نقطه جدایی خودروسازی کره از ایران

نقطه جدایی خودروسازی کره از ایران

خودروسازی کره‌جنوبی در شرایطی تقریبا همزمان با صنعت خودرو ایران فعالیت خود را آغاز کرد که کره‌ای‌ها حالا یکی از غول‌های دنیای خودرو به‌شمار می‌روند و توانسته‌اند علاوه‌بر جلب رضایت مشتریان داخلی، به بسیاری از بازارهای مهم و استراتژیک دنیا نیز نفوذ کنند.
پرده آخر نمایش ارزی

پرده آخر نمایش ارزی

تمامی نمایش‌های ارزی که در نیم قرن گذشته، با تقویت مصنوعی ریال، اجرا شده، یک نتیجه تکراری داشته است؛ شوک تورمی برای مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان. بررسی‌های یک پژوهش در نیم‌قرن گذشته نشان می‌دهد این تصور که ارزش پول ملی باید از طریق تثبیت نرخ ارز حفاظت شود، به‌واسطه اینکه به روندهای تورمی توجه نداشته، پایدار نبوده است. در نتیجه این سیاست با هر ترفند و به هر شیوه‌ای که اجرا شده جهش نرخ ارز، تضعیف یک‌باره پول ملی و تحمیل تورم به آحاد اقتصادی را در پی داشته است. این پژوهش پس از تشریح این موضوع، راهکارهایی درخصوص تغییر پارادایم سیاست‌گذاری ارزی ارائه کرده است. مطابق نتایج سیاستی این پژوهش، در وهله نخست بانک مرکزی به‌عنوان سیاست‌گذار باید سیاست‌های ارزی را سازگار با سیاست‌های اقتصاد کلان انتخاب کند. همچنین سیاست‌های ارزی باید به‌صورت پایدار و قابل دوام باشد و از سیاست‌گذاری‌های شتابزده در زمان بحران ارزی که موجب تشدید نااطمینانی و عمیق‌تر شدن بحران خواهد شد، اجتناب شود. طبق نتایج این پژوهش، سیاست‌های ارزی باید با توجه به قابلیت‌های واقعی اعمال شود و نباید سیاست ارزی، سبب ایجاد عدم تعادل در اقتصاد کلان بخش داخلی و خارجی شود.
دگردیسی از «کبوتر » به «باز»

دگردیسی از «کبوتر » به «باز»

بانک انگلستان بعد از ۱۰ سال نرخ بهره را افزایش داد. از زمان آغاز بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۷، نرخ بهره در انگلستان در نوبت‌های مختلف، از ۵/ ۵ درصد تا ۲۵/ ۰ درصد کاسته شد. هیات حاکم بر بانک مرکزی این کشور با اکثریت غالب «باز»ها، انتظار انقباضی از سیاست‌های این بانک ایجاد کرده بود.
سد روانی رونق بورس

سد روانی رونق بورس

شاخص بورس تهران طی معاملات روز گذشته با رشدی خفیف مواجه شد و در سطح ۸۷هزار و ۸۶۸ واحد ایستاد. این در حالی بود که در ۳۰ دقیقه ابتدای معاملات دیروز، شاخص تا محدوده ۸۷هزار و ۹۳۰ واحدی نیز پیشروی کرده بود. تنها یک گام تا فتح کانال ۸۸هزار واحدی باقی مانده بود که عرضه‌های سهام و افت نسبی قیمت‌ها باعث عقب‌نشینی شاخص شد. ارزش معاملات خرد بازار روز گذشته تقریبا ۹۷ میلیارد تومان بود که نسبت به میانگین ارزش معاملات خرد در هفته گذشته افت محسوسی را نشان می‌دهد. آنچه در معاملات روز گذشته بیش از هر چیز خودنمایی می‌کرد، تمایل نه چندان بالا برای خرید سهام چه از جانب اشخاص حقیقی و چه از جانب اشخاص حقوقی بود. در حالی که همچنان چشم‌انداز صنایع بزرگ و شاخص‌ساز بورسی مثبت به نظر می‌رسد، اما احتیاط و تردید برای خرید سهام در بازار موج می‌زند.
تشدید رقابت ناسالم در شهرداری

تشدید رقابت ناسالم در شهرداری

نحوه انتشار مهم‌ترین گزارش تحقیقاتی پرکاربرد درباره «تهران» از سوی شهرداری، «رقابت ناسالم» در پایتخت را برخلاف تاکید صریح شهردار جدید، تشدید کرد.
شمارش معکوس تا دولت محلی

شمارش معکوس تا دولت محلی

معاون سازمان شهرداری‌ها با تشریح آخرین وضعیت دو لایحه مرتبط با مدیریت شهری،‌ از برنامه‌ریزی برای تصویب آنها حداکثر تا پایان سال اول دولت خبر داد. جزئیات لوایح دو قلو برای شهرداری‌ها نشان می‌دهد شمارش معکوس برای تشکیل «دولت محلی» به‌خصوص در کلان‌شهرها آغاز شده؛ به‌طوری‌که در صورت تصویب نهایی لوایح، مجموعه‌ای از مسوولیت‌های فعلی دولت از جمله «مدیریت آب شهرها» به شهرداری‌ها واگذار می‌شود. «دسترسی به درآمدهای پایدار با وزن بالا» در اداره شهرها ارمغان چنین واگذاری است.
شکل عمده تقاضا در بازار مسکن

شکل عمده تقاضا در بازار مسکن

بازار معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران در حالی نسبت به سال گذشته با افزایش حجم معاملات مواجه شده است که در عین حال رفت و آمد خریداران به این بازار تحت تاثیر تغییر فصل، نسبت به سه ماه تابستان تا حدی کاهش یافته است.
هفته ۱/۴ درصدی بورس تهران

هفته ۱/۴ درصدی بورس تهران

روز گذشته با رشد ۱۹۵ واحدی شاخص سهام، بازده هفتگی این بازار به ۴/۱ درصد رسید. به این ترتیب، همچنان بورس بهترین عملکرد را در میان بازارهای سال ۹۶ تجربه می‌کند و نماگر این بازار تا قله تاریخی خود کمتر از ۲ درصد فاصله دارد. از نگاه کارشناسان، عبور شاخص کل از اوج تاریخی ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحدی می‌تواند به لحاظ روانی و تکنیکال موج جدیدی از توجهات را به این بازار جلب کند. با این حال، فارغ از تردیدهای سیاسی، آینده قیمت کالاها در بازار جهانی نقشی تعیین‌کننده برای بورس تهران دارد.
چگونه به نظام ارزی شناور می توان رسید

چگونه به نظام ارزی شناور می توان رسید

دون تردید ناترازی بالایی در نرخ ارز فعلی وجود دارد و به دلیل انباشت عدم تعدیل‌ها در نرخ ارز، در طول دو دهه گذشته هر سال ناترازی به جز چند سال بدتر شده است. اما فراتر از تعدیل نرخ ارز که باید به‌صورت تدریجی انجام شود و ما آرام آرام به سمت تضعیف ریال حرکت کنیم تا بتوانیم رقابت‌پذیری را به اقتصاد بازگردانیم، اصلاحات ارزی دیگر را نیز باید به انجام برسانیم.
روزهای سخت آمنه در بارسلون

روزهای سخت آمنه در بارسلون

آمنه بهرامی، دختری که ١٣ سال پیش قربانی اسید‌پاشی شده‌، در حالی با عوارض اسیدپاشی دست‌وپنجه نرم می‌کند که به دلیل ناتوانی در تأمین هزینه‌هایش در خارج از کشور تنها مانده ‌است.
نوزادی که 49 سال قبل در اصـفهان رها شد

نوزادی که 49 سال قبل در اصـفهان رها شد

سوز سرمای پاییزی رحمی نداشت و شلاق‌وار بر سر و صورت نوزاد کوچولو آوار می‌شد. پسرک فقط چند ساعت پس از تولدش در دنیای بی‌پایان تنهایی رها شده بود. مددکاران در آن سوی دیوار شیرخوارگاه اصفهان سرگرم رسیدگی به بچه‌ها بودند. چند متر دورتر اما نوزاد کوچولوی قصه ما تنها مانده بود و صدای گریه‌اش هر لحظه بلندتر می‌شد. دیگر همه متوجه صدا شده بودند.
5 دلیل افت شاخص در بازار امروز

5 دلیل افت شاخص در بازار امروز

یک تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است: انتظار نه چندان مثبت بازار از گزارش‌‌های سه‌ماهه شرکت‌ها و نزدیکی فصل مجامع و عدم تحرک و تغییر پرتفوی‌ها که باعث کاهش حجم معاملات و بالطبع کاهش قیمت می‌شود،‌ موجب شده تا این روزها بازار در مدار منفی قرار بگیرد.
تغییر جهت نوسان‌گیری ارزی

تغییر جهت نوسان‌گیری ارزی

روز دوشنبه، تلاش‌های نوسان‌گیران ارزی با سیگنال‌های قیمتی برخی از صرافی‌های بانکی تا حدی ناکام ماند. در سومین روز هفته، دلار تا قیمت 3 هزار و 435 تومان پایین آمد، ولی نهایتا با قیمت 3 هزار و 450 تومان به کار خود پایان داد.
۳