راز عکس‌برداری از سیاهچاله
دختر ۲۹ ساله پشت تصویر خبرساز

راز عکس‌برداری از سیاهچاله

تصویر مبهم و گردی که این روز‌ها تمام دنیا را مسحور و شگفت‌زده کرده است، به همت یک دانشجوی ۲۹ ساله دکترا در دانشگاه ام‌آی‌تی به ثبت رسیده است.
سیاهچاله کهکشان M۸۷؛ هیولای واقعی و موجودات احتمالی
آیا در سیاهچاله وجود فیزیکی هست؟

سیاهچاله کهکشان M۸۷؛ هیولای واقعی و موجودات احتمالی

جرم این سیاه چاله ۶.۵ میلیارد برابر خورشید است و یکی از سنگین‌ترین سیاه چاله‌هایی است که گمان می‌رود وجود داشته باشد. این سیاه چاله واقعاً یک "هیولای واقعی" و سنگین وزن‌ترین سیاه چاله موجود در هستی است.
تیم 2 نفره زنان در فضا

تیم 2 نفره زنان در فضا

بر اساس خبر منتشر شده در وبلاگ ناسا ان مک کلین، که از سوم دسامبر سال گذشته میلادی در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می‌برد و کریستینا کک، مأموریت دارند این راهپیمایی را به انجام برسانند.
کسوفی که نظریه

کسوفی که نظریه "فضا-زمانی" اینشتین را ثابت کرد

بر اساس نظریه‌ی نسبت عام فضا و زمان در کنار هم بافتاری چهاربعدی را شکل می‌دهند که به آن فضا-زمان می‌گویند. فضا-زمانی که طبق گفته‌ی اینشتین تغییر شکل نیز می‌دهد و همه چیز در میان آن در حال حرکت است.
دورافتاده ترین جرمی که بشر دیده است

دورافتاده ترین جرمی که بشر دیده است

آلتیما تولی که ترکیبی از یخ و غبار است در منطقه‌ای به نام کمربند کویپر (همچنین موسوم به کایپر) حدود یک و نیم میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتون دور خورشید می‌گردد.
به اینترنت ماهواره‌ای نزدیک می‌شویم
پیش‌بینی رشد جهشی نسل آینده اینترنت طی ۸ سال

به اینترنت ماهواره‌ای نزدیک می‌شویم

در حال حاضر، در فاصله حدود ۳۶هزارکیلومتر، مدار مناسبی به نام «مدار زمین‌ثابت» وجود دارد که در آن ماهواره‌ها روزی یک دور گردش می‌کنند. تقریبا تمام ترافیک ارتباطات ماهواره‌ای امروزی اعم از داده و پخش، از این ماهواره‌ها عبور می‌کند. مزیت «مدار زمین‌ثابت» این است که آنتن‌هایی که با ماهواره داده‌ها را تبادل می‌کنند، نیازی به حرکت ندارند. با این حال، ارسال یک سیگنال در مسافت‎های دور به یک آنتن سنگین و پرقدرت نیاز دارد و مسافت رفت و برگشت به «مدار زمین‌ثابت» یک تاخیر چندلحظه‎ای را به سیگنال‌ها اضافه می‌کند.
ماه گرفتگی آغاز شد

ماه گرفتگی آغاز شد

ماه در تهران ساعت ۷ و ۱۳ دقیقه صبح دوشنبه غروب می‌کند و حدود ۹ دقیقه از آغاز خسوف را می‌توان مشاهده کرد، زیرا پیش از گرفت کامل ماه با خورشید دیگر قابل رویت نیست.
آیا بیگانگان فضایی به جستجوی زمین آمده‌اند؟
گفتگو با رییس گروه نجوم دانشگاه هاروارد

آیا بیگانگان فضایی به جستجوی زمین آمده‌اند؟

بله. در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۷، تلسکوپ پان‌استارز در هاوایی یک شی غیرعادی را در آسمان تشخیص داد. آنقدر سریع حرکت می‌کرد، که منشاءش بایستی فراتر از منظومۀ شمسی ما می‌بود که یعنی اولین مهمان از فضای بیرونی بود که از آن خبردار شدیم. نامش را "اومواموا" گذاشتند.
۳