«موستانگ مک-ای» بهترین خودروی سال ۲۰۲۲ شد
دردانه الکتریکی فورد؛ انتخاب موتورترند برای ۲۰۲۲

«موستانگ مک-ای» بهترین خودروی سال ۲۰۲۲ شد

موستانگ مک-ای درحقیقت نخستین کراس‌اوور تمام‌الکتریکی فورد است و از آنجا که هرساله نشریات معتبر خودرویی مانند موتورترند، فهرست بلندبالایی از خودرو‌های سال را معرفی می‌کنند، طی روز‌های اخیر فینالیست بهترین خودرو سال ۲۰۲۲ نیز به‌جهان معرفی شد.
کد خبر: ۱۰۰۰۲۱
بازدید : ۴۸۹۵
۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵

موستانگ معنای متفاوتی از هیجان و اسپرت به‌سبک فورد است و اگر این هیجان و اسپرت را به‌دنیای بی‌صدای خودرو‌های الکتریکی ببریم چه‌اتفاقی می‌افتد؟ بی‌شک تجربه خاص از دنیای فارغ از صدا با ترکیبی از هیجان را خواهید داشت.

موستانگ مک-ای درحقیقت نخستین کراس‌اوور تمام‌الکتریکی فورد است و از آنجا که هرساله نشریات معتبر خودرویی مانند موتورترند، فهرست بلندبالایی از خودرو‌های سال را معرفی می‌کنند، طی روز‌های اخیر فینالیست بهترین خودرو سال ۲۰۲۲ نیز به‌جهان معرفی شد.

در این فینال، دردانه تمام‌الکتریکی فورد قرار داشت و توانست عنوان بهترین خودرو سال ۲۰۲۲ را از آنِ خود کند. درادامه موستانگ مک-ای را بررسی می‌کنیم.

نقدی برای طراحی خارجی

۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۹ بود که کمپانی فورد از نخستین کراس‌کوپه کامپکت سگمنت C خود با نام موستانگ مک-ای رونمایی کرد. هدف از تولید موستانگ مک-ای حفظ میراث با ارزش فورد و تولید نخستین‌محصول تمام‌الکتریکی این خودروساز مطرح آمریکایی بود.

موستانگ مک-ای برپایه و پلت‌فرم GE۱ شکل گرفته که با زبان جدید طراحی فورد استایل جذاب و زیبایی دارد. درطراحی موستانگ مک-‌ای نخستین چیزی که در نمای جلو به‌چشم می‌خورد، جلوپنجره به‌اصطلاح بسته آن است. زمانی که به‌سه‌رخ یا نمای روبه‌رو خودرو نگاه می‌کنید، همان حس موستانگ به‌شما القا می‌شود.

اما تنها پارامتری که در این خودرو اس‌یووی متفاوت است، جلوپنجره بسته آن است؛ چراکه خودرو از نوع الکتریکی است و نیازی به‌خنک‌کاری موتور از طریق جلوپنجره ندارند. با وجود این‌که جلوپنجره خودرو بسته است، اما فرم چراغ‌ها، باند دور جلوپنجره و لوگو اسبی که وسط قرار گرفته، هنوز حس همان موستانگ را به‌طور کامل به‌بیننده منتقل می‌کند.

در کنار این موارد زمانی که به‌سپر می‌نگرید، روی سپر مجموعه‌ای از Air intake یا همان ورودی هوای فعال دیده می‌شود که قابلیت باز و بسته شدن دارند تا عملیاتی همچون خنک‌کاری سیال موجود برای موتور‌های الکتریکی و خنک‌کاری دیسک ترمز نیز در شرایط مناسبی انجام شود.

این مساله منجر به‌بهبود وضعیت آیرودینامیک خودرو می‌شود و چراغ‌های باریک با نوار‌های عمودی که داخل چراغ قرار گرفته، جلوپنجره بسته با لوگو اسب و یک زیر سپر پهن و عریض حس یک خودرو برقی تهاجمی را به‌بیننده منتقل می‌کند.

از سوی دیگر در پروفیل بدنه نخستین پارامتری که جلب‌توجه می‌کند، دماغ یا پوزه بلند موستانگ مک‌-‌ای است و همه می‌دانیم که مک‌-ای خودرویی برقی است؛ بنابراین یک خودرو الکتریکی پیشرانه‌ای احتراق‌داخلی ندارد که به‌چنین فضایی نیاز داشته باشد.

طراحان فورد درمورد دلیل این نوع طراحی می‌گویند: «این سبک طراحی به‌ظاهر خودرو مربوط می‌شود و طراحی دماغه بلند و دراز برای مک-ای بحث زیبایی‌شناسی دارد، نه‌بحث عملکردی و فانکشنال»! این خودرو الکتریکی بوده و نیازی به‌چنین پوزه درازی ندارد؛ اما هدف طراحان این بوده است که حس موستانگ را در ذهن بیننده تداعی کنند؛ بنابراین آن‌ها نیازمند پوزه پف‌کرده‌ای بودند تا در نمای جانبی به‌چشم آید.

نکته دیگری نیز در نمای جانبی مک-ای وجود دارد که همچون یک اس‌یووی است و سقف این خودرو به‌سمت عقب شیب دارد و این طراحی حس کوپه را القا می‌کند و می‌توانیم مک-ای را اس‌یووی کوپه هم بنامیم. اما نکته جالب‌تر این‌که هنگامی که به‌خط سقف می‌نگرید، خط سقف در ناحیه ستون C دو خط دارد؛ یکی مشکی‌رنگ و دیگری نوار رنگی خطی سقف.

یعنی اگر خودرویتان قرمز باشد، یک خط قرمز درناحیه خط سقف می‌بینید و یک نوار مشکی هم در بالای آن مشاهده می‌شود. درواقع خط مشکی‌رنگ سبب شده است فضای بهتری در داخل کابین به‌ویژه برای فضای سر سرنشینان ایجاد شود و همچنین طراحان کمپانی فورد از دستگیره‌های مدرن های-تک استفاده کرده‌اند؛ به‌طوری که دکمه‌ای روی ستون B طراحی شده که باتوجه به‌یک کد دیتجیتالی، امکان باز شدن در‌ها را برای سرنشینان فراهم می‌سازد.

هدف از این طراحی خاص دیده شدن محصول جدید الکتریکی فورد و به‌رخ کشیدن تکنولوژی بالای این کمپانی است.

از طرفی در نمای عقب مولفه‌ای که مک-ای را جذاب می‌کند، وجود دو هانچ یا برجستگی گلگیر‌ها در دو طرف بدنه است و چراغ‌های عمودی خودرو در نمای عقب حس مشاهده یک موستانگ را به‌خوبی تداعی می‌کنند. درحقیقت این نوع طراحی چراغ یکی از نماد‌ها درطراحی موستانگ به‌شمار می‌رود و بسیار مهم است.

فضای بار مناسب ۸۲۱ لیتری در عقب و ۱۳۶ لیتری در جلو مورد موثر در رضایت مشتریان فورد از مک‌-ای خواهد بود و تنها نکته‌ای که در طراحی خارجی موستانگ مک-ای وجود دارد این است که سایز تایر کوچک به‌نظر می‌رسد و این مساله به‌دلیل مسائل فنی است.

زیرا اگر سایز تایر بزرگ‌تر شود، منجر به‌مصرف انرژی الکتریکی بیش‌تر و نهایتا کاهش پیمایش مدنظر می‌شود و اگر قرار باشد خودرو با یک‌بار شارژ کامل ۴۰۰ کیلومتر را طی کند، درصورت وجود تایر‌های بزرگ، به‌چنین عددی دست پیدا نمی‌کرد. درمجموع بالانس خوبی در تناسب بدنه مک-ای دیده می‌شود.

کابین «موستانگ مک-ای»

کابین به‌روز و مدرن

کابین موستانگ مک-ای با سبک مینیمال و ساده مواجه شده است. زیرا یک صفحه‌نمایش بزرگ ۱۵.۵ اینچی که وسط قرار گرفته و تقریبا ۹۰ درصد عملکرد خودرو را می‌توان از این طریق کنترل کرد، دیده می‌شود. از سوی دیگر یک صفحه‌نمایش ۱۰.۲ اینچی افقی که همان کلاستر (مجموعه پشت پنل) بوده و سرعت و مسافت طی‌شده را نمایش می‌دهد، در کابین خودرو طراحی شده است.

تمام این مولفه‌ها سبب شده است مک-ای خودرویی مدرن و متفاوت جلوه کند. درحقیقت این خودرو ظاهری مدرن دارد که در پس آن می‌توان چهره آشنای موستانگ را به‌خوبی مشاهده کرد. اما زیر پوسته آن با خودرویی کاملا متفاوت و های-تک مواجهیم و نکته دیگر که در فضای داخلی مک-ای وجود دارد و اغلب نشریات آن را برگرفته از خودروهایی، چون تسلا می‌دانند، طراحی داخلی آن است.

در مک-ای نیز همانند دیگر خودرو‌های برقی یک اسکرین بزرگ عمودی روی کنسول وسط و یک اسکرین عریض در جلو تعبیه شده است. هیچ شباهتی میان اس‌یووی کوپه فورد با محصولات تسلا وجود ندارد و این خودرو زیباتر طراحی شده است.

نکته جالب دیگر درصفحه‌نمایش ۱۵.۵ اینچی وسط است که طراحان فورد یک دکمه روتاری برای آن طراحی کرده‌اند که می‌توان تنظیمات مربوط به‌سیستم صوتی و دیگر موارد را با آن تنظیم کرد که خود تداعی‌گر حس متفاوت مدرن و کلاسیک است.

از سوی دیگر سقف بزرگ و عریض پانورامیک به‌همراه LED‌های نواری داخل کابین، فضای داخلی این خودرو را دل‌بازتر و زیباتر به‌نمایش می‌گذارد.

قلب تپنده بی‌صدا و قدرتمند!

مهندسان کمپانی فورد برای مک-ای دو نوع باتری لیتیوم-یونی درنظر گرفته‌اند و نسخه‌های استاندارد دارای باتری‌های ۷۵.۷ کیلووات-ساعتی با ۲۸۸ سلول لیتیوم و در نسخه‌های برد بیش‌تر ۹۸.۸ کیلووات-ساعتی با ۳۷۶ سلول تدارک دیده‌اند.

در مدل‌هایی، چون Select و پریمیوم یک موتور الکتریکی در محور عقب طراحی شده و در نمونه‌های پریمیوم، First Edition، California Route۱ و GT پرفورمنس دو موتور الکتریکی، یکی در محور جلو و دیگری در محور عقب نصب شده‌اند.

قوی‌ترین نسخه مک-ای GT پرفورمنس بوده که ۴۵۹ اسب‌بخار قدرت و ۸۳۰ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند تا این خودرو ظرف ۳.۵ ثانیه از حالت سکون به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت برسد. مدل First Edition قدرت ۳۳۲ اسب‌بخاری دارد و نسخه‌های پریمیوم و Select و California Route۱ به‌ترتیب قدرت‌هایی برابر با ۲۵۵، ۲۸۲ و ۳۳۲ اسب‌بخار تولید می‌کنند.

پیمایش حرکتی بسته به‌نوع باتری نصب‌شده متفاوت است که در نسخه‌هایی با یک موتور الکتریکی با یک‌بار شارژ کامل تا ۳۷۰ کیلومتر پیمایش امکان‌پذیر است. در مدل‌های GT پرفورمنس و First Edition این مسافت به ۴۰۰ تا ۴۸۰ کیلومتر افزایش می‌یابد و نکته جالب‌تر این‌که مالکان موستانگ مک-ای دیگر نگران شارژر‌های متفاوتی که در ایستگاه‌های شارژ قرار دارند، نیستند.

زیرا این خودرو هماهنگی کاملی با هر شارژری دارد و با شارژر‌های ۱۵۰ کیلووات-ساعتی و با جریان DC در مدت‌زمان ۱۰ دقیقه انرژی لازم برای ۷۵ کیلومتر فراهم می‌شود.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد

کمپانی فورد هیچ‌چیز برای موستانگ مک-ای کم نگذاشته و تمام فناوری‌های جدید روز صنعت‌خودرو و همچنین تکنولوژی‌هایی را که دیگر خودروسازان به‌کار نگرفته‌اند روی این بلندقامت جدیدش نصب کرده است.

سیستم اتودرایو (رانندگی خودکار) سطح چهار با مجهز بودن به‌دوربین، سنسور‌های راداری و GPS در این خودرو وجود دارد و نکته مهم دوربین و سنسور‌های لیزری است که در بالای فرمان نصب شده‌اند تا به‌عملکرد راننده نظارت داشته باشند و درصورت لزوم باتوجه به‌اطلاعات و پردازش تصویر، هدایت و کنترل خودرو را بهبود بخشند.

مهم‌ترین فناوری موستانگ مک-ای سیستم صوتی Sync۴، دستیار آمازون الکسا و امکانات گوگل است. همچنین سیستم فوق‌پیشرفته اتودرایو برای این کراس‌کوپه درنظر گرفته شده است. برای راه‌اندازی خودرو تنها کافی است عبارت «بسیار خوب فورد» را تکرار کنید تا خودرو روشن و برای حرکت آماده شود.

سیستم‌های دیگری همچون سیستم پیشرفته کمکی رانندگی، فوق پیشرفته پایش نقاط کور و شناسایی عابرپیاده و دوچرخه‌سوار، کروزکنترل هوشمند و تطبیقی و ترمز خودکار اضطراری جزو مهم‌ترین سیستم‌های ایمنی مک-ای شناخته می‌شوند.

منبع: اخبار خودرو

برچسب ها: خودرو خارجی فورد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین