تمدن فرازمینی در کهکشان‌های بیضوی؟!

تمدن فرازمینی در کهکشان‌های بیضوی؟!

اما، این واقعیت که بشریت در یک کهکشان بیضوی زندگی نمی‌کند مغایر با اصل میانه رو است، براساس آن، در صورت عدم وجود مدرک از خاصیت معکوس یک شیء، باید آن را نمونه‌ای از طبقه خود دانست.
پیش‌بینی فوران سیاهچاله‌ها

پیش‌بینی فوران سیاهچاله‌ها

بهترین توضیح برای این رفتار فوق العاده این است که جرم کوچکتر به طور منظم از میان صفحه مدوری از گاز و غبار که دور سیاهچاله بزرگتر را گرفته - صفحه موسوم به قرص برافزایشی - عبور می‌کند و در این فرآیند این مواد را به شدت داغ می‌کند.
حفره لایه اوزون در حال ترمیم است

حفره لایه اوزون در حال ترمیم است

این لایه در ارتفاع بین ۱۰ تا ۴۰ کیلومتری بالای سطح زمین قرار گرفته و یکی از مهمترین سپر‌های محافظ حیات در کره زمین در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش است.
عبور

عبور "سیارکی" از کنار زمین

دکتر براد تاکر، اخترفیزیک‌شناس دانشگاه ملی استرالیا، گفت: «این سیارک خطری برای کره زمین ندارد و به زمین برخورد نمی‌کند. چنین فاجعه‌ای برای ما رخ نمی‌دهد.»

"خورشید"، آرام شده‌است

با این وجود، محققان همچنین ۲۵۰۰ ستاره مانند خورشید دیگر را هم بررسی کردند که طول مدت چرخش آن‌ها در مدار خود معلوم نیست. این بررسی‌ها نشان داد که سطح روشنایی آن‌ها بسیار کمتر از ۳۶۹ ستاره در تناوب بوده است.
لحظه فروپاشی دنباله دار اطلس

لحظه فروپاشی دنباله دار اطلس

هابل در ۲۰ آوریل موفق به ثبت تصویر از ۳۰ قسمت از ساختار تکه‌تکه شده این دنباله دار و در ۲۳ آوریل موفق به ثبت تصویر از ۲۵ قسمت از ساختار تکه‌تکه شده این دنباله دار شد.
عکس تولد ۳۰ سالگی تلسکوپ هابل

عکس تولد ۳۰ سالگی تلسکوپ هابل

در این ۳۰ سال تصاویر فوق العاده این رصدخانه از سیارات، ستارگان و کهکشان‌ها نگاه ما به کیهان را متحول کرده. حتی هستند کسانی که فکر می‌کنند هابل مهم‌ترین ابزار ساخته شده در کل تاریخ علم است؛ و این تسلکوپ هنوز فاصله زیادی با بازنشستگی دارد.
نزدیک شدن سیارکی بزرگ به زمین

نزدیک شدن سیارکی بزرگ به زمین

طبق ارزیابی کارشناسان، این سیارک از کوه‌های اورال بزرگتر است و تقریباً به اندازه کوه البروس می‌باشد. فرض بر این است که "مهمان فضایی ناخوانده" با سرعت ۸.۷ کیلومتر در ثانیه از فاصله ۶.۲ میلیون کیلومتری از زمین عبور خواهد کرد.
کشف درخشان‌ترین انفجار ابرنواختری

کشف درخشان‌ترین انفجار ابرنواختری

کهکشانی که این انفجار ابرنواختری در آن رخ داده، هنوز اسمی ندارد؛ اما تا اینجای کار می‌دانیم که حدود ۴ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد و بسیار شبیه به ابر‌های ماژلانی است؛ دو کهکشان کوتوله‌ای که به گفته برگر مثل قمر به دور کهکشان ما می‌چرخند.
کشف سیاره‌ای که حیات دارد

کشف سیاره‌ای که حیات دارد

اما دانشمندان نگران ستاره این سیاره هستند که یک به اصطلاح «کوتوله سرخ» است که برخلاف خورشید منظومه شمسی بی ثبات بوده و هرازگاهی شعله‌هایی از آن سر می‌کشد که می‌تواند هرگونه زندگی را پیش از آن که در سیاره پا بگیرد، نابود کند.
آسمان، میزبان بارش شهابی

آسمان، میزبان بارش شهابی " چنگی"

نکته جالب برای ساکنان نیمکره شمالی زمین آن است که هر چند که اکنون ستاره جُدی نشانگر جهت شمال است، اما ۱۲ هزار سال دیگر ستاره کرکس نشسته آدرسی برای یافتن سمت شمال خواهد بود.
پرتاب سفینه با سرنشین پس از ۱۰ سال

پرتاب سفینه با سرنشین پس از ۱۰ سال

قرار است این پرتاب از پایگاه فضایی کندی فلوریدا و حدود ۴۰ روز دیگر (۲۷ مه) صورت گیرد. هم راکت و هم فضاپیمای پرتابی متعلق به شرکت اسپیس ایکس است که مالک آن ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت تسلا است.
موشکی که ماهواره‌ها را از مدار بیرون می‌کشد!

موشکی که ماهواره‌ها را از مدار بیرون می‌کشد!

سلاح‌های ضد ماهواره در طول ۶۰ سال گذشته اشکال مختلفی به خود گرفته‌اند، اگرچه محبوبیت آن‌ها بین قدرت‌های اصلی نظامی هرگز زیاد نبوده است، زیرا آسیب پذیری ماهواره‌های مداری باعث می‌شود که آن‌ها در معرض حمله تلافی جویانه قرار بگیرند.
سرویس جالب در سایت ناسا

سرویس جالب در سایت ناسا

هابل در ارتفاعی تقریباً ۵۶۹ کیلومتری از سطح سیاره پرواز می‌کند و در طی تنها کمی بیش از ۱.۵ ساعت یک بار به دور آن می‌چرخد. سرعت چرخش ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت یا ۷۵۰۰ متر در ثانیه است.
۳