نفت به تیم طلا بازگشت

نفت به تیم طلا بازگشت

کد خبر: ۱۰۶۰۱
بازدید : ۷۴۵
۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۹
نفت ضعیف که روز دوشنبه نتوانسته بود کل بازارهای سهام را پایین بکشد، روز سه‌شنبه بار دیگر شاخص‌های بورس را تحت‌تاثیر قرار داد تا خروج سرمایه از بازار دارایی، طلا را در محدوده 1120 دلار نوسان دهد.

به این ترتیب نفت دوباره یار معامله گران طلا شد؛ با این همه نفت که رهبر بازار کالا است ممکن است بازیکن خوبی درتیم طلا نباشد. همزمان افت شاخص دلار نیز به کمک فلز زرد آمد. البته طلا در روز دوشنبه نیز به لطف چشم‌انداز بهبودیافته خود تاثیری از آرامش نسبی بازارهای سهام نگرفت و روی بالاترین قیمت در حدود 3 ماه گذشته ایستاد.

هر اونس طلا که در اولین روز فوریه به قیمت 1128 دلار رسیده بود، روز سه‌شنبه تا ساعت 7 شب به وقت تهران قیمت 1127 دلار را تجربه کرد؛ گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز دوم هفته کاری رقم خورده باشد.

جهش 10 دلاری اونس در روز دوشنبه عمدتا ناشی از ادامه غلبه «افزایشی»‌ها در بازار طلا بود. ادامه تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن و خرید فنی در این روز اونس را به مرز 1130 دلار نزدیک کرد. با آنکه روز دوشنبه، اثرگذاری منفی شدن نرخ بهره معیار «بانک ژاپن» که هدف تحریک اقتصاد این کشور را دارد توانست بیشتر بازارهای سهام را سرپا نگه دارد، ادامه نگرانی‌های مختلف در اقتصاد جهان ساعات پایانی بازارهای سهام را متفاوت کرد تا خرید طلا به‌عنوان پناهگاه سرمایه ادامه پیدا کند. علاوه‌بر سقوط نفت که اثرات ضدتورمی دارد، چین نیز همچنان عامل عمده نگرانی است. روز دوشنبه شاخص رسمی مدیران خرید چین در ماه ژانویه 4/ 49 واحد اعلام شد که ششمین ماه پیاپی افت را نشان می‌داد.

دوشنبه شاخص مدیران خرید منطقه یورو 3/ 52 اعلام شد که همسو با پیش‌بینی‌ها بود. دراین روز شاخص مدیران خرید بخش تولید ایالات متحده هم 2/ 48 واحد اعلام شد که کمی بهتر از انتظارها بود اما چهارمین ماه پیاپی افت را نشان می‌داد. دوشنبه بشکه‌های نفت دوباره شاهد سقوط بودند تا قیمت‌ها دوباره به عدد 31 دلار نزدیک شود. این روند روز سه‌شنبه نیز ادامه پیدا کرد.

روز سه‌شنبه با نزدیک شدن قیمت نفت به مرز 30 دلار، بازارهای سهام بار دیگر نگران شدند. اعلام خبر ثبت بدترین ضرر مالی سالانه شرکت «بریتیش پترولیوم» در سه دهه اخیر هم این نگرانی‌ها را تشدید کرد تا بورس‌های آسیا و اروپا رو به افت بگذارند. روز گذشته ابتدا بازارهای سهام آسیا تحت‌تاثیر کاهش بیشتر قیمت نفت و همچنین انتشار آمار ضعیف در غول‌های اقتصادی جهان، در سطح پایین‌تری ایستادند.

به گزارش «ایسنا» شاخص ام‌اس‌سی‌آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه به‌جز ژاپن که در ماه ژانویه 8 درصد سقوط کرد، روز سه‌شنبه 7/ 0 درصد افت کرد. شاخص نیکی 225 ژاپن ثابت بود اما کسپی کره جنوبی با 3/ 0 درصد کاهش مواجه شد. ‌هنگ‌سنگ هنگ‌کنگ تقریبا تغییری نداشت؛ درحالی‌که شاخص شانگهای کامپوزیت در سرزمین اصلی چین 6/ 1 درصد صعود کرد، شاخص اس‌اند‌پی/ ای‌اس‌ایکس 200 استرالیا 4/ 0 درصد عقب نشینی کرد و بازارها در تایوان، سنگاپور، اندونزی و فیلیپین هم در سطح پایین‌تری قرار گرفتند. بعد نوبت اروپا شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه‌شنبه شاخص استاکس اروپا به میزان 4/ 3 درصد افت کرد. شاخص اروپایی FTSEurofirst هم افتی 2/ 0 درصدی را شاهد شد. فوتسی 100 بریتانیا، داکس آلمان و کاک فرانسه هم بین 4/ 1 تا 7/ 1 درصد افت کردند. بازارهای سهام آمریکا نیز همچنان تحت‌فشار هستند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، تولیدکنندگان آمریکایی از قوی‌تر شدن دلار و تقاضای خارجی ضعیف ضرر کرده‌اند. بازارهای سهام در حالی در واکنش به سقوط قیمت نفت و نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصادی جهانی روند نزولی خود را ازسرگرفته‌اند که طی دو هفته گذشته تحت‌تاثیر خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به گسترش اقدامات محرک مالی بانک‌های مرکزی جهان و سود بردن بازارها از این اقدامات، صعودی شده بودند. سه‌شنبه با افت شاخص‌های سهام طلا در محدوده 1120 دلار ماند گرچه نزدیک شدن دوباره بهای نفت به مرز 30 دلار فشار بر فلز زرد را تشدید کرد. نفت رهبر بازار کالا است و افت آن به ضرر تمام کالاهای پایه از جمله طلا تمام می‌شود، اما سقوط آن به‌دلیل نگرانی‌هایی که ایجاد کرده، در مقاطعی هم به نفع طلا تمام شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین