دموکراسی از آن خدایان است!
چرا دموکراسی شکست می‌خورد؟

دموکراسی از آن خدایان است!

دست‌یابی به دموکراسی اصیل دشوار است، و اگر هم حاصل شد، شکننده است. در چارچوب عظیم رویداد‌های بشری، دموکراسی نه قاعده بلکه استثناء است.
خاستگاه مدرنیته

خاستگاه مدرنیته

از نظر گیلسپی، دیدگاه متعارف مدرنیته را بیش از حد سکولار جلوه داده است. این در حالی است که بعد از قرون وسطا مدرنیته به دنبال این نبود که دین را حذف کند؛ بلکه دنبال این بود تا از رویکرد دینی جدید در مقابل دین قبلی دفاع کند.
بررسی صورت‌های ناسیونالیسم از نگاه رضا ضیا ابراهیمی

"ناسیونالیسم بی‌جاساز" در ایران

ناسیونالیسم بی‌جاساز از نظر ضیاابراهیمی، صورتی نژادی - تاریخی از ناسیونالیسم است که ریشه‌هایش از اروپای قرن نوزدهم می‌آید و برخی از روشنفکران، چون آخوندزاده و میرزاآقا خان کرمانی نخستین طلایه‌داران آن بودند.
جای خالی زنان در تاریخ تفکر ایران
ماجرای یک غیبت تاریخی

جای خالی زنان در تاریخ تفکر ایران

در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشورمان زنان جایگاه علمی همتراز با مردان نداشته‌اند با اینکه رشد تحصیلی زنان در مقاطع مختلف رو به رشد بوده است.‌
مفهوم «انقلاب» و امر «مدرن»

مفهوم «انقلاب» و امر «مدرن»

استعاره طبیعت‌گرایانه «انقلاب» سیاسی مبتنی بر این عقیده بود که زمان تاریخی کیفیتی متحدالشکل دارد و زمان تاریخی هم در خود محاط است هم تکرارپذیر. در مفهوم فراتاریخیِ انقلاب جا برای هر موضع سیاسی بود.
برای سلامتی، یک روز کار در هفته کافی‌ست

برای سلامتی، یک روز کار در هفته کافی‌ست

بودن در مشاغل طاقت‌فرسا، پیچیده، با عدم امنیت شغلی، پرداختی‌های ناعادلانه و همینطور شغل‌هایی که فرد کمترین کنترل را بر آن‌ها دارد، می‌تواند به اندازه بیکاری برای سلامت روانی فرد مضر باشد. پژوهشگران گزینه‌های خلاقانه‌ای را پیشنهاد داده‌اند که می‌توان بر اساس یکی از آن‌ها در آینده سیاستگذاری کرد؛ مواردی از قبیل: تعطیلات ۵ روزه در هفته، کار کردن دو ساعت در روز، افزایش تعطیلات سالانه از هفته به ماه و حتی دو ماه مرخصی در ازای یکماه کار.
ضرورت دین شادمانه در ایران
در چهارمین همایش کنکاش‌های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران مطرح شد

ضرورت دین شادمانه در ایران

تحلیل جامعه‌شناختی موضوع امید اجتماعی و پرداختن به نسبت آن با دین شادمانه از جمله ضرورت‌هایی است که به‌ویژه برای جامعه دینی ایران، کاملا احساس می‌شود.
چرا باید سلبریتی‌ها از سیاست دور باشند؟

چرا باید سلبریتی‌ها از سیاست دور باشند؟

در صحنۀ تاریک تئاتر، اگر نورافکن را متمرکز کنیم روی بازیگرِ بالای سن، چیز دیگری جز آن شخص دیده نمی‌شود. به همین ترتیب، وقتی رسانه‌ها خود را وقفِ اخبارِ سلبریتی‌ها می‌کنند، مشکلات واقعی جامعه به فضای تاریکِ فراموشی سپرده می‌شود. ازآن‌پس، تا حرفی از دهان یک هنرپیشه خارج نشود، رسمیت پیدا نمی‌کند: جامعۀ ما دچار خشکسالی یا کودک‌آزاری است، تنها اگر پُست اینستاگرام یک بازیگر چنین بگوید. در این اوضاع، سیاست به‌دست افرادی می‌افتد که زندگی‌شان هیچ ربطی به مردم عادی ندارد.
روایتی جذاب از سرآغاز‌های رنسانس
شرح استیون گرین‌بلت از کشف کتاب مهم لوکرتیوس «در باب طبیعت چیزها»

روایتی جذاب از سرآغاز‌های رنسانس

قهرمان این کتاب یکی از همین «شکارچیان کتاب» است. راهبی ایتالیایی به نام بوچّو براچّولینی که ستاره اقبالش رو به افول رفته و از منصب کتابت بارگاه پاپ به جایگاه راهبی دوره‌گرد تنزل یافته است. بوچّو یک اومانیست است و مانند اکثر اومانیست‌ها به دنبال آثار گمشده کلاسیک.
جغرافیای جدید مرکز‌ها و حاشیه‌ها
اهمیت شهر‌ها در نظام اقتصاد جهانی از نظر ساسکیا ساسن

جغرافیای جدید مرکز‌ها و حاشیه‌ها

تصویر مسلط از جهانی‌سازی، یعنی انتقال فوری پول در سرتاسر جهان و اقتصاد اطلاعاتی و خنثی‌سازی فاصله، برداشتی ناقص است، زیرا با تأکید بیش از حد بر جنبه‌های اطلاعاتی جنبه فضایی جهانی‌سازی را نادیده می‌گیرد و نمی‌تواند نشان دهد که به‌واقع در شهر‌ها چه می‌گذرد.
۶