اُرا؛ حلقه‌ ای تکنولوژیکی که می‌داند چقدر حال‌مان بد است!

اندازه‌گیریِ اکسیژن خون، دمای بدن و میزانِ آمادگی: ساعت‌های هوشمند چطور هر روز کامل‌تر می‌شوند.
کد خبر: ۱۱۰۲۹۳
بازدید : ۳۶۹۷
۱۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹

فرادید| حلقه ازدواجم، یک حلقه پلاتینیومیِ ساده در انگشتر حلقه در دستِ چپم است. یک حلقه مشکی، از جنسِ تیتانیوم، در انگشت دستِ راستم نشسته است. حلقه «اُرا» بیش‌از یک‌سال‌ونیم است --با احتساب نسل قدیمی‌ترش که داشتم، این زمان طولانی‌تر می‌شود ــ که با من است. با آن می‌خوابم. با آن حمام می‌کنم؛ و اصلاً حسش نمی‌کنم؛ و بعضی‌اوقات دقیقاً همین نکته آخر است که این تکنولوژیِ قابلِ حمل را برایم جذاب می‌کند. حلقه اُرا تمام آن‌چیز‌هایی است که ساعتِ اَپل نیست و حتی چیز‌هایی دارد که ساعتِ اَپل باید در آینده به آن‌ها مجهز شود.


بعد من هر روز اپلیکیشن گوشی‌ام را بررسی می‌کنم. این اپلیکیشن امتیازِ آمادگی‌ام را نشان می‌دهد. امتیاز خوابم را به من می‌گوید. به این اعداد و کلی داده‌ای که زیر آن نوشته شده است، خیره می‌شوم و از خودم می‌پرسم: «نکنه امروز حالم خوب نیست؟»

زندگی با حلقه‌ای که می‌داند من چقدر حالم بد است!

حلقه اُرا یک تکنولوژیِ قابلِ حملِ عجیب است. قیمت آن از ۳۰۰ دلار شروع می‌شود. این حلقه واقعاً آرامش‌بخش است. به معنایی اصلاً حسش نمی‌کنید. من با آن تعاملی ندارم. صفحه نمایش ندارد. من را یاد تکنولوژی‌های قابلِ حملِ یک‌دهه قبل مثلِ میس‌فیت شاین با دیسکِ نقره‌ای می‌اندازد. صفحه نمایش یا بازخوان ندارد که در هنگام پرواز با آن مطالعه کنم، اما من برای این‌ها هنوز یک ساعت هوشمند دارم. اگر این‌طور به قضیه نگاه کنیم، حلقه اُرا چیز زائدی است. اما این حلقه می‌تواند کار‌هایی انجام دهد که حداقل ساعتِ اپل، هنوز نمی‌تواند.


ساعت اپل و بسیاری ساعت‌های هوشمند به فعالیت و اهدافِ «تکمیلِ حلقه» متکی هستند. میزانِ مشخصی راه بروید، میزانِ مشخصی بایستید، میزانِ مشخصی هر کارِ خاصی را انجام دهید. حلقه اُرا هم اهدافِ تکمیلی دارد، اما بسیار از معیار‌های اندازه‌گیریِ روزمره آن کلی‌گرایانه است: امروز خوب هستین؟ آیا این روی برنامه‌ریزیِ امروزتان اثر می‌گذارد؟


ایده امتیاز‌های آمادگی در اکثر ساعت‌های هوشمند استفاده می‌شود اما، به‌ویژه اَپل هنوز آن‌ها را نپذیرفته است. حلقه اُرا با آن امتیازِ آمادگی که به شما توصیه‌هایی درباره گذراندنِ روزِ پیشِ رویتان می‌دهد، پیش‌کنش‌گرا و پویا است. ساعتِ اَپل تمایل دارد به گذشته شما نگاه کند و ببیند که شما روزتان را چطور گذرانده‌اید.


دستبند‌های هوشمندِ تناسب اندام و سلامتی بیش‌تر به سمتِ مدلِ اُرا گرایش پیدا کرده‌اند و من انتظار دارم که بقیه هم همین رویه را پیش بگیرند. یا، حداقل، این تجربه را با داده‌های کلی‌گرایانه بیش‌تر، تقویت کنند.


اگر دمای بدنِ من اخیراً بالا رفته باشد یا تنفسم تغییراتی را نشان داده باشد یا اکسیژن خونم در طول شب تغییر کرده باشد، یا ضربانِ قلبم در وضعیتِ استراحت افزایش یا کاهش پیدا کرده باشد، حلقه اُرا به من هشدار می‌دهد. این داده‌ها می‌توانند به این معنی باشند که من دارم بیمار می‌شوم. یا شاید فقط به استراحت نیاز دارم. یا شاید هم غلط هشدار می‌دهد.


چند روز پیش بود که من انگار سرماخوردم و تب داشتم. حلقه اُرا متوجه شده بود که تنفسم در طولِ شب افزایش پیدا کرده است و دمای بدنم بالاتر رفته است. حلقه به من پیشنهاد داد که آن روز را استراحت کنم. آن روز من تست کووید دادم (منفی بود)، ولی نیازی نبود که حلقه به من بگوید چنین کاری کنم. با‌این‌حال، داشتنِ اپلیکیشنی که می‌داند شما ممکن است بیمار باشید و می‌تواند درباره سلامتی‌تان به شما بازخورد بدهد، هنوز سودمند است و توجه من به آمار و اعدادی که می‌گویند ممکن است حالم خوب نباشد، جلب شده است.


درواقع، سرما‌خوردگیِ اخیر من آزمونی عالی برای سنجیدنِ چگونگیِ ردیابیِ اعدادِ مربوط به سلامتی من توسط اُرا ۳ بود.

زندگی با حلقه‌ای که می‌داند من چقدر حالم بد است!

زندگی با حلقه‌ای که می‌داند من چقدر حالم بد است!

آنچه اپلیکیشن درست قبل، در طول و بعد از سرماخوردگیِ من نشان داد را با شما به اشتراک می‌گذارم. می‌توانید تغییرات را، به‌خصوص در تعداد تنفس، دمای نسبی و ضربانِ قلب در حالِ استراحت مشاهده کنید.


امتیازِ خوابم هم تغییراتی کرده بود. ردیابی میزانِ خواب توسطِ حلقه اُرا شبیه عملکردِ سایر ساعت‌ها و ردیاب‌های هوشمند است و در طی زمان متوجه شدم که این امتیاز با میزانِ سرحال بودنم در طی روز مرتبط است. به لطفِ به‌روزرسانیِ سیستم عامل اخیر، سیستم اندازه‌گیری اکسیژن خون که مدت‌ها وعده داده شده بود، بالاخره از راه رسید. این موارد در طی شب اندازه‌گیری می‌شوند و صبح روز بعد در داده‌های مربوط به داده‌های خواب به شما نمایش داده می‌شوند. اکسیژن خون من بین ۹۷ تا ۹۹ درصد متغیر است.


یک داده دیگر به شما می‌گوید که در طی شب سطحِ اکسیژن خون‌تان تا چه اندازه «بهینه» بوده و آیا افت اکسیژن خون رخ داده است یا خیر. اما حلقه‌ها و ساعت‌ها نمی‌توانند به اندازه پالس‌اکسیمتر‌ها که به انگشت وصل می‌شود، منابع قابل‌اعتمادی برای اندازه‌گیری اکسیژن خون باشند. هرچند اُرا مدعی است که حلقه او به عملکرد اکسیمتر نزدیک است. در طی چندهفته اخیر اطلاعاتِ مربوط به سلامتی من خوب بوده، اما هنوز نمی‌دانم می‌توانم به این داده‌ها اعتماد کنم یا نه.

زندگی با حلقه‌ای که می‌داند من چقدر حالم بد است!


نسل سومِ حلقه‌های اُرا را اگر در انگشتِ اشاره بیندازید، داده‌های دقیق‌تری دریافت می‌کنید، اما جای عجیبی برای حلقه است و من را شبیه نوازندگانِ خیابانی می‌کند. من ترجیح می‌دهم حلقه را در حلقه انگشتر بیندازم و فکر می‌کنم داده‌های خوبی هم دریافت کرده‌ام. برخلافِ ساعت‌های هوشمند، حلقه اُرا باید به اندازه انگشت‌تان باشد که یعنی از ابتدا باید انگشتِ مورد نظر را انتخاب کنید و حلقه را همیشه در همان انگشت بیندازید. یادآوری این نکته هم بد نیست که کم کردن یا اضافه کردنِ وزن می‌تواند حلقه اُرا را برای انگشتِ شما کوچک و بزرگ کند. کار کردن در بیرون و رطوبت هوا نیز روی سایز حلقه اثر می‌گذارد. حلقه‌ها را را نمی‌توان به راحتی ساعت‌ها اندازه دست کرد و حلقه‌ها برخی اوقات مانع انجام حرکات ورزشی و فعالیت‌های مشابه می‌شوند.


نسل سوم حلقه‌های اُرا می‌تواند در حینِ ورزش ضربانِ قلب شما را اندازه‌گیری کند، اما استفاده از آن در این موقعیت به راحتی استفاده از ساعت نیست ... و شما نمی‌توانید داده‌های‌تان را روی حلقه نگاه کنید.


عمر باتریِ حلقه حدوداً ۴ روز است که عالی، اما فریبنده است. حلقه‌های اُرا هنوز به شما هشدار کم شدنِ شارژ را نمی‌دهند و ممکن است بدونِ آنکه متوجه شوید حلقه مدت‌ها خاموش باشد.‌ای کاش روی حلقه چراغ چشمک‌زنی بود که نشان می‌داد باتری در حالِ اتمام است. نکته دیگری که درباره حلقه اُرا باید بدانید، این است که باید هزینه اضافی بابت حقِ عضویت بدهید. حق عضویتِ اُرا ماهانه ۶ دلار است که به هزینه ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلاریِ قیمتِ آن اضافه می‌شود. قیمت حلقه بستگی به جنس آن دارد که از نقره تا طلا و جنس‌های دیگر متغیر است. من آنالیز‌های روزانه حلقه اُرا از سلامتی و خوابم را دوست دارم، زیرا این‌ها دقیقاً مواردی هستند که در ساعت‌های اُپل جای خالی‌شان حس می‌شود. اما اَپل گفته که خیلی زود باید منتظر اضافه شدنِ این امکانات به نسلِ بعدی ساعت‌های هوشمند آن باشیم.


اُرا شبیه پیش‌بینی‌کننده تکنولوژی‌های قابلِ حملِ آینده است، اما ممکن است همیشه هم آینده شبیه چیزی که امروز پیش‌بینی می‌کنیم از آب درنیاید؛ درست مثل خیلی از دفعه‌های قبلی که چنین نشده است.


منبع:Cnet.com
ترجمه: سایت فرادید

نظرات بینندگان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Romania
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
0
0
از اینا چرا تو ایران نیست
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه