کار دانشگاهی یا کار روشنفکری؟
بررسی نسبت کار دانشگاهی با کار روشنفکری در گفتگو با دکتر حسین سراج‌زاده، رئیس انجمن جامعه‌شناسی

کار دانشگاهی یا کار روشنفکری؟

از آنجا که جریان روشنفکری و جریان شکل‌گیری علم جدید، در روزگاری با هم همزاد بودند بسیاری از فعالیت‌های روشنفکرانه عملاً در درون آکادمی هم صورت می‌گرفته و امروز هم در همانجا جریان دارد.
چطور آینده می‌تواند به کشف گذشته کمک کند؟
نگریستن به تاریخ از فراز آسمان

چطور آینده می‌تواند به کشف گذشته کمک کند؟

رؤیایم این است که یک ماهوارۀ اختصاصی باستان‌شناسی داشته باشیم. اگر میلیاردری هست که الآن این مصاحبه را بخواند، لطفاً خبر داشته باشید که من چک هم قبول می‌کنم. با شماره تلفنم تماس بگیرید!
ترک تحصیل، بهترین راه آموزش!
مدارس ناکارآمد، دانش‌آموزان ناراحت

ترک تحصیل، بهترین راه آموزش!

نظام آموزش و پرورش طوری طراحی شده است که به دستۀ کوچکی از علایق و توانایی‌ها بها بدهد: مهارت در ریاضی و علوم، انجام کوهی از تکالیف و رقابت بر سر بالاترین نمره‌ها. اما این چیز‌ها برای خیلی از دانش‌آموزان خواستنی نیست. در واقع، اگر دانش‌آموزی بخواهد آشپز، جواهرساز یا تعمیرکاری حرفه‌ای بشود، مدرسه نه‌تنها چیزی به او نمی‌آموزد، که مانع راه موفقیت او هم می‌شود. پس تصمیم درست چیست؟ یک نظام آموزشی متفاوت؟ یا اصلاً رها کردن مدرسه؟
اندیشه‌های مارکس نمی‌میرند
گفتگو با دیوید هاروی

اندیشه‌های مارکس نمی‌میرند

چین یک‌تنه سرمایه‌داری جهانی را از فروپاشی جدی نجات داد. به گمانم به این موضوع در غرب به‌خوبی توجه نشده، اما رشد اقتصادی چین از سال ۲۰۰۷ تاکنون برابر است با مجموع رشد اقتصادی آمریکای شمالی، اروپا و ژاپن.
حکومت بهتر است مثل وِیز باشد؛ فقط کمک کند به مقصدتان برسید
نگاهی به کتاب «دربارۀ آزادی عمل»

حکومت بهتر است مثل وِیز باشد؛ فقط کمک کند به مقصدتان برسید

کتاب سانستاین را که بیشتر می‌خوانی، می‌بینی که مقصودش از اندیشیدن به «مسیریابی‌پذیری» همانا دفاع از موضع قدیمی‌اش یعنی «سقلمه‌زنی حکومتی» در برابر طیف متنوعی از اعتراضات فردگرایانه و اختیارگرایانه است.
دموکراسی از آن خدایان است!
چرا دموکراسی شکست می‌خورد؟

دموکراسی از آن خدایان است!

دست‌یابی به دموکراسی اصیل دشوار است، و اگر هم حاصل شد، شکننده است. در چارچوب عظیم رویداد‌های بشری، دموکراسی نه قاعده بلکه استثناء است.
خاستگاه مدرنیته

خاستگاه مدرنیته

از نظر گیلسپی، دیدگاه متعارف مدرنیته را بیش از حد سکولار جلوه داده است. این در حالی است که بعد از قرون وسطا مدرنیته به دنبال این نبود که دین را حذف کند؛ بلکه دنبال این بود تا از رویکرد دینی جدید در مقابل دین قبلی دفاع کند.
بررسی صورت‌های ناسیونالیسم از نگاه رضا ضیا ابراهیمی

"ناسیونالیسم بی‌جاساز" در ایران

ناسیونالیسم بی‌جاساز از نظر ضیاابراهیمی، صورتی نژادی - تاریخی از ناسیونالیسم است که ریشه‌هایش از اروپای قرن نوزدهم می‌آید و برخی از روشنفکران، چون آخوندزاده و میرزاآقا خان کرمانی نخستین طلایه‌داران آن بودند.
جای خالی زنان در تاریخ تفکر ایران
ماجرای یک غیبت تاریخی

جای خالی زنان در تاریخ تفکر ایران

در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشورمان زنان جایگاه علمی همتراز با مردان نداشته‌اند با اینکه رشد تحصیلی زنان در مقاطع مختلف رو به رشد بوده است.‌
مفهوم «انقلاب» و امر «مدرن»

مفهوم «انقلاب» و امر «مدرن»

استعاره طبیعت‌گرایانه «انقلاب» سیاسی مبتنی بر این عقیده بود که زمان تاریخی کیفیتی متحدالشکل دارد و زمان تاریخی هم در خود محاط است هم تکرارپذیر. در مفهوم فراتاریخیِ انقلاب جا برای هر موضع سیاسی بود.
برای سلامتی، یک روز کار در هفته کافی‌ست

برای سلامتی، یک روز کار در هفته کافی‌ست

بودن در مشاغل طاقت‌فرسا، پیچیده، با عدم امنیت شغلی، پرداختی‌های ناعادلانه و همینطور شغل‌هایی که فرد کمترین کنترل را بر آن‌ها دارد، می‌تواند به اندازه بیکاری برای سلامت روانی فرد مضر باشد. پژوهشگران گزینه‌های خلاقانه‌ای را پیشنهاد داده‌اند که می‌توان بر اساس یکی از آن‌ها در آینده سیاستگذاری کرد؛ مواردی از قبیل: تعطیلات ۵ روزه در هفته، کار کردن دو ساعت در روز، افزایش تعطیلات سالانه از هفته به ماه و حتی دو ماه مرخصی در ازای یکماه کار.
۵