وام ارزی در اتاق شیشه‌ای
کارنامه ۵۹ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی انتشار عمومی یافت

وام ارزی در اتاق شیشه‌ای

جزئیات تخصیص ۵۹ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی، طی ۶ سال و نیم اخیر منتشر شد. در این مدت حدود ۳۴ میلیارد دلار از منابع صندوق برای پرداخت به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی مسدود شده است. از این میزان بیش از یازده میلیارد دلار به صورت قطعی پرداخت شده است...
رویارویی وزارت راه و بانک مرکزی
تسهیلات مسکن مهر همچنان با نرخ های قبلی در اختیار مشتریان قرار می گیرد

رویارویی وزارت راه و بانک مرکزی

در حالی که چند روز گذشته خبر دو رقمی شدن تسهیلات مسکن مهر در صدر اخبار اقتصادی قرار داشت، بلافاصله خبر لغو این تسهیلات حاشیه‌ساز شد. حالا در حالی که رئیس‌جمهور بر اتمام مسکن مهر تا پایان سال ۹۶ تأکید دارد، این اتفاق تازه باز هم می‌تواند طلسم نشکستن این پروژه را طولانی‌تر کند. امروز جدال میان وزارت راه با بانک مرکزی بر سر نحوه محاسبه نرخ سود تسهیلات مسکن مهر است.
نمای دلا‌ری بورس تهران
اثر نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای را بر صنایع مختلف بازار سهام بررسی می‌شود

نمای دلا‌ری بورس تهران

بورس تهران وابستگی قابل‌توجهی به تغییرات نرخ دلار دارد. بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های تولید و بدهی‌های ارزی براساس نرخ مبادله‌ای در صنایع مهم بورسی لحاظ می‌شود. ازسوی دیگر بخش فروش بسیاری از شرکت‌ها، به‌خصوص کالایی‌ها از نرخ دلار آزاد تاثیر می‌پذیرد. دلار در هر دو بازار از ابتدای سال رشد بیش از ۸ درصدی را تجربه کرده و در این میان دلار مبادله‌ای با ثبت رکوردی جدید در هفته گذشته به کانال ۳۵۰۰ تومانی وارد شد. در این شرایط اثر نوسانات ارزی بر صنایع مختلف بورسی بررسی شده است.
خیز خریداران حقیقی در بازار سهام
بیشترین تغییر مالکیت هفتگی به نفع سهامداران خرد از ابتدای شهریور رقم خورد

خیز خریداران حقیقی در بازار سهام

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات هفته گذشته تنها ۵۳ واحد (معادل ۰۳/ ۰ درصد) رشد کرد و در ارتفاع ۸۷ هزار و ۸۹۷ واحدی ایستاد.میانگین ارزش روزانه معاملات خرد سهام طی ۵ روز معاملاتی هفته گذشته به زحمت به ۱۰۹ میلیارد تومان می‌رسید. در این شرایط خالص تغییر مالکیت هفتگی به ۱۷۰میلیون سهم و در مسیر حقوقی به حقیقی بود. این جابه‌جایی‌ رقمی معادل ۱۴ میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام حقیقی‌ها منتقل کرد تا بیشترین میزان تغییر مالکیت هفتگی به نفع بازیگران حقیقی از هفته منتهی به ۸ شهریور ۹۶ در کارنامه بورس تهران ثبت شود.
نسخه «مسکن تدریجی» برای حاشیه‌نشین‌ها
شهرسازان به دولت پیشنهاد کردند

نسخه «مسکن تدریجی» برای حاشیه‌نشین‌ها

کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه مسکن و شهرسازی با تشریح یک راهکار جهانی برای بهبود وضعیت سکونت حاشیه‌نشینان، دو پیش‌شرط ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی را اعلام کردند.
خطر حذف بی‌قاعده خودروهای قدیمی

خطر حذف بی‌قاعده خودروهای قدیمی

با اجرا شدن استانداردهای جدید خودرویی در کشور، بخش قابل‌توجهی از محصولات داخلی امکان تولید از زمستان سال آینده نخواهند داشت و این در شرایطی است که شرکت‌های خودروساز هنوز برنامه مدون و دقیقی برای جایگزینی آنها ارائه نداده‌اند.طبق اعلام سازمان ملی استاندارد، قرار است ۲۲‌مورد جدید به استانداردهای خودرویی کشور اضافه شود و هر محصولی نتواند آنها را تا پایان آذر‌ماه ۹۷ احراز کند، از ابتدای زمستان همان سال امکان ادامه تولید نخواهد داشت.
هفت مانع لغزش در بازار بدهی

هفت مانع لغزش در بازار بدهی

گرچه بازار بدهی همواره به‌عنوان کلید رونق اقتصادی مورد تاکید کارشناسان بوده است، اما بی‌توجهی به برخی ملاحظات می‌تواند منجر به خروج این بازار از ریل شود. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی هفت منشا احتمالی لغزش در انتشار اوراق خزانه اسلامی را شناسایی کرده است. بنابراین قاعده‌مند شدن زمان انتشار و منابع مالی تسویه اسناد خزانه، استفاده از بازار ثانویه متشکل، خودداری دولت از تامین هزینه‌های جاری با اوراق بدهی، هماهنگی با بازار پول و تسریع در فرآیند انتشار اوراق، راهکارهای اصلی جلوگیری از انحراف بازار بدهی محسوب می‌شوند.
ادغام شرکت‌ها؛ بایدها و نبایدها

ادغام شرکت‌ها؛ بایدها و نبایدها

در بازارهای رقابتی و غیرانحصاری، با رشد و توسعه صنایع و افزایش تعداد شرکت‌های فعال در آنها، سهم بازار (Market Share) بین تعداد زیادی از شرکت‌ها تقسیم شده و در نتیجه حجم فروش و سودآوری این شرکت‌ها که خدمات با‌کیفیت و قیمت‌های مشابهی را ارائه می‌کنند، کاهش می‌یابد.
هشدار به بانک‌های ایرانی

هشدار به بانک‌های ایرانی

زنگ هشدار جدی برای بانک‌ها و مراودات مالی ایران با جهان به صدا درآمد. ایران برای انجام تعهدات FATF در حالت اخطار قرار گرفت و کمتر از سه ماه برای آنچه که این نهاد بین‌المللی خواسته وقت دارد. مقامات FATF در بیانیه‌ای که پس از نشست مشترک با گروه اقدام مالی مشترک آمریکای لاتین داشتند، اعلام کردند که این گروه همچنان نسبت به ایران نگران است و ایران تا ماه نخست‌ سال ۲۰۱۸ یعنی یازدهم بهمن‌ماه امسال وقت دارد به تعهدات خود در قبال این نهاد عمل کند.
دلار به مرز ۴۰۸۰ تومان رسید

دلار به مرز ۴۰۸۰ تومان رسید

بازار سکه با شیب صعودی همراه شده است. نیم سکه ۶۷۸ هزار تومان، ربع سکه ۳۸۳ هزار تومان و سکه گرمی ۲۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود.
نقشه گریز تهران از تنگنای مالی

نقشه گریز تهران از تنگنای مالی

دامنه عمل شهرداری برای دخل و خرج در سال ۹۷ از سوی پارلمان پایتخت تعیین تکلیف شد. گریز شهرداری از تنگنای مالی با «خطوط اعتباری پسابرجامی و ابزارهای بورسی» هدف اصلی چارچوب تعیین‌شده است. براساس این طرح، شهردار تهران بودجه سال ۹۷ شهرداری را باید به گونه‌ای تنظیم کند که پایتخت در سال آینده به مجموعه مشخصی از منابع مالی تازه و پایدار مجهز شود. ایجاد خزانه الکترونیک، اجاره‌داری به جای فروش املاک و مستغلات از دیگر محورهای بودجه‌ای سال آینده تهران است.
فیلتر جدید نرخ سود سایه

فیلتر جدید نرخ سود سایه

سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته طی ابلاغیه‌ای صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در شعب بانک‌ها را ممنوع اعلام کرد. به‌نظر می‌رسد این اقدام همراستا با سیاست‌های بانک مرکزی به‌منظور کاهش نرخ سود صورت گرفته است. گرچه این ابلاغیه گام موثری در محدود کردن بانکداری سایه قلمداد می‌شود، اما برای حل ریشه‌ای معضلات بانکی کافی به‌نظر نمی‌رسد. ریشه بحران بانکی (انجماد منابع بانک‌ها، کمبود نقدینگی و درنتیجه چسبندگی نرخ سود) همچنان پابرجاست. بنابراین استفاده از ابزارهایی از این دست برای کاهش دستوری نرخ سود، به‌نوعی فراموش کردن صورت مساله است.
سبز کمرنگ بازار سهام

سبز کمرنگ بازار سهام

بورس تهران پس از رشد نسبتا چشمگیر شاخص کل در جریان معاملات هفته گذشته که توام با افزایش تقاضا و ورود نقدینگی جدید بود، بار د‌یگر به مد‌ار نوسان اندک بازگشته است. موضوعی که حاکی از احتیاط فعالان تالار شیشه‌ای است. در این فضا دیروز اقبال به گروه خودرویی با پیشتازی «خودرو» مانع افت نماگر اصلی بازار سهام شد. در عین حال ارزش معاملات خرد سهام بالغ بر ۱۳۸ میلیارد تومان بود که حدود ۳۰ درصد آن به معاملات گروه خودرویی اختصاص داشت. در این شرایط دیروز شاخص کل با رشد اندک ۳۷ واحدی (معادل ۰۴/ ۰ درصد) مواجه شد و در ارتفاع ۸۷ هزار و ۹۰۵ واحدی قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز افزایش بیش از ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرد. موضوعی که نشان می‌دهد توجه سهامداران در شرایط اصلاح قیمت نمادهای بزرگ‌تر به سمت کوچک‌ترهای بازار معطوف بوده است.
سه نسل مختلف دخالت دولت در اقتصاد

سه نسل مختلف دخالت دولت در اقتصاد

نتیجه پژوهش «موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی» نشان می‌دهد که در صد سال گذشته، از حیث میزان دخالت دولت در اقتصاد، اقتصاد ایران سه نسل مختلف را پشت‌سر گذاشته است.