هرآنچه باید از

هرآنچه باید از "سینوسفر" و "آنگلوسفر" بدانید

این دو فرهنگ بزرگ جهان دائما با هم سرشاخ می‌شوند. در یک گوشه رینگ آنگلوسفر قرار دارد که شامل آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند می‌شود، یعنی گروهی از کشور‌های انگلیسی‌زبان ثروتمند که در آن‌ها شاهد جوامعی باز هستیم.
عقب نشینی

عقب نشینی "جهانی سازی" با کرونا؟

به کمک جهانی‌سازی می‌توانیم توضیح بدهیم که چرا تقریبا همه تولیدکننده‌های عمده خودرو در بریتانیا تعطیل شده‌اند؛ این کارخانه‌ها وابسته به فروش و تولید قطعات در سراسر جهان هستند و وقتی این‌ها نباشند تولید خودرو متوقف می‌شود.
مهار کرونا به یک حکومت جهانی نیاز دارد؟!

مهار کرونا به یک حکومت جهانی نیاز دارد؟!

حکومت جهانی یا Global Governance یک سازوکار حقوقی است که اگرچه به شکل نظام‌مند و یکپارچه، بسیار ضعیف و بی‌خاصیت به نظر می‌رسد، اما لایه‌های پنهان بیشماری دارد که گاهی بر تصمیمات قوی‌ترین کشور‌های جهان نیز اثر می‌گذارد.
کرونا

کرونا "گونه انسانی" را تغییر خواهد داد؟

اگر چه برخلاف مادربزرگ‌ها و پدربزرگ هایمان، با مصیبت زندگی در دو جنگ جهانی روبرو نبودیم، اما ما از جنگ هسته‌ای در بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ و جنگ سرد جلوگیری کردیم و حالا، شانس ما تمام شده است.
بربریت، چهره انسانی آینده ما خواهد بود؟

بربریت، چهره انسانی آینده ما خواهد بود؟

بیش از بربریت آشکار، از بربریت با چهره انسانی می‌ترسم؛ یعنی اقدام‌های ظالمانه مبتنی بر بقا که با پشیمانی و حتی همدردی اعمال می‌شود، اما از سوی متخصصان قانونی جلوه می‌کند.
نقشِ دولت‌ها در کمبود‌های پزشکی در زمانِ همه‌گیریِ جهانیِ کرونا چیست؟
چرا ذخیره‌سازی غذا در دوره همه‌گیری خودخواهی نیست

نقشِ دولت‌ها در کمبود‌های پزشکی در زمانِ همه‌گیریِ جهانیِ کرونا چیست؟

به نظر می‌رسد این ذهنیت و طرزِ تفکر که هر کس یا هر خانواده یا حتی هر کشوری باید به فکرِ منافع خویش باشد رو به رشد است که توانایی جهانی در اتحاد و کند کردنِ شیوعِ ویروسِ کرونا را با تردید مواجه می‌کند. کمبود ماسک در سراسر جهان وجود دارد، زیرا آدم‌هایی که نیازی به ماسک ندارند، آن‌ها را احتکار می‌کنند. آمریکا، کره جنوبی، آلمان و روسیه در زمره همین کشور‌هایی هستند که برای اطمینان از آنکه مردم خودشان به قدرِ کافی ماسک خواهند داشت، از صادرات آن خودداری می‌کنند. روان‌شناس دانشگاهِ اورگون در آمریکا، چاول اسلویک، می‌گوید: «رفتار‌های ناشی از این طرزِ فکر که هر کسی باید به فکر خودش باشد، از آنجا نشأت می‌گیرد که انسان‌ها بیشتر از واقعیت‌ها به احساساتِ خود اعتماد می‌کنند؛ شیوه‌ای از تفکر که «که به لحاظِ تکاملی ریشه در گذشته دارد.»
دهکده جهانی را فراموش کنید

دهکده جهانی را فراموش کنید

همه‌گیر شدن کرونا می‌تواند دولت‌ها را که هم اکنون نیز دیگر تمایل چندانی به پیمودن روند جهانی شدن ندارند و سعی در ارتقای استقلال خود دارند، بیش از پیش از این مسیر (جهانی شدن) خارج کند.
طاعون‌زده‌های دوران مدرن

طاعون‌زده‌های دوران مدرن

از شهروندانی که این روز‌ها به توصیه متخصصین در منازل خود مانده‌اند و دست از کار کشیده‌اند یا دورکاری می‌کنند دعوت می‌کنم با بردباری همچنان به انتخاب منش خردمندانه ادامه دهند.
پوپولیسم چپ منجر به دموکراسی می‌شود؟

پوپولیسم چپ منجر به دموکراسی می‌شود؟

از نظر آن‌ها اگر پوپولیسم راست مولد اقتدارگرایی است، پوپولیسم چپ به دموکراسی منجر می‌شود. آن‌ها پوپولیسم را صدای ستم‌دیدگان در برابر سلطه نخبگان و قدرتمندان می‌دانند.
جلسه یعنی هدردادن وقت، راه‌حلی وجود دارد؟

جلسه یعنی هدردادن وقت، راه‌حلی وجود دارد؟

اما جلسه، چنان که می‌دانید، یکی از بی‌ثمرترین چیز‌های دنیاست. پر از جدل‌های بی‌حاصل و خودنمایی‌های حوصله‌سربر. اما شاید بتوانیم با به کار بستن چند نکته جلساتمان را کمی پربارتر کنیم.
جهانی‌شدن، پیام‌آور صلح بود یا میدان جنگ؟!

جهانی‌شدن، پیام‌آور صلح بود یا میدان جنگ؟!

اما بررسی دقیق سرمایه‌گذاری‌های خارجی کافی نیست. قانون‌گذارانِ ایالات متحده باید به فکر محافظت از بازار‌های حساسِ داخلی درمقابل سوءاستفاده‌های خارجی نیز باشند. واشنگتن در بعضی بخش‌ها مجبور خواهد بود دسترسی به برخی گروه‌های موثق را محدود کند.
کمونیسم و مسئله ترور

کمونیسم و مسئله ترور

از طرف دیگر، خشونت دولت انقلابی ممکن است در ابتدا گزینشی و تابع نزاع‌های داخلی حزب‌ها و جناح‌های صاحب قدرت باشد و در مراحل بعدی به صورت خشونت مهارگسیخته توده‎‌ای درآید.
معمای برابری؛ کدام نوع برابری خوب است؟
نابرابری نه پدیدۀ ساده‌ای است، نه راه‌حل ساده‌ای دارد

معمای برابری؛ کدام نوع برابری خوب است؟

برابری عمیق (در کنار اصول دیگر) به ما گوشزد می‌کند که خطاست که بچه‌های خردسال مهاجران را، فارغ از وضع قانونی مهاجرت‌شان، به زندان‌های زننده بیاندازیم. والدرون می‌خواهد خاستگاه این اصل را بیابد.
عصر پسا حقیقت و بحران اعتبار علمی
رسالت یا منفعت؟

عصر پسا حقیقت و بحران اعتبار علمی

طالع‌بینی و هومئوپاتی در جوامع غربی مدرن رونق گرفته است، حدود نیمی از بزرگسالان آمریکایی به تکامل باور ندارند، و یک‌سوم جوانان آمریکایی فکر می‌کنند که ممکن است زمین صاف باشد.
شبکه‌های اجتماعی؛ سیرک گلادیاتور‌ها
برای موفقیت و دیده‌شدن، باید عصبانی باشید و بی‌ادب

شبکه‌های اجتماعی؛ سیرک گلادیاتور‌ها

تنها یک کلیک می‌توانست توییت شخصی دیگر را به تمام دنبال‌کننده‌های شما برساند و به شما اجازه دهد تا در اعتبارِ محتوایِ مُسری شریک شوید.