۱۳ پرسش مهم درباره دوز چهارم واکسن کرونا

۱۳ پرسش مهم درباره دوز چهارم واکسن کرونا

کسی که تاکنون واکسن کووید-۱۹ نزده است بیشترین خطر ابتلا را دارد؛ لذا این فرد باید در اسرع وقت مراجعه و واکسن نوبت اول را دریافت و سپس یک ماه بعد نوبت دوم را دریافت کند.
کد خبر: ۱۰۸۶۹۳
بازدید : ۳۰۶
۲۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۴

مهم‌ترین فایده و دلیل تزریق واکسن کووید-۱۹ این است که از فرم شدید بیماری که منجر به بستری‌شدن یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن می‌شود جلوگیری کند لذا امکان ابتلا به بیماری همچنان وجود دارد حتی امکان ابتلا به فرم شدید بیماری نیز وجود خواهد داشت، ولی احتمال این واقعه در افراد کامل واکسن‌زده بسیار کمتر از افراد واکسن‌نزده است.

پاسخ به سیزده پرسش رایج درباره دوز چهارم واکسن کرونا را در ادامه می‌خوانید:

۱. در تزریق دوز چهارم واکسن آیا باید از واکسن خاصی استفاده شود؟
همه انواع واکسن‌های موجود در مراکز واکسیناسیون قابلیت استفاده به‌عنوان نوبت یادآور را دارند؛ لذا به همه افرادی که بیش از شش ماه از نوبت قبلی تزریق‌شان گذشته است توصیه می‌شود یک نوبت واکسن دریافت کنند. دریافت یک نوبت یادآور از هر نوع واکسن، مهم‌تر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

۲. نوع واکسن دوز‌های قبلی با دوره چهارم ارتباط دارد یعنی چه واکسنی زدیم الان باید چه واکسنی بزنیم؟
دریافت یک نوبت یادآور مهم‌تر از چه نوع واکسنی است.

۳. اگر کسی تاکنون واکسن نزده می‌تواند دوز چهارم را بزند یا صرفا برای افرادی است که دوز اول دوم و سوم را زده‌اند؟
کسی که تاکنون واکسن کووید-۱۹ نزده است بیشترین خطر ابتلا را دارد؛ لذا این فرد باید در اسرع وقت مراجعه و واکسن نوبت اول را دریافت و سپس یک ماه بعد نوبت دوم را دریافت کند.

۴. چقدر واکسن‌های ایرانی از نظر کیفیت و اثرگذاری قابل اطمینان‌اند؟
همه واکسن‌های تولید داخل مراحل مطالعات بالینی را منطبق با استاندارد‌های بین‌المللی و داخلی طی کرده و نتایج بسیار مناسبی در مقایسه با واکسن‌های وارداتی داشته‌اند. علاوه بر این مقایسه وضعیت ابتلا در ایران و کشور‌های اروپایی نشان‌دهنده یکسان‌بودن نتیجه واکسیناسیون در کاهش موارد بستری و مرگ ناشی از بیماری است؛ در حالی که واکسن‌های متفاوتی استفاده شده‌اند.

۵. برخی می‌گویند صرفا باید واکسن کرونا که ماهیت پروتئینی دارد بزنیم. بقیه اثر ندارند. این درست است؟
همه انواع واکسن‌های موجود در مراکز واکسیناسیون قابلیت استفاده به‌عنوان نوبت یادآور را دارند؛ لذا به همه افرادی که بیش از شش ماه از نوبت قبلی‌شان گذشته است توصیه می‌شود یک نوبت واکسن دریافت کنند. دریافت یک نوبت یادآور از هر نوع واکسن، مهم‌تر از دریافت نوع خاصی از واکسن است.

۶. آیا با زدن واکسن در برابر کرونا مصون می‌شویم و دیگر کرونا نمی‌گیریم؟
مهم‌ترین فایده و دلیل واکسن کووید-۱۹ این است که از فرم شدید بیماری که منجر به بستری‌شدن یا عوارض شدید و مرگ ناشی از آن می‌شود جلوگیری کند لذا امکان ابتلا به بیماری همچنان وجود دارد حتی امکان ابتلا به فرم شدید بیماری نیز وجود خواهد داشت، ولی احتمال این واقعه در افراد کامل واکسن‌زده بسیار کمتر از افراد واکسن‌نزده است.

۷. احتمال اثرات جانبی ناشی از زدن واکسن روی بدن چه میزان است؟
در کشور‌های مختلف دنیا بیش از سه میلیارد واکسن کووید-۱۹ تزریق شده و در ایران نیز بیش از ۱۵۰ میلیون تزریق واکسن کرونا داشته‌ایم.

خوشبختانه عوارض جانبی واکسن‌ها عموما خفیف و قابل تحمل بوده‌اند. مهم‌ترین عوارض جانبی درد محل تزریق و بی‌حالی و ضعف یا خستگی‌اند که در دو یا سه روز برطرف می‌شوند که در مقابل درد و رنج ناشی از بیماری کووید-۱۹ و عوارض شدید آن کاملا قابل قبول است.

۸. تفاوت واکسن آسترازنیکا با واکسن‌های ایرانی در چیست؟
واکسن‌های کووید-۱۹ با تکنولوژی‌های مختلف تولید شده‌اند. در تولید واکسن آسترازنیکا از ویروس آدنوویروس شامپانزه (که در انسان بیماری‌زایی ندارد) به‌عنوان حامل برای انتقال جزء آنتی‌ژنی ویروس کووید-۱۹ استفاده شده است و اصطلاحا بر مبنای وکتور ساخته شده.

واکسن‌های دیگر با تکنولوژی‌های مختلف مانند تکثیر ویروس و سپس غیر فعال سازی آن (واکسن ویروس غیر فعال شده)، استفاده از بخشی از ژنوم ویروس کووید-۱۹ به عنوان آنتی‌ژن و تکثیر در خطوط سلولی (واکسن پروتئین نوترکیب) یا بخشی از زنجیره ژنومی ویروس (RNA) و تولید واکسن (واکسن‌های ژنتیکی) انجام شده است.

۹. تزریق واکسن چهارم برای چه دوره‌ای است؟ آیا تا پایان سال باز هم باید واکسن بزنیم؟
وضعیت بیماری کرونا در سطح دنیا و در داخل کشور به دقت رصد می‌شود و بر اساس آخرین اطلاعات علمی در خصوص تزریق واکسن کووید-۱۹ تصمیم‌گیری می‌شود؛ لذا اینکه آیا یادآور دیگری هم نیز خواهد بود یا خیر بستگی به شرایط و اطلاعات و یافته‌های جدید در ماه‌های آینده خواهد داشت. برخی از محققین معتقدند که احتمالا برای تداوم ایمنی علیه ویروس کووید-۱۹ نیاز به تداوم واکسیناسیون به صورت سالیانه خواهد بود.

۱۰. برای تزریق واکسن دوز چهارم محدودیت سنی وجود دارد؟
تمام افراد بالای ۱۸ سال که شش ماه از نوبت قبلی تزریق آن‌ها گذشته است توصیه به دریافت یک نوبت یادآور می‌شوند. افرادی که در گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال‌اند اگر دچار بیماری‌های ضعف سیستم ایمنی باشند یا بیماری‌های زمینه‌ای شدید داشته باشند نیز در صورت گذشت شش ماه از آخرین نوبت کاندید دریافت نوبت یادآور واکسن هستند. افراد زیر ۱۲ سال در حال حاضر نیازی به دریافت نوبت یادآور ندارند.

۱۱. بیماران خاص و افراد مبتلا به سرطان چه نوع واکسنی استفاده کنند؟
همه انواع واکسن موجود قابل استفاده است.

۱۲. کسی که سرما خورده یا کرونا دارد هم می‌تواند واکسن بزند؟
افرادی که مبتلا به بیماری کرونا هستند توصیه می‌شود حداقل یک ماه بعد از بهبودی صبر کنند و سپس واکسن بزنند.

۱۳. برای زدن واکسن باید ناشتا باشیم یا بعد از آن دستورالعمل خاصی باید رعایت شود؟
برای دریافت واکسن نیازی به ناشتابودن نیست. بعد از دریافت واکسن توصیه می‌شود بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در مرکز واکسیناسیون حضور داشته باشید. افرادی که سابقه ضعف شدید بعد از هر تزریق یا گرفتن نمونه خون دارند باید به فرد تزریق‌کننده واکسن اطلاع داده و بعد از تزریق نیز دقایقی در حالت استراحت و درازکش قرار گیرند.

صرف صبحانه قبل از مراجعه برای دریافت واکسن توصیه می‌شود. مصرف مایعات بیشتر در روز اول و دوم بعد از دریافت واکسن مفید است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه