فیلم چشم و گوش بسته؛ یک سوءتفاهم فرهنگی

فیلم چشم و گوش بسته؛ یک سوءتفاهم فرهنگی

ظاهرا این رویکرد، سعی دارد ابهامی تفکر‌برانگیز را در بافت معنایی فیلم جا دهد و یک نیروی برتر را به چالش بکشد. اما فیلم «چشم‌وگوش‌بسته» برخلاف تلاش سازندگانش، در مسیری متفاوت گام برمی‌دارد.
سینمای ایران در آستانه ورشکستگی است؟!

سینمای ایران در آستانه ورشکستگی است؟!

با این ‏واقعیت که حدود ٣٠‌درصد از قیمت بلیت سینما یعنی حدود ٨٠‌میلیارد تومان به سینماگر بازمی‌گردد، اگر این را با هزینه تولید ‏و پخش فیلم‌ها که در‌سال گذشته ٢٢٠‌میلیارد تومان بوده قیاس کنیم، با یک حساب سرانگشتی می‌‏‎بینیم که ١٤٠‌میلیارد تومان ‏کسری داریم که این یعنی سینمای ما کاملاً ورشکسته است.
امسال چه فیلم‌هایی در اسکار شانس دارند؟

امسال چه فیلم‌هایی در اسکار شانس دارند؟

می‌گویند ایرلندی مارتین اسکورسیزی بیشترین شانس را برای دریافت اسکار دارد؛ به‌خصوص اسکار‌های اصلی موسوم به کیفی ازقبیل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و بازیگری اصلی و مکمل. این فیلم در این بخش‌ها شانس بالایی دارد.
زیبایی‌شناسی

زیبایی‌شناسی "سریال مانکن"؛ در حد شوخی

موضوع فیلم آن‏قدر سخیف است و پرداخت این موضوع آن‏قدر مبتذل است که واقعا در هیچ مقیاسی قابل سنجیدن نیست.. حتی تصویربرداری و گریم این سریال نیز در مبتذل‏ترین حالت ممکن است.
فیلم
گفتگو با مهدی جعفری کارگردان فیلم «بیست وسه نفر»

فیلم "بیست‌و‌سه نفر"، ترجیح اسارت به آزادی

یکی کردن آدم‌ها آن هم در درام کار بسیار مشکلی است، چون اصلا اگر آدم‌ها با یکدیگر اختلاف نظری نداشته باشند پایه‌های درام بنا نمی‌شود. در این داستان خاص، اما این یکی شدن خود به یکی از عناصر اصلی درام تبدیل می‌شود و به نوعی به یکی از لایه‌های معنایی فیلم.
انیمیشن آخرین داستان، شاهنامه‌خوانی امروزی

انیمیشن آخرین داستان، شاهنامه‌خوانی امروزی

من در خانواده‌ای ادب دوست بزرگ شدم که داستان‌های ساده‌نویسی‌شده شاهنامه و امیرارسلان و هزارویک شب برای من خوانده می‌شد و من هم این کتاب‌ها را داشتم و می‌خواندم. برحسب تصادف با آثار استاد بیضایی آشنا شدم.
تیر به خودی در مستند

تیر به خودی در مستند "شورش علیه سازندگی"

به همین دلیل شاید فیلم محافظه‏ کار به نظر برسد، اما هر چه هست حرکتی است برای ایجاد فضای گفت وگو بین موافقان و مخالفان ایده‏ های دولت سازندگی. ما نیاز داریم درباره ‏ی تاریخ‏ بعد انقلاب راحت حرف بزنیم و آن را نقد کنیم.
فیلم مرد ایرلندی، روایت عشق تا خیانت
گفت‌وگو با مارتین اسکورسیزی درباره «مرد ایرلندی»

فیلم مرد ایرلندی، روایت عشق تا خیانت

در فیلم مدام به آن سفر جاده‌ای و رفتن به عروسی بازمی‌گردیم که واقعا هم عروسی نیست. فرانک فکر می‌کند سفر جاده‌ای است؛ داشتیم می‌راندیم؛ کمی درباره گذشته حرف زدیم... مساله، انتخاب لحظاتی قابل توجه است تا صحنه‌هایی دیدنی. منظورم لحظاتی در زندگی‌شان است یا اینکه چطور رفتار می‌کنند.
فیلم ۲۳ نفر، از مقاومت تا آزادی و رهایی
گفتگو با کارگردان و تهیه‌کننده فیلم ۲۳ نفر

فیلم ۲۳ نفر، از مقاومت تا آزادی و رهایی

همین‌جا دو ایده شکل می‌گیرد. اینکه مفهوم آزادی و رهایی از یکدیگر تمییز داده می‌شود. اگر آزادی می‌خواهی می‌توانی به فرانسه سفر کنی، ولی اگر رهایی می‌خواهی باید به زندان برگردی.
فیلم

فیلم "چشم و گوش بسته"، کمدی شوخ و جفنگ پلیسی

مؤتمن معمولا ترجیح می‌دهد آثارش را با مردم در سینما تماشا نکند، اما «چشم و گوش بسته» را با مردم تماشا کرده است. این فیلم برایش تنها حکم یک فیلم کمدی را ندارد که صرفا برای فروش ساخته شده باشد. می‌گوید این فیلم هم برایش یک تجربه است.
فیلم «معکوس» چگونه جهانی است؟

فیلم «معکوس» چگونه جهانی است؟

با ورود شخصیت ندا، معکوس از نظر نوع روایت انتخابی و از نظر بافت تصویری دچار نوعی تحول ناخواسته می‌شود. تحولی که فیلم را از یک محلول سراسر یکدست به یک اثر چندپاره و سردرگم تبدیل می‌کند.
فیلم
درباره «جوکر» ساخته تاد فیلیپس

فیلم "جوکر" فرصتی استثنایی برای کاسب‌کار‌ها؟

حتی از همان زمان که فیلم در جشنواره جهانی فیلم ونیز به نمایش درآمد و در همان جشنواره شیر طلای سن‌مارکوی بهترین فیلم را کسب کرد بازوی تبلیغاتی و بازاریابی شرکت برادران وارنر «جوکر» را تا حد یک پدیده فرهنگی همه‌گیر تبلیغ کرد.