تحولات تاریخ پزشکی

تحولات تاریخ پزشکی

آخرین پاندمی یا «بیماری عالم‌گیر» پیش از ظهور کووید-۱۹ «آنفلوآنزای خوکی ۲۰۰۹» بود که در آوریل ۲۰۰۹ از مکزیک به راه افتاد و تا آگوست ۲۰۱۰ بیش از ۷۰ کشور جهان را درنوردید. شمار جان‌باختگان ثبت شده آنفلوآنزای خوکی ۲۰۰۹ را ۱۸۵۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

"جشن خون" ایوان مخوف

ایوان به دنبال قدرت تمام عیار بود؛ او اقتدار اشراف قدیمی روس، موسوم به «بویارها» را بر نمی‌تابید؛ از این رو کوشید آن‌ها را به انحای مختلف سرکوب کند.
کودک ربایی
ربودن ۲۰۰ هزار کودک در طرح "سرچشمه زندگی"

کودک ربایی "هیتلر" برای آلمانیزه شدن

این ربوده‌شدگان، طبق برنامه هیملر، باید تا شش سالگی در مراکز خارج از آلمان آموزش می‌دیدند و پس از آن، به داخل آلمان منتقل می‌شدند و تا ۱۲ سالگی تحت آموزش‌های ویژه نازیستی قرار می‌گرفتند.
راز ۱۰۲ ساله

راز ۱۰۲ ساله "ترور لنین"

با گذشت بیش از یک قرن از این رویداد، همچنان ابهاماتی درباره این پرونده وجود دارد و انگلیس حاضر نیست جزئیات آن را در اختیار پژوهشگران قرار دهد؛ اما شواهد و مدارکی در دست است که می‌تواند برخی زوایای پنهان این ماجرای تروریستی را برملا کند.
چه کسی اولین بار گفت:

چه کسی اولین بار گفت: "جنگ سرد"؟

باروک ٧٣سال پیش در چنین روزی، برابر شانزدهم آوریل ١٩٤٧ میلادی، طی یک نطق سیاسی برای نخستین‌بار، برای توصیف وضعیت مابین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی از واژه «جنگ سرد» استفاده کرد
قایق سواری میمون‌های ماقبل تاریخ

قایق سواری میمون‌های ماقبل تاریخ

تحقیقات دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان می‌دهد که این جانوارن باید از سوار شدن روی چوب‌های شناور در اقیانوس یا استفاده از جزیره‌های جنگلی جدا شده از ساحل برای ترک قاره خود، استفاده کرده باشند.
خالد اسلامبولی و نفرین کمپ دیوید

خالد اسلامبولی و نفرین کمپ دیوید

بسیاری از مصری‌ها هم‌صدا با دیگر مسلمانان منطقه و جهان امضای پیمان صلح با اشغالگران ‏فلسطین در کمپ دیوید را معادل خنجر زدن به پشت جهان اسلام تلقی کرده و از این بابت سادات را مقصر می‌دانستند. ‏
پیمان مخوف

پیمان مخوف "ملکه الیزابت" با "جک اسپارو"!

جولان دزدان دریایی در اقیانوس اطلس به ویژه در حاشیه غربی آن و به طور اخص در دریای کارائیب، تقریباً با آغاز مراودات تجاری اروپا و قاره جدید شروع شد. طی قرن ۱۶ میلادی، دریانوردان حرفه‌ای فراوانی به جرگه دزدان دریایی پیوستند.
نفرین مرگ در خاندان

نفرین مرگ در خاندان "کِندی"

خاندان کندی طی ۷۰ سال گذشته چندین مصیبت، به خود دیده است، از جمله ترور‌ها و تصادف‌های مرگباری که باعث شده این خاندان آمریکایی، علی‌رغم جایگاهش در تاریخ قرن بیستم آمریکا، خانواده‌ای پر از تراژدی تلقی شود.
میـراث پزشـکی

میـراث پزشـکی "فیدل کاسترو"

گام بعدی کاسترو برای ارتقای سطح بهداشت و درمان، ساخت دارو‌های جدید بود. آمریکا اجازه نمی‌داد نمونه‌های جدید دارویی وارد این کشور شود؛ فقر دارویی باعث افت کیفیت خدمات می‌شد. از سال ۱۹۶۳، فیدل دستورالعمل تولید دارو‌های راهبردی را صادر کرد.
آفریقا؛ محل سکونت سه گونه انسا‌ن‌نما

آفریقا؛ محل سکونت سه گونه انسا‌ن‌نما

تصور می‌شد این جمجمه که ابتدایی‌تر از جمجمه انسان مدرن است -، اما از هومو ارکتوس پیشرفته‌تر است - حدود ۵۰۰ هزار سال قدمت داشته باشد؛ تخمینی که محصول بررسی آناتومی آن بود.
پرونده‌سازی برای «لئوناردو داوینچی»!

پرونده‌سازی برای «لئوناردو داوینچی»!

«کُد داوینچی» یک هجمه تمام عیار به اعتقادات مسیحیان بود؛ حمایت گسترده صهیونیست‌ها از آن و ورود یک کارگردان یهودی برای ساخت فیلم بر مبنای این داستان، تردید‌های کمی را درباره این مسئله باقی می‌گذارد
تاریخِ تعطیلی فوتبالِ جهان

تاریخِ تعطیلی فوتبالِ جهان

قبل از مطرح شدن درخواست دولت، مسابقات لیگ در هفت هفته پیاپی (در تعطیلات آخر هفته) به دلیل شرایط بد آب و هوایی لغو شده بود و تمام کردن به موقع لیگ تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسید.
۵