چرا کسی صادقانه نمی‌گوید مادرشدن چه حسی دارد؟
روایتی از بارداری و زایمان که کمتر شنیده‌ایم

چرا کسی صادقانه نمی‌گوید مادرشدن چه حسی دارد؟

درد‌ها موضوع کتاب‌های زیادی بوده‌اند، ولی دربارۀ یکی از آن‌ها، شاید عظیم‌ترین آن‌ها، سکوت عجیبی حکمفرما بوده است: درد زایمان. مادری عمدتاً در هاله‌ای از قداست پیچیده شده است و بخش‌های دردآور و ناخوشایند آن پنهان شده‌اند. اما مگان اوکانل در کتاب جدید و بسیار تحسین‌شده خود تلاش کرده تا تعادل را برگرداند. روایتِ شیرین و تلخ او از بارداری، زایمان و بچه‌داری، خواننده را فرامی‌خواند تا علاوه بر عشق مادری به سوزن‌های تیزی فکر کند که وسط نخاع یک زن فرو می‌روند.
تحلیل رفتار زنان و مردان در شبکه‌های اجتماعی

تحلیل رفتار زنان و مردان در شبکه‌های اجتماعی

این روز‌ها بحث مسئولیت‌پذیری پلتفرم‌های اجتماعی در قبال تأثیراتی که بر زندگی کاربران می‌گذارند بالا گرفته است. این مسئله وقتی پیچیده‌تر می‌شود که نابرابری‌های جنسیتی را نیز لحاظ کنیم. تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که زنان در مجموع بیشتر از مردان در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند، بیشتر مورد نفرت‌پراکنی قرار می‌گیرند، کمتر قدرت نه گفتن پیدا می‌کنند و به دلیل نیاز بیشتر به پذیرفته‌شدن، آسیب‌های بیشتری می‌بینند. چرا رفتار جنسیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی این‌قدر متفاوت است؟
سرمایه‌گذاران خارجی جذب چه کشور‌هایی می‌شوند؟
زیر پوست آرامش اجتماعی

سرمایه‌گذاران خارجی جذب چه کشور‌هایی می‌شوند؟

کشور‌های جهان سومی همچون شیلی و آرژانتین از سال‌های ۱۹۸۰ به‌دلیل داشتن صلح اجتماعی درونی و بیرونی بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کردند. مقصود از تأکید بر «سرمایه» از این جهت است که سرمایه‌گذاری بویژه سرمایه‌گذاری خارجی در یک کشور نمایانگر اعتماد بین‌المللی به آن کشور است که بی‌شک در سایه صلح اجتماعی درونی محقق می‌شود.
چطور می‌شود از شر قدرت رها شد؟
دیدن واقعیت بدون خودخواهی

چطور می‌شود از شر قدرت رها شد؟

تاریخِ بشر دست‌کمی از کشتارگاه ندارد و این کشتارگاه محصول میل بی‌پایان ما به قدرت است. قدرت تنها زمین بازیِ ناپلئون و استالین نیست، همانطور که محدود به جنگ و میدان‌های سیاست‌ورزی نیست. قدرت مثل آب است، در هر رخنه‌ای که بتواند، نفوذ می‌کند و ما را در بازیِ دو سر باخت خود گرفتار می‌کند. اما آیا راهی برای بیرون رفتن هست؟ شیوه‌ای از زندگی وجود دارد که ما را از شر قدرت رها کند؟
پاکت‌های سیگار چگونه تاریخ اجتماعی ما را روایت می‌کنند؟
قصه اشیا و پیامی که برای ما دارند

پاکت‌های سیگار چگونه تاریخ اجتماعی ما را روایت می‌کنند؟

وقتی شیء کوچکی همچون سیگار در دستان ما قرار می‌گیرد به ما آزادی می‌دهد. دنیای مدرن به‌طور دائم «فردیت»، «حرکت»، «پرسه‌زنی» و «از جا کندگی» را گسترش می‌دهد. به این معنا، سیگار به‌عنوان یک شیء این امکانات را در درون خود دارد؛ چیزی که ما از دهه نود از آن تحت عنوان «چرخش به سمت ابژه» یاد می‌کنیم.
مدرنیته در افسون‌زدایی از جن‌و‌پری‌ها عاجز است
اسطوره‌ای به نام افسون‌زدایی

مدرنیته در افسون‌زدایی از جن‌و‌پری‌ها عاجز است

ماکس وبر را با نظریۀ افسون‌زدایی می‌شناسیم. وبر می‌گفت: دنیای قدیم که لبریز از باور‌های دینی بود، با آمدنِ مدرنیته جای خود را به جهانی سرد و عقلانی سپرده است. اما داستان‌های عامیانۀ چندین قرن پیش از وبر نیز مداوماً همین ایده را تکرار می‌کنند: جهانی قدیمی که پر از جن و پری بود و دنیای فعلی که جادو از آن رخت بربسته است. کتابی جدید معتقد است افسون‌زدایی بیش از آنکه واقعیتی جامعه‌شناختی و برآمده از مدرنیته باشد، اسطوره‌ای عامیانه است.
وقتی شایعات را مثل ویروس به جان مردم می‌اندازند
آینده‌ای با اخبار کمتر

وقتی شایعات را مثل ویروس به جان مردم می‌اندازند

دیگر روزی نیست که اخبار دروغ و جعلی به گوشمان نرسد. در دورانی که خبر‌ها می‌توانند کشور‌ها را تا مرز فروپاشی ببرند و برگردانند، انتشار خبر‌های فوری از دست خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها خارج شده و حتی ترول‌ها هم می‌توانند شایعات را مثل ویروس به جان مردم بیندازند. اما حالا که بیش از همیشه نیازمند روزنامه‌نگاریِ تحقیقی و متعهد به حقیقت هستیم، غول‌های تبلیغاتی سیلیکون‌ولی منابع درآمدی روزنامه‌ها را نابود کرده‌اند. با این وضع، شاید قرن بیست‌و‌یکم دوران پایان روزنامه‌نگاری باشد.
معنای جهان در دنیای اینستاگرام
مرگ در توییتر

معنای جهان در دنیای اینستاگرام

چه چیزی در جهان واقعی است؟ متفکران بسیاری در تاریخ به این سؤال فکر کرده‌اند و پاسخ‌های زیادی هم داده‌اند. اما، با ظهور تکنولوژی و پیشرفت چشمگیر آن، آیا نمی‌توان گفت: معنای واقعیت هم به همان اندازه تغییر کرده است؟ آیا می‌توان همان‌طور که دربارۀ «زیباییِ» نقاشی‌های پیکاسو حرف می‌زدند، دربارۀ زیبایی‌های عکس‌های اینستاگرامی حرف زد؟ لارنس اسکات، در کتاب پیک‌نیک ویرگول صاعقه در جست‌وجوی همین پاسخ‌هاست.
وقتی می‌پذیرید ژن خوب ندارید، چه اتفاقی برایتان می‌افتد؟
تأثیر روانی آزمون‌های دی. ان.‌ای

وقتی می‌پذیرید ژن خوب ندارید، چه اتفاقی برایتان می‌افتد؟

نقشۀ ژنتیکی بدن ما انسان‌ها با هم تفاوت‌هایی دارد. می‌دانیم که بعضی‌ها از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد برخی سرطان‌ها هستند یا ممکن است دی. ان.‌ای ما در چاقی تأثیراتی داشته باشد. به همین دلیل برخی از مؤسسات تحقیقاتی تلاش کرده‌اند تا بر اساس خصوصیات ژنتیکی هر فرد برنامه‌های غذایی یا ورزشیِ مخصوصی تدوین کنند. بااین‌حال همچنان نکته‌ای باقی است: وقتی کسی باور می‌کند ژن خوب یا بدی دارد، عملکرد بدنی او تغییر می‌کند. پس آیا واقعاً باید به داشتن ژن خوب افتخار کرد؟
عباس عبدی: مرجعیت رسانه‌های رسمی از بین رفته است

عباس عبدی: مرجعیت رسانه‌های رسمی از بین رفته است

دوره بهار مطبوعات را همه یادشان هست؛ از ۷۷ شروع می‌شود تا ۷۹؛ دو سال که شاهد حضور مطبوعات بسیار قدرتمند در جامعه بودیم. اما در سال ۹۶، ۲۰ سال بعد که انجمن فعلی به دلیل توقف انجمن ایران شکل گرفته است، ما با وضعیت کاملا متفاوتی روبه‌رو هستیم؛ اول اینکه مطبوعات رو به افول هستند از دو جهت هم از جهت محدودیت‌هایی که در سال‌های گذشته وجود داشته و هم به لحاظ جایگزینی در مصرف مطبوعات که از سوی رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های مجازی رخ داده است، دیگر گرایش چندانی برای مطبوعات وجود ندارد.
آیا اخلاقی‌بودن واقعا زندگی را زهرمار می‌کند؟
اگر غایت ما کمال اخلاقی نباشد، زندگی غنی‌تر و پرمعنا‌تری خواهیم داشت

آیا اخلاقی‌بودن واقعا زندگی را زهرمار می‌کند؟

می‌گویید که قرار است یک هفته با دوستانتان بروید مسافرت، یادآوری می‌کند که با پولی که می‌خواهی در این سفر خرج کنی می‌شود برای زوجی فقیر اجاق‌گاز خرید. می‌خواهید یک رمان بخوانید، می‌گوید بهتر است یک کتاب آموزشی بخوانی. می‌خواهید بروید فوتبال، پیشنهاد می‌دهد به جایش به بچه‌های بی‌سرپرست درس بدهی. از این قبیل آدم‌ها همه‌جا پیدا می‌شوند، از دوستان و آشنایان تا بزرگ‌تر‌های خانواده. قدیسان اخلاق‌مآبی که زندگی را بر همه زهر می‌کنند. اما آیا واقعاً اخلاقی‌بودن این‌همه ملال‌آور است؟
راه رفتن
گفتگو با دکتر حمیدرضا شعیری، معناشناس درباره پیاده رودی

راه رفتن "تعویق سقوط" است

فضای شهری جدید و مدرن رشد عمودی کرده است؛ مراکز خرید و مجتمع‌های اداری - تجاری جدید به سمت آسمان سر کشیده‌اند. رابطه افقی یا حرکت افقی جایش را به حرکت عمودی داده است. به‌همین دلیل پرسه زن مدرن به جای ساختن روایت، استعاره می‌سازد.
چطور میلیاردری فاسد منجی کارگران بی‌بضاعت می‌شود؟
بن‌بست دموکراسی

چطور میلیاردری فاسد منجی کارگران بی‌بضاعت می‌شود؟

چپ و راست، طبقۀ کارگر و طبقۀ بورژوا، سوسیالیسم و لیبرالیسم، ملی‌گرایی و جهان‌وطنی. ظهور ترامپ و سیاست‌مدارانی شبیهِ او در اقصا نقاط دنیا، معناداری بسیاری از این دوگانه را زیر پرسش کشیده‌اند و این شکاف‌ها را به شکلی شگفت‌انگیز به نفع خود بلاموضوع کرده‌اند. چطور این اتفاق افتاد؟
وقتی فقط عکس می‌گیریم، چه چیزی را از دست می‌دهیم؟
برکه‌های شخصی ما نارسیس‌ها

وقتی فقط عکس می‌گیریم، چه چیزی را از دست می‌دهیم؟

دیگر دیدنِ جاذبه‌های طبیعی مشهور یا آثار تاریخی پرشکوه تقریباً ناممکن شده است، چون هر وقت که برسید، هزاران نفر پیش از شما آنجا هستند و دارند پی در پی از خودشان عکس می‌گیرند. هر قدمی که برمی‌دارید باید مواظب باشید که عکس بقیه را خراب نکنید یا ناخواسته عکستان ثبت نشود. این عکس‌گرفتن‌ها در حال تغییر تجربۀ ما از زندگی‌اند. اما در برابر صفحۀ اینستاگرامِ پربیننده‌مان چه چیزی را داریم از دست می‌دهیم؟
۵