قوانین خدمت سربازی تغییر می‌کند؟!

قوانین خدمت سربازی تغییر می‌کند؟!

وزیر امور خارجه گفت: تسهیلات جدیدی برای مشمولان نظام وظیفه خارج از کشور اختصاص می‌یابد تا بدون نگرانی رفت و آمد کنند.
کد خبر: ۱۰۲۰۱۸
بازدید : ۴۴۷۴
۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۵

دیروز خبر‌های امیدوارکننده‌ای برای مشمولان خارج از کشور از زبان وزیر امور خارجه منتشر شد.

سال‌هاست که مساله سربازی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های غالب پسران ایرانی است. در بسیاری از کشور‌های دنیا مساله سربازی دیگر حل شده و مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما ایران هنوز از معدود کشور‌هایی است که سربازی اجباری در آن وجود دارد.

شاید سربازی تنها دو سال به نظر برسد؛ اما وقتی پای حرف‌های سربازان می‌نشینیم، می‌بینیم که بسیاری از آنان عمرشان به پای این قانون تلف شد و سربازی تنها دو سال از زندگی‌شان نبود؛ بلکه همه آن شد و آن‌ها را از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم کرد.

در روز‌های اخیر از سوی افراد مختلف و نمایندگان مجلس اخبار مثبتی برای سربازان منتشر شده است. برای مثال یکی از نمایندگان هفته گذشته از اینکه دو طرح برای اصلاح نظام وظیفه پیشنهاد شده است خبر داده بود و گفت: برخی می‌گویند سربازی را بفروشید و پولش را به افرادی بدهید که به سربازی می‌آیند و خبر از جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری نهایی داد؛ البته هنوز خبری از اینکه این جلسه چه شد و چه زمانی برگزار خواهد شد، نیست.

در سمتی دیگر نیز وزیر علوم نیز از حذف سربازی فارغ‌التحصیلان دکتری خبر داده بود و گفت: سربازان دکتری به جای سربازی، امریه پسا دکتری می‌گذارنند. شجاعی، نماینده مجلس نیز از پیگیری طرح سربازی حرفه‌ای خبر داده بود و گفت: از آسیب‌های سربازی به شکل فعلی آگاه هستیم و موضوع سربازی حرفه‌ای را پیگیری خواهیم کرد.

حال دیروز وزیر امور خارجه نیز خبر‌های امیدوارکننده‌ای برای مشمولان خارج از کشور اعلام کرد. وزیر امور خارجه گفت: تسهیلات جدیدی برای مشمولان نظام وظیفه خارج از کشور اختصاص می‌یابد تا بدون نگرانی رفت و آمد کنند.

حال باید دید بالاخره این کابوس جوانان ایرانی پایان خواهد یافت یا خیر.

منبع: اقتصادآنلاین

برچسب ها: خدمت سربازی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه