فقط عشق می‌تواند ما را که آغشتۀ نفرتیم نجات دهد
سوتلانا آلکسیِویچ:

فقط عشق می‌تواند ما را که آغشتۀ نفرتیم نجات دهد

کتاب‌های سوتلانا آلکسیویچ نوشته‌هایی عجیب و تکان‌دهنده‌اند. خودش آن‌ها را رمان می‌داند، اما رمان‌هایی که در واقع از هزاران صدای واقعی، از سال‌ها مصاحبه با دیگران ساخته شده‌اند، رمان‌هایی که نویسنده در آن‌ها شبیهِ کسی است که سوار قطاری شده است و دارد از پنجره به دنیای بیرون می‌نگرد. آلکسیویچ در این مصاحبه از درک پیچیدۀ خود از واقعیت می‌گوید و از پروژه‌های جدیدی که دارد روی آن‌ها کار می‌کند: کتاب‌هایی دربارۀ عشق و مرگ.
چیستِ بدون پاسخ
شکل‌های زندگی بلانشو، سارتر و مسئله ادبیات

چیستِ بدون پاسخ

اگر سخن بالزاک درست باشد که سکوت درباره خویش شرط مطلق آداب‌دانی است، آن‌گاه موریس بلانشو (۱۹۰۷-۲۰۰۲) از آداب‌دان‌ترین پدیده‌های قرن بیستم است. بلانشو به‌رغم زندگی طولانی و تجربه رویداد‌های قرن و ارائه نظراتی تأثیرگذار درباره ادبیات، فلسفه و... درباره زندگی خویش مطلقا سکوت می‌کند. خاموشی بلانشو نه همچون آداب‌دانی بورژوازی فرانسه که بخش مهم از طرح ادبی اوست.
می‌نویسم پس هستم
گفت‌وگو با اورهان پاموک

می‌نویسم پس هستم

ادبیات ترکیه پر است از دن‌کیشوت‌هایی که کمر به نابودی رقیبانی سرسخت، آن هم تنها با قدرت کلمات بسته بودند؛ آسیاب بادی یاشار کمال، فقر و ستم بود و دشمن ناظم حکمت، فشار و نبود آزادی. اما اورهان پاموک با دیگران فرق دارد؛ او در خانواده‌ای نسبتا مرفه، در بهترین منطقه استانبول به دنیا آمده است.
در مورد «ریموند کارور»؛ به مناسبت انتشار «مدرسه‌ی شبانه»

در مورد «ریموند کارور»؛ به مناسبت انتشار «مدرسه‌ی شبانه»

تا به حال از خود پرسیده‌اید وقتی از عشق حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟! این سوالی بود که شاید «ریموند کارور» همیشه در ذهن خود به آن فکر می‌کرد و به همین دلیل شاید بشود گفت: این جمله درون‌مایه‌ی اغلب آثار او را تشکیل می‌دهد.
همه نشسته بریک قایق
گفتگو با حسین سناپور

همه نشسته بریک قایق

حسین سناپور می‌گوید همه ما کمک کنیم که شرایط نویسندگی کمی سهل‌تر شود و نویسندگی کاری حرفه‌ای شود، بعد ببینیم کجا هستیم و چه کرده‌ایم و چه باید بکنیم.
وقتی از ترجمه می‌گوییم، از چه می‌گوییم؟

وقتی از ترجمه می‌گوییم، از چه می‌گوییم؟

رمان «گیاهخوار» یکی از آثار برندۀ جایزۀ من‌بوکر در سال ۲۰۱۶ بود. اما اتفاق تازه این بود که این جایزه برای اولین بار، همزمان به مؤلف و مترجم کتاب اعطا شد. حالا که چهارسال از چاپ ترجمۀ انگلیسی کتاب گذشته است، مترجم این رمان کره‌ای، دبورا اسمیت، در این یادداشت تأملاتش دربارۀ این کتاب را نوشته است؛ از نامه‌هایی که با خشم اشتباهاتش را گوشزد می‌کردند، تا لذتِ بردن یک جایزۀ ادبی معتبر در مقام مترجم.
نوروز از دیدگاه ابوریحان بیرونی
برشی از کتاب آثارالباقیه؛

نوروز از دیدگاه ابوریحان بیرونی

ابوریحان در آثارالباقیه درباره باور‌ها و مراسم گوناگونی که در میان ملل و پیروان ادیان مختلف وجود دارد، سخن گفته است. در فصل نهم این کتاب از آداب و رسوم ایرانیان در نوروز سخن به میان آمده است.
عشق به کتاب‌های نایاب

عشق به کتاب‌های نایاب

فرض کنید تصادفاً با چمدانی پر از دست‌نوشته‌ها روبه‌رو شده‌اید. آن کاغذ‌های درهم‌وبرهم احتمالاً شما را جذب خود می‌کنند و مشغول بالاپایین‌کردنشان می‌شوید. حالا فرض کنید که بفهمید این‌ها دست‌نوشته‌های معشوقه‌ای است که هیچ‌وقت نتوانسته‌اید به او برسید، یا دست‌نوشته‌های نویسنده‌ای به بزرگی والتر بنیامین. حالا حالتان چطور است؟ و نهایتاً: فرض کنید که بعد از دور ریختن یا سوزاندن آن‌ها بفهمید که چه چیزی را از دست داده‌اید.
قرآن امري جهاني است
گفت‌وگو با محمدرضا اصلاني نويسنده، شاعر، كارگردان و مستندساز

قرآن امري جهاني است

سینما برای محمدرضا اصلانی همیشه امکانی برای بیان ناگفته‌ها و دغدغه‌های فراوان او بوده و هست. در تمامی نزدیک به پنج دهه فعالیت به جرات می‌توان گفت: در تمامی عرصه‌های سینما فعال بوده.
همه از یک «من» حرف می‌زنند
ادبیات ایران در سالی که گذشت

همه از یک «من» حرف می‌زنند

طرفداران وضع موجود ادبیات ایران معتقدند که ادبیات ایران نه‌تن‌ها دچار هیچ بحرانی نیست بلکه رو به شکوفایی هم هست و وخامت اوضاعِ ادبیات ایران در این سال‌ها شایعه‌ای است که منتقدان و روزنامه‌نگاران ادبی منفی‌باف و بی‌ذوق می‌پراکنند.
عکس را مي‌توان امتداد زمان معني کرد
گفت‌وگو با جواد جلالي، برگزيده عکس جشنواره فيلم فجر

عکس را مي‌توان امتداد زمان معني کرد

جواد جلالی در افتتاحیه سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر، سومین سیمرغ عکاسی فیلم را برای فیلم «پریناز» دریافت کرد؛ فیلمی که بعد از هشت سال و پس از رفع توقیف به اکران رسید و عکس‌هایش در این جشنواره دیده شد. با جلالی درباره نگاهش به عکاسی فیلم گفت‌وگویی داشتیم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.
نقشه ادبياتِ تبعيد
مقاله‌اي از ادوارد سعيد

نقشه ادبياتِ تبعيد

ادوارد سعید نویسنده فلسطینی‌ـ آمریکایی کتابی دارد به انگلیسی به نام «تأملاتی در تبعید» ,١ نیم بیشتر این کتاب را مترجمی به‌نام ثائر دیب تحت‌عنوان «تأملات حول‌المنفی و مقالات اخری ــ الجزءالاول» به عربی ترجمه کرده که در سال ٢٠٠٤ توسط ناشر معروف لبنان «دار‌الآداب» منتشر شده است.
زوال روح
به مناسبت انتشار رمان «بیست زخم کاری» محمود حسینی‌زاد

زوال روح

در مکبث خون استعاره نیست، بلکه خونی واقعی است که از بدن مقتولان ریخته می‌شود. در بیست زخم کاری نیز چنین است.
قصه‌هايي كه در رهايي نوشته مي‌شوند

قصه‌هايي كه در رهايي نوشته مي‌شوند

هرچند در این سال‌ها جایزه‌های ادبی با فراز و فرود‌های مختلفی رو‌به‌رو بوده‌اند و برخی به ناچار راه تعطیلی در پیش گرفته‌اند، اما چراغ این جوایز هرگز به طور کامل خاموش نشده و هر از گاهی نور جایزه‌ای تازه سوسو می‌زند.
۱۰ کتاب برتر و جذاب تاریخ کره جنوبی

۱۰ کتاب برتر و جذاب تاریخ کره جنوبی

در پایان جنگ دوکره در سال ۱۹۵۳، کره جنوبی به یکی از فقیرترین کشور‌های دنیا تبدیل شده بودکه مردم و ملت آن یکی از گرسنه‌ترین افراد جهان به شمار می‌رفتند. کره جنوبی پس از گذراندن حکومت‌های نظامی و کمونیستی، تصمیم به تشکیل نظام لیبرال دموکراسی گرفت که باعث شکوفایی کشورش شد.
۴