هواشناسی ایران، امروز ۱۴۰۱/۰۴/۰۵

هواشناسی ایران، امروز ۱۴۰۱/۰۴/۰۵

بر اساس هشدارهای سازمان هواشناسی ایران از امروز 5 تیر و تا نیمه مرداماه دمای هوا یک درجه بیش از حد نرمال خواهد بود.
کد خبر: ۱۰۸۱۳۹
بازدید : ۱۷۳
۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵

فرادید| با توجه به تحلیل نقشهه‌های هواشناسی ایران از امروز ۵ تیرماه و تا نیمه مردادماه دمای هوا یک درجه بیش از حد نرمال خواهد بود و سیستم‌های بارندگی نیز نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر عمل می‌کنند.

اوج گرما و افزایش دما در نیمه دوم تیرماه تا ۱۵ روز اول مردادماه اتفاق می‌افتد چرا که روز‌ها طولانی و میزان تابش آفتاب قابل توجه است و در این مدت انرژی بسیاری ذخیره و در نتیجه جو گرم می‌شود.

به گزارش فرادید و به نقل از سازمان هواشناسی ایران، دمای هوای تابستان در سال جاری نزدیک به نرمال است البته به معنای خنک بودن هوا نیست. به‌طور کلی ایران و شهر‌هایی همچون تهران به دلیل شرایط اقلیمی تابستان گرمی را تجربه می‌کنند.

میانگین دمای کشور در طول تابستان یک درجه بیش از حد نرمال است. به‌طور کلی اگر میانگین دمای امسال را با میانگین ۳۰ سال گذشته مقایسه کنیم، یک درجه گرم‌تر خواهد بود.

غیر از میانگین کشوری، در منطقه غرب کشور و استان‌هایی همچون خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان‌غربی، آذربایجان شرقی و همدان - که درحاشیه زاگرس قرار دارند - این میزان تغییر دما می‌تواند بین یک تا دو درجه گرم‌تر از نرمال باشد. دما به طور دائمی در این مناطق بالا نیست، ولی میانگین دما بالا است.

سال گذشته نیز دمای هوا یک درجه بیش از نرمال بود و امسال نیز شرایط دمایی هوا مشابه تابستان سال گذشته است.

بارندگی‌ها در شمال کشور و سواحل شمال و شمال آذربایجان نسبت به نرمال کمتر است و طی شش هفته آینده که اوج گرمای تابستانی است، سیستم‌هایی که از شمال عبور می‌کنند و موجب بارندگی در سواحل شمالی و مناطق شمالی آذربایجان می‌شوند امسال ضعیف‌تر خواهند بود.

در تابستان بارندگی چندان زیادی مورد انتظار نیست. بارش‌های تابستانی در ایران کمیت زیادی ندارند و چندان نیز گسترده نیستند و تنها به جنوب شرق و نوار شمالی محدود می‌شوند.

این بارش‌ها نیز به صورت توفان‌های تندری در بعد از ظهر‌ها رخ می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود بارش‌های نوارشمالی و سواحل شمالی کشور و آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی طی تابستان امسال نسبت به سال گذشته کمتر باشد.

هواشناسی ایران

برچسب ها: هواشناسی ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه