط سه بار دروغ می‌گوییم.
تأثیر فقر در مغز کودکان!
علوم اعصاب نابرابری

تأثیر فقر در مغز کودکان!

پژوهشگران به‌دنبال اثبات رابطۀ مستقیم فقر و رشد ناکافی مغز در کودکان هستند. بسیاری از والدین فقیر تحصیلات عالیه داشتند، که نشان می‌داد «تأخیر رشدی» که فرزندانشان دچارش شده‌اند نتیجۀ مستقیم فقر بوده است.
همه غر می‌زنند، بعضی‌ها خیلی بیشتر!

همه غر می‌زنند، بعضی‌ها خیلی بیشتر!

غرزدن همیشه واکنشی بی اهمیت تلقی شده که هویت مستقلی ندارد. در فرهنگ های لغت نیز ذیل مدخل غرزدن عموما اشاره شده که به نوعی ترکش های سخن گفتن با حس آمیخته با خشم، عصبانیت و ناخرسندی است. اگر بیشتر وارد جزییات شویم، وقتی وجه اعتراضی و خشم آلود سخن از معنای واجد ارزش خارج می شود، اصطلاحا می گویند طرف غرغرو است.
گویی بدبینی در ذات ماست؛ اما چرا؟
انسان‌ها دلدادۀ اخبار بد، خاطرات غم‌انگیز و چهره‌های عصبانی هستند

گویی بدبینی در ذات ماست؛ اما چرا؟

خبر خوب دارم و خبر بد. کدام را اول می‌خواهید بشنوید؟ اگر انتخابتان خبر بد است، تنها نیستید؛ انتخاب اکثر آدم‌ها همین است. اما چرا؟
رابطه شناخت افراد و تمایل به تحقیر آن‌ها
"دوری و دوستی" در عصر مجازی

رابطه شناخت افراد و تمایل به تحقیر آن‌ها

جریان آزاد اطلاعات، تفاوت‌های فردی و فرهنگی را برجسته‌تر می‌سازد، و به‌جای نزدیک‌کردن مردم به یکدیگر، آن‌ها را برعلیه هم تحریک می‌کند. «دوری و دوستی» یکی از غم‌انگیزترین ضرب‌المثل‌هاست. اما براساس شواهد یکی از درست‌ترین‌ها نیز هست.
معنای پنهان خط‌خطی‌های کودکان
بچه‌ها چه می‌کشند؟

معنای پنهان خط‌خطی‌های کودکان

علم می‌گوید که خیالی‌ترین نقاشی‌ها هم می‌تواند معناهای خلاقانۀ عمیقی داشته باشند. دغدغۀ کودک بیشتر آن است که به نوعی از تعادلِ بصری بین اشیا برسد. در نهایت، هدف آن‌ها خلقِ چیزی است که برای فردی که نقاشی را نشانش می‌دهند معنادار باشد.
آیا از ترس مرگ به دیگران کمک می‌کنیم؟

آیا از ترس مرگ به دیگران کمک می‌کنیم؟

انسان‌ها از کمک کردن به دیگران لذت می‌برند. اما گونۀ خاصی از انسان‌ها، یعنی ثروتمندان، معمولاً علاوه بر لذت، از کمک‌کردن سود هم می‌برند. آن‌ها اموالشان را وقف خیریه‌ها می‌کنند و در قبالش از مالیات معاف می‌شوند یا ائتلاف‌های سودآور جدید می‌سازند. گرچه خیلی‌ها به انگیزۀ آن‌ها برای چنین کارهایی بدگمان‌اند، تحقیقات نشان می‌دهد انگیزه‌های ما برای بخشش و کمک بسیار پیچیده است: مخلوطی از خودپرستی، نوع‌دوستی، و شاید هم هراس از مرگ.
رنج کودکانی که باید نقش پدر و مادر را ایفا کنند

رنج کودکانی که باید نقش پدر و مادر را ایفا کنند

لورا کیزل وقتی ۶ سال بیشتر نداشت، برای برادر نوزاد خود نقش مادر را بازی می‌کرد. گهوارۀ برادرش دقیقاً کنار تخت او قرار داشت، به‌طوری‌که وقتی نوزاد نیمه‌شب گریه می‌کرد، این لورا بود که او را بغل می‌کرد و برایش لالایی می‌خواند تا به خواب برود.
پس‌لرزهای روانی زلزله
آثار روانی بعد از زلزله

پس‌لرزهای روانی زلزله

آثار مخربی که زلزله در روان افراد می‌گذارد شاید تا سال‌ها قابل حل شدن نباشد. تمام آنچه را شما یک عمر با رنج و زحمت جمع کرده‌ای و حاصل سال‌ها دسترنج ات است در چند ثانیه بر سرت آوار می‌شود.
۵