فیلم

فیلم "لباس شخصی" تاریخ را تحریف می‌کند؟!

علی‌رغم وجود چنین انتقاداتی به نظر می‌رسد داستانی که ساخته شده بر بخشی از تاریخ سوار است، چیز‌هایی را عاریه گرفته و داستانی را خلق کرده است. در هیچ فیلم داستانی، وفاداری دقیق به تاریخ وجود ندارد.

"۱۹۱۷"؛ تجربه‌ای که فیلم شد

در نهایت این عوامل سنگر‌هایی به طول ۵ هزار و ۲۰۰ فوت (در حدود یک مایل و یک و نیم کیلومتر) برای فیلمبرداری حفر کردند.
فیلم انگل، جهانی استعاری در لایه‌های جامعه سرمایه‌داری

فیلم انگل، جهانی استعاری در لایه‌های جامعه سرمایه‌داری

دوست پسر خانواده، او را به عنوان معلم انگلیسی به خانواده ثروتمند پارک قالب می‌کند. پسر که فرصت را مناسب می‌بیند و خانم پارک را ساده و خوش‌قلب می‌یابد، با نقشه‌ای حساب‌شده اعضای خانواده خود را به استخدام خانواده پارک در می‌آورد.
دغدغه مرگ و زندگی در فیلم

دغدغه مرگ و زندگی در فیلم "جهان با من برقص"

باید چند سریال می‌ساختم تا اعتماد به نفس لازم برای کار کردن در سینما را به دست بیاورم. تا قبل از فیلم «جهان با من برقص» از نظر روحی، روانی و ذهنی آمادگی ساخت یک کار سینمایی را نداشتم و احساس می‌کردم در این زمینه تجربه لازم را ندارم.
فیلم

فیلم "درخت گردو" روایت رنج پدر بودن

در مورد چینش بازیگران هم باید بگویم به نظر خودم خیلی متفاوت از فیلم‌های قبلی نبود. اگر منظورتان این است که بازیگرانی که قبلا با آن‌ها کار کردم در این فیلم نبودند، بله متفاوت بود. اما شیوه مواجهه من با انتخاب بازیگر خیلی متفاوت نبود.
چه چیزی اصغر فرهادی را به ایران برگرداند؟
بازگشت اصغر فرهادی به ایران با "قهرمان"؛

چه چیزی اصغر فرهادی را به ایران برگرداند؟

بررسی سیر فیلم سازی او نشان داده که نسخه وطنی اصغر فرهادی موفق‌تر عمل کرده است. "جدایی نادر از سیمین" و "فروشنده" دو فیلم وطنی اوست که دوبار اسکار بهترین فیلم خارجی را برای او به ارمغان آورد. درواقع بیشتر شهرت فرهادی مرهون این دو فیلم است. اما دو فیلم " گذشته" و "همه می‌دانند" که در در ایتالیا، فرانسه و اسپانیا تهیه شدند، نتوانستند همچون دیگر آثار فرهادی تاثیرگذار باشند. اما حالا تجربه تلخ آخرین فیلمش یعنی "همه می‌دانند" او را دوباره به ایران بازگردانده، تا دوباره شاهد یک فیلم نسخه وطنی از اصغر فرهادی باشیم.
شب رستگاری خورشید و درخت گردو
اهدای جایزه به مجید مجیدی و محمدحسین مهدویان درست بوده یا نادرست؟

شب رستگاری خورشید و درخت گردو

این نکته را هم بگویم که فیلم‌های مطلوب من در جشنواره چه در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی فیلم‌های «آتابای»، «شنای پروانه»، «درخت گردو»، «کشتارگاه»، «پوست»، «خروج» و «ابر بارانش گرفته» بودند.
مجید مجیدی با
درخشش خورشید در جشنواره فیلم فجر

مجید مجیدی با "خورشید" دوباره طلوع کرد؟

بسیاری از منتقدان به "خورشید" مجید مجیدی نگاه مثبتی داشته اند و البته برخی هم انتقاداتی را وارد دانسته اند. با این وجود اثر جدید مجیدی از پس انتظارات برآمده و او را دوباره سرزبان‌ها انداخته است.

"من می‌ترسم"، روایت نیمه تاریک ما

نگاه بهزادی به هیولای درون آدمی، موشکافانه کاراکتری را نشانه رفته که تعریف اولیه‌اش از چنین سیاهی به دور می‌نماید، اما در ثبت چنین تحول برجسته‌ای است که می‌توان این مضمون درونی را به یک جلوه بیرونی و سینمایی تبدیل کرد.
انتقاد از
روز نهم جشنواره فیلم فجر؛ ایستگاه نهایی

انتقاد از "خون شد" و "دشمنان"؛ تحسین "پوست"

پس از نمایش پوست در روز نهم جشنواره، منتقدان روی خوشی به این فیلم نشان دادند. برخی از منتقدان نیز ایرادات جزئی به ساختار فیلم وارد دانستند. اما در نهایت منتقدان معتقد بودند که"پوست" موفق عمل کرده است. امیررضا مافی درباه این فیلم در توئیترش نوشت: " فیلم پوست از برادران ارک، یکی از بهترین‌های جشنواره است. برای من که سینمای لانتیموس، خصوصا خرچنگ و کشتن گوزن مقدس را دوست دارم، این یک نمونه‌ی وطنی درجه یک است. درباره‌ی فیلم باید مفصل نوشت، اما اینکه فیلمی به زبان آذری و بدون بازیگر مشهور همه را میخکوب کند ستودنی است. "
فیلم

فیلم " پوست"، عاشقانه‌ای در دنیای جن و پری

«پوست» عاشقانه‌ای است که در فضایی خیال‌گونه اتفاق می‌افتد. برادران ارک تلاش کردند در فیلم پوست فضای شخصی که مد نظرشان بود را روایت کنند و به آن نوع سینمایی که تعلق خاطر دارند بپردازند.
فیلم

فیلم "۱۹۱۷" روایتِ هبوط به دوزخ

ین فیلم با عنوان «۱۹۱۷» نخستین اثر سینمایی مندس پس از «اسکای‌فال» و «اسپکتر» به شمار می‌رود و مشخصا پادزهری است برای فیلم‌های مامور ۰۰۷

"خوب، بد، جلف ۲"، اثری آبگوشتی بدون فرم و محتوا

بنابراین برای دیدن اثری رکوردشکن در گیشه راهی سالن نمایش فیلم شدیم، اما نتیجه در نهایت متفاوت با انتظار و پیشداوری‌های ما بود و خط بطلانی که بر همه این‌ها کشیده شد، نشان داد گویی هنوز پیمان قاسمخانی در سایه موفقیت ناشی از خوب، بد، جلف نخستین به‌سر می‌برد .
۴