قرنطینه،
آیا دوران خانوادۀ هسته‌ای به پایان رسیده؟

قرنطینه، "خانواده هسته‌ای" را زیرسؤال برد؟!

خبر بد آن است که احساس می‌کنیم خانه‌هایمان تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود، به‌نحو آشکاری برای مهدکودک، پیش‌دبستانی و مدرسه دل‌مان تنگ شده است. آن‌ها واقعاً نعمت بودند.
زندگی شهری در مسیر مارپیچ کرونا

زندگی شهری در مسیر مارپیچ کرونا

واقعیت این است که پس از ساختن واکسن ویروس کرونا هم این بیماری تمام نمی‌شود و تنها راه قطعی برای در امان ماندن هنوز مبتلا نشدن است.
ستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کارعلمی؟

ستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کارعلمی؟

ستاره بینی معمولاً به عنوان یک عقیده درک می‌شود که پدیده‌های نجوم، به عنوان مثال، صورت فلکی در بدو تولد یا کاهش فاز عطارد، به نوعی بر وقایع روزمره در زندگی ما تأثیر می‌گذارد و خصوصیات شخصی ما را تعیین می‌کند.
لجبازی، لذت بخش و جذاب است؟

لجبازی، لذت بخش و جذاب است؟

روی درست‌ودرمان می‌تواند از جهتی قابل احترام باشد. فردی که از مسیر درست کژروی می‌کند، ارزش عقلانیت و اخلاق و زندگی نیک را قدر می‌داند و، دلزده از این‌ها، مسیر دیگری می‌پوید.
انسان‌ها ذاتا تنبل هستند؟

انسان‌ها ذاتا تنبل هستند؟

خوشحالی غریزی برای تلاش در انجام یک کار به اندازه‌ای برایمان خوشایند است که دنبال راه میان‌بر نمی‌گردیم. مثلا ممکن است ساعت‌ها وقت صرف حل یک جدول کلمات متقاطع کنیم و برای پیدا کردن جواب‌ها سراغ موتور‌های جستجو نرویم.
ماسک، برقراری ارتباط با دیگران را مشکل می‌کند؟

ماسک، برقراری ارتباط با دیگران را مشکل می‌کند؟

وقتی نتوانیم تمامی صورت را ببینیم، طبیعتا پردازش کلی ما از عواطف طرف مقابل مختل می‌شود. " او می‌گوید که این کاستی حتی در فرهنگ‌هایی که در آن‌ها پوشیدن نقاب و روبنده بخشی از هنجار اجتماعی است مصداق دارد.
کرونا و استقلال دانش‌آموزان

کرونا و استقلال دانش‌آموزان

جرالد هاتر، متخصص مغز و اعصاب که در زمینه شیوه‌های یادگیری پژوهش می‌کند معتقد است یادگیری در خانه به شیوه آنلاین، می‌تواند برای دانش آموزان مفید باشد.
پیوند قهوه با سرمایه‌داری
چطور قهوه به جزء جدایی‌ناپذیر صبح‌های کاری تبدیل شد؟

پیوند قهوه با سرمایه‌داری

قهوه وارد میدان می‌شود، نوشیدنی‌ای که نه‌تنها سالم‌تر از نوشیدنی‌های دیگر بود (چون از جمله آبی که برای تهیه‌اش مصرف می‌شود باید جوشانده شود) بلکه روشن شد که عملکرد و استقامت را بهبود می‌بخشد.
«هانا کیمورا» را چه کسی کشت؟
شبکه‌های اجتماعی، نمایشِ واقع‌نما و خودکشی یک بازیگر:

«هانا کیمورا» را چه کسی کشت؟

ترول‌ها دائم نام هانا کیمورا را در زیر پست‌های شبکه اجتماعی افزودند و او را «گوریل» خطاب کردند و به او گفتند «لطفاً ناپدید‌شو» او متواضعانه معذرت‌خواهی کرد و پرسید: «اگر این کار را بکنم، مردم مرا دوست خواهند داشت؟» ترول‌ها به او می‌گفتند بمیر و از آنچه به زعمِ آن‌ها فقدانِ زنانگی، هیکلِ عضلانی، رفتارِ گستاخانه و پوست تیره - که او از پدرِ اندونزیایی خود به ارث برده بود – بود، انتقاد می‌کردند. او تصاویری از بریدگی‌هایی بر روی بازو و مچ دست خود را نیز ضمیمه این پست کرد. چند ساعت بعد، خانم کیمورا را در آپارتمانش در توکیو مرده پیدا کردند؛ او تنها در این آپارتمان زندگی می‌کرد.
چه

چه "انسان‌هایی" که می‌توانیم باشیم!

مزلو معتقد بود که انگیزۀ استعلائیان یا افراد دارای تعالی، معمولاً، با ارزش‌ها و تجربیاتی برانگیخته می‌شود که فراتر از ارضای نیاز‌های اولیه و شکوفاییِ استعدادِ منحصربه‌فردِ شخص است.
نابرابری، انتخاب است یا سرنوشت؟!

نابرابری، انتخاب است یا سرنوشت؟!

قصد بی‌ادبی ندارم، اما به نظرم ما اقتصاددانان، از علوم اجتماعی چیز زیادی نمی‌دانیم. بهترین کاری که می‌توان کرد این است که تلاش کنیم برخی داده‌های تاریخی را گردآوری کنیم و بکوشیم تفسیرشان کنیم.
خداانگاری طبیعت؛ فاصله گرفتن از دنیای پزشکی
هر چه طبیعی‌تر زندگی کنیم، سالم‌تر خواهیم بود؟!

خداانگاری طبیعت؛ فاصله گرفتن از دنیای پزشکی

ما از بسیاری جهات با طبیعت بیگانه شده، و جهان طبیعت را با روندی بی سابقه و در ابعادی وسیع نابود ساخته ایم. پس بی دلیل نیست که ساده اندیشانه گمان می‌کنیم چارۀ چنین مشکلاتی در طبیعی بودنِ بیشتر است.
پیشرفت، نتیجه

پیشرفت، نتیجه "اتحاد مخالفان" است؟!

آن‌ها با حضور در ایدۀ جدید «اتحاد مخالفان» نشان دادند که هیچ یک از نظریه‌هاشان نامعتبر نبود. بلکه هر نظریه‌ای معتبر است، بسته به وضعیت یا اوضاع متفاوتی که باعث می‌شوند یک نظریه در باب کلیشه‌ها بر دیگر نظریه‌ها رجحان داده شود.
یک روز گوشی‌ات را نگاه نکن

یک روز گوشی‌ات را نگاه نکن

همه می‌دانیم اسباب پریشان خاطری است اگر دیگران در حال لذت‌بردن از تجربه‌ای ارزشمندتر باشند و ما جزئی از آن نباشیم. بر اساس یک مطالعۀ جدید، ۵۶ درصد از کسانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، از این طاعون مدرن رنج می‌برند.