کاهش ارتفاع شاخص بورس

کاهش ارتفاع شاخص بورس

یکی از دلایل منفی‌بودن دیروز بازار و معاملات منفی اکثر سهم‌ها به هیجانات و اخبار منفی که در تعطیلات منتشر شد، بازمی‌گردد. در چندروز تعطیلی هفته گذشته و ابتدای این هفته برخی اخبار سیاسی نیز منتشر شد که روی بازار سهام تاثیرگذار بود.
کد خبر: ۱۰۷۵۶۹
بازدید : ۱۶۱
۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۹

حمیدرضا فاروقی| دیروز بازار سرمایه وضعیت مطلوبی نداشت و شاخص‌کل بورس تهران بیش از ۲۷‌هزار واحد کاهش ارتفاع داد.

همان‌طور که سهامداران نیز مشاهده کردند روز گذشته بازار منفی و خیلی از نماد‌ها با افت قیمت مواجه شدند، اما انتظار می‌رود امروز (سه شنبه) شرایط بازار اندکی بهتر و مطلوب‌تر از دیروز باشد، از این‌رو احتمالا امروز بازار متعادل‌تر خواهد بود و از این منفی کامل خارج شود و سهم‌ها با قیمت بالاتری معامله شوند.

یکی از دلایل منفی‌بودن دیروز بازار و معاملات منفی اکثر سهم‌ها به هیجانات و اخبار منفی که در تعطیلات منتشر شد، بازمی‌گردد. در چندروز تعطیلی هفته گذشته و ابتدای این هفته برخی اخبار سیاسی نیز منتشر شد که روی بازار سهام تاثیرگذار بود.

یکی از این اخبار احتمال صدور بیانیه شورای حکام سازمان ملل علیه ایران بود که مقداری روی بازار اثر گذاشته و ریسک بازار را بالا برده است، به همین جهت سرمایه گذاران نگران شده و دیروز تصمیم به فروش سهم‌های خود گرفتند، اما اگر به کلیت بازار و شرایط حاکم بر آن نگاه کنیم باید گفت نگرانی و خروجی از بازار به صرف انتشار یک خبر یا وقوع یک اتفاق، منطقی نیست.

به‌نظر می‌رسد این نگرانی که در بازار و بین سهامداران وجود دارد، مقطعی و کوتاه‌مدت است، بنابراین این هفته بازار همچنان نوسانی خواهد بود و در همین محدوده قیمتی بالا و پایین می‌رود.

باید این نکته را نیز یادآور شد که شاخص‌کل بورس چند ماهی است که روند رو به رشدی را آغاز کرده، بنابراین طبیعی است که بعد از این رشد، هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ قیمتی شاهد استراحت بازار و نماگر‌ها باشیم؛ این در ذات بازار است.

در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که بازار ریزش چندانی نخواهد داشت و از محدوده فعلی پایین‌تر نخواهد رفت، چون متغیر‌هایی که روی سودآوری شرکت‌ها و کلیت بازار تاثیر گذار باشد، تغییری نکرده و هنوز شاهد سیگنالی منفی نیستیم که نشان‌دهنده ریزش یا پایین‌آمدن قیمت‌ها باشد. در عین حال قیمت‌های جهانی با افت زیاد و نگران کننده‌ای مواجه نشده اند.

البته به غیر از فولاد که قیمت‌های جهانی آن مقداری دچار افت شده است، اما شرکت‌های فولادی ما عموما در P/ E کف معامله می‌شدند، بنابراین کاهش قیمت جهانی فولاد نمی‌تواند چندان روی شرکت‌های فولادی ما اثر بگذارد). درباره قطعی برق در تابستان هم که برخی احتمال آن را مطرح کرده اند باید گفت که این مساله پیش از این روی قیمت‌ها لحاظ شده است، بنابراین مساله خاصی برای ریزش بازار وجود ندارد.

از این‌رو بازار سهام در همین محدوده در تعادل و در نوسان خواهد بود، اما در میان مدت شاهد بازار رو به رشد خواهیم بود، به‌خصوص این رشد زمانی که به بر‌گزاری مجامع نزدیک شویم ملموس‌تر خواهد بود.

برچسب ها: شاخص بورس تهران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه