فقط درباره روشنفكرها و پولدارها نمي‌نويسم
مصاحبه با اورهان پاموك

فقط درباره روشنفكرها و پولدارها نمي‌نويسم

اورهان پاموك از سال ٢٠٠٦ و زماني كه برنده جايزه نوبل ادبيات نام گرفت، به خلق آثار تاثيرگذارش ادامه داد؛ آثاري كه تعلق‌خاطر وافرش به استانبول يعني شهر مادري‌اش اين داستان‌ها را تحت پوشش خود قرار مي‌دهد.
رعشه نوشتن
مارگریت دوراس به روایت انریک بیلا- ماتاس

رعشه نوشتن

«پاریس را هیچ پایانی نیست»، کتاب مفصلی است از انریک بیلا- ماتاس، نویسنده متاخر اسپانیا که ضمن شرح فضای پاریس در دهه هفتاد، فرایند نویسنده‌‌‌شدن خود او را نیز بازگو می‌کند. ماتاس این کتاب را در سال ۲۰۰۳ منتشر کرده است.
نوشتار جاری
انتشار دو اثر مارگریت دوراس

نوشتار جاری

«کودکی» دوراس با «آب» پیوندی عمیق دارد. وقتی دوراس از آب می‌گوید اشاره به زادگاهش ویتنام دارد: سواحلی مملو از شالیزار در افقی از رودها. دوراس گفته بود بدون آب کودکی‌اش مفهومی ندارد و نوشته‌هایش بدون کودکی‌اش. کودکی دوراس (١٩١٤-١٩٩٦) با کودکی کامو (١٩١٣-١٩٦٠)
به‌یاد گوستاو فلوبر

به‌یاد گوستاو فلوبر

١٣٦ سال پیش، برابر با هشتم ماه می ١٨٨٠ میلادی، گوستاو فلوبر، از نویسندگان تأثیرگذار قرن نوزدهم فرانسه و ادبیات غرب در شهر روآن درگذشت.
چندمین سالِ کدام سالمرگ؟
چهارصدمین سالمرگ ویلیام شکسپیر

چندمین سالِ کدام سالمرگ؟

زمان داورِ آخرین است. در این عرصه‌ی حضور انسان از سپیده‌دم تاریخ تا امروز، تا فردا، به هر سرزمین و، هر دوران و، به هر فرهنگ و، هر زبان و نیز بر بستر اختلاط و دادوستدِ زبان‌ها و سرزمین‌ها و نسل‌ها، اوست که محک آخر را می‌زند و چند و چونِ حاصل کار را می‌سنجد و از غربالِ بَرسختنِ تاریخ –خود- می‌گذراند و آن‌چه می‌ماند، بسته به عیارش، شاخصه‌یی می‌شود از کسی و کسانی و سرزمینی و دورانی: «امّا داوری آن‌سوی در نشسته است،/ بی‌ردای شوم قاضیان/ ذات‌اش درایت و انصاف/ هیأت‌اش زمان.-/ و خاطره‌ات تا جاودانِ جاویدان/ در گذرگاهِ ادوار داوری خواهد شد»,
در تاریکی روشنایی را پاییدن
بازخوانی تهران شهر بی‌آسمان امیرحسن چهلتن

در تاریکی روشنایی را پاییدن

«انتقاد واقعی و کارساز این است که کیفیت درونی زندگیِ زیر ستمی را که تحملش ناممکن است بیابی و عریان کنی؛ نشان دهی که حقیقت یک موقعیت تاریخی در چیست و چشم‌انداز آن کدام است.»١ درست همان کارِ کارسازی که امیرحسن چهلتن در رمان مطرح خود، «تهران شهر بی‌آسمان» می‌کند.
ناپدیدِ نوپدید
بازخوانی «شرق بنفشه» شهریار مندنی‌پور پس از دو دهه

ناپدیدِ نوپدید

ظرف حدودا سه‌ دهه اخیر، ادبیات داستانی ایران در سطحی وسیع و به اشکال مختلف، شخصیت‌های بسیاری را ناپدید کرده است.
هنر ترجمه
خطاهای ترجمه*

هنر ترجمه

می‌توان سه دسته شرارت در دنیای غریب تناسخِ زبانی یافت. اولی، کم‌اهمیت‌تر از بقیه، شامل اشتباهاتِ واضحی ا‌ست که ناشی از نادانی یا دانشِ به‌بیراهه‌رفته مترجم است. خطایی انسانی‌ و قابل‌ بخشش.
بشنوید/ ملاقاتی
داستان کوتاه

بشنوید/ ملاقاتی

خورخه ماریو پدرو بارگاس یوسا داستان‌نویس، مقاله‌نویس، سیاست‌مدار و روزنامه‌نگار پرویی است. یوسا یکی از مهمترین رمان‌نویسان و مقاله‌نویسان معاصر آمریکای جنوبی و از معتبرترین نویسندگان نسل خود است. وی هم اکنون به دعوت دانشگاه پرینستون به عنوان استاد مهمان در این دانشگاه به تدریس مشغول است.
۳